Ухвала
від 17.10.2024 по справі 578/799/24
КРАСНОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Ухвала

Іменем України

17 жовтня 2024 року

смт Краснопілля

справа № 578/799/24

провадження № 2/578/266/24

Краснопільський районнийсуд Сумськоїобласті ускладі головуючогосудді КосарА.І.,секретар судовогозасідання ЛитвинА.В., провів підготовче засідання у судовій справі Єдиний унікальний номер судової справи: 578/799/24

найменування (ім`я) сторін:

позивач: ОСОБА_1

відповідач: КРАСНОПІЛЬСЬКЕ СПОЖИВЧЕ ТОВАРИСТВО

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предметаспору: КРАСНОПІЛЬСЬКА СЕЛИЩНА РАДА СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

предмет позову: спір про визнання договору купівлі продажу житлового приміщення дійсним; визнання права власності на житловий будинок; встановлення факту зміни статусу житлового приміщення

Питання, що вирішується ухвалою.

15серпня 2024року Ухвалою суд прийняв позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду та відкрив провадження у судовій справі Єдиний унікальний номер 578/799/24. Справу призначив до судового розгляду в порядку загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання.

Від позивача ОСОБА_1 в матеріалах справи міститься заява про проведення підготовчого засідання у його відсутність, позовні вимоги підтримує і просить задовольнити у повному обсязі.

Від представника відповідача ОСОБА_2 в матеріалах справи міститься заява про проведення підготовчого засідання у відсутність представника, з позовом згодна повністю.

Третя особа повідомлена про день, час та місце проведення підготовчого засідання, на судове засідання явку представника не забезпечила.

Згідно із частиною другою статті 247 Цивільного процесуального кодексу України /далі ЦПК/ у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд доходить наступного висновку.

Позов у цивільному процесі - це письмово оформлена і адресована суду письмова вимога, що складається з вимоги процесуального характеру та вимоги матеріального характеру (захистити невизнане, оспорюване чи порушене право). А предмет позову - це матеріальний зміст цієї вимоги.

Таким чином, під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняте судове рішення. Цей матеріальний зміст позовних вимог позивача, проявляється в матеріально-правовій заінтересованості - отримати певне матеріальне благо.

Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

У відповідності до частини четвертої статті 177 ЦПК до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

При цьому, у відповідності до абз. 1 частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Різновидами майнових спорів є, зокрема, спори, пов`язані з підтвердженням прав на майно та грошові суми, на володіння майном і будь-які форми використання останнього.

Отже, судовий збір з позовної заяви про визнання права власності на майно, визнання договору купівлі продажу нерухомості дійсним - визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру.

Наявність вартісного, грошового вираження матеріально-правової вимоги позивача свідчить про її майновий характер, який має відображатися у ціні заявленого позову (пункт 8.12 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26 лютого 2019 року у справі № 907/9/17, провадження № 12-76гс18).

Натомість до позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Під немайновим позовом слід розуміти вимогу про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що не піддається грошовій оцінці.

Аналогічна позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.08.2020 у справі № 910/13737/19.

Згідно зі змістом позовної заяви, спір у цій справі стосується вимог ОСОБА_1 про:

встановлення факту зміни статусу житлового приміщення з квартири на житловий будинок;

визнання договору купівлі продажу житлового приміщення (квартири) АДРЕСА_1 між продавцем Краснопільським сільським споживчим товариством Краснопільського району Сумської області та позивачем ОСОБА_1 , в період з 31.08.1993 по 30.11.1993, дійсним і таким, що відбувся;

визнання за позивачем ОСОБА_1 право приватної власності на житловий будинок, збудований до 05 серпня 1992 року, загальною площею 78,0 кв. м., розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, справляється судовий збір у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви не майнового характеру, яка подана фізичною особою, справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду заяви про встановлення юридичного факту фізичною особою, справляється судовий збір за заяву у справі окремого провадження у розмірі 0,2розміру прожитковогомінімуму дляпрацездатних осіб.

Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір`за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру, а у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 176 ЦПК ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна;

У позовній заяві від 08.08.2024 позивачем не зазначена ціна позову, виходячи з вартості майна на яке позивач просить визнати право власності.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Велика Палата Верховного Суду при цьому роз`яснила, що до юрисдикції цивільних судів справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать за таких умов:

- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення;

- встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;

- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);

- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

Отже, вимога позивача про встановлення факту є взаємопов`язаною з вимогою про визнання права власності, тобто з наступним вирішенням спору про право цивільне в одній справі.

Разом з цим, позовна заява в частині встановлення факту не вмотивована позивачем, відсутнє посилання на докази, якими підтверджується факт, про визнання якого просить позивач.

Враховуючи викладене позивачу необхідно: 1. Зазначити ціну позову. 2. Виходячи із ціни позову сплатити судовий збір за вимогу майнового характеру та встановлення юридичного факту /605,60 грн/, та надати суду докази його сплати, або надати докази звільнення позивача від сплати судового збору. 3. Зазначити докази, якими підтверджується факт, про визнання якого просить позивач.

Згідно з частиною 11 статті 187 ЦПК, суддя, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175,177 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Враховуючи вищевикладене,суд доходитьдо висновку,що позовнузаявуОСОБА_1 слід залишити без руху.

Керуючись стст.175,177,187, 257, 352-355 Цивільного процесуального кодексу України,-

Постановив:

Позовну заяву ОСОБА_1 про про визнаннядоговору купівлі продажужитлового приміщеннядійсним;визнання прававласності нажитловий будинок;встановлення фактузміни статусужитлового приміщення залишити без руху.

Надати строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення позивачу копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Банківські реквізити для сплати судового збору:

ГУК Сум. обл/Красноп-ка СТГ/22030101

Код отримувача (код за ЄДРПОУ):37970404

Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)

Рахунок отримувача: ІВАN UA618999980313191206000018500

Код класифікації доходів бюджету:22030101,

Призначення платежу*;101;_____ (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом


(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Краснопільський районний суд Сумської області(назва суду, де розглядається справа).

Роз`яснити, що в разі невиконання вимог ухвали заява про зміну предмету позову буде вважатися неподаною і підлягає поверненню позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя А. І. Косар

СудКраснопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення17.10.2024
Оприлюднено07.11.2024
Номер документу122801122
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —578/799/24

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Краснопільський районний суд Сумської області

Косар А. І.

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Краснопільський районний суд Сумської області

Косар А. І.

Ухвала від 15.08.2024

Цивільне

Краснопільський районний суд Сумської області

Косар А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні