У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.11.2024 Справа №155/1478/24 Провадження №2/607/4399/2024
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Кунець Н.Р., при вирішенні питання про прийняття позовної заяви ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Богонос Ігор Михайлович до ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
02.09.2024 ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Богонос І.М. через систему «Електронний суд» звернувся до Горохівськогорайонного судуВолинської областіз позовом до ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Ухвалою судді Горохівського районного суду Волинської області від 24.09.2024 цивільну справу за вказаним позовом передано за підсудністю до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.10.2024 вказану позовну заяву розподілено для розгляду судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Кунець Н.Р. та передано судді.
22.10.2024 судом було направлено запит Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України у Тернопільській області щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача ОСОБА_2 .
Як вбачається з відповіді Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України у Тернопільській області від 30.10.2024, за відомостями відділу ОСОБА_2 зареєстрованою чи знятою з обліку не значиться.
Відповідно до відповіді Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області за №1566 від 18.09.2024, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає в АДРЕСА_1 без декларованого місця проживання.
Однак, у відповідності до ч. 9 ст. 187 ЦПК України позовна заява ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Богонос І.М. до ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, не може бути прийнята до розгляду Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області та підлягає направленню за підсудністю з наступних підстав.
Так, загальні правила підсудності встановлені ст. 27 ЦПК України, зокрема, згідно ч.1 ст. 27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ч. 9 ст. 28 ЦПК України позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред`являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи).
Разом з тим, статтею 30 ЦПК України встановлена виключна підсудність справ.
Виключна територіальна підсудність встановлюється у випадках, передбачених законом, і означає, що заява може бути подана тільки до певного суду.
За змістом ч. 1 ст. 30 ЦПК України, позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Відповідно до п. 42 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 01.03.2013 № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» передбачено, що виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна.
Згідно позиції , викладеної у постанові від 16.02.2021 у справі № 911/2390/18 Велика Палата Верховного Суду визначила , що словосполучення «з приводу нерухомого майна» у статті 30 ЦПК України необхідно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов`язково виступає як безпосередній об`єкт спірних правовідносин.
Як вбачається із матеріалів справи предметом позову у даній справі є встановлення факту постійного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на час відкриття спадщини, з метою спадкування земельної ділянки площею 2,0347 га, яка знаходиться на території Пісківської сільської ради Горохівського району Волинської області, кадастровий номер № 0720885800:01:001:0093, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Таким чином, враховуючи те, що даний спір виник з приводу нерухомого майна, що знаходиться на території Пісківської сільської ради (на даний час Берестечківської міської ради) Горохівського району Волинської області, вважаю, що відповідно до ч. 1 ст. 30 ЦПК України дана справа підлягає вирішенню судом за місцезнаходженням нерухомого майна, тому даний позов не підсудній Тернопільському міськрайонному суду Тернопільської області та в порядку ст. 31 ЦПК України підлягає передачі для розгляду за підсудністю до Горохівського районного суду Волинської області.
Недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ч.1 ст.378 ЦПК України).
Відповідно до вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі «Zand v. Austria» від 12.10.1978 вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…).
В силу вимог ст.31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, про що постановляється ухвала ( п. 1 ч.1 ст. 31 ЦПК).
Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
За змістом ст. 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Слід зазначити, що в даному випадку спір про підсудність даної справи відсутній, оскільки, до даної категорії справ підтягають застосуванню правила виключної підсудності, передбаченої ч. 1 ст. 30 ЦПК України за місцезнаходженням нерухомого майна або основної його частини.
Водночас, як вбачається із матеріалів справи нерухоме майно для спадкування якого позивач просить суд встановити факт постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини знаходиться на території Пісківської сільської ради (на даний час Берестечківської міської ради) Горохівського району Волинської області, що не відноситься до територіальної підсудності Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, а тому дана справа не підсудна Тернопільському міськрайонному суду Тернопільської області.
За таких обставин, вважаю за необхідне, передати цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Богонос І.М. до ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, на розгляд Горохівського районного суду Волинської області.
Керуючись ст.ст. 27, 31-32, 187, 261, 353-354 ЦПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Богонос Ігор Михайлович до ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, передати на розгляд Горохівського районного суду Волинської області (вул. Шевченка, 29, м. Горохів, Волинська область, 45701).
Копію ухвали направити позивачу.
Передати справу на розгляд іншого суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Тернопільського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину ухвали суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Ухвала суду складена та підписана 05.11.2024.
Суддя Н. Р. Кунець
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122801477 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Кунець Н. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні