Рішення
від 04.11.2024 по справі 464/7340/24
СИХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 464/7340/24

пр.№ 2-о/464/294/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2024 року м.Львів

Сихівський районний суд м.Львова

у складі: судді Шашуріної Г.О.,

секретаря судового засідання Гелеш Т.І.,

розглянувши за правилами окремого провадження цивільну справу № 464/7340/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Сихівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів, пр. Червоної Калини, 109, Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України, ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення,

у с т а н о в и в:

Заявник звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення - факт смерті пов`язаної з захистом Батьківщини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , місце смерті - м. Маріуполь, у країна, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , мотивуючи, що документи про смерть, видані закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою відсутні, їх отримання є неможливим, оскільки тіло його сина наразі неможливо вивезти із окупованої території. Встановлення даного факту безпосередньо породжує юридичні наслідки, зокрема наддасть можливість здійснити державну реєстрацію його смерті та отримання соціальної допомоги.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справу передано на розгляд судді Шашуріній Г.О.

Ухвалою судді від 25 жовтня 2024 року заяву прийнято до розгляду та відкрито окреме провадження по справі.

Ухвалою суду від 28 жовтня 2024 року залучено до участі у справі в якості заінтересованої особи ОСОБА_2 .

У судове засідання призначене на 10:15 год 04 листопада 2024 року учасники справи не з`явилися, належним чином повідомлялися про дату, час та місце проведення такого.

Заявник ОСОБА_1 та заінтересована особа ОСОБА_2 скористалися правом наданим ч.3 ст.211 ЦПК України, подали до суду заяви, в якій просять проводити розгляд справи у їх відсутності, заяву підтримують та просять задоволити.

У зв`язку із неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно із вимогами ч.2 ст.247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов наступного висновку.

У відповідності до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

За приписами ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч.4 ст.263 ЦПК України).

Пунктом 8 частини 1 статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Частинами третьою-четвертою статті 49 ЦК України визначено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» констатовано, що державна реєстрація смерті здійснюється на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою.

Форма та порядок видачі документа про смерть, на підставі якого здійснюється державна реєстрація смерті, встановлені Інструкцією про порядок заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть, затвердженою наказом Міністерством охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545.

Відповідно до вказаної Інструкції лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем медичного закладу, що лікував померлого, на підставі спостережень за хворим і запису в медичній документації, які відображали стан хворого до його смерті, або патологоанатомом на підставі вивчення медичної документації і результатів розтину.

Пунктом 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за № 719/4940, встановлено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о) установленої форми; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о) установленої форми; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Статтею 317 ЦПК України визначено особливості встановлення в окремому факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України.

Так, вказаною статтею передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. (абз 2 частини 1 статті 317 ЦПК України)

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду. (частина 2 статті 317 ЦПК України)

У заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів (частини перша - друга статті 318 ЦПК України).

При цьому, положення статті 317 ЦПК України не вимагають від осіб, які звертаються із заявою до суду про встановлення відповідного факту, подання до суду письмової відмови органу реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів. (постанова Верховного Суду від 27.09.2021 у справі № 756/8168/21).

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих територіях» розширено перелік територій, щодо яких поширюється дія статті 317 ЦПК України. На сьогодні до них належать території, на яких введено воєнний чи надзвичайний стан, або тимчасово окуповані території України, визначені такими відповідно до законодавства.

Ураховуючи, що Указом Президента України воєнний стан введено на всій території України з 05 год 30 хв 24 лютого 2022 року, спрощений порядок розгляду судом справ про встановлення юридичних фактів смерті та народження за статтею 317 ЦПК України розширюється на встановлення таких юридичних фактів, що відбулись на всій території України (як мінімум до закінчення воєнного стану). Здебільшого такий спосіб стосується зони воєнних дій та тимчасово окупованих територій, оскільки на таких територіях не функціонують відповідні органи, які можуть зафіксувати факт смерті.

Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.

Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, зокрема, можуть бути: письмові докази; речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; пояснення свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі в обставинах, що загрожували їй смертю.

Указане відповідає правовій позиції, викладеній у постановах Верховного Суду від 29.03.2023 у справі № 753/8033/22, від 26.04.2023 у справі № 337/3725/22.

Судом установлено, що заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця, старшого солдата військової частини НОМЕР_1 , який з 24 квітня 2021 року по 04 березня 2022 року проходив військову службу за контрактом у окремому загоні спеціального призначення « ІНФОРМАЦІЯ_3 » військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 . Дане підтверджується відповідним свідоцтвом про народження та довідкою військової частини НОМЕР_1 .

Відповідно до листа військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України № 40/57/9/2-274 від 30 травня 2022 року, командування вказаної військової частини в особі командира військової частини полковника ОСОБА_4 засвідчує факт смерті старшого солдата ОСОБА_3 . Смерть констатована ІНФОРМАЦІЯ_2 . Загинув під час ведення оборони міста Маріуполь.

Також, згідно із корінцем сповіщення сім`ї № 42 , направленого заявнику 07 липня 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_5 , сповіщено зі скорботою, що їхній син старший солдат ОСОБА_3 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 , захищаючи територіальну цілісність, недоторканість та незалежність України.

Указом Президента України від 25.03.2022 № 168/2022 «Про відзначення державними нагородами України» ОСОБА_3 нагороджено орденом «За мужність» ІІІ ступеня (посмертно).

Як вбачається з відповіді Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими від 28 вересня 2022 року, військовослужбовця ОСОБА_3 включено в реєстр Національного інформаційного бюро, держателем якого є ДП «Український національний центр розбудови миру», однак перебування зазначеного військовослужбовця у полоні держави-агресора не підтверджено російською стороною та Міжнародним Комітетом Червоного Хреста.

Таким чином, заявником надано докази, які достовірно свідчать про смерть його сина в певний час за певних обставин (тобто достовірно підтверджують як сам факт смерті військовослужбовця у певний час, так і причинно-наслідковий зв`язок між його смертю та захистом батьківщини від збройної агресії російської федерації проти України). Метою встановлення юридичного факту заявник зазначив необхідність на підставі рішення суду про встановлення юридичного факту смерті отримати свідоцтво про смерть сина, а також отримання відповідної соціальної допомоги, а тому подана заява є підставною та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст.258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 315-319 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Заяву задоволити.

Встановити факт смерті пов`язаної з захистом Батьківщини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , місце смерті - м. Маріуполь, Україна, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Рішення набирає законної сили в порядку ст.273 ЦПК України.

Учасники справи:

заявник ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1

заінтересована особа Сихівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ 35968907, м. Львів, пр. Червоної Калини, 109

заінтересована особа Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України, код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , АДРЕСА_2заінтересована особа ОСОБА_2 , АДРЕСА_1

Повне рішення суду складено 04 листопада 2024 року.

Суддя Галина ШАШУРІНА

СудСихівський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення04.11.2024
Оприлюднено07.11.2024
Номер документу122800029
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України

Судовий реєстр по справі —464/7340/24

Рішення від 04.11.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Шашуріна Г. О.

Ухвала від 25.10.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Шашуріна Г. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні