Рішення
від 24.10.2024 по справі 134/1599/24
КРИЖОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 134/1599/24

2-о/134/58/2024

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

24 жовтня 2024 року селище Крижопіль

Крижопільський районний суд Вінницької області в складі:

головуючої-судді Швець Л.В.,

при секретарі судового засідання Томашенко О.М.,

за участі: представника заявниці - адвоката Григоришена О.В.,

заінтересованої особи ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в окремому провадженні в залі суду селища Крижопіль справу за заявою ОСОБА_2 про встановлення юридичного факту проживання однією сім`єю, заінтересовані особи - приватний нотаріус Тульчинського нотаріального округу Вінницької області Питель Мотрона Степанівна, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , -

встановив:

В вересні 2024 року ОСОБА_2 звернулася до суду із заявою про встановлення юридичного факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу. В обґрунтування якої вказала, що вона зареєструвала шлюбу із ОСОБА_4 , від якого народились двоє дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Шлюбне життя на той час не заладилося і в 2004 році вони розлучилися, про що 04.03.2009 року отримала свідоцтво про розірвання шлюбу. Хоча і шлюб був розірваний, однак продовжували жити шлюбним життям з притаманними шлюбними відносинами, виховували дітей, вели спільне господарство. Про розірвання шлюбу в юридичному сенсі всі забули. ОСОБА_4 пішов в березні 2024 року служити. У серпні 2024 році йому була надана відпустка для організації разом із нею, як дружиною, весілля доньки ОСОБА_5 в с. Городківка. Після весільних святкувань ОСОБА_4 повернувся до військової частини, а вже 16.08.2024 року прийшло сповіщення, що він загинув. Вона здійснила поховання свого чоловіка ОСОБА_4 . При житті ОСОБА_4 мав житловий будинок в АДРЕСА_1 та земельний пай за кадастровим номером 0521986000:03:002:0701, площею 4,3272 га. Коли вона звернулася до нотаріуса, остання їй відмовила, оскільки вона не являється офіційною дружиною та було рекомендовано звернутися до суду. Разом з тим вона звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_5 в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 про призначення та виплати одноразової грошової допомоги сім`ї військового службовця, однак там відмовили, в тому числі і надати письмову відповідь, та рекомендували звернутися до суду. Встановлення даного факту для неї потрібно у зв`язку з оформленням спадщини та отримання одноразової грошової допомоги сім`ї військового службовця, після смерті ОСОБА_4 . Факт проживання однією сім`єю як чоловіка та жінки підтверджуються довідками, які надані до суду, а також можуть підтвердити і свідки.

Заявниця ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, в матеріалах заяви міститься заява, в якій вона просить розгляд справи проводити у її відсутність, але за участі її представника - адвоката Григоришена О.В.

В судовому засіданні представник заявниці вимоги заяви підтримав, просив задоволити з підстав зазначених у заяві, разом з тим зазначив, що сам особисто знає цю сім`ю, та підтверджує факт їхнього проживання як чоловіка та дружини без реєстрації шлюбу. Вони разом одружували дітей, вели спільне господарство, займалися вирощуванням у теплиці розсади та зелені.

Представники заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_5 в судове засідання не з`явилися, начальник ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_6 подав до суду клопотання про розгляд справи без участі за наявними в матеріалах справи документами, при цьому надав довіреність №8 від 11.05.2024 року, відповідно до якої ІНФОРМАЦІЯ_1 уповноважує начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 представляти інтереси ІНФОРМАЦІЯ_2 в тому числі і в судах.

Заінтересована особа приватний нотаріус Тульчинського району Питель М.С. в судове засідання не з`явилася, про причини неявки суду не повідомила, надала копію спадкової справи, яка заведена до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_4 .

Заінтересована особа ОСОБА_3 , який був залучений до справи ухвалою суду в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про те, що заяву ОСОБА_2 підтримує в повному обсязі, разом з тим зазначив, що подав до нотаріуса заяву про відмову у прийнятті спадщини після смерті батька та долучив копію такої заяви.

Заінтересована особа ОСОБА_1 , яка була залучена до справи ухвалою суду, в судовому засіданні підтримала заяву своєї матері ОСОБА_2 та заявила, що їх батьки жили однією сім`єю як чоловік та жінка, вели спільне господарство, мали спільний бюджет, тримали теплиці, разом вирішували усі питання, разом одружували брата та її. Разом з тим зазначила, що на спадщину після смерті батька не претендує.

Заслухавши пояснення учасників справи, свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч 2. ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ст. 315 ч.1 п. 5 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 СК України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.

Аналогічна позиція викладена у п. 9 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13.

Так, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.

Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, факту прийняття спадщини.

Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.

Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю.

Згідно роз`яснень Верховного Суду України у листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012 року, доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо).

Також це можуть бути: свідоцтво про смерть одного із "подружжя", свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з погосподарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що "подружжя" вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.

Згідно з роз`ясненнями, викладеними у листі Верховного Суду України від 01.01.2012 року «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:

- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;

- встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право;

- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;

- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

Конституційним Судом України у рішенні від 03.06.1999 р. за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї») визначено таку обов`язкову ознаку члена сім`ї, як ведення спільного господарства.

Згідно вимог ч. 4 СК України сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Поняття сім`ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов`язкової ознаки сім`ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбі. Сім`я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, що й є ознаками сім`ї.

Європейський суд з прав людини, надаючи власне визначення терміну «сімейне життя», вказує на те, що сімейне життя може існувати там, де між особами не існує жодних юридичних зв`язків. Так, у справі «Ельсхольц проти Німеччини» Суд визначив, що «поняття сім`ї (за статтею 8 ЄКПЛ) не обмежується стосунками на основі шлюбу і може охоплювати інші «сімейні» de facto зв`язки, коли сторони проживають разом поза шлюбом».

З огляду на зазначене, з метою подальшого захисту своїх прав, заявник звернулась до суду із заявою про встановлення факту її проживання однією сім`єю без шлюбу із померлим ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Факт спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_2 та ОСОБА_4 без реєстрації шлюбу підтверджується матеріалами справи, зокрема:

-довідкою № 05-02-13/854 від 23.08.2024 року, виданою виконкомом Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області, та яка місить відомості про те, що до складу сім`ї ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 входили: чоловік - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , донька - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

-довідкою № 857 від 23.08.2024 року, виданою Городківською сільською радою Тульчинського району Вінницької області, та яка містить відомості про те, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , з 2004 року (дати розлучення) до дня своєї смерті проживав разом зі своєю дружиною - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 по АДРЕСА_1 та вели спільне господарство;

-відомостями, які містяться в свідоцтві про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 , яке видано 04 березня 2009 року ОСОБА_2 ;

-відомостями, які містяться в свідоцтвах про народження серії НОМЕР_2 від 25 серпня 1998 року про народження ОСОБА_3 та серії НОМЕР_3 від 01 березня 2002 року про народження ОСОБА_5 , де вказані батьки - ОСОБА_4 та ОСОБА_2 ;

-сповіщенням № 1072, яке видано ТВО командира військової частини НОМЕР_4 , в якому міститься інформація про прохання сповістити громадянку ОСОБА_2 , про те, що її чоловік, солдат ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 загинув ІНФОРМАЦІЯ_7 ;

-показами свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які дали покази про те, що вони є сусідами для ОСОБА_2 та ОСОБА_4 та зазначили, що останні проживали разом, десь в 2002-2004 році купили будинок, де і проживали разом до загибелі ОСОБА_4 , вели разом господарство, мали теплиці, разом одружували дітей, разом робили ремонт в будинку, коли загинув ОСОБА_4 , то ОСОБА_2 хоронила його з того будинку, де вони проживали, поминальні обіди теж вона проводила. Свідок ОСОБА_8 зазначив, що він навіть і не знав, що ОСОБА_2 і ОСОБА_4 розлучені, вважав їх однією сім`єю як чоловіка та дружину. Свідок ОСОБА_7 зазначила, що знала що вони були розлучені, оскільки з ОСОБА_2 були колегами і та їй сказала, проте вони продовжували жити разом як чоловік і дружина, причини їхнього розлучення вона не знає.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що факт проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_4 однією сім`єю без реєстрації шлюбу доведено, оскільки в судовому засіданні встановлено, що вони проживали за однією адресою, вели спільний побут та мали спільний бюджет, разом виховували дітей, яких згодом і разом одружували.

Отже, заява ОСОБА_2 є підставною, обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Так судом встановлено, що встановлення даного факту для заявниці має значення, а саме залежить оформлення права на спадщини та отримання одноразової грошової допомоги сім`ї військового службовця та законом не визначено іншого порядку його встановлення.

Так відповідно до спадкової справи, яка надана приватним нотаріусом Тульчинського районного нотаріального округу Питель М.С. - ОСОБА_2 подала до нотаріуса заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 . Разом з тим в матеріалах спадкової справи міститься заява ОСОБА_1 , яка подана до нотаріуса, та в якій зазначила, що після смерті батька ОСОБА_4 , спадщину приймати не буде, на неї не претендує, в судовому порядку претендувати не буде. Разом з тим ОСОБА_3 подав до суду копію заяви, яку він направив до нотаріуса про те, що він відмовляється від прийняття спадщини після померлого батька ОСОБА_4 .

Відповідно до ч.1 ст.1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Згідно ст.1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Частиною третьою ст.1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Враховуючи вищевикладене, дослідженні в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що слід встановити факт: постійного проживання однією сім`єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_10 , з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , починаючи з 2004 року до дня смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Відповідно до положень частини сьомої статті 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.5, 11, 13, 15, 16, 81, 212, 215, 247, 263-265, 315, 316, 319, 353 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_2 задовольнити.

Встановити факт проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 однією сім`єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу в період часу з 2004 року по ІНФОРМАЦІЯ_7 за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів із дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Найменування сторін:

Заявник: ОСОБА_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Заінтересовані особи: приватний нотаріус Тульчинського районного нотаріального округу Питель Мотрона Степанівна, юридична адреса: АДРЕСА_4.

ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , юридична адреса: АДРЕСА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , юридична адреса: АДРЕСА_3 .

ОСОБА_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_8 .

ОСОБА_1 , адреса реєстрації та проживання : АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_9 .

Повний текст рішення складено 01 листопада 2024 року.

Суддя

СудКрижопільський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення24.10.2024
Оприлюднено07.11.2024
Номер документу122782452
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —134/1599/24

Рішення від 24.10.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

Рішення від 24.10.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

Ухвала від 02.10.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

Ухвала від 02.10.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні