04.11.2024
Справа № 696/1291/24
Провадження № 2/696/372/24
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
04 листопада 2024 року суддя Кам`янського районного суду Черкаської області Білопольська Н.А., ознайомившись з матеріалами цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Кам`янської міської ради Черкаського району Черкаської області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно, -
встановила :
Позивач звернулася до суду із зазначеним позовом, відповідно до вимог якого просить встановити факт постійного проживання її - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини, тобто на день смерті останньої ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 , та визнати за нею право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 104,6 кв.м., житловою площею 60,7 кв.м. з надвірними будівлями (спорудами) в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 .
Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку, що позовну заяву слід залишити без руху, так як така подана з порушенням вимог ст.ст.175,177 ЦПК України, що унеможливлює відкриття провадження у вказаній справі, виходячи з наступного.
Відповідно до роз`яснень, що містяться в п. 23постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7, свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому чинним на момент такої нотаріальної дії законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину та можливості подальшого оформлення своїх спадкових прав у порядку, передбаченому законом, вимоги про визнання права на спадщину в судовому порядку задоволенню не підлягають у зв`язку з відсутністю порушених прав спадкоємців, щодо захисту яких вони звернулися до суду. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду по захист своїх спадкових прав за правилами позовного провадження.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, як на підставу для звернення до суду позивач покликається на постанову про відмову у вчинення нотаріальної дії від 30 вересня 2024 року приватного нотаріуса Черкаського районного нотаріального округу Бойко Л.В. у реалізації її спадкових прав після смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З наведеного слідує, що підставою для відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом слугував лише пропуск строку на звернення, а не відсутність документів, які підтверджують факт проживання зі спадкодавцем або відсутність правовстановлюючих документів на майно, яке є предметом спадкування.
А відтак незрозумілим для суду є спосіб захисту, обраний позивачем при зверненні до суду за захистом її порушених прав.
Позовна заява та додані документи не містять доказів неможливості реалізації позивачем своїх спадкових прав на майно в позасудовому порядку безпосередньо через органи нотаріату.
Відповідно ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Суд звертає увагу, що у справах про визнання права власності у порядку спадкування належним відповідачем є спадкоємець (спадкоємці), який прийняв спадщину, а у випадку його відсутності, усунення від права на спадкування, неприйняття ним спадщини, а також відмови від її прийняття належним відповідачем є відповідний орган місцевого самоврядування (постанова КЦС ВС від 18 грудня 2019 року у справі № 265/6868/16-ц (провадження № 61-34234св18), постанова КЦС ВС від 28 грудня 2022 року у справі № 315/236/21).
При цьому суд при розгляді справи має виходити із складу осіб, які залучені до участі у справі позивачем.
Позов не містить обставин щодо підстав залучення виконавчого комітету Кам`янської міської ради Черкаського району Черкаської області до участі у справі в якості відповідача, оскільки належними відповідачами у спорах про спадкування є спадкоємці, які прийняли спадщину, а при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Позов подано до виконавчого комітету Кам`янської міської ради Черкаського району Черкаської області, однак не обґрунтовано які права позивача порушуються чи не визнаються вказаним відповідачем, які права він може набути на спірне майно.
Для вирішення заявлених позовних вимог важливим є встановлення наявності/відсутності інших спадкоємців, з`ясування питання чи прийняли інші спадкоємці спадщину. Ці обставини визначають як фактичне підґрунтя позову, так і суб`єктний склад відповідачів.
Окрім того, суд звертає увагу на ту обставину, що копія заповіту від 19 травня 2015 року, що зареєстрований в реєстрі за № 1060, посвідчений приватним нотаріусом Кам`янського районного нотаріального округу Бойко Л.В., та доданий позивачем до позовної заяви не містить записів про те, що даний заповіт не на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 був скасований або змінений заповідачем.
Недотримання обов`язкових вимог до змісту позовної заяви є перешкодою до відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 1ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин є необхідним залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків та оформлення її позивачем у відповідності до вимог закону.
Керуючись ст.ст.175,177, 185,260 ЦПК України, суддя, -
постановила :
Позовну заяву ОСОБА_1 до виконавчого комітету Кам`янської міської ради Черкаського району Черкаської області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно, - залишити без руху.
Запропонувати позивачу ОСОБА_1 виправити недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення копії даної ухвали.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
У разі неусунення зазначених недоліків у встановлений строк позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н.А. Білопольська
Суд | Кам'янський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122795907 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Кам'янський районний суд Черкаської області
Білопольська Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні