Справа № 302/1573/24
Провадження № 2-о/302/117/24
У х в а л а
ІМЕНЕМ УКРАЇНИп
про залишення заяви без руху
"24" жовтня 2024 р. с-ще Міжгір`я Суддя Міжгірського районного суду Закарпатської області Сидоренко Ю.В., перевіривши виконання вимог ст.ст.315,318 Цивільного процесуального кодексу України по цивільній справі за заявою ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Міжгірська селищна рада (ЄРДПОУ - 26031205, місце знаходження смт.Міжгір`я вул.Шевченка, 77 Хустського району, Закарпатської області), про встановлення факту, що має юридичне значення,-
В С Т А Н О В И В :
23.10.2024 року до Міжгірського районного суду Закарпатської області надійшла заява ОСОБА_1 , подана адвокатом Рішко С.І., заінтересована особа: Міжгірська селищна рада, про встановлення факту, що має юридичне значення, в якому заявник ОСОБА_1 просить: 1) встановити факт родинних відносин між фізичними особами, а саме встановити, що ОСОБА_2 , 1919 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Майдан Міжгірського району Закарпатської області, про що 08.02.1999 року виконавчим комітетом Майданської сільської ради Міжгірського району Закарпатської області було зроблено відповідний актовий запис №3, була матір?ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 13.03.1996 року Міжгірським РВ УМВС України в Закарпатській області, РНОКПП НОМЕР_2 , уродженки села Майдан Міжгірського району Закарпатської області, актовий запис про народження за № НОМЕР_3 , якої було зроблено ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Майдан Міжгірського району Закарпатської області (свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 , видане 27.01.1952 виконкомом Майданської сільської ради Міжгірського району Закарпатської області); 2) Витребувати від Хустського відділу ДРАЦС у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (ЄДРПОУ 25999045, адреса: Закарпатська область, м.Хуст, площа Незалежності, 2; e-mail: o.rosokha@hs.zk.drsu.gov.ua) - повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб ОСОБА_4 , зареєстрований в с.Майдан Міжгірського району Закарпатської області у 1966 році, актовий запис №7; - повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Майдан Міжгірського району Закарпатської області, актовий запис про народження №10 від 27.01.1952 року; 3) Викликати у судове засідання і допитати в якості свідків: - ОСОБА_6 , мешканку АДРЕСА_1 ; - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , мешканку АДРЕСА_2 .
Ознайомившись із матеріалами поданої ОСОБА_1 заяви, вважаю за необхідне залишити заяву ОСОБА_1 без руху, оскільки заява не відповідає вимогам статей 175, 318 ЦПК України.
Згідно із частиною першою статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеному у свідоцтві про народження або паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Відповідно до частини другої статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до частини сьомої статті 19 ЦПК України окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно із частиною першою статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч.3, ч.4 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Частиною 3 статті 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
За приписами ч.4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єктів та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, регулюються положеннями Закону України «Про судовий збір».
Всупереч вимогам ч.4 ст.177 ЦПК України, заявником ОСОБА_1 до заяви не додано оригіналу платіжного документа, який підтверджує оплату нею судового збору у встановлених порядку і розмірі за заявленими вимогами в порядку окремого провадження, або документи, що підтверджують підстави звільнення заявника ОСОБА_1 від сплати судового збору відповідно до Закону.
Отже, при відсутності у матеріалах відомостей про наявність пільг при оплаті судового збору, заявник має сплатити судовий збір за заявленими до суду вимогами на загальних підставах.
Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Отже, по категорії справи немайнового характеру (встановлення факту, що має юридичне значення) підлягає до сплати заявником судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Таким чином, заявниці ОСОБА_1 слід усунути вищевказані недоліки поданої заяви шляхом здійснення оплати судового збору в дохід держави в сумі - 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок за наступними банківськими реквізитами: Отримувач - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ - 37993783, рахунок - UA908999980313111256000026001, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 22030106.
Разом з тим, слід зазначити, що саме звернення особи до суду з позовною заявою не спричиняє безумовне відкриття провадження у справі. Адже суддя, відкриваючи провадження, перевіряє, зокрема, чи дотрималася особа, яка подала позовну заяву, порядку здійснення права на звернення до суду. Процесуальним наслідком недотримання позивачем умов реалізації права на звернення до цього суду з позовною заявою є залишення її без руху або її повернення в разі не усунення недоліків.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Спосіб усунення недоліків позовної заяви полягає у необхідності долучення до поданої заяви оригіналу платіжного документу про сплату заявником судового збору в сумі 605,60 грн. за подання заяви в порядку окремого провадження, у відповідності до вимог Закону за вказаними вище реквізитами.
Також необхідно зазначити, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух. У зв`язку з наведеним, залишення позову без руху з підстав, передбачених законом (невідповідність позовної заяви вимогам щодо її змісту, несплата судового збору тощо) не є порушенням права на справедливий судовий захист. Разом з тим, Європейський суд зазначає, що не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним.
За таких обставин, позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху, запропонувавши заявниці протягом десяти днів з дня отримання цієї ухвали, усунути вказані недоліки щодо оплати судового збору у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 175, 177, 185 ЦПК України, суддя -
П О С Т А Н О В И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Міжгірська селищна рада, про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху.
Надати заявнику ОСОБА_1 строк для усунення недоліків, викладених в мотивувальній частині ухвали суду та який не може перевищувати десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали суду.
Роз`яснити заявнику, що у разі не усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині даної ухвали, заява вважатиметься неподаною і буде повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Міжгірського районного суду Ю.В. СИДОРЕНКО
Закарпатської області
Суд | Міжгірський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122798129 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Міжгірський районний суд Закарпатської області
Сидоренко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні