Рішення
від 31.10.2024 по справі 237/3592/24
МАР`ЇНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 237/3592/24

Провадження № 2/237/817/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.10.24 року

Мар`їнський районний суд Донецької області у складі:

головуючого суддіЛіпчанського С. М.,

при секретарі Бахтіяровій Н. В.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мар`їнської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання права власності на житловий будинок у зв`язку з втратою правовстановлюючого документа, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Мар`їнського районного суду Донецької області з позовною заявою до Мар`їнської міської ВЦА Покровського району про визнання права власності на житловий будинок у зв`язку з втратою правовстановлюючого документа.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що має право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Оригінали документів на будинок було втрачено, будинок пошкоджений внаслідок військових дій, спричинених агресією російською федерацією проти України. Позивач ОСОБА_1 має можливість отримати компенсацію для відновлення свого будинку, пошкодженого внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією російської федерації, та виконуючи встановлені нормативно-правовими актами умови для отримання компенсації, позивач не може звернутися із заявою до державного реєстратора для реєстрації прав на нерухоме майно, бо не має правовстановлюючих документів на свій будинок, у зв`язку із чим, позивач змушений звернутись до суду.

У судове засідання позивач не з`явилась, надавши суду заяву з проханням розглядати справу без її участі, позов просила задовольнити.

Представник відповідача з позовними вимогами погодився, просив розгляд справи проводити без участі представника відповідача, про що надав заяву.

Суд, дослідивши та оцінивши в сукупності докази по справі, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.

Відповідно до правил ст.ст. 15,16.ПК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Із матеріалів справи вбачається наступне.

Право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , позивач ОСОБА_1 оформила по договору купівлі-продажу від 25 травня 1985 року, придбавши будинок у ОСОБА_2 і ОСОБА_3 , посвідченого 25 травня 1985 року ОСОБА_4 державним нотаріусом Мар?їнської державною нотаріальною конторою Донецької області, зареєстровано в реєстрі за N?1477. Дата реєстрації в Селидівському інвентарбюро 30 серпня 1985 року, внесення запису до книги реєстрації за номером 396.

Згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 Позивачка зареєстрована за адреою: АДРЕСА_1 .

Згідно витягу з реєстру територіальної громади від 06.08.2024 р. Позивачка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно інвентарної справи Селидівського БТІ щодо домоволодіння в АДРЕСА_1 останнім власником зазначена ОСОБА_1 .

Домоволодіння складається з будинку А-1, загальною площею 65,4 кв.м, житловою площею 30,3 кв.м., який складається з кухні площею 17,2 кв.м., комори площею 6,7 кв.м., коридору площею 4,1 кв.м., житлової кімнати площею 8,8 кв.м., житлової кімнати площею 11,5 кв.м., житлової кімнати площею 10,0 кв.м., кухні площею 7,1 кв.м., а також споруди: сіни - а, сарай - Б-1, погріб - В-1, вбиральня - Г-1, колодязь - К, паркан №1-2, ворота N?3.

В травні 2022 року, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та активними бойовими діями, що тривали і дотепер тривають у місті Мар`їнка Донецької області, позивач був вимушений переміститись та на теперішній час проживає в місті Чигирин.

Будинок позивача пошкоджений внаслідок військових дій, спричинених агресією російською федерацією проти України.

23.02.2023 Верховною Радою України прийнятий Закон України № 2923-IX Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України. Зазначений Закон визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.

Постановами Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 №381 та від 30.05.2023 №600 затверджені відповідні порядки, якими деталізовані та впроваджуються механізми, визначені положеннями закону про компенсацію. Однією з обов`язкових умов отримання компенсації за пошкоджене житло з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення», є наявність відомостей про пошкоджений об`єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Порядком надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року №600, встановлено, що для отримання компенсації на знищений об`єкт нерухомого майна отримувачу компенсації необхідно провести дії щодо державної реєстрації припинення такого права відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Позивач має можливість отримати компенсацію для відновлення свого будинку, пошкодженого внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією російської федерації, та виконуючи встановлені нормативно-правовими актами умови для отримання компенсації.

Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово був продовжений та станом на дату розгляду справи триває. Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (у редакції станом на час розгляду справи), м. Мар`їнка Донецької області, включено до території активних бойових дій.

Як передбачено ст.392ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Тобто позов про визнання права власності на майно необхідний позивачеві тоді, коли у інших осіб виникають сумніви у належності йому цього майна, створюється неможливість реалізації позивачем свого права власності у зв`язку з наявністю таких сумнівів чи втратою належних правовстановлюючих документів на майно, зокрема, на квартиру, жилий будинок або будь-яке інше приміщення.

Відповідачем у позові про визнання права власності виступає будь-яка особа, яка сумнівається у належності майна позивачеві, або не визнає за ним права здійснювати правомочності володіння, користування і розпоряджання таким майном, або має власний інтерес у межах існуючих правовідносин.

Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України право на позов виникає також з підстав втрати правовстановлюючого документа виникає у особи, яка фактично володіє спірним майном у тому разі, коли таке право не оспорюється іншими особами, тобто за відсутності обставин, які свідчать про наявність у них трава вимоги щодо спірного майна , але у зв`язку відсутністю можливості отримання дублікату правовстановлюючого документа.

Слід зазначити, що Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р., ратифікованою законом від 17.07.97 №475/97-ВР, зокрема ст.1 Першого протоколу до неї (1952 р.), передбачено право кожної фізичної чи юридичної особи без перешкодо користуватися своїм майном, не допускається позбавлення особи її власності інакше як в інтересах суспільства й на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнано право держави на здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

Гарантії здійснення права власності та його захисту закріплено й у вітчизняному законодавстві. Так, відповідно до ч.4 ст.41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Кожна особамає правозвернутися досуду зазахистом свогомайнового правата інтересу(ст.16ЦКУкраїни).

Згідно статей 3, 4 ЦПК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених прав, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає порушені права цих осіб у спосіб, визначений законами України.

Загальний перелік способів захисту цивільних прав та інтересів закріплений у статті 16 ЦК України. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права.

Таким чином позовні вимоги позивача є законними та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного і керуючись ч.4 ст.41 Конституції України, ст.ст. З, 4, 5, 16, ст.175 ЦПК України, ст. ст. 15, 16, 328, 392, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Мар`їнської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання права власності на житловий будинок у зв`язку з втратою правовстановлюючого документа - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , що складається з будинку А-1, загальною площею 65,4 кв.м, житловою площею 30,3 кв.м., який складається з кухні площею 17,2 кв.м., комори площею 6,7 кв.м., коридору площею 4,1 кв.м., житлової кімнати площею 8,8 кв.м., житлової кімнати площею 11,5 кв.м., житлової кімнати площею 10,0 кв.м., кухні площею 7,1 кв.м., а також споруди: сіни - а, сарай - Б-1, погріб - В-1, вбиральня - Г-1, колодязь - К, паркан №1-2, ворота N?3.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя С. М. Ліпчанський

Дата документу 31.10.24 року

СудМар`їнський районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення31.10.2024
Оприлюднено07.11.2024
Номер документу122798013
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них:

Судовий реєстр по справі —237/3592/24

Рішення від 31.10.2024

Цивільне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Ліпчанський С. М.

Ухвала від 28.08.2024

Цивільне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Ліпчанський С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні