Єдиний унікальний номер 599/2154/24
Номер провадження 2/599/773/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" жовтня 2024 р. Зборівський районний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Чорної В. Г., секретаря судового засідання Грицай О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Зборові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Зборівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про виключення запису про батька дитини з актового запису про народження та визнання батьківства,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою про виключення запису про батька дитини з актового запису про народження та визнання батьківства. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 05 січня 2021 року у позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2 народилася дочка ОСОБА_3 . 15 квітня 2022 року позивач зареєстрував шлюб з ОСОБА_2 у Підволочиському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), хоча проживали вони разом однією сім`єю. 12 квітня 2017 року зареєстровано шлюб між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Сихівським районним у м.Львові відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області, які припинили свої шлюбні відносини починаючи з 2019 року. Тому батьком народженої ОСОБА_3 записаний колишній чоловік відповідачки ОСОБА_6 , який ІНФОРМАЦІЯ_3 помер, про свідчить свідоцтво про смерть видане 15 грудня 2021 року Тернопільським міським відділом ДРАЦС Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерста юстиції (м.Івано Франківськ) серії НОМЕР_1 . ІНФОРМАЦІЯ_4 у них народилася друга спільна дитина - ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_2 .
Представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав зазначених у позовній заяві, так як позивач ОСОБА_1 є біологічним батьком ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 , просить задоволити позовні вимоги. Не заперечує щодо ухвалення заочного рішення при неявці відповідача.
Відповідач ОСОБА_2 , будучи належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання до суду не з`явилася, однак подала заяву про визнання позову.
Третя особа - Зборівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надав заяву про розгляд справи за відсутності представника відділу, заперечень щодо позовних вимог немає.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 народилася ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_3 від 19 січня 2021 року (а.с.7).
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 помер, про свідчить свідоцтво про смерть видане 15 грудня 2021 року Тернопільським міським відділом ДРАЦС Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерста юстиції (м.Івано Франківськ) серії НОМЕР_1 .(а.с.9)
15 квітня 2022 року сторони зареєстрував шлюб Підволочиському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ)(а.с.10).
Як ствердили позивач та відповідач: дитина - ОСОБА_3 народилася від цивільного чоловіка ОСОБА_1 , з яким відповідачка співмешкала з 2019 року до моменту реєстрації шлюбу.
У доньки ОСОБА_3 склалися теплі родинні відносини з біологічним батьком ОСОБА_1 , він займається її вихованням з моменту народження, вона кличе його «татом».
Статтею 51 Конституції України, частинами другою, третьою статті 5 Сімейного кодексу України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.
За змістом статті 121, частини 1 статті 122 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Згідно ст. 7 Конвенції про права дитини, дитина, наскільки це можливо, має право знати своїх батьків.
Згідно вимог ст.125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини, за рішенням суду.
Відповідно до ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 СК України, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до ЦПК України.
Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 СК України.
Відповідно до ст.135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Згідно з п.7, 9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року № 3 у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст. 135 СК. Із заявою про встановлення факту батьківства до суду мають право звернутися матір, опікун (піклувальник) дитини, особа, яка її утримує та виховує, а також сама дитина, котра досягла повноліття, а факту материнства - батько й інші перелічені особи. Усі вони беруть участь у справі як заявники, а органи опіки та піклування й інші особи (залежно від обставин справи) - як заінтересовані особи. Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
В третьому абзаці п.13 Постанови Пленуму ВСУ від 31.03.1995 №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
У постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі №591/6441/14-ц (провадження №61-6030св18) зазначено, що: «щодо предмету доказування у даній категорії справи, то СК України будь-яких особливостей не визначає. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи».
Згідно ст. 134 СК України, на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Відповідно до п.п.20 п. 1 Розділу ІІІ «Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні» затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Пунктом 2.13.1. «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року № 96/5, передбачено, що підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є в тому числі рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька, матір дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до п.2.16.4 Розділу ІІ «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року № 96/5, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Як висловився Європейський суд з прав людини в рішенні «М.Т. проти України» (заява №950/17) від 19.03.2019 року, біологічного батька не можна повністю виключати з життя дитини, якщо не існують відповідні підстави це зробити, які стосуються найкращих інтересів дитини.
Таким чином, враховуючи все вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги про виключення запису про батька дитини з актового запису про народження та визнання батьківства законними, обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що відповідають найкращим інтересам дитини та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 121, 125, 128, 129 СК України, ст. ст. 12, 81, 263-265, 280-282, 354 ЦПК України, суд,
ухвалив :
позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Зборівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про виключення запису про батька дитини з актового запису про народження та визнання батьківства - задовольнити.
Виключити відомості про батька ОСОБА_6 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , із актового запису про народження дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , складеного 19 січня 2021 року за № 108 Тернопільським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ).
Зобов`язати Зборівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції виключити відомості про батька ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянина України із актового запису про народження дитини ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_5 , складеного 19 січня 2021 року за № 108 Тернопільським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ).
Визнати громадянина України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 РНОКПП НОМЕР_4 , уродженця м.Свалява Свалявського району Закарпатської області, зареєстрованого в АДРЕСА_1 батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 народженні.
Зобов`язати Зборівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису № 108 складеного 19 грудня 2021року Тернопільським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про народження дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 зазначивши батьком ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 РНОКПП НОМЕР_4 уродженця м.Свалява Свалявського району Закарпатської області, зареєстрованого в АДРЕСА_1 ; змінити прізвище дитини з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_2 », по батькові « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », ім`я « ОСОБА_3 » та дату народження « ІНФОРМАЦІЯ_6 » залишити без змін.
Змінити відомості про матір ОСОБА_2 в актовому записі про народження дитини ОСОБА_3 складеного 19 січня 2021року № 108 Тернопільським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), змінивши прізвище « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_2 » у зв`язку з її одруженням.
Зобов`язати Зборівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції видати нове свідоцтво про народження ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про народження неповнолітньої ОСОБА_3 .
Рішення суду може бути оскаржене в загальному порядку до Тернопільського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду-якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Повний текст рішення складено 04 листопада 2024 року.
Суддя Зборівського
районного суду Чорна В.Г.
Суд | Зборівський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122783591 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Зборівський районний суд Тернопільської області
Чорна В. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні