Справа № 216/3686/15-ц
провадження №2/216/11/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2024 року м. Кривий Ріг
Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Бутенко М. В.
за участю секретаря судового засідання Кравець А.С.
представник позивача ОСОБА_1 , яка приймає участь в режимі відеоконференції
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кривому Розі цивільну справу за позовомакціонерного товариства«Державний ощаднийбанк України»до ОСОБА_2 про стягненнязаборгованості закредитним договором, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з 28.05.2015 року перебуває цивільна справа за позовом публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Просять суд ухвалити рішення, яким стягнути з ОСОБА_2 на користь позивача заборгованість за кредитним договором № КРФ-090/07 від 08 серпня 2007 року в сумі 18548,21 доларів США, гривневий еквівалент яких буде визначатись за офіційним курсом на день здійснення платежу (стягнення), що складається з наступного:
- строкова заборгованість по кредиту - 6472,00 доларів США
- прострочена заборгованість по кредиту - 6457, 95 доларів США
- строкова заборгованість по нарахованим відсоткам - 233,10 доларів США
- прострочена заборгованість по нарахованим відсоткам - 1965,07 доларів США
- пеня за несвоєчасне повернення кредиту - 2482,71 доларів США
- пеня за несвоєчасне повернення процентів - 354,72 доларів США
- 3% річних за несвоєчасне погашення основного боргу (ст. 625 ЦК України) - 510,15 доларів США
- 3% річних за несвоєчасне погашення процентів (ст. 625 ЦК України) - 72,51 доларів США, та стягнути витрати по сплаті судового збору в сумі 3654, 00 грн.
Провадження у справі було відкрито ухвалою суду від 02.06.2015 року.
Ухвалоюсуду від19.08.2015року, було зупинено провадження у цивільній справі за позовом публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором, до розгляду іншої цивільної справи № 216/4295/15 за позовом ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України, в особі територіально відокремленого без балансового відділення № 10003/0448 філії Дніпропетровського обласного управління АТ «Ощадбанк» про захист прав споживача та визнання кредитного договору недійсним.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06 грудня 2018 року, справу було передано для розгляду судді Бутенко М. В., та ухвалою від 07.12.2018 року, прийнято до свого провадження.
Ухвалою суду від 23.11.2022 року, позовну заяву ОСОБА_2 доПублічного акціонерноготовариства «Державнийощадний банкУкраїни,в особітериторіально відокремленого безбалансового відділення№ 10003/0448філії Дніпропетровського обласногоуправління АТ«Ощадбанк» прозахист правспоживача тавизнання кредитногодоговору недійснимпо справі№ 216/4295/15,було залишено без розгляду. Ухвала не була оскаржена, набрала чинності 09.12.2022 року.
Ухвалою суду від 28.11.2023 року було відновлено провадження по цивільнійсправі №216/3686/15-ц за позовом публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором, справу призначено до судового розгляду на 07.02.2024 року.
В судовому засіданні 30.10.2024 року, представник позивача Борзенко Л.М., яка приймає участь у справі в режимі відеоконференції, наполягала на розгляді справи по суті без сторони відповідача, оскільки представник відповідача неодноразово подавав до суду заяви про відкладення (перенесення) розгляду справи з різних причин. Представник позивача вважає, що сторона відповідача зловживає своїми правами та навмисно затягує розгляд справи, представник позивача позовні вимоги підтримує, та просить суд задовольнити позов в повному обсязі. Крім того, представник позивача просить суд врахувати, що за час розгляду справи, сторона позивача змінила свою назву, про що зазначено у поданій до суду заяви та доданих до неї документах, а саме:
Відповідні зміни в відомостях юридичної особи відбулись на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2019р. №568 «Питання акціонерного товариства «Державний ощадний банк», що набрала чинності 10.07.2019р., якою прийнято рішення змінити тип публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк» з публічного на приватне та перейменувати його в акціонерне товариство «Державний ощадний банк».
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2019 р. № 949 «Про внесення змін до Статуту акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», що набрала чинності 23.11.2015 внесено зміни до Статуту акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», виклавши його в новій редакції.
В абз.2 ч.2 ст.5 ЗУ «Про акціонерні товариства» зазначено, що зміна типу товариства з приватне на публічне або з публічного на приватне не є його перетворенням.
Як встановлено п.5 Перехідних положень ЗУ «Про акціонерні товариства», статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом підлягають приведенню у відповідність з нормами цього Закону не пізніше, ніж протягом двох роки дня набрання чинності цим Законом. Обов`язковим елементом статуту є найменування товариств тому і найменування повинні бути приведені у відповідність до цього Закону.
Таким чином, зміна типу товариства з публічного на приватне та зміна найменування з Публічної акціонерного товариства на Акціонерне товариство не є припиненням (перетворенням) юридичні особи як суб`єкта господарювання, а отже є однією юридичною особою.
Відповідно п.1.2 Положення про філію - Дніпропетровське обласне управління акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» філія - Дніпропетровське обласне управління акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» відокремленим підрозділом акціонерного товариства» Державний ощадний банк України», що нема статусу юридичної особи і здійснює на території Дніпропетровської області від імені та в інтересам банку діяльність згідно з Законом України «Про банки і банківську діяльність» на підставі цього Положення та відповідно до Статуту Банку.
Відповідно п.4.1.1. Положення Управління має право від імені та в інтересах Банку в межах своєї компетенції набувати майнових та особистих немайнових прав і обов`язків.
Відповідно п.4.1.2. Положення Управління має право представляти інтереси Банку у взаємовідносинах з місцевими органами державної влади і управління, органами місцевого самоврядування, правоохоронними органами, органами державної фіскальної служби, підприємствами, установами та іншими організаціями незалежно від форм власності, фізичними особами.
Відповідач ОСОБА_2 та /або його представник ОСОБА_3 в судове засідання 30.10.2024 року не з`явилися, про день та час розгляду справи повідомлялися належним чином.
За приписами ст. 263 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Між відкритим акціонерним товариством Державний ощадний банк України» в особі філії - Саксаганське відділення 8366 та ОСОБА_2 08 серпня 2007 року було укладено кредитний договір № КРФ-090/07 про надання кредиту в сумі 28 000 (двадцять вісім тисяч) доларів США зі сплатою відсотків за користування кредитом в розмірі 14 (чотирнадцять) % річних, терміном остаточного погашення кредиту не пізніше 07 серпня 2017 року.
Відповідач повинен точно в строки, обумовлені кредитним договором № КРФ-090/07 від 08 серпня 2007 року, повернути кредит та своєчасно сплачувати відсотки за користування кредитом.
Згідно п. 1.1 Кредитного договору Позичальник зобов`язується прийняти, належним чином використати та повернути Кредит в сумі 28 000 (двадцять вісім тисяч) доларів США, а також сплатити відсотки за користування Кредитом в розмірі 14 (чотирнадцять) % річних, на умовах та в строки, визначені цим Договором.
Відповідно до п. п. 4.3.1, 4.3.2, 3.3.4 Кредитного договору Позичальник зобов`язаний належним чином виконувати взяті на себе зобов`язання за цим Договором та повернути Кредит в сумі 227250 гривень, точно в строки, обумовлені цим Договором, погасити Кредит та своєчасно сплачувати відсотки за користування Кредитом, а у випадку неналежного виконання взятих на себе зобов`язань по цьому Договору на першу вимогу Банку сплатити штрафні санкції, як це передбачено в Договорі.
Відповідно до п. 4.3.5 Кредитного договору Позичальник зобов`язується відповідати всіма власними коштами та майном по своїх зобов`язаннях, що випливають з цього Договору.
Відповідно до п.1.5 Кредитного договору Позичальник повинен точно в строки обумовлені в цьому Договорі, погашати Кредит (щомісячно не менше 234,00 доларів США) та своєчасно сплачувати плату (відсотки) за користування Кредитом, а у випадку неналежного виконання взятих на себе зобов`язань по / цьому Договору на першу вимогу Банку сплатити штрафні санкції, як це передбачено в Договорі. Останнє погашення здійснити не пізніше 07.08.2017 року.
Позичальник не виконав зобов`язань по кредитному Договору, дотепер користується кредитними коштами. Згідно п. 8.1 Кредитного договору, погодженого сторонами, цей Договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до повного виконання Сторонами взятих на себе зобов`язань по цьому Договору.
Згідно п.5.1. Кредитного договору за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов`язань по цьому Договору, Сторони несуть відповідальність в порядку та на умовах, обумовлених в цьому Договорі та чинним законодавством України.
Також п.5.2. Кредитного договору передбачено, що за порушення взятих на себе зобов`язань по своєчасному поверненню основної суми Кредиту та/або сплати процентів за користування Кредитом Позичальник зобов`язується сплатити на користь Банку пеню в розмірі 0,04 % від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.
Банк має право (п. 4.2.1. Кредитного договору) вимагати від Позичальника належного виконання останнім взятих на себе зобов`язань по цьому Договору та повернення кредитних коштів.
Станом на 18 травня 2015 року заборгованість ОСОБА_2 перед Банком складає:
- строкова заборгованість по кредиту - 6472,00 доларів США (в гривневому еквіваленті 133 959,02 гри.)
- прострочена заборгованість по кредиту - 6457, 95 доларів США (в гривневому еквіваленті 133 668,21 грн.)
- строкова заборгованість по нарахованим відсоткам - 233,10 доларів США (в гривневому еквіваленті 4 824,76 грн.)
- прострочена заборгованість по нарахованим відсоткам - 1965,07 доларів США (в гривневому еквіваленті 40 673,49 грн.)
- пеня за несвоєчасне повернення кредиту - 2482,71 доларів США (в гривневому еквіваленті 51 387,73 грн.)
- пеня за несвоєчасне повернення процентів - 354,72 доларів США (в гривневому еквіваленті 7342,08грн.)
- 3% річних за несвоєчасне погашення основного боргу (ст. 625 ЦК України) -
510,15 доларів США (в гривневому еквіваленті 10 559,21 грн.).
- 3% річних за несвоєчасне погашення процентів (ст. 625 ЦК України)- 72,51 доларів США (в гривневому еквіваленті 1500,83 грн.)
Всього заборгованість складає 18 548,21 доларів США (в гривневому еквіваленті 383 915,33 грн.)
Зобов`язання вважається порушеним у випадку його невиконання або виконання з порушенням умов визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання (ст. 625 ЦК України).
Так боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін), у відповідності з вимогами ч. 1 ст. 530 ЦК України.
Як визначено ч. 1 ст. 549 Цивільного кодексу України в разі невиконання зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, а саме сплата неустойки, пені, штрафу. Неустойкою, штрафом пенею є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ч. З ст. 549 ЦК України).
Право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання (ч. 1 ст. 550 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник, зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ст. 533 ЦК України, якщо у зобов`язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу.Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов`язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.
В пункті 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 березня 2012 року № 5 «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин» роз`яснено, що у разі якщо кредит правомірно наданий в іноземній валюті та кредитодавець (позивач) просить стягнути кошти в іноземній валюті, суд у резолютивній частині рішення зазначає про стягнення таких коштів саме в іноземній валюті, що відповідає вимогам частини третьої статті 533 ЦК.
Викладені у позовній заяві обставини підтверджуються матеріалами справи.
Одним із основоположних принципів цивільного судочинства є справедливість, добросовісність та розумність, що передбачено у пункті 6 частини першої статті 3 ЦК України.
Тобто, дії учасників цивільних правовідносин мають відповідати певному стандарту поведінки, характеризуватися чесністю, відкритістю та повагою до інтересів іншої сторони договору.
Відповідач своїх зобов`язань по договору належно не виконував, чим порушив права позивача.
Дослідивши надані суду письмові докази, враховуючи проаналізовані норми права, а також те, що відповідач не скористався своїм правом і не подав відзив на позовну заяву, не спростував позовні вимоги, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову.
Згідно зст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача. Отже, судовий збір в розмірі 3654,00 гривень слід стягнути з відповідачана користь позивача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 5-8,12-19,23, 89, 128, 131, 141, 197, 258-259, 263,265, 268, 274, 354-355 ЦПК України, ст.ст. 15, 16, 525, 526, 527, 530, 549, 610, 611, 1054 ЦК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов Акціонерного товариства«Державний ощаднийбанк України»до ОСОБА_2 про стягненнязаборгованості закредитним договором - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Дніпропетровське обласне управління Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» заборгованість за кредитним договором № КРФ-090/07 від 08 серпня 2007 року в сумі 18548,21 доларів США, гривневий еквівалент яких буде визначатись за офіційним курсом на день здійснення платежу (стягнення), що складається з наступного:
- строкова заборгованість по кредиту - 6472,00 доларів США
- прострочена заборгованість по кредиту - 6457, 95 доларів США
- строкова заборгованість по нарахованим відсоткам - 233,10 доларів США
- прострочена заборгованість по нарахованим відсоткам - 1965,07 доларів США
- пеня за несвоєчасне повернення кредиту - 2482,71 доларів США
- пеня за несвоєчасне повернення процентів - 354,72 доларів США
- 3% річних за несвоєчасне погашення основного боргу (ст. 625 ЦК України) - 510,15 доларів США
- 3% річних за несвоєчасне погашення процентів (ст. 625 ЦК України) - 72,51 доларів США
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Дніпропетровське обласне управління Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» витрати по сплаті судового збору в сумі 3654, 00 грн.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: М. В. БУТЕНКО
Суд | Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 06.11.2024 |
Номер документу | 122789622 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
БУТЕНКО М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні