Справа № 708/1097/24
Номер провадження №2-о/708/38/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2024 року
Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Івахненко О.Г., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Черкаси Централього міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Київ), Центрально-південне міжрегіональне управління Державної міграційної служби України в особі Чигиринського сектору ЦПМУ ДМС, про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану про смерть та анулювання актового запису про смерть,
ВСТАНОВИЛА:
Представниця заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , в порядку окремого провадження, звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме - встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану про смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки він є живим, та анулювання актового запису про смерть.
В обґрунтування заяви посилається на те, що 18.01.2023 року при зверненні заявника про переоформлення паспорта громадянина України, Чигиринським сектором Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області у нього було вилучено паспорт, про що видано довідку № 147. Зі слів працівників ДМС- він помер. Як виявилось, померлий брат заявника ОСОБА_4 оформив у Полтавській області паспорт громадянина України у формі ID-картки по свідоцтву про народження заявника. Однак, ОСОБА_4 помер і ID-картку аналювали як у померлої особи. При заміні заявником паспорта зразка 1996 року, який було пошкодженно, Чигирнським сектором УДМС в Черкській області даний паспорт був вилучений, а на заміну йому надано довідку про вилучення паспорта. Свідоцтво про свою ніби то смерть він не має і не знає, хто його отримував та чи отримував взагалі. Після вилучення паспорта заявник не може користуватися своїми правами та реалізовувати їх.
Так, відповідно до п.4.4 Розділу ІУ «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затверджених наказом МЮУ від 18 жовтня 2000 року № 52/5, актовий запис цивільного стану може бути анульований на підставі: рішення суду; висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану, складеного у випадках, передбачених статтею 39 Сімейного кодексу України, за заявою заінтересованої особи; висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації про анулювання поновленого або повторно складеного актового запису цивільного стану. Анулювання актових записів цивільного стану на підставі рішення суду проводиться без складання висновку. В інших випадках складання висновку про анулювання або відмову в анулюванні актового запису цивільного стану є обов`язкове.
Вивчивши подану заяву та додані до неї документи, суддя доходить до такого висновку.
Відповідно до частин першої та другої статті 2 ЦПК України, завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У відповідності до вимог частини першої статті 5 Цивільного процесуального кодексу України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
За положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного, позовного провадження (загального або спрощеного) та окремого провадження.
Згідно з ч. 7 ст. 19 ЦПК України, окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Так, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про:
1) обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;
1-1) обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх;
2) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності;
3) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою;
4) усиновлення;
5) встановлення фактів, що мають юридичне значення;
6) відновлення прав на втрачені цінні папери на пред`явника та векселі;
7) передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність;
8) визнання спадщини відумерлою;
9) надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;
10) примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу;
11) розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав заявника.
Визначальною обставиною при розгляді заяви про встановлення певних фактів в порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов`язане з наступним вирішенням спору про право.
Разом з тим, під спором про право необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний.
Таким чином, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням наявності суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.
Однак, заявлені заявником вимоги є вимогою про анулювання (скасування) актового запису про смерть, що вказує на спір із суб`єктом, який створив такий запис, який фактично оскаржується.
Суд повинен дослідити обставини, що підтверджують або спростовують факт про смерть особи та внесені дані в первинний актовий запис, та, залежно від встановлених обставин, вирішувати питання про фактичну неправильність актового запису, зобов`язання органів реєстрації актів цивільного стану анулювати такий запис, що може бути здійснено в ході розгляду справи в порядку позовного провадження.
Відповідно до частини 4 статті 315 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов`язане з наступним вирішенням спору про право цивільне.
Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням суб`єктивного права за умов, що є конкретні особи, які перешкоджають в реалізації такого права.
Слід зазначити, що спір про аналювання актового запису про смерть особи містить обставини які потребуються доказуванню.
Виходячи з наведеного, суддя доходить висновку, що в даному випадку наявний спір про право, тому заява не підлягає розгляду в порядку окремого провадження, а заявнику слід звернутися до належного суду в порядку позовного провадження, згідно норм ЦПК України.
Враховуючи викладене, суддя доходить висновку про відсутність підстав для відкриття провадження по даній справі.
Відповідно до положень п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" в разі відмови у відкритті провадження у справі сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.
Керуючись ст. ст. 186, 258-261, 293, 315 ЦПК України,
ПОСТАНОВИЛА:
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Черкаси Централього міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Київ), Центрально-південне міжрегіональне управління Державної міграційної служби України в особі Чигиринського сектору ЦПМУ ДМС, про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану про смерть та анулювання актового запису про смерть.
Роз`яснити заявнику, що відмова у відкритті провадження у справі в порядку окремого провадження не перешкоджає звернутися до суду за захистом порушеного права в порядку позовного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Черкаської апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя О.Г. Івахненко
Суд | Чигиринський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2024 |
Оприлюднено | 06.11.2024 |
Номер документу | 122767401 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Чигиринський районний суд Черкаської області
Івахненко О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні