Справа №:755/6448/24
Провадження №: 2/755/4506/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" червня 2024 р. місто Київ
Дніпровський районний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді САВЛУК Т.В., розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщені Дніпровського районного суду міста Києва клопотання про призначення експертизи судово-медичної генетичної ідентифікації, яке заявлене в межах розгляду цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 з вимогами: « Визнати ОСОБА_2 батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Виключити з актового запису про народження №2624 від 14 вересня 2010 року (свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане Відділом реєстрації актів цивільного стану Дніпровського районного управління юстиції у м.Києві, дата видачі 14 вересня 2010 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , всі відомості про батька: «прізвище, ім`я, по батькові», а саме - ОСОБА_4 .
Внести зміни до актового запису про народження №2624 від 14 вересня 2010 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначивши відомості про батька: «прізвище, ім`я, по батькові», а саме - ОСОБА_2 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_2 .
24 квітня 2024 року Дніпровським районним судом міста Києва постановлено ухвалу про відкриття провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини, та призначено розгляд справи у порядку загального позовного провадження, до підготовчого судового засідання.
У підготовчому засіданні суд може роз`яснювати учасникам справи, які обставини входять до предмета доказування, які докази мають бути подані тим чи іншим учасником справи; з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових і електронних доказів у місці їх знаходження; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання, вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше; вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста. ( п. 5, 7, 8 ч.2 ст. 197 ЦПК України)
Одночасно з поданням позовної заяви, представником позивача - адвокатом Беніцька В.І. подано клопотання про призначення у цивільній справі судової молекулярно-генетичної експертизи, поставивши на розгляд експертів питання: чи є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , біологічним батьком дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проведення експертизи доручити експертам Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (03170, м.Київ, вулиця Велика Кільцева,4), оплату послуг експерта позивач гарантує.
Представник позивача - адвокат Беніцька В.І. в підготовче судове засідання не з`явилась, подала до суду клопотання про розгляд заявленого клопотання про призначення судової експерти без присутності представника.
Відповідач та представник третьої особи в підготовче судове засідання не з`явились, про дату проведення судового засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. (ч. 2 ст. 247 ЦПК України)
Надавши належну оцінку наведеним представником позивача підставам для призначення експертизи судово-медичної генетичної ідентифікації, з урахуванням предмету позову, суд приходить до наступного.
За змістом положень ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Статтею ст. 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами, як серед іншого, висновками експертів.
Судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства. ( ст.1 Закону України «Про судову експертизу»)
Відповідно до положень частини першої статті 103 Цивільного процесуального кодексу України суд призначає експертизу за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами(стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Виходячи з положень статті 105 ЦПК України, призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: 1) характер і ступінь ушкодження здоров`я; 2) психічний стан особи; 3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.
Як роз`яснено у п. п. п. 1, 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.1997 року № 8 «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах», звернути увагу судів на необхідність суворого додержання вимог закону при призначенні судових експертиз та використанні їх висновків. Вказано на неприпустимість призначення експертизи у випадках, коли з`ясування певних обставин не потребує спеціальних знань, а також порушення перед експертом правових питань, вирішення яких віднесено законом до компетенції суду. Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.
Відповідно до ч. 4 ст. 10 цього Кодексу суд застосовує при розгляді справи Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У рішенні, ухваленому 13 липня 2006 року у справі «Яггі проти Швейцарії», Європейський суд з прав людини постановив, що мало місце порушення ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
При цьому суд зазначив, що людина, котра намагається встановити своє походження, реалізує життєвий інтерес, який захищається Конвенцією. Цей інтерес полягає в отриманні правдивої інформації, котра може допомогти встановити факт, що торкається важливого аспекту її особистої ідентичності.
Суд, не даючи оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами у справі, не вправі позбавляти дозволених законом та обраних сторонами засобів доказування, оскільки за такої ситуації це порушить їх права у цивільному процесі, свідчитиме про порушення принципу диспозитивності та об`єктивного судового розгляду.
Виходячи з предмету спору та суб`єктивного складу сторін, суд приходить до висновку, що для з`ясування обставин, які мають значення для справи та потребують спеціальних знань в галузі генетики, а також враховуючи, що обставини справи з`ясовуються на засадах змагальності, клопотання представника позивача про призначення експертизи судово-медичної генетичної ідентифікації підлягає задоволенню.
При призначені експертизи, суд бере за основу перелік питань, поставлені представником позивача перед експертом у письмовому клопотанні, залучене до матеріалів справи (а.с. 22-24), які викладені у відповідності до орієнтованого переліку вирішуваних питань експертами при проведенні даного виду експертизи, та враховуючи той факт, що з боку інших учасників процесу не було заявлено клопотань щодо доповнення переліку питань для розгляду експертом.
Відповідно до частини третьої статі 103 Цивільного процесуального кодексу України при призначенні експертизи судом експерт або експерта установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експерту установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Вирішуючи питання про призначення судової будівельно-технічної експертизи, з урахуванням положень ст. 9 Закону України «Про судову експертизу», доручає проведення даного виду експертизи експертам Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 103, 105, 252, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд
п о с т н о в и в :
Клопотання представника позивача - адвоката Беніцької В.І. про призначення експертизи судово-медичної генетичної ідентифікації, - задовольнити.
Призначити по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини, експертизу судово-медичної генетичної ідентифікації.
На вирішення експертів поставити питання: чи являється ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічним батьком дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір`ю дитини є ОСОБА_1 ?
Проведення експертизи доручити експертам Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (03170, м. Київ, вулиця Велика Кільцева, 4)
Попередити експертів про кримінальну відповідальність, згідно зі статями 384, 385 КК України.
Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
Зобов`язати експерта про час та місце проведення експертизи повідомити сторони цивільного процесу - позивача ОСОБА_1 (адреса зареєстрованого місця проживання - АДРЕСА_1 ) та відповідача ОСОБА_2 (адреса зареєстрованого місця проживання - АДРЕСА_2 )
Зобов`язати ОСОБА_2 з`явитись у визначений експертом день та час для проведення експертного дослідження.
Зобов`язати відповідача ОСОБА_1 разом з малолітньою дитиною - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з`явитись у визначений експертом день та час для проведення експертного дослідження.
Роз`яснити сторонам положення ст. 109 ЦПК України, де передбачено, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Провадження у цивільній справі зупинити до проведення судової експертизи експертами Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Інформацію по справі можна отримати на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет http://dn.ki.court.gov.ua
С у д д я
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.06.2024 |
Оприлюднено | 06.11.2024 |
Номер документу | 122770039 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Дніпровський районний суд міста Києва
Савлук Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні