Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2024 року Справа№200/3803/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
10 червня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - третя особа 1, ГУ ПФУ в Чернігівській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - третя особа 2, ГУ ПФУ в Черкаській області), надісланий засобами поштового зв`язку 04 червня 2024 року, в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 13 червня 2024 року, позивач просила:
1. визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали у прийнятті рішення від 06 травня 2024 року № 253350004263, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за її заявою від 29 квітня 2024 року за № 1310, поданою відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення, та відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу за Списком № 1, що дає право на зменшення пенсійного віку у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, періодів роботи:
з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року,
з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року,
з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року;
2. зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області скасувати в повному обсязі прийняте ним рішення від 06 травня 2024 року № 253350004263;
3. зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області призначити до виплати з 29 квітня 2024 року ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за її заявою за № 1310, поданою відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням проведеного розрахунку періодів її роботи:
з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року,
з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року,
з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року
з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 з відповідним пільговим обчисленням у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
11 червня 2024 року суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Позивач усунула недоліки позовної заяви.
21 червня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував докази у відповідача та у третіх осіб.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 23 липня 2024 року № 469/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 23 липня 2024 року № 3891-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що 29 квітня 2024 року звернулася до ГУ ПФУ в Чернігівській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Однак 06 травня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення № 253350004263, яким відмовило у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) у зв`язку з недосягненням пенсійного віку - 50 років.
Цим рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області також відмовило у зарахуванні до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року, з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року та з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року згідно з довідками державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» від 15 вересня 2023 року № 17/90-23 та від 18 жовтня 2023 року № 56/1/23, обґрунтувавши це тим, що підприємство невірно вказало закінчення періоду стажу з 01 січня 1988 року, який враховується в полуторному розмірі.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Позивач доводила, що має право на пенсію відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788) в редакції до внесення змін Законом України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі - Закон № 213) з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 (далі - Рішення КСУ № 1-р/2020), оскільки на день звернення за призначенням пенсії досягла 45 років, мала страховий стаж більше 15 років, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 більше 07 років 06 місяців.
Вказувала на те, що на час звернення за призначенням пенсії Закон № 1788 з урахуванням Рішення КСУ № 1-р/2020 встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 для жінок після досягнення 45 років (за наявності стажу роботи та інших умов, визначених у згаданому Рішенні КСУ), однак пенсійний орган протиправно збільшив віковий ценз для призначення пенсії на підставі п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 до 50 років.
Також позивач доводила, що має право на зарахування періодів роботи з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року, з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року та з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року до страхового і пільгового стажу за Списком № 1, що дає право на зменшення пенсійного віку за роботу у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, з відповідним пільговим обчисленням - в полуторному розмірі.
Зазначила, що згідно з п. 2 постанови Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань від 09 березня 1988 року № 122 «Про затвердження форми стандартної довідки про роботу, яка дає право на державну пенсію на пільгових умовах та на пенсію по старості в підвищеному максимальному розмірі відповідно до постанов Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 05 червня 1986 року № 665-195 та постанови ЦК КПСС, Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 29 грудня 1987 року № 1497-378» (далі - Постанова від 09 березня 1988 року № 122) довідка, що передбачена п. 1 цієї постанови, видається підприємством, у складі якого працівник безпосередньо був зайнятий на роботах, які дають право на пільги; форма довідки, затверджена п. 1 цієї постанови, повинна містити початок такої роботи і кінцеву дату.
Пп. «а» п. 4 постанови ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 29 грудня 1987 року № 1497-38 «Про умови оплати праці та пільги для працівників, зайнятих на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відселення» (далі - Постанова від 29 грудня 1987 року № 1497-38) установлено, що в період 1988-1990 років час роботи робітників, зайнятих на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відселення, зараховується в полуторному розмірі в трудовий стаж і в стаж роботи, що дає право на пільгову пенсію за Списком № 1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173.
Дію Постанови від 29 грудня 1987 року № 1497-38 пролонговано на підставі п. 1 постанови Ради Міністрів СРСР від 12 листопада 1990 року № 1136 «Про продовження на 1991-1995 роки строку дії Постанови ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 року № 1497» (далі - Постанова від 12 листопада 1990 року № 1136).
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796) час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за Списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
В подальшому норма про те, що робота у зоні відчуження Чорнобильської АЕС зараховується до трудового стажу в полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1), була передбачена п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29 лютого 1996 року № 250 «Про компенсації та пільги особам, які працюють на Чорнобильській АЕС і у зоні відчуження» (далі - Постанова КМУ № 250), п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30 червня 1998 року № 982 «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов`язкового) відселення після повного відселення жителів» (далі - Постанова КМУ № 982), п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2000 року № 223 «Про доплату і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов`язкового) відселення після повного відселення жителів» (далі - Постанова КМУ № 223), п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 137 «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов`язкового) відселення після повного відселення жителів» (далі - Постанова КМУ № 137), абз. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2006 року № 571 «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження» (далі - Постанова КМУ № 571), абз. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» (далі - Постанова КМУ № 831).
Позивач доводила, що наведені вище норми спростовують висновок відповідача про невірне визначення періоду стажу, який зараховується в полуторному розмірі.
Наголосила, що пільговий характер її роботи впродовж спірних періодів підтверджений належними доказами - записам в трудовій книжці і довідками від 18 жовтня 2023 року № 1-02-76/1-217 та від 15 вересня 2023 року № 17/90-23.
Просила задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
Зазначив, що 29 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Чернігівській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.
За принципом екстериторіальності для розгляду цієї заяви був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Донецькій області.
Відповідач покликався на норми п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 і зазначив, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 20 років, з них не менше 07 років 06 місяців на зазначених роботах.
Наголосив, що на дату звернення за призначенням пенсії вік позивача становив 49 років; її страховий стаж - 27 років 04 місяці 18 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 12 років 07 місяців 24 дня.
Відповідач зазначив, що не зарахував до пільгового стажу періоди роботи з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року, з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року та з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року згідно з довідками від 15 вересня 2023 року № 17/90-23 та від 18 жовтня 2023 року № 56/1/23, оскільки підприємство невірно вказало закінчення періоду стажу з 01 січня 1988 року, який враховується в полуторному розмірі.
Рішенням КСУ № 1-р/2020 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), ст. 13, ч. 2 ст. 14, п. п. «а», «б» - «г» ст. 54 Закону № 1788 зі змінами, внесеними Законом № 213.
Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі - Закон № 2148) Закон № 1058 доповнений розділом XIV-1 «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян», в тому числі ст. 114, якою установлені умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах для окремих категорій працівників.
Разом з цим відповідач наполягав на тому, що Закон № 1058 є спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, а тому його норми є пріоритетними у правовідносинах щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з моменту набрання чинності Законом № 2148, тобто з 11 жовтня 2017 року.
Зауважив, що Закони № 1058 та № 2148 є чинними, їх положення не визнано неконституційними.
Відтак, за висновком відповідача, Рішення КСУ № 1-р/2020 впливає на право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, яке виникло до 11 жовтня 2017 року.
Відповідач доводив, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 29 квітня 2024 року правомірно прийняв рішення від 06 травня 2024 року № 253350004263, яким відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у зв`язку з недосягненням нею пенсійного віку - 50 років.
Просив відмовити в позові.
Позивач надала відповідь на відзив, в якій наполягала на задоволенні позову з підстав, аналогічних тим, що наведені в позовній заяві.
Третя особа 1 - ГУ ПФУ в Чернігівській області надала пояснення, в яких зазначила, що 29 квітня 2024 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Чернігівській області з заявою про призначення пенсії.
Ця заява за принципом екстериторіальності розглянута ГУ ПФУ в Донецькій області, яке прийняло рішення від 06 травня 2024 року № 253350004263 про відмову у призначені пенсії.
Третя особа 1 наголосила, що у спірних правовідносинах лише прийняла від позивача документи, а в подальшому - направила їй копію рішення, прийнятого за наслідками їх розгляду.
Третя особа 2 - ГУ ПФУ в Черкаській області надала пояснення, в яких зазначила, у спірних правовідносинах не виконувала ніяких дій щодо прийняття документів та інформування позивача про результат розгляду її заяви; безпосередній розгляд заяви про призначення пенсії не здійснювала, рішення за результатами розгляду цієї заяви не приймало; пенсійна справа ОСОБА_1 у неї відсутня.
Позивач надала відповіді на пояснення третіх осіб 1 і 2, в яких навела те саме обґрунтування щодо наявності підстав для залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ГУ ПФУ в Чернігівській області та ГУ ПФУ в Черкаській області, що й в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 13 квітня 2007 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місяця проживання, проставлений в паспорті.
Однак згідно з довідкою Виконавчого комітету Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області Петрівського старостинського округу фактично ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
Третя особа 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (ідентифікаційний код 21390940) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
Третя особа 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (ідентифікаційний код 21366538) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
24 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Чернігівській області з заявою про призначення пенсії за віком за Списком № 1.
Безпосередньо в цій заяві позивач вказала, що просить призначити пенсію відповідно до п. «а» ст. 13 Закону № 1788 з урахуванням Рішення КСУ № 1-р/2020.
Як свідчить розписка-повідомлення, разом з заявою про призначення пенсії від 29 квітня 2024 року, яка зареєстрована за № 1310, ОСОБА_1 надала такі документи: паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 ; картку платника податків; довідку про фактичне місце проживання від 29 квітня 2024 року № 177; трудову книжку серії НОМЕР_3 ; довідки державного підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» від 15 вересня 2023 року № 17/90-23, від 18 жовтня 2023 року № 56/1/23 та від 18 жовтня 2023 року № 1-02-76/1-217; накази (витяги з наказів) про проведення атестації та затвердження переліків (доповнення переліків) робочих місць, посад працівників, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1, від 18 квітня 2013 року № 199, від 25 квітня 2013 року № 223, від 25 березня 2014 року № 124, від 29 вересня 2015 року № 362, від 13 березня 2018 року № 101, від 16 квітня 2019 року № 269, від 22 січня 2018 року № 5-к, від 25 липня 2019 року № 56-к, від 05 грудня 2019 року № 119-к, від 11 січня 2022 року № 18, від 19 січня 2023 року № 5-к; наказ про переміщення працівників від 13 липня 2009 року № 83к; висновки державної експертизи умов праці від 16 травня 2013 року № 60, від 27 березня 2014 року № 50, від 02 жовтня 2015 року № 95, від 19 березня 2018 року № 4.2/2/18/3879, від 02 вересня 2019 року № 4.2/2/19/13969, від 28 лютого 2018 року № 4.2/2/2994; довідку про стан дотримання законодавства про працю від 11 січня 2020 року № КВ/75/128Д; протокол проведення вимірювань щільності забруднення території від 11 квітня 2023 року № 21.
За принципом екстериторіальності для розгляду заяви ОСОБА_1 був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Донецькій області.
06 травня 2024 року за наслідками розгляду заяви позивача та поданих нею документів, а також з урахуванням Індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення № 253350004263 «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах».
Відмовляючи позивачці в призначенні пенсії, відповідач виходив з такого:
- 29 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернулася з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058;
- відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць мають жінки, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах із особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці після досягнення 50 років за наявності страхового стажу не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах;
- згідно з наданими документами та Індивідуальними відомостями про застраховану особу страховий стаж заявниці на дату звернення становить 27 років 04 місяці 18 днів, пільговий стаж роботи за Списком № 1 - 12 років 07 місяців 24 дня.
- до страхового стажу роботи зараховані всі періоди;
- до пільгового стажу не зараховані періоди роботи з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року, з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року, з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року згідно з наданими довідками від 15 вересня 2023 року № 17/90-23, від 18 жовтня 2023 року № 56/1/23, виданими державним спеціалізованим підприємством «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» за формою, затвердженою Постановою від 09 березня 1988 року № 122, оскільки невірно вказано закінчення періоду стажу, який враховується в полуторному розмірі з 01 січня 1988 року.
З огляду на викладене, ГУ ПФУ в Донецькій області вирішило відмовити ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, оскільки, за висновком пенсійного органу, право на призначення пенсії вона набуде з дня, що настає за днем досягнення 50-річного віку.
Заявниці роз`яснено, що у разі незгоди з прийнятим рішенням, вона може його оскаржити в адміністративному або судовому порядку.
Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало позивачці до страхового стажу 27 років 04 місяці 18 днів, в тому числі пільговий стаж роботи за Списком № 1 - 12 років 07 місяців 24 дні; при обчисленні стажу (як страхового, так і пільгового) застосована кратність - 1.
Разом з повідомленням від 20 травня 2024 року № 2500-0204-8/35024 ГУ ПФУ в Чернігівській області надіслало ОСОБА_1 копію рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 06 травня 2024 року № 253350004263 «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах».
З приводу періодів роботи, на зарахування яких до страхового та пільгового стажу претендує позивач, суд встановив такі обставини.
Період з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року.
Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи:
[…]
Запис 3 - 14 червня 1996 року на підставі наказу від 03 червня 1996 року № 32-лс ОСОБА_1 була прийнята на роботу до державного торговельного підприємства «Чорнобиль» (далі - ДТП «Чорнобиль) мийником посуду 2 розряду їдальні «Юпітер» з особливо шкідливими умовами праці.
Запис 4 - 14 серпня 1996 року на підставі наказу від 25 липня 1996 року № 43-лс звільнена за п. 2 ст. 36 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) у зв`язку з закінченням строкового трудового договору.
Запис 4 містить виправлення в даті звільнення, яке внесене з дотриманням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110 (далі - Інструкція № 58), засвідчене підписом інспектора відділу кадрів та печаткою відділу кадрів підприємства-роботодавця.
[…]
Згідно з довідкою державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» (далі - ДПС «ЦППРВ») від 15 вересня 2023 року № 17/90-23, яка видана за формою, затвердженою Постановою від 09 березня 1988 року № 122, ОСОБА_1 була безпосередньо зайнята на роботах, передбачених постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року № 665-195 «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забруднення навколишнього середовища» (далі - Постанова від 05 червня 1986 року № 665-165) і Постановою від 29 грудня 1987 року № 1497-378, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі Списком № 1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, від 16 січня 2003 року № 36, від 24 лютого 2010 року № 173, наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 13 березня 2012 року № 576 «Про затвердження Переліку підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий день, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 травня 2012 року за № 771/21084 (далі - Наказ № 576), з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року.
В довідці від 15 вересня 2023 року № 17/90-23 вказано, що час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу, до вислуги років: до 01 січня 1988 року - в потрійному, а з 01 січня 1988 року - у полуторному розмірі, (в тому числі за Списком № 1).
Довідка від 15 вересня 2023 року № 17/90-23 видана на підставі постанови Ради Міністрів УРСР та Української республіканської ради професійних спілок від 10 червня 1986 року № 207-7 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобігання забрудненню навколишнього середовища», розпорядження Ради Міністрів УРСР від 06 січня 1988 року № 12-рс та від 26 грудня 1990 року № 597-р та Постанов КМУ №№ 250, 982, 223, 137, 831.
Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало позивачці період з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року - 00 років 02 місяці 01 день - до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований.
Період з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року.
Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи:
[…]
Запис 5 - 14 жовтня 1996 року на підставі наказу від 24 вересня 1996 року № 55-лс ОСОБА_1 була прийнята на роботу до ДТП «Чорнобиль» мийником посуду 2 розряду їдальні «Юпітер» з особливо шкідливими умовами праці.
Запис 6 - з 01 січня 1998 року ДТП «Чорнобиль» припинило свою діяльність і в результаті реорганізації шляхом злиття підприємств увійшло до складу новоствореного державного підприємства «Чорнобильсервіс» (далі - ДП «Чорнобильсервіс»), яке є правонаступником.
Запис 7 - 12 жовтня 1998 року на підставі наказу від 09 жовтня 1998 року № 82-лс переведена мийником посуду 2 розряду їдальні «Енергетик» з особливо шкідливими умовами праці.
Запис 8 - 06 серпня 2000 року на підставі наказу від 24 липня 2000 року № 86-ос переведена підсобним робітником групи поточного ремонту та підготовки виробництва виробничо-технологічної дільниці житлово-комунального цеху.
Запис 9 - 01 серпня 2001 року на підставі наказу від 08 серпня 2001 року № 393-ос переведена на посаду маляра 3 розряду групи поточного ремонту та підготовки виробництва цеху ремонту, благоустрою та саночистки житлово-комунального комплексу ДП «Чорнобильсервіс» з особливо шкідливими умовами праці.
Запис 10 - 01 серпня 2002 року на підставі наказу від 22 липня 2002 року № 338-ос переведена на посаду маляра 4 розряду групи поточного ремонту виробничо-технологічної дільниці житлово-комунального комплексу з особливо шкідливими умовами праці.
Запис 11 - 31 березня 2003 року на підставі наказу від 26 березня 2003 року № 208-ос звільнена за п. 5 ст. 36 КЗпП України за переведенням до державного підприємства «Спеціалізована будівельна компанія» (далі - ДП «СБК»).
[…]
Згідно з довідкою ДСП «ЦППРВ» від 15 вересня 2023 року № 17/90-23 ОСОБА_1 була безпосередньо зайнята на роботах, передбачених Постановами від 05 червня 1986 року № 665-195 і від 29 грудня 1987 року № 1497-378, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі Списком № 1, з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року.
В довідці від 15 вересня 2023 року № 17/90-23 вказано, що час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу, до вислуги років: до 01 січня 1988 року - в потрійному, а з 01 січня 1988 року - у полуторному розмірі, (в тому числі за Списком № 1).
Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 , починаючи з 2000 року, а тому числі за період її роботи в ДП «Чорнобильсервіс» (ідентифікаційний код 24547720) за кодом підстави - ЗЧК056Д1 - 05 місяців 2000 року, 12 місяців 2001 року та 12 місяців 2002 року.
Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства з 28 вересня 1991 року код підстави «ЗЧК056Д1» проставляється:
- працівникам, які постійно виконують роботи або службові обов`язки в зоні відчуження, період роботи (служби) з 01 липня 1998 року до 01 січня 2000 року відповідно до Постанови КМУ № 982 зараховується до трудового стажу, до вислуги років у полуторному розмірі (у тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461);
- працівникам, які постійно виконують роботи або службові обов`язки в зоні відчуження, період роботи (служби) з 01 січня 2000 року до 01 січня 2003 року відповідно до Постанови КМУ № 223 зараховується до трудового стажу, до вислуги років у полуторному розмірі (у тому числі за Списком № 1 […]);
- працівникам, які постійно виконують роботи або службові обов`язки в зоні відчуження, період роботи (служби) з 01 січня 2003 року до 01 січня 2006 року відповідно до Постанови КМУ № 137 зараховується до трудового стажу, до вислуги років у полуторному розмірі (у тому числі за Списком № 1 […]);
- працівникам, які постійно виконують роботи або службові обов`язки у зоні відчуження, період роботи (служби) з 01 січня 2006 року до 01 січня 2009 року відповідно до Постанови КМУ № 571 зараховується до трудового стажу, до вислуги років у полуторному розмірі (у тому числі за Списком № 1 […]).
Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало періоди:
з 14 жовтня 1996 року по 12 жовтня 1998 року - 01 рік 11 місяців 29 днів - до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований;
з 13 жовтня 1998 року по 06 серпня 2000 року - 01 рік 09 місяців 24 дні - до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований;
з 07 серпня 2000 року по 01 серпня 2001 року - 00 років 11 місяців 25 днів - до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований;
з 02 серпня 2001 року по 01 серпня 2002 року - 01 рік 00 місяців 00 днів - до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований;
з 02 серпня 2002 року по 31 березня 2003 року - 00 років 08 місяців 00 днів - до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований.
Період з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року.
Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи:
[…]
Запис 12 - 11 квітня 2003 року на підставі наказу від 11 квітня 2003 року № 44-ос ОСОБА_1 прийнята на роботу до ДП «СБК» за переведенням з ДП «Чорнобильсервіс» маляром 4 розряду будівельної дільниці з особливо шкідливими умовами праці.
Запис 13 - 01 квітня 2007 року на підставі наказу від 24 квітня 2007 року № 69-ос переведена маляром 4 розряду будівельної групи будівельно-ремонтної дільниці з особливо шкідливими умовами праці.
Запис 14 - 01 березня 2011 року ДП «СБК» реорганізоване шляхом приєднання до державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильський спеціалізований комбінат» (далі - ДСП «ЧСК»).
Запис 15 - 01 травня 2011 року на підставі наказу від 21 квітня 2011 року № 152-ос переведена маляром 4 розряду будівельної-дільниці комплексу ремонтно-будівельних робіт ДСП «ЧСК» з особливо шкідливими умовами праці.
Запис 16 - 01 липня 2015 року на підставі наказу від 29 травня 2015 року № 186 комплекс перейменовано у відділення будівельно-ремонтних робіт.
Запис 17 - 12 травня 2017 року на підставі наказу від 17 травня 2017 року № 207-ос позивачці присвоєний 5 розряд маляра.
Запис 18 - 02 січня 2019 року на підставі наказу від 12 грудня 2018 року № 651-ос переведена маляром 5 розряду будівельної дільниці цеху поточного ремонту відділення житлово-комунального господарства.
Запис 19 - ДСП «ЧСК» реорганізовано шляхом приєднання до державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» (далі - ДСП «ЦППРВ»), яке є правонаступником.
Запис 20 - на підставі наказу від 24 липня 2019 року № 1363о/с переведена маляром 5 розряду будівельної служби житлово-комунального господарства.
Запис 21 - 01 листопада 2019 року на підставі наказу від 14 листопада 2019 року № 2553о/с служба житлово-комунального господарства перетворена на комплекс житлово-комунального господарства.
Запис 22 - 31 серпня 2023 року на підставі наказу від 14 серпня 2023 року № 661-ос позивач звільнена за п. 5 ст. 36 КЗпП України за переведенням до державного спеціалізованого підприємства «Центральне сервісне підприємство з експлуатації, відновлення та безпеки».
[…]
Згідно з довідкою ДПС «ЦППРВ» від 18 жовтня 2023 року № 56/1/23, яка видана за формою, затвердженою Постановою від 09 березня 1988 року № 122, ОСОБА_1 була безпосередньо зайнята на роботах, передбачених Постановами від 05 червня 1986 року № 655-195 і від 29 грудня 1987 року № 1497-378, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі Списком № 1, з 11 квітня 2003 року по 31 серпня 2023 року.
В довідці від 18 жовтня 2023 року № 56/1/23 вказано, що час роботи по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до трудового стажу, до вислуги років: до 01 січня 1988 року - в потрійному, а з 01 січня 1988 року - в полуторному розмірі (у тому числі за Списком № 1)
Довідка від 18 жовтня 2023 року № 56/1/23 видана на підставі постанови Ради Міністрів УРСР та Української республіканської ради професійних спілок від 10 червня 1986 року № 207-7 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобігання забрудненню навколишнього середовища», розпорядження Ради Міністрів УРСР від 06 січня 1988 року № 12-рс та від 26 грудня 1990 року № 597-р та Постанов КМУ №№ 250, 982, 223, 137, 831.
Згідно з довідкою ДСП «ЦППРВ» від 18 жовтня 2023 року № 1-02-76/1-217 про підтвердження наявного трудового стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працювала повний робочий день в ДСП «ЦППРВ» і за період з 01 січня 2010 року по 28 лютого 2011 року - ДП «СПК», з 01 березня 2011 року по 31 липня 2019 року - ДСП «ЧСК», з 01 серпня 2019 року по 31 серпня 2023 року - ДСП «ЦППРВ» виконувала роботи в зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/м2 і більше; вахтовий режим роботи протягом усього часу, 10-ти годинний робочий день з відпрацьованою місячною нормою робочого часу при 36-ти годинному робочому тижні з особливо шкідливими умовами праці; за професією, посадою: маляр 4 розряду будівельної дільниці ДП «СБК», маляр 4 розряду будівельної дільниці, маляр 4 розряду будівельної дільниці комплексу ремонтно-будівельних робіт, маляр 4 розряду будівельної дільниці відділення будівельно-ремонтних робіт, маляр 5 розряду будівельної дільниці відділення будівельно-ремонтних робіт, маляр 5 розряду будівельної дільниці цеху поточного ремонту відділення житлово-комунального господарства ДСП «ЧСК», маляр 5 розряду будівельної дільниці служби житлово-комунального господарства, маляр 5 розряду будівельної дільниці комплексу житлово-комунального господарства ДСП «ЦППРВ», що передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2010 року № 173 «Про доповнення до Списку № 1, підрозділ 1 розділу ХХІІ, позиція 22.1-1г», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, Списком № 1, розділу ХХІІ, підрозділ 4 постанови Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461 зі змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 04 липня 2017 року № 479, код КП 7141; за період з 01 січня 2010 року по 31 серпня 2023 року - 13 років 08 місяців 01 день.
Підстава: накази ДСП «ЧСК» від 19 квітня 2013 року № 199, від 25 квітня 2013 року № 223, від 25 березня 2014 року № 124, від 29 вересня 2015 року № 362, від 13 березня 2018 року № 101, від 16 квітня 2019 року № 269, ДСП «ЦППРВ» від 22 січня 2018 року № 5-к, від 25 липня 2019 року № 56-к, від 05 грудня 2019 року № 119-к, від 19 січня 2023 року № 5-к,
Довідка від 18 жовтня 2023 року № 1-02-76/1-217 видана на підставі: висновків Державної експертизи умов праці від 16 травня 2013 року № 60, від 27 березня 2014 року № 50, від 02 жовтня 2015 року № 95, листів Головного управління Держпраці у Київській області від 28 лютого 2018 року № 4.2/2/2994, від 19 березня 2018 року № 4.2/2/18/3879, від 02 вересня 2019 року № 42/2/19/13969, довідки Головного управління Держпраці у Київській області про стан дотримання законодавства про працю від 11 січня 2020 року № КВ/75/128Д, наказу від 11 січня 2022 року № 18 «Про віднесення працівників підприємства до категорії А», протокол ДСП «Екоцентр» від 11 квітня 2023 року № 21, особової картка П-2, наказів з О/С, О/Р.
Додаткові відомості: у відпустці без збереження заробітної плати перебувала з 16 вересня 2022 року по 01 жовтня 2022 року; у простої - зупинення роботи підприємства, викликане введенням воєнного стану та невідворотною силою, перебувала з 16 березня 2022 року по 01 вересня 2022 року та з 16 жовтня 2022 року по 20 квітня 2023 року.
Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 :
за період роботи в ДП «СБК» (ідентифікаційний код 24547660) за кодом підстави - ЗЧК056Д1 - 09 місяців 2003 року, 12 місяців 2004 року, 12 місяців 2005 року, 12 місяців 2006 року, 12 місяців 2007 року, 12 місяців 2008 року, 12 місяців 2009 року, 12 місяців 2010 року, 02 місяці 2011 року;
за період роботи в ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» (ідентифікаційний код 37197165) за кодом підстави - ЗЧК056Д1 - 10 місяців 2011 року, 12 місяців 2012 року, 12 місяців 2013 року, 12 місяців 2014 року, 12 місяців 2015 року, 12 місяців 2016 року, 12 місяців 2017 року, 12 місяців 2018 року, 07 місяців 2019 року;
за період роботи в ДСП «ЦППРВ» (ідентифікаційний код 37197102) - за кодом підстави - ЗЧК056Д1 - 05 місяців 2019 року, 12 місяців 2020 року, 12 місяців 2021 року, 12 місяців 2022 року, 08 місяців 2023 року.
Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало періоди:
з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2003 року - 00 років 08 місяців 21 день - до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований;
з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2009 року - 06 років 00 місяців 21 день - до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований;
з 01 січня 2010 року по 28 лютого 2011 року - 01 рік 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ЧАЕС, робота за Сп. № 1;
з 01 березня 2011 року по 31 липня 2019 року - 08 років 05 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ЧАЕС, робота за Сп. № 1;
з 01 серпня 2019 року по 15 березня 2022 року - 02 роки 08 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ЧАЕС, робота за Сп. № 1;
з 16 березня 2022 року по 01 вересня 2022 року - 00 років 06 місяців 00 днів - до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований;
з 02 вересня 2022 року по 15 вересня 2022 року - 00 років 00 місяців 01 день - до страхового та пільгового стажу - ЧАЕС, робота за Сп. № 1;
з 16 вересня 2022 року по 01 жовтня 2022 року - 00 років 01 місяць 01 день - до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований;
з 02 жовтня 2022 року по 15 жовтня 2022 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ЧАЕС, робота за Сп. № 1;
з 16 жовтня 2022 року по 20 квітня 2023 року - 00 років 06 місяців 28 днів - до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований;
з 21 квітня 2023 року по 31 серпня 2023 року - 00 років 05 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ЧАЕС, робота за Сп. № 1;
з 01 вересня 2023 року по 31 грудня 2023 року - 00 років 04 місяці 00 днів - до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року.
03 жовтня 2017 року Верховна Рада України ухвалила Закон № 2148-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі - Закон № 2148), який набрав чинності 11 жовтня 2017 року.
На підставі Закону № 2148 Закон № 1058 доповнений розділом XIV-І, який містить п. 1 ч. 2 ст. 114 такого змісту:
«На пільгових умовах пенсія за віком призначається:
1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абз. 1 цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
45 років - які народилися по 31 березня 1970 року включно;
45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року;
46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;
46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;
47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;
47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року;
48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року;
48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;
49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;
49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;
50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
За відсутності стажу роботи, встановленого абз. 1 цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абз. абз. 1 і 3-13 цього пункту, страхового стажу:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абз. 1 цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абз. абз. 1 і 15-23 цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абз. 1 ч. 1 ст. 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року;
[…]».
Натомість згідно з п. «а» ст. 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788) в редакції, чинній до внесення змін Законом України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі - Закон № 213):
«На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;
[…]».
Законом № 213, який набрав чинності з 01 квітня 2015 року, збільшено раніше передбачений п. «а» ст. 13 Закону № 1788 вік набуття жінками права на пенсію за віком на пільгових умовах з 45 до 50 років, а також збільшена тривалість мінімально необхідного страхового стажу з 15 до 20 років.
Відповідно до п. 1 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 (далі - Рішення КСУ № 1-р/2020) визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), ст. 13, ч. 2 ст. 14, п. п. «б» - «г» ст. 54 Закону № 1788 зі змінами, внесеними Законом № 213.
Згідно з п. 3 резолютивної частини Рішення КСУ № 1-р/2020 застосуванню підлягають ст. 13, ч. 2 ст. 14, п. п. «б» - «г» ст. 54 Закону № 1788 в редакції до внесення змін Законом № 213 для осіб, які працювали до 01 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:
«На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;
[…]».
Таким чином, Рішенням КСУ № 1-р/2020 визнані неконституційними окремі положення Закону № 1788, у зв`язку з чим вони втратили чинність з дня ухвалення цього рішення (п. 2 резолютивної частини Рішення КСУ № 1-р/2020). Одночасно Конституційний Суд України встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом № 213.
У зв`язку з цим на час виникнення спірних правовідносин Закон № 1788 з урахуванням Рішення КСУ № 1-р/2020 встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць для жінок після досягнення 45 років (за наявності стажу роботи та інших умов, визначених в Рішенні КСУ № 1-р/2020, тобто при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах).
Отже, на час виникнення спірних правовідносин існувала колізія між нормами Закону № 1788 з урахуванням Рішення КСУ № 1-р/2020 з одного боку, та Законом № 1058 - з іншого в частині віку набуття жінками права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, а також мінімально необхідного страхового стажу. Перший із цих законів визначає такий вік для жінок у 45 років при стажі роботи не менше 15 років, тоді як другий - у 50 років при страховому стажу (стажі роботи) не менше 20 років.
Так, за позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в постанові від 03 листопада 2021 року у зразковій справі № 360/3611/20 за подібних правовідносин:
«[…]
Оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, Велика Палата Верховного Суду доходить висновку, що вони явно суперечать один одному. Таке регулювання порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (див. пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України»)».
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, п. 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Отже, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788 з урахуванням Рішення КСУ № 1-р/2020, а не Закону № 1058.
[…]»
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені в постановах Верховного Суду від 16 грудня 2021 року у справі № 500/1879/20, від 17 грудня 2021 року у справі № 160/9272/20, від 29 вересня 2022 року у справі № 320/4339/20, від 30 березня 2023 року у справі № 300/1951/20 та інших.
Вирішуючи питання про те, норми якого закону слід застосовувати у спірних правовідносинах, суд враховує висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені в постанові від 03 листопада 2021 року у зразковій справі № 360/3611/20, а також в постановах Верховного Суду від 16 грудня 2021 року у справі № 500/1879/20, від 17 грудня 2021 року у справі № 160/9272/20, від 29 вересня 2022 року у справі № 320/4339/20, від 30 березня 2023 року у справі № 300/1951/20 та інших, і зазначає, що під час розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 пенсійному органу належало застосовувати норми п. «а» ст. 13 Закону № 1788 в редакції до внесення змін Законом № 213, з урахуванням Рішення КСУ № 1-р/2020, а не норми п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 в редакції Закону № 2148.
Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку, що передбачено ч. 2 ст. 44 Закону № 1058.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
За правилами ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії Порядок № 22-1 діяв в редакції від 15 лютого 2024 року.
При цьому, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі - Постанова правління ПФУ № 25-1).
Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.
Запроваджена у зв`язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.
Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв`язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.
Відповідно до п. 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Заява про призначення, […] пенсії, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Згідно з п. 1.7 Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до п. 1.8 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону № 1058.
Право на призначення пенсії за віком при автоматичному призначенні (без звернення особи) визначається на підставі даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб), наявних на дату досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 Закону. У разі якщо даних про страховий стаж у системі персоніфікованого обліку (у тому числі за періоди до впровадження персоніфікованого обліку) недостатньо для призначення пенсії за віком, орган, що призначає пенсію, повідомляє особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на вебпорталі або засобами Порталу Дія, про відсутність таких відомостей та порядок подання необхідних для призначення пенсії документів (за наявності). При надходженні документів про страховий стаж протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, пенсія призначається у строк, визначений абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону. Якщо документи не будуть подані у зазначений строк, вважається, що особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
[…]
Згідно з п. 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
[…]
3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
За бажанням особи для додаткового виключення періоду догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до абз. 3 ч 1 ст. 40 Закону за період з 01 липня 2000 року до 01 січня 2005 року подається довідка з місця роботи про період такої відпустки.
[…]
4) відомості про місце проживання особи;
5) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно до п. 20 Порядку № 637 (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з п. п. 1-6, 8 ч. 2, ч. 3 ст. 114 Закону та п. 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;
документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року);
[…]
7) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку:
учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:
довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи у зоні відчуження;
посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
потерпілим від Чорнобильської катастрофи:
для осіб, які постійно працювали (працюють) на територіях радіоактивного забруднення, додаються документи, видані підприємствами, установами, організаціями, органами місцевого самоврядування, що підтверджують період(и) постійної роботи в населених пунктах, віднесених до відповідних територій радіоактивного забруднення;
[…].
Приймання, оформлення і розгляд документів, поданих для призначення (перерахунку) пенсії, регламентовано розділом ІV Порядку № 22-1.
Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
[…]
Згідно з п. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;
проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до п. п. 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із п. 12 Порядку № 637;
з`ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з п. 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Крім того, п. 4.2 Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
[…]
Відповідно до п. 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Згідно з п. 4.8 Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».
П. 4.10 Порядку № 22-1 Після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
[…]
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття органом, що призначає пенсію, рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії, а у разі призначення пенсії за віком автоматично - не пізніше одного місяця з дня надходження повідомлення про обраний особою спосіб виплати пенсії.
Аналіз положень п. 1.1, 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:
- з заявою про призначення пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);
- при прийманні документів працівник сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду, до якого звернувся заявник: ідентифікує заявника (його представника); реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу; з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. […]; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр (п. 4.2);
- після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).
При цьому зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив`язки до території.
- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);
- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Спірні правовідносини виникли у зв`язку з прийняттям ГУ ПФУ в Донецькій області рішення від 06 травня 2024 року № 253350004263 «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах».
Цим рішенням позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з недосягненням пенсійного віку - 50 років.
Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, рішення ГУ ПФУ в Донецькій області належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.
Суд наголошує, що правові наслідки для позивача створює саме рішення від 06 травня 2024 року № 253350004263 «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах», а не дії пенсійного органу щодо його прийняття та/або обчислення страхового і пільгового стажу, (як помилкового вважає позивач).
Відтак, саме рішення, а не дії відповідача, потребує правової оцінки.
Надаючи оцінку правомірності відмови у призначенні пенсії, суд виходить саме з тих аргументів, які пенсійний орган навів у рішенні, що є предметом спору.
Щодо пенсійного віку.
В рішенні, яке є предметом спору, в якості підстави для відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, ГУ ПФУ в Донецькій області вказало лише одну підставу - недосягнення нею пенсійного віку, визначеного п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, а саме 50 років.
Суд вважає помилковим висновок відповідача про відсутність у ОСОБА_1 права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 через недосягнення 50-річного віку.
При вирішенні питання про призначення позивачці пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 пенсійний орган мав застосовувати норми п. «а» ст. 13 Закону № 1788 в редакції до внесення змін Законом № 213 та з урахуванням Рішення КСУ № 1-р/2020.
З цієї причини суд відхиляє заперечення ГУ ПФУ в Донецькій області, які стосуються застосування до спірних правовідносин норм п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 в редакції Закону № 2148, та вважає безпідставним його висновок про те, що на час звернення за призначенням пенсії позивач не досягла пенсійного віку.
Суд встановив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася за призначенням пенсії 29 квітня 2024 року, тобто на день звернення за призначенням пенсії вона досягла віку 49 років, що відповідає вимогам п. «а» ст. 13 Закону № 1788 в редакції до внесення змін Законом № 213, з урахуванням Рішення КСУ № 1-р/2020.
Щодо обчислення стажу.
Позивач доводить, що має право на зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року, з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року та з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року.
Також позивач наполягає на тому, що ці періоди мають бути зараховані до її страхового та пільгового стажу в полуторному розмірі.
Розрахунок стажу (форма РС-право) свідчить, що ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало періоди з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року, з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року та з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року лише до страхового стажу, застосувавши при цьому кратність - 1. До пільгового стажу (ЧАЕС, робота за сп. 1) ці періоди не зараховані.
В рішенні, яке є предметом спору, ГУ ПФУ в Донецькій області зазначило, що не зарахувало до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року, з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року, з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року згідно з довідками від 15 вересня 2023 року № 17/90-23, від 18 жовтня 2023 року № 56/1/23, оскільки невірно вказано закінчення періоду стажу, який враховується в полуторному розмірі з 01 січня 1988 року.
Суд відхиляє цей аргумент відповідача, виходячи з наведених нижче міркувань.
Періоди, з яких складається страховий стаж, визначає ст. 24 Закону № 1058.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За правилами, наведеними в абз. 1 ч. 2 ст. 24 Закону № 1058, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до абз. 9 ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно з абз. 1 ч. 4 ст. 24 Закону № 1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Абз. 4 ч. 4 ст. 24 Закону № 1058 передбачено, що пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Види трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, визначені нормами ст. 56 Закону № 1788.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону № 1788 до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
До пільгового стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, зараховуються періоди, впродовж яких працівники були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, що передбачено п. «а» ст. 13 Закону № 1788.
Для оцінки доводів і заперечень сторін в частині, яка стосується обчислення страхового і пільгового стажу, суду належить відповісти на такі питання:
- чи є підстави для зарахування позивачці до пільгового стажу за Списком № 1 періодів, впродовж яких вона постійно виконувала роботи з особливо шкідливими умовами праці в зоні відчуження Чорнобильської АЕС;
- чи є підстави для зарахування позивачці періодів, впродовж яких вона постійно виконувала роботи з особливо шкідливими умовами праці в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, до страхового і пільгового стажу в полуторному розмірі;
- якими документами має бути підтверджений факт постійного виконання позивачкою робіт з особливо шкідливими умовами праці в зоні відчуження Чорнобильської АЕС.
05 червня 1986 року Рада Міністрів СРСР та ВЦРПС прийняли постанову № 665-169 «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забрудненню навколишнього середовища» (далі - Постанова від 05 червня 1986 року № 665-169.
Пп. «а» п. 8 Постанови від 05 червня 1986 року № 665-169 установлено, що час роботи робітників, безпосередньо зайнятих на ліквідації наслідків аварії та запобіганні забруднення навколишнього середовища в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, зараховується в трикратному розмірі в стаж, що дає право на пільгову пенсію за Списком № 1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173.
10 червня 1986 року Рада Міністрів Української РСРС та Українська республіканська рада професійних спілок прийняли постанову № 207-7 «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища» (далі - Постанова від 10 червня 1986 року № 207-7).
Пп. «а» п. 8 Постанови від 10 червня 1986 року № 207-7 установлена норма, аналогічна тій, що містилась в пп. «а» п. 8 Постанови від 05 червня 1986 року 3 665-169.
29 грудня 1987 року ЦК КПРС, Рада Міністрів СРСР та ВЦРПС прийняли постанову № 1497-378 «Про умови оплати праці та пільги для робітників, зайнятих на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відселення» (далі - Постанова від 29 грудня 1987 року № 1947-378).
Пп. «а» п. 4 Постанови від 29 грудня 1987 року № 1947-378 установлено, що в період 1988 - 1990 років час роботи робітників, зайнятих на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відселення, зараховується в полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, який дає право на пільгову пенсію за Списком № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173.
12 листопада 1990 року Рада Міністрів СРСР прийняла постанову № 1136 «Про продовження на 1991 - 1995 роки строку дії постанови ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 29 грудня 1987 р. № 1497» (далі - Постанова від 12 листопада 1990 року № 1136).
Згідно з п. 1 Постанови від 12 листопада 1136 на 1991 - 1995 роки продовжений строк дії Постанови № 1497-378.
28 лютого 1991 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796), який введений в дію з 01 квітня 1991 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 796 цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; […].
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону № 796 державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях, серед іншого, базується на принципах:
пріоритету життя та здоров`я людей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, повної відповідальності держави за створення безпечних і нешкідливих умов праці;
комплексного розв`язання завдань охорони здоров`я, соціальної політики і використання забруднених територій на основі державних цільових програм з цих питань та урахування інших напрямів економічної та соціальної політики, досягнень в галузі науки та охорони навколишнього середовища;
соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
[…].
Ст. 56 Закону № 796 установлені пільги щодо обчислення стажу роботи (служби).
Так, відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону № 796 час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: до 01 січня 1988 року - у потрійному, а з 01 січня 1988 року до 01 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 01 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Отже, з 01 січня 1993 року органом, який уповноважений визначати пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження є Кабінет Міністрів України.
Спірні правовідносини виникли з приводу наявності/відсутності пільг з обчислення стажу роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в 1996-2009 роках.
Так, 29 лютого 1996 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 250 «Про компенсації та пільги особам, які працюють на Чорнобильській АЕС і у зоні відчуження» (далі - Постанова КМУ № 250).
Абз. 3 пп. 2 п. 1 Постанови КМУ № 250 установлено, що в період з 01 січня 1996 року до 01 січня 2000 року: працівникам, які постійно виконують роботи з експлуатації Чорнобильської АЕС і у зоні відчуження час роботи зараховується до загального трудового стажу та стажу, що має право на пільгову пенсію за Списком № 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, у полуторному розмірі.
30 червня 1998 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 982 «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов`язкового) відселення після повного відселення жителів» (далі - Постанова КМУ № 982).
Абз. 3 пп. 3 п. 1 Постанови КМУ № 982 установлено, що в період з 01 липня 1998 року до 01 січня 2000 року особам, які постійно виконують роботи або службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи (служби) зараховується до трудового стажу, до вислуги років - у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162).
На підставі п. 3 Постанови КМУ № 982 визнана такою, що втратила чинність Постанова КМУ № 250.
07 лютого 2000 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 223 «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов`язкового) відселення після повного відселення жителів» (далі - Постанова КМУ № 223).
Абз. 2 пп. 3 п. 1 Постанови КМУ № 223 (із змінами, внесеними постановою КМУ від 16 січня 2003 року), установлено, що у період з 01 січня 2000 року до 01 січня 2003 року особам, які постійно виконують роботи (службові обов`язки) у зоні відчуження, час роботи (служби) зараховується до трудового стажу, до вислуги років - у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36.
29 січня 2003 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 137 «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні безумовного (обов`язкового) відселення після повного відселення жителів» (далі - Постанова КМУ № 137).
Абз. 2 пп. 3 п. 1 Постанови КМУ № 137 установлено, що у період з 01 січня 2003 року до 01 січня 2006 року особам, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до трудового стажу, до вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджується Кабінетом Міністрів України).
27 квітня 2006 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 571 «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження» (далі - Постанова КМУ № 571).
Постановою КМУ № 571 установлені відповідні доплати і компенсації у період з 01 січня 2006 року по 01 січня 2009 року.
05 грудня 2007 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1400 «Про доповнення постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2006 р. № 571» (далі - Постанова КМУ № 1400), яка в відповідно до п. 2 цієї постанови набрала чинності з 01 січня 2006 року.
На підставі п. 1 Постанови КМУ № 1400 постановляюча частина Постанови КМУ № 571 після абз. 5 доповнена новим абзацом такого змісту:
«особам, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи і вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36».
10 вересня 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» (далі - Постанова КМУ № 831).
З-поміж іншого, Постановою КМУ № 831 установлено, що у період з 01 січня 2009 року по 01 січня 2012 року особам, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи і вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36).
21 вересня 2011 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 984 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 р. № 831» (далі - Постанова КМУ № 984), яка набрала чинності 01 січня 2012 року.
На підставі Постанови КМУ № 984 абз. 1 постановляючої частини Постанови КМУ № 831 викладений в такій редакції: «Установити, що у період з 01 січня 2012 року до 01 січня 2015 року».
29 грудня 2014 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 717 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 р. № 831» (далі - Постанова КМУ № 831), яка набрала чинності з 01 січня 2015 року.
На підставі Постанови КМУ № 717 абз. 1 постановляючої частини Постанови КМУ № 831 викладений в такій редакції: «Установити, що у період з 01 січня 2015 року до 01 січня 2016 року».
20 квітня 2016 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 297 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 р. № 831» (далі - Постанова КМУ № 297).
На підставі Постанови КМУ № 297 абз. 1 постановляючої частини Постанови КМУ № 831 викладений в такій редакції: «Установити, що з 01 січня 2016 року:».
18 травня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 335 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» (далі - Постанова КМУ № 335), яка відповідно до п. 2 цієї постанови застосовується з 01 січня 2017 року.
На підставі Постанови КМУ № 335 абз. 1 постановляючої частини Постанови КМУ № 831 викладений в такій редакції: «Установити, що з 01 січня 2017 року:».
Отже, в силу положень ч. 1 ст. 56 Закону № 796 та абз. 3 пп. 2 п. 1 Постанови КМУ № 250, абз. 3 пп. 3 п. 1 Постанови КМУ № 982, абз. 2 пп. 3 п. 1 Постанови КМУ № 223, абз. 2 пп. 3 п. 1 Постанови КМУ № 137, абз. 6 постановляючої частини Постанови КМУ № 571 (з доповненнями, внесеними Постановою КМУ № 1400), особи, які постійно працювали у зоні відчуження в 1996-2009 роках, мають право на зарахування часу такої роботи до стажу роботи у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1).
Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі - Порядок № 383).
Відповідно до абз. 3 п. 1 Порядку № 383 цей Порядок регулює застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (далі - Списки) при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. п. «а», «б» ст. 13 та ст. 100 Закону № 1788.
П. 2 Порядку № 383 визначено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
П. 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Список № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173; Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах з особливо шкідливими і особо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162; Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 в його первинній редакції безпосередньо не передбачали такої позиції як «працівники, зайняті повний робочий день у зоні відчуження».
24 лютого 2010 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 173 «Про доповнення Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (далі - Постанова КМУ № 173.
На підставі п. 1 Постанови КМУ № 173 підрозділ 1 розділу ХХІІ «Роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, був доповнений такою позицією:
«22.1-1г - працівники, зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах, і організаціях, перелік яких затверджується МНС за погодженням з Мінпраці та МОЗ».
П. 2 Постанови КМУ № 173 установлено, що визначеним цією постановою працівникам призначається пенсія за віком на пільгових умовах починаючи з 01 січня 2010 року.
13 березня 2012 року Міністерство надзвичайних ситуацій України видало наказ № 576 «Про затвердження Переліку підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий день, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16 травня 2012 року за № 771/21084 (далі - Наказ № 576).
Відповідно до глави 1 розділу ХХІІ Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, робота на яких з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, та з метою реалізації ст. 13 Закону № 1788 п. 1 Наказу № 576 затверджений Перелік підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий день, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (далі - Перелік № 576).
Згідно з п. 2 Наказу № 576 цей наказ застосовується з 01 січня 2010 року.
До Переліку № 576, з-поміж іншого, включені:
державне підприємство «Чорнобильсервіс» (07270, Київська обл., м. Чорнобиль, код ЄДРПОУ 24547720), основним видом діяльності якого є перевезення радіоактивних відходів; надання транспортних послуг підприємствам; надання телекомунікаційних послуг; теплопостачання, водопостачання і водовідведення, надання житлово-комунальних послуг; забезпечення лікувально-профілактичним харчуванням;
державне підприємство «Спеціалізована будівельна компанія» (07270, Київська обл., м. Чорнобиль, код ЄДРПОУ 24547660), основним видом діяльності якого є здійснення функцій підрядника з капітального та поточного ремонту об`єктів, утримання та обслуговування автошляхів зони відчуження;
державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильський спецкомбінат» (07270, Київська обл., м. Чорнобиль, код ЄДРПОУ 37197165), основним видом діяльності якого є здійснення моніторингу навколишнього середовища; організація і проведення радіаційного та дозиметричного контролю; здійснення функцій підрядника з капітального та поточного ремонту об`єктів, утримання та обслуговування автошляхів зони відчуження; здійснення догляду за лісами, лісовідновлення, профілактика та гасіння лісових пожеж; перевезення РАВ; надання транспортних послуг; теплопостачання, водопостачання і водовідведення, надання житлово-комунальних послуг; забезпечення лікувально-профілактичним харчуванням; надання телекомунікаційних послуг; експлуатація водоохоронних споруд і систем на території зони відчуження; здійснення спеціальних водоохоронних заходів;
державне спеціалізоване підприємство «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» (07270, Київська обл., м. Чорнобиль, код ЄДРПОУ 37197102), основним видом діяльності якого є експлуатація ПЗРВ; діяльність з переробки та дезактивації РАВ: захоронення РАВ; санітарна обробка транспорту на санпропускниках; організація проектування, будівництва та експлуатації комплексу поводження з радіоактивними відходами «Вектор»; науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи у сфері розробки технологій поводження з РАВ.
До розділу ХХІІ. «Роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючого випромінювань і берилієм» Списку № 1 виробництв робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, яка набрала чинності 03 серпня 2016 року, включена позиція:
«4. Роботи в зоні відчуження
Працівники, зайняті на роботах у зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/м2 і більше.».
Верховний Суд в постанові від 15 листопада 2023 року у справі № 620/7043/22 зазначив таке:
«[…]
Відповідно до ч. 1 56 Закону № 796 час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за Списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу, роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
[…]
П. 4 постанови ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 № 1497-378 встановлено, що у період 1988-1990 років: час роботи робітників, задіяних на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відселення, зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на пільгову пенсію по Списку № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173.
Дію вказаної постанови було пролонговано п. 1 постанови Ради Міністрів СРСР № 1136 «Про продовження на 1991-1995 роки строку дії постанови ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР та ВЦРП від 29.12.1987 року № 1497». У подальшому зазначена норма про те, що робота у зоні відчуження ЧАЕС зараховується до трудового стажу у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1) безперервно продовжується в часі.
П. п. 1 і 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов`язкового) відселення після повного відселення жителів» від 29.01.2003 № 137 визначено - у період з 1 січня 2003 року до 1 січня 2006 року особам, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження: час роботи або служби зараховується до трудового стажу, до вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 […]).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» - особам, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи і вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 […]).
Відповідно до Списку № 1, затвердженому постановою Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173, час роботи повний робочий день у зоні відчуження дає право на пенсію на пільгових умовах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. П. 22.1-1г вказаного Списку № 1 передбачено право на пенсію на пільгових умовах для працівників, які зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджується Мінприроди за погодженням з Мінсоцполітики та Міністерством охорони здоров`я, в позиції 22.1-1г працівникам призначається пенсія за віком на пільгових умовах починаючи з 1 січня 2010 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 173 від 24.02.2010.
Міністерство надзвичайних ситуацій України наказом від 13.03.2012 № 576 затвердило Перелік підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий дань, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (далі - Перелік підприємств № 576).
03.08.2016 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (далі - Постанова № 461), згідно з якою постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 та від 24.02.2010 № 173 втратили чинність.
При цьому у Постанові № 461 відсутні положення, які передбачають таку умову для зарахування періоду роботи до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, як наявність підприємства у Переліку, затвердженому МНС за погодженням з Мінпраці та МОЗ.
За змістом п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків.
Таким чином, […], починаючи з 03.08.2016 відсутня умова щодо необхідності включення підприємства зони відчуження до Переліку підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий дань, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
[…]».
Суд встановив, що в період з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року ОСОБА_1 працювала в ДТП «Чорнобиль» мийником посуду з особливо шкідливими умовами праці і була безпосередньо зайнята на роботах, передбачених Постановами від 05 червня 1986 року № 665-195 і від 29 грудня 1987 року № 1497-378, що дають право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1, що підтверджено записами 3-4 в трудовій книжці та довідкою від 15 вересня 2023 року № 17/90-23, яка видана за формою, затвердженою Постановою від 09 березня 1988 року № 122.
В період з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року ОСОБА_1 працювала в ДТП «Чорнобиль», яке внаслідок реорганізації увійшло до складу ДП «Чорнобильсервіс», мийником посуду з особливо шкідливими умовами праці, підсобним робітником, маляром з особливо шкідливими умовами праці, і була безпосередньо зайнята на роботах, передбачених Постановами від 05 червня 1986 року № 665-195 і від 29 грудня 1987 року № 1497-378, що дають право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1, що підтверджено записами 5-11 в трудовій книжці, довідкою від 15 вересня 2023 року № 17/90-23, а також Індивідуальними відомостями про застраховану особу, які містять інформацію про спеціальний стаж за кодом підстави - ЗЧК056Д1 за 05 місяців 2000 року та за 2001 і 2002 роки повністю.
В період з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року ОСОБА_1 працювала в ДП «СБК», яке реорганізоване в ДП «ЧСК», а в подальшому - в ДСП «ЦППРВ», маляром з особливо шкідливими умовами праці, була безпосередньо зайнята на роботах, передбачених Постановами від 05 червня 1986 року № 655-195 і від 29 грудня 1987 року № 1497-378, що дають право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1, що підтверджено записами 12-22 в трудовій книжці, довідкою від 18 жовтня 2023 року № 56/1/23, яка видана за формою, затвердженою Постановою від 09 березня 1988 року № 122, а також Індивідуальними відомостями про застраховану особу, які містять інформацію про спеціальний стаж за кодом підстави - ЗЧК056Д1 за 09 місяців 2003 року та 2004-2009 роки в цілому.
Підприємства, на яких ОСОБА_1 працювала в періоди з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року, з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року та з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року включені до Переліку № 576.
Відтак, ОСОБА_1 має право на зарахування періодів роботи з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року, з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року та з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року як до страхового, так і до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (ЧАЕС, робота за сп. 1).
ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало вказані періоди до страхового стажу, однак у їх зарахуванні до пільгового стажу за Списком № 1 відмовило, покликаючись на те, що в довідках від 15 вересня 2023 року № 17/90-23 та від 18 жовтня 2023 року № 56/1/23 «невірно вказано закінчення періоду стажу, який враховується в полуторному розмірі з 01 січня 1988 року».
Суд відзначає, що в довідках від 15 вересня 2023 року № 17/90-23 та від 18 жовтня 2023 року № 56/1/23 дійсно не вказані дати завершення періодів роботи, які зараховується до стажу (в тому числі за Списком № 1) в полуторному розмірі.
Разом з цим безпосереднє постійне виконання позивачкою робіт в зоні відчуження, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, підтверджено належними доказами - належним чином оформленими записами в трудовій книжці, довідками за формою, затвердженою Постановою від 09 березня 1988 року № 122, а також даними персоніфікованого обліку про її спеціальний стаж.
Довідки від 15 вересня 2023 року № 17/90-23 та від 18 жовтня 2023 року № 56/1/23 містять необхідні відомості, які підтверджують постійне виконання позивачем робіт в зоні відчуження з особливо шкідливими умовами праці.
Формальні недоліки в оформленні цих довідок, (як то відсутність вказівки на дату завершення періоду стражу, що враховується в полуторному розмірі), не можуть слугувати підставою для позбавлення позивача її права на зарахування відповідних періодів роботи до страхового та пільгового стажу.
Поза увагою пенсійного органу залишилось те, що не усі недоліки в оформленні довідки можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах (в певних умовах), а не формальне дотримання вимог до оформлення довідки. Право на пенсійне забезпечення особи не повинно безумовно залежати від дій чи бездіяльності осіб, які зобов`язані вести облік її стажу.
Обов`язок щодо видачі довідок за формою, затвердженою Постановою від 09 березня 1988 року № 122, покладається на підприємство, на якому працівник безпосередньо виконував роботи в зоні відчуження.
На переконання суду, позивач як особа, на яку не покладено обов`язків щодо оформлення і видачі таких довідок, не може нести відповідальність за неправильність, неточність або неповноту внесених до них відомостей, а тому недоліки в оформленні довідки не можуть бути підставою для незарахування до страхового та/або пільгового стажу певних періодів роботи і, як наслідок, для обмеження права позивача на пенсійне забезпечення.
До того ж, вважаючи, що довідки від 15 вересня 2023 року № 17/90-23 та від 18 жовтня 2023 року № 56/1/23 мають ті чи інші недоліки в оформленні, пенсійний орган міг скористатися своїми правами, передбаченими ч. 3 ст. 44 Закону № 1058, і звернутися з відповідним запитом до підприємства, яке їх видало, провести перевірку первинних документів, на підставі яких вони видані, тощо, однак відповідач цього не зробив.
Крім того, суду не надані докази, які б свідчили, що, виявивши недоліки в оформленні документів, поданих разом з заявою про призначення пенсії, посадова особа пенсійного органу належним чином виконала обов`язки, покладені на неї п. 4.2 Порядку № 22-1, зокрема пропонувала позивачці усунути недоліки в оформленні певних документів або подати додаткові документи для підтвердження стажу.
Тим більш, що особи, які постійно працювали у зоні відчуження в 1996-2009 роках, мають право на зарахування часу такої роботи до стажу роботи у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1) в силу положень ч. 1 ст. 56 Закону № 796 та абз. 3 пп. 2 п. 1 Постанови КМУ № 250, абз. 3 пп. 3 п. 1 Постанови КМУ № 982, абз. 2 пп. 3 п. 1 Постанови КМУ № 223, абз. 2 пп. 3 п. 1 Постанови КМУ № 137, абз. 6 постановляючої частини Постанови КМУ № 571 (з доповненнями, внесеними Постановою КМУ № 1400), а факт постійної зайнятості ОСОБА_1 в зоні відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці підтверджений належними доказами, які були предметом розгляду відповідача.
За цих обставин суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на зарахування періодів роботи з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року, з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року та з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року в полуторному розмірі як до страхового, так і до пільгового стажу за Списком № 1.
З огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 06 травня 2024 року № 253350004263 «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах» підлягає визнанню протиправним.
Висновок суду про протиправність рішення ґрунтується на тому, що воно не відповідає критеріям, наведеним у п. п. 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС, є необґрунтованим та не може вважатися таким, що прийнято добросовісно і розсудливо.
Відмовляючи позивачу в призначенні пенсії, ГУ ПФУ в Донецькій області не забезпечило всебічний, повний та об`єктивний розгляд поданих нею документів.
Оскільки рішення від 06 травня 2024 року № 253350004263 «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах» є протиправним, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом скасування цього рішення.
Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на пенсійне забезпечення суд вважає за необхідне застосувати такі способи захисту як зобов`язання ГУ ПФУ в Донецькій області:
- зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу в полуторному розмірі періоди роботи:
з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року;
з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року;
з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року;
- зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (ЧАЕС, робота за сп. № 1), в полуторному розмірі періоди роботи:
з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року;
з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року;
з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року;
- призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. «а» ст. 13 Закону № 1788 в редакції до внесення змін Законом № 213 з урахуванням рішення КСУ від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 за її заявою від 29 квітня 2024 року з дня звернення за призначенням пенсії.
Разом з цим не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали у прийнятті рішення від 06 травня 2024 року № 253350004263, та в частині зобов`язання ГУ ПФУ в Донецькій області скасувати це рішення.
Суд звертає увагу позивача на те, що в контексті спірних правовідносин правові наслідки для неї створює саме рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 06 травня 2024 року № 253350004263 «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах», яке визнано судом протиправним і скасовано, а не дії відповідача щодо його прийняття.
При обранні способу захисту порушеного права суд зважає на його ефективність, а тому, діючи на підставі п. 2 ч. 2 ст. 245 КАС, відповідно до якого у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, суд скасовує рішення про відмову в призначенні пенсії, а не зобов`язує відповідача його скасувати.
Суд відзначає, що право на зарахування періодів роботи з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року, з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року та з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року в полуторному розмірі як до страхового, так і до пільгового стажу за Списком № 1, ОСОБА_1 набула на день звернення за призначенням пенсії.
Покладаючи на ГУ ПФУ в Донецькій області обов`язок зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу в полуторному розмірі періоди роботи з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року; з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року; з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року, суд виходить з того, що ці періоди зараховані до страхового стажу в одинарному розмірі.
Правомірність рішень (дій, бездіяльності) відповідача при обчисленні страхового та пільгового стажу за інші періоди, ніж ті, що перелічені вище, позивачем не оскаржується.
Застосування такого способу захисту як зобов`язання ГУ ПФУ в Донецькій області призначити позивачці пенсію не є втручанням суду в дискреційні повноваження пенсійного органу, оскільки помилковий висновок ГУ ПФУ в Донецькій області щодо недосягнення ОСОБА_1 пенсійного віку був єдиною підставою для відмови в призначення пенсії. Між сторонами немає спору щодо наявності у ОСОБА_1 на день звернення за призначенням пенсії необхідного страхового та пільгового стажу, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, (навіть без урахування протиправно незарахованих до страхового та пільгового стажу за Списком № 1 в полуторному розмірі періодів з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року; з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року; з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року).
Суд зауважує, що з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 Порядку № 22-1 належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в Донецькій області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про призначення пенсії та прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії.
Те, що місце проживання позивача зареєстровано в Черкаській області, а з заявою про призначення пенсії вона звернулася до ГУ ПФУ в Чернігівській області, не спростовує висновку суду, що належним відповідачем є ГУ ПФУ в Донецькій області, оскільки норми п. 4.10 Порядку № 22-1 визначають орган, що призначає пенсію, для здійснення виплати пенсії, а з заявою про призначення пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України. Водночас орган, що призначає пенсію, який розглядає заяву про призначення пенсії та приймає рішення про призначення пенсії (відмову в призначенні пенсії), визначається за нормами п. 4.2 Порядку № 22-1, які передбачають застосування принципу екстериторіальності.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн (квитанція від 03 червня 2024 року).
Докази здійснення позивачем будь-яких інших судових витрат суду не надані.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов`язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 06 травня 2024 року № 253350004263 «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах».
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу в полуторному розмірі періоди роботи:
з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року;
з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року;
з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (ЧАЕС, робота за сп. 1) в полуторному розмірі періоди роботи:
з 14 червня 1996 року по 14 серпня 1996 року;
з 14 жовтня 1996 року по 31 березня 2003 року;
з 11 квітня 2003 року по 31 грудня 2009 року.
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін Законом України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 за її заявою від 29 квітня 2024 року з дня звернення за призначенням пенсії.
6. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
8. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
9. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
10. Повне судове рішення складено 04 листопада 2024 року.
Суддя Т.О. Кравченко
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2024 |
Оприлюднено | 06.11.2024 |
Номер документу | 122772463 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Компанієць Ірина Дмитрівна
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Кравченко Т.О.