Справа № 308/12088/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2024 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:
головуючого - судді Бедьо В.І.,
за участю секретаря Молдован Д.С.,
представника заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа Оноківська сільська рада Ужгородського району Закарпатської області, Ужгородська районна державна нотаріальна контора про встановлення факту, що має юридичне значення -
ВСТАНОВИВ:
Представник заявника ОСОБА_2 адвокат Бойко Богдана Богдановича звернулася до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
В обґрунтування заяви зазначили, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , звернулась до суду із заявою про встановлення факту, що постійно проживала на день смерті разом з своєю матір`ю ОСОБА_3 , для того, щоб оформити спадщину.
Родинні зв`язки підтверджуються свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , у якому зазначено матір ОСОБА_3 та батько ОСОБА_4 та свідоцтво про шлюб з гр.Мицька, серія НОМЕР_2 .
Заявниця зазначає, що вона є єдиним спадкоємцем майна за законом, за померлою матір`ю ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_3 .
Окрім заявниці у батьків був ще син - ОСОБА_5 , але він помер ще ІНФОРМАЦІЯ_3 , що доводиться св. про смерть НОМЕР_4 .
Спадкове майно після смерті матері складається з:
- житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Довідкою виконкому Невицької сільської ради №440/02-12 від 30.11.2009 року, у якій зазначено ОСОБА_3 , 1940 р.н. є головою домогосподарства в АДРЕСА_1 на підставі записів по особовому рахунку № НОМЕР_5 у по господарській книзі №1 Невицької сільської ради.
- земельної ділянки площею 0,08 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка належала померлій на приватній власності ОСОБА_3 на підставі Рішення XIII сесії XXIII скликання від 28.12.1999 року для будівництва та обслуговування житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується Витягом із рішення VIII сесії XXIII скликання Невицької сільської ради від 28.11.1999 року.
З метою оформлення спадщини заявниця звернулася до Ужгородської районної державної нотаріальної контори де усно відмовили у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вищезазначене майно - житловий будинок з земельною ділянкою, що належав матері ОСОБА_3 , у зв`язку з пропущенням строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
Житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . В даному будинку проживали - мати ОСОБА_3 та батько ОСОБА_4 .
ОСОБА_6 перебувала у шлюбі із ОСОБА_4 , що підтверджується Свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_6 від 12 квітня 2007 року.
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер батько заявниці - ОСОБА_4 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_7 від 13.09.1997 року.
Як вбачається із Довідки виконкому Невицької сільської ради №2012/02-12 від 03 березня 2007 року - у невицькій сільській раді не посвідчувався заповіт від імені ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Довідкою виконкому Невицької сільської ради №2013/02-12 від 03 квітня 2007 року, вбачається, що на день смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , в будинку за адресою АДРЕСА_1 проживали і були зареєстровані ОСОБА_4 та його дружина ОСОБА_3 .
Відповідно доДовідки виконкомуНевицької сільськоїради №288/02-12від 16травня 2007року - ОСОБА_2 після смертібатька ОСОБА_4 ,фактично проживає в будинку за адресою АДРЕСА_1 , доглядає за будинком, обробляє город, сплачує податки, тобто фактично вступила в управління та розпорядження спадковим мА. У Довідці виконкому Оноківської сільської ради №57/01-50 від 08.04.2024 року, вбачається, що на день смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , в будинку за адресою АДРЕСА_1 була зареєстрована лише вона - ОСОБА_3 .
Зважаючи на зазначене вище, є необхідним встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживала на день смерті разом з матір`ю ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в житловому будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Наведені вище обставини підтверджуються доданими до заяви документами.
Ухвалою суду від 08.08.2024 р. відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.
В судове засідання представник заявника адвокат Бойко Б.Б. з`явився, підтримав позицію викладену в позовній заяві.
Інші учасники в судове засідання з`явились.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
На підставі ч.ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу він не заявив про відмову від неї.
Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Частина 1 ст. 1270 ЦК України передбачає, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно роз`яснень викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах спадкування» №7 від 30.05.2008, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до роз`яснень, що містяться в п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суд України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення факту, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно роз`яснень викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах спадкування» №7 від 30.05.2008, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_3 .
Син ОСОБА_3 - ОСОБА_5 , помер ще ІНФОРМАЦІЯ_3 , що доводиться св. про смерть НОМЕР_4 .
Таким чином, в силу положень ч. 1 ст. 1261 ЦК України та ч. 1 ст. 1266 ЦК України, ОСОБА_2 є спадкоємцем першої черги.
З метою оформлення спадщини заявниця звернулася до Ужгородської районної державної нотаріальної контори де усно відмовили у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вищезазначене майно - житловий будинок з земельною ділянкою, що належав матері ОСОБА_3 , у зв`язку з пропущенням строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Нотаріус в усній формі роз`яснив заявниці про необхідність звернутись до суду із заявою про встановлення факту.
Факт фактичногопроживання підтверджуєтьсядовідкою виконкомуНевицької сільськоїради №288/02-12від 16травня 2007року,якою встановлено,що ОСОБА_2 після смертібатька ОСОБА_4 ,фактично проживає в будинку за адресою АДРЕСА_1 , доглядає за будинком, обробляє город, сплачує податки, тобто фактично вступила в управління та розпорядження спадковим мА. У Довідці виконкому Оноківської сільської ради №57/01-50 від 08.04.2024 року, вбачається, що на день смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , в будинку за адресою АДРЕСА_1 була зареєстрована лише вона - ОСОБА_3 .
Факт фактичного проживання також підтверджується показами свідків, а саме ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які в судовому засіданні підтвердили, що ОСОБА_2 , на день смерті ОСОБА_3 , яка проживала у АДРЕСА_2 ., оскільки ОСОБА_2 , доглядала свою маму перед смертю, так як вона була лежачою, хворою та потребувала постійного догляду
Враховуючи подані докази, відсутність даних про наявність спору про право, суд дійшов висновку, що факт проживання ОСОБА_2 , з ОСОБА_3 , на день смерті останньої є доведеним.
Керуючись ст.ст. 9, 10, 12, 18, 263-265, 294, 315-319, 353, 354 ЦПК України, ст. 1261, 1266 ЦК України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_2 , заінтересована особа Оноківська сільська рада Ужгородського району Закарпатської області, Ужгородська районна державна нотаріальна контора про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити повністю.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РН ОКПП НОМЕР_1 . постійно проживала на день смерті разом з своєю матір`ю - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду В.І. Бедьо
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122798298 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Бедьо В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні