Справа № 747/488/24
Провадження № 2-о/747/22/24
РІШЕННЯ
іменем України
04.11.2024 року селище Талалаївка
Талалаївський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді Тіщенко Л.В.
присяжних Гострої О.О., Кобиша О.Г.
секретаря Зірки В.П.
представника заявника ОСОБА_1
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Талалаївка цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа Срібнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Прилуцькому районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про оголошення фізичної особи померлою, -
ВСТАНОВИВ:
Представник заявника звернувся до суду з даною заявою в порядку окремого провадження, у якій просить суд оголосити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлою та днем смерті вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 . В обґрунтування заяви зазначає, що 04 липня 2020 року мати заявника ОСОБА_3 пішла з дому і зникла. 04 липня 2020 року заявник ОСОБА_2 звернулась до Талалаївського ВП Прилуцького ВП ГУНП із заявою про зникнення матері, але проведеними пошуковими заходами її місцезнаходження до цього часу невстановлене. Рішенням Талалаївського районного суду від 21 жовтня 2021 року ОСОБА_3 було визнано безвісно відсутньою з 04 липня 2020 року. Місцезнаходження матері заявнику невідомо вже більше чотирьох років. Оголошення матері померлою необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть та оформлення спадщини.
Ухвалою від 24 вересня 2024 року відкрито провадженя по справі, призначено судове засідання на 04 листопада 2024 року, про що учасники справи повідомлені належним чином.
У судовому засіданні представник заявника ОСОБА_1 заяву підтримав і просив задовольнити, оскільки мати заявниці ОСОБА_3 зникла ще у липні 2020 року, перебуває в розшуку з того часу, в судовому порядку рішенням від 21 жовтня 2021 року визнана безвісно відсутньою, будь-яких відомостей про її місце перебування заявниці невідомо. Представник заінтересованої особи - Срібнянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Прилуцькому районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України - в судове засідання не з`явився, від представника надійшла заява про розгляд справи без участі представника, проти задоволення заяви не заперечують. За згодою представника заявника розгляд справи відбувся без представника заінтересованої особи згідно ч.1 ст 211 ЦПК України.
Суд, заслухавши представника заявника, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , в графі «Мати» зазначено ОСОБА_3 (російською мовою) (а.с.11) Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 24.11.2007 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 24 листопада 2007 року зареєстрували шлюб, прізвище дружини після реєстрації шлюбу - ОСОБА_6 (а.с.10) Рішенням Талалаївського районного суду від 21 жовтня 2021 року, яке набрало законної сили 23 листопада 2021 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано безвісно відсутньою починаючи з 04 липня 2020 року (а.с.26-27) Згідно повідомлення Українського старостинського округу Талалаївської селищної ради від 08.10.2024 року ОСОБА_3 по місцю проживання по АДРЕСА_1 з 2020 року не з`являлась (а.с.38) Згідно повідомлення заступника начальника Прилуцького РВП від 03.10.2024 року ОСОБА_3 розшукується Прилуцьким РВП як безвісти зникла, оперативно-розшукова справа № 47/68 від 13.07.2020 року. проведеними заходами її місцезнаходження не встановлене (а.с.40)
При розгляді даної справи судом застосовуються наступні норми права, мотивуючи їх застосування таким чином.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою. Відповідно до ст. 305 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна. Згідно з ч. 1 ст. 308 ЦПК України суд розглядає справу за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Цивільного кодексу України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку - протягом шести місяців. Оголошення особи померлим має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме. Рішення про оголошення фізичної особи померлою приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку - протягом шести місяців. Особливості цієї категорії справ, є те що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Як роз`яснено у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року за №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», слід звернути увагу суду на необхідність відрізняти оголошення особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України. При цьому заявник має мати особисту цивільну-правову заінтересованість і зміні правового стану особи, яку він просить оголосити померлою. Для підтвердження цього повинні бути наведені обставини, які свідчать про те, що між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою, існують особисті або майнові правовідносини-матеріально-правовий зв`язок або за відсутності такого зв`язку - дані про те, що відсутність фізичної особи є для заявника перешкодою у реалізації суб`єктивних прав або виконання обов`язків.
Відповідно до ст. 47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження. Відповідно до ст. 48 ЦК України, у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилась, або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи, або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою. Згідно ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це.
Матеріалами справи підтверджується, що місце знаходження ОСОБА_3 довгий час невідоме, у 2021 році вона в судовому порядку визнана безвісно відсутньою, не виходить на зв`язок з рідними, а отже ймовірно є особою, що померла, але юридично це не оформлено. Враховуючи вищевикладене, оцінивши наведені заявником обставини та мету, з якою їй необхідно оголосити особу померлою, є підстави для висновку про наявність між заявником та особою, яку вона просить оголосити померлою, матеріально-правового зв`язку, а саме, з метою реалізації спадкового права. З урахуванням наведеного, у суду не має підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених заявником у заяві та представником заявника в судовому засіданні. Задоволення заяви має для заявника юридичне значення, оскільки оголошення матері померлою їй необхідне для подальшого оформлення своїх спадкових прав.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_2 про оголошення фізичної особи померлою є обґрунтованою і підлягає до часткового задоволення з врахуванням тієї обставини, що померлою особа визнається з дня набрання рішенням законної сили, а не з 04.07.2020 року, як про це зазначено в прохальній частині заяви При цьому, суд вважає за необхідне роз`яснити заявнику, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
На підставі викладеного, керуючись ст. 10, 89, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, ст. 46 ЦК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_2 , заінтересована особа Срібнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Прилуцькому районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про оголошення фізичної особи померлою задовольнити частково.
Оголосити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, мешканку АДРЕСА_1 , померлою з дня набрання законної сили рішенням суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Л.В.Тіщенко
Присяжні О.О. Гостра
О.Г. Кобиш
Суд | Талалаївський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2024 |
Оприлюднено | 06.11.2024 |
Номер документу | 122768861 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Талалаївський районний суд Чернігівської області
Тіщенко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні