Справа № 577/5495/24
Провадження № 2-о/577/411/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2024 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області
в складі:
головуючого судді Буток Т.А.
при секретарі Кузнєцовій О.Л.
з участю представника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Конотоп справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа: Дубов`язівська селищна рада, ОСОБА_3 про встановлення факту проживання однією сім`єю не менше п`яти років до відкриття спадщини,
ВСТАНОВИВ :
Заявник ОСОБА_2 звернулась до суду з заявою та просить встановити факт, що вона проживала разом зі спадкодавцем ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Конотоп Сумської області, однією сім`є не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме: з 03.05.1988 року до 26.02.2020 року включно. Свої вимоги обґрунтовує тим, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Після його смерті залишилось спадкове майно, а саме: земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,93 га, розташована на території Жовтневської сільської ради Конотопського району Сумської області, згідно Державного акту на право приватної власності на землю серія ТУ-СМ №019975, виданого Жовтневської сільською радою 17.06.1999 року на підставі рішення 6 сесії 23 скликання Жовтневської сільської ради народних депутатів від 11.06.1999 року, ОСОБА_4 . Відповідно до довідки Курилівського старостинського округу спадкоємцем після померлого ОСОБА_4 є ОСОБА_2 , так як проживала зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, де проживає та зареєстрована по даний час. Спадкова справа після померлого не заводилася, так як заявник вважала, що прийняла спадщину шляхом фактичного проживання зі спадкодавцем на момент смерті. 14.05.2018 року рішенням Конотопського міськрайонного суду Сумської області розірвано шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 . Проте, після розлучення вони надалі проживали сім`єю як чоловік і дружина в одному будинку за адресою: АДРЕСА_1 , вели спільне, господарство, мали взаємні права та обов`язки, разом розпоряджалися спільними коштами. Наразі у позивача виник намір оформити спадкове майно після померлого ОСОБА_4 , але звернувшись до нотаріуса, їй було повідомлено, оскільки вона не може документально підтвердити шлюбні стосунки з померлим, то не має права на отримання свідоцтва про прийняття спадщини. Іншим спадкоємцем після смерті ОСОБА_4 є їх спільна донька ОСОБА_3 , але вона від прийняття спадщини відмовилась. Іншим шляхом вирішити це питання неможливо, тому вона вимушена звернутися з заявою до суду.
Представник заявника ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та просить задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_3 в судовому засіданні проти заявлених вимог не заперечує.
Заінтересована особа Дубов`язівська селищна рада в судове засідання не з`явилася, надала заяву, в якій просить справу розглядати без участі представника, при вирішенні справи покладається на розсуд суду (а.с. 18).
Суд, вислухавши пояснення учасників судового розгляду, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 3 ст. 46 цього Кодексу).
Згідно ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини .
Конституційним Судом України у рішенні від 03.06.1999 за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї») визначено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Згідно з вимогами ч. 4 СК України сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Поняття сім`ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов`язкової ознаки сім`ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбі. Сім`я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, що й є ознаками сім`ї.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них прав та обов`язків подружжя.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 цього Кодексу шлюб є підставою для виникнення прав та обов`язків подружжя.
Отже, проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є спеціальною (визначеною законом, законною) підставою для виникнення у них деяких прав та обов`язків, зокрема, права спільної сумісної власності на майно.
Для встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу потрібно враховувати у сукупності всі ознаки, що притаманні наведеному визначенню.
Так, при встановленні факту наявності у осіб спільного побуту доцільно враховувати ознаки, визначені у понятті домогосподарства.
Домогосподарство є сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти.
Відповідно до постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі 552/196/20 від 27.05.2021 при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
Згідно з постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі №523/9720/17 від 01.09.2021 року до спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо. Тлумачення вказаних норм права дає підстави для висновку, що для набуття права на спадкування за законом на підставі ст. 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів, а саме: 1) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; 2) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю. Обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї, крім факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно копії свідоцтва про смерть НОМЕР_1 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Конотоп Сумської області (а.с. 8).
Відповідно до довідки Курилівського старостинського округу № 108 від 23.09.2024 року, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Спадкоємцем після ОСОБА_4 є ОСОБА_2 , яка проживала зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, де проживає та зареєстрована на даний час (а.с.6).
Згідно Державного акту на право приватної власності на землю серія IV-СМ №019975 від 17.06.1999 року вбачається, що на підставі рішення Жовтневської сільської Ради народних депутатів від 11 червня 1999 року, передано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку, площею 3,93 га, розташовану на території Жовтневської сільської ради, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 7).
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №78549005 від 30.09.2024 року, після смерті ОСОБА_4 26.02.2020 року відомості в спадковому реєстрі відсутні (а.с. 9).
З рішення Конотопського міськрайонного суду від 14.05.2018 року вбачається, що шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 розірвано (а.с. 10).
Відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_2 ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком записано ОСОБА_4 , матір`ю - ОСОБА_2 (а.с. 11).
Свідок ОСОБА_6 , допитаний в судовому засіданні, пояснив, що знає заявника тривалий час, вони сусіди. Дійсно ОСОБА_2 та ОСОБА_4 проживали разом як чоловік і дружина, вели спільне господарство, обробляли земельну ділянку.
Свідки ОСОБА_7 допитаний в судовому засіданні, надав аналогічне пояснення.
У суду немає підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, про які повідомили свідки. Дані про їх заінтересованість в результаті розгляду справи відсутні та показання підтверджуються і доповнюються іншими зібраними по справі доказами.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживали однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме: з 03.05.1988 року до 26.02.2020 року.
Встановлення даного факту має для заявника юридичне значення.
Керуючись ст. 12, 76-81, 89, 206, 259, 263-265, 268, 315 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ :
Заяву ОСОБА_2 задовольнити.
Встановити факт проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 в м. Конотоп Сумської області, однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме: з 03 травня 1988 року до ІНФОРМАЦІЯ_6 включно за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін:
Заявник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , мешканка АДРЕСА_2 , паспортНОМЕР_5 виданий 05 травня 1997 року Конотопським РВ УМВС України в Сумській області, РНОКПП: НОМЕР_4 .
Заінтересована особа: Дубов`язівська селищна рада, 41607 Сумська область Конотопський район смт. Дубов`язівка вул. В. Глуховця, 8, код ЄДРПОУ 04391241.
Заінтересована особа: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , мешканка АДРЕСА_2 , РНОКПП не встановлено.
Суддя Буток Т. А.
Суд | Конотопський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122785429 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Конотопський міськрайонний суд Сумської області
Буток Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні