Справа № 362/615/24
Провадження № 2/362/1218/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 серпня 2024 року Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого - судді Ковбеля М.М.,
з участю секретаря Сілецької М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Василькові Київської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить суд встановити факт родинних відносин, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідною сестрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 відкрилась спадщина у виді житлового будинку в АДРЕСА_1 та земельної ділянки в с. Плесецьке, однак успадкувати зазначене майно позивач не може через відсутність документів, що підтверджують родинні відносин з померлим. Оскільки в Державному архіві відсутні відомості щодо народження померлого ОСОБА_3 , позивач для доведення своїх родинних відносин, з метою реалізації спадкових прав, звернулась до суду з вказаним позовом. Оскільки після смерті ОСОБА_3 наявний ще дин спадкоємець ОСОБА_2 , позивач звернулась до суду в порядку позовного провадження.
В судове засідання позивач та її представник не з`явилися, подавши заяву про слухання справи без їх участі, позовні вимоги підтримали, просили задовольнити.
Від відповідача надійшла заяву про слухання справи без її участі, щодо задоволення позову не заперечує.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв`язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі письмові докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з ч. 3 ст. 12, ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з вимогами п.п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.
Судом достовірно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець с.Плесецьке, Васильківського району Київської області, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина у виді: житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який належав померлому ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 20.05.2009 р., виданого Плесецькою сільською радою та земельної ділянки площею 3,6325 га, на території Плесецької сільської ради, кадастровий номер земельної ділянки 3221486200:02:002:0004, яка належала померлому ОСОБА_3 на підставі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 22.04.2019 р.
Як вбачається з матеріалів витребуваної судом спадкової справи до майна померлого ОСОБА_3 , з заявами про прийняття спадщини після померлого звернулися ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які є сторонами у даній справі.
Відповідно до листа-роз`яснення щодо спадкування, приватний нотаріус Обухівського районного нотаріального округу Нещасна Т.М. роз`яснила ОСОБА_1 , що для оформлення спадщини необхідно надати документи, які підтверджують родинні відносини з померлим, а саме свідоцтво про народження померлого ОСОБА_3 або інші докази родинних відносин. Рекомендовано для вирішення вказаного питання звернутися до суду з метою встановлення родинних відносин.
Як вбачається з листа Державного архіву Київської області від 25.09.2023 р., на зберігання до державної реєстрації Державного архіву Київської області від відділу актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області надійшли книги реєстрації актів цивільного стану за 1919-1946 роки згідно з сучасним адміністративно- територіальним поділом України (архівний фонд Р-5634), серед яких Книги реєстрації актів про народження громадян в с. Плесецьке Васильківського району Київської області за 1939 рік відсутні, тому надати архівну довідку про народження ОСОБА_3 немає можливості.
Разом з тим, як вбачається з свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 , виданого Плесецьким С/Загс Васильківського району 17.01.1961 р., ОСОБА_1 , 1942 р.н., уродженка с. Плесецьке, до укладення шлюбу з ОСОБА_4 - мала дошлюбне прізвище « ОСОБА_5 ».
Згідно з свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим Васильківським бюро ЗАГС, ОСОБА_6 народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Плесецьке. Батьками її є ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
При цьому, як вбачається зі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 22.04.2009 р., посвідченого державним нотаріусом Калинівської державної нотаріальної контори, ОСОБА_3 успадкував частку майна ОСОБА_9 , як її син. При цьому, свідоцтв про право на спадщину на іншу частку спадкового майна видано також позивачу ОСОБА_1 .
Таким чином, зазначеним документом стверджується спільність матері ОСОБА_9 у позивача ОСОБА_1 та померлого ОСОБА_3 .
Крім того, спільність прізвища та по-батькові у ОСОБА_1 та померлого ОСОБА_3 вказує на те, що вони мали одного батька - ОСОБА_7 .
Додатково, про наявність родинних відносин між позивачем та померлим ОСОБА_3 вказують надані позивачем фотосвітлини їх сім?ї, на яких зображені позивач ОСОБА_1 та її брат ОСОБА_3 .
Таким чином, враховуючи спільність прізвища та по-батькові позивача та померлого ОСОБА_3 , спільність матері - ОСОБА_9 , спільність місця народження в с. Плесецьке, судом достовірно встановлено, що позивач ОСОБА_1 є рідною сестрою померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 .
Відповідно дост. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Частиною 2ст. 256 ЦПК Українивизначено, що в судовому порядку можуть бути встановлені факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Вирішуючи питання про встановлення даних фактів, суд має виходити з того, що відповідно до ч. 1ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 2Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Аналогічна позиція викладена у п. 9 листа Вищого спеціалізованного суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13. Так, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, факту прийняття спадщини.
За правилами п. 7Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позов щодо встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , як сестрою і братом, підлягає до задоволення, оскільки підтверджується письмовими доказами у справі.
Керуючись ст.ст.5,6,212-215,256-259ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити повністю.
Встановити фактродинних відносин, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є рідною сестрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в тридцяти денний строк з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Ковбель
Суд | Васильківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2024 |
Оприлюднено | 06.11.2024 |
Номер документу | 122763246 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Васильківський міськрайонний суд Київської області
Ковбель М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні