Справа №498/467/24
Провадження по справі №2/498/214/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2024 року Великомихайлівський районний суд Одеської області в складі:
головуючої судді - Чернецької Н.С.,
за участю секретаря судового засідання - Гонтаренко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в сел. Велика Михайлівка цивільну справу за позовною заявою Органу опіки та піклування Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області до ОСОБА_1 , треті особи: КУ «Центр надання соціальних послуг Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області», Першотравневий старостинський округ про позбавлення батьківських прав,
ВСТАНОВИВ:
04 квітня 2024 року від Органу опіки та піклування Новоборисівської сільської ради надійшов позов до ОСОБА_1 , треті особи: КУ «Центр надання соціальних послуг Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області», Першотравневий старостинський округ про позбавлення батьківських прав. Мотивуючи свої вимоги тим, що орган опіки та піклування (виконавчий комітет) Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області порушує клопотання щодо позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 по відношенню до неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_1 є матір`ю неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України. ОСОБА_1 проживає разом зі своїм співмешканцем ОСОБА_3 та його трьома дітьми за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідач зловживає алкогольними напоями, веде аморальний спосіб життя. Офіційно не працює. Про здоров`я дитини, його фізичний, духовний та моральний розвиток не піклується. Не готує ОСОБА_4 до самостійного життя. Вихованням власного сина не займається. Неповнолітній ОСОБА_5 тимчасово влаштований в родину рідної бабусі ОСОБА_6 . У хлопчика з бабусею склалися добрі стосунки, довірливі відносини, бабуся піклується про його здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, його навчання, підготовку до самостійного життя, забезпечує Сашкові необхідне харчування, медичний догляд, спілкується з ним в обсязі, необхідному для його нормального розвитку. Зі слів бабусі, внук проживає з нею з народження, мати не цікавиться життям, розвитком, станом здоров`я сина, не забезпечує його матеріально, фактично самоусунулась від виховання сина. ОСОБА_4 не бажає проживати з мамою так як вона постійно зловживає алкогольними напоями. ОСОБА_1 не заперечує проти позбавлення її батьківських прав. Просять позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 по відношенню до неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В судове засідання представник позивача не з`явився, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явилась, надала заяву згідно якої не заперечує проти позбавлення її батьківських прав відносно сина ОСОБА_2 .
Представник третьої особи КУ «Центр надання соціальних послуг Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області», в судове засідання не з`явився, заяв, клопотань не надав.
Представник Першотравневого старостинського округу в судове засідання не з`явився, заяв, клопотань не надав.
Враховуючи, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.
У відповідності до ст.165 Сімейного Кодексу України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я або навчальний заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є матір`ю неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 26 жовтня 2018 року повторно Великомихайлівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області.
Згідно довідки №37 від 29.01.2024 року виданої Першотравневим старостинським округом Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області встановлено, що ОСОБА_1 за місцем реєстрації АДРЕСА_2 не проживає, фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 .
З акту обстеження умов проживання від 19 березня 2024 року встановлено, що у ОСОБА_2 є все необхідне відповідно віку для навчання та розвитку. Є окрема кімната в якій знаходиться ліжко, стіл для виконання домашніх завдань та шафа для особистих речей. Стосунки в сім`ї доброзичливі, ОСОБА_5 любить та поважає бабусю.
Згідно актів оцінки потреб сім`ї №20 від 19.03.2024 року виданим КУ «ЦНСП Новоборисівської сільської ради» проведеному за адресою АДРЕСА_3 , встановлено: за цією адресою проживають: ОСОБА_6 - бабуся та ОСОБА_2 - онук. У ОСОБА_5 є окрема кімната, ліжко, забезпечений всім необхідним, продуктами харчування забезпечений. Хлопчик відчуває себе спокійно, урівноважено. У ОСОБА_5 добрі стосунки з бабусею. Зі слів матері зустрічі з сином у неї не часто відбуваються, телефонні розмови рідкі. В будинку створені всі матеріально-побутові умови, чисто, тепло.
Згідно наказу №75 від 03.09.2021 року Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області «Про тимчасове влаштування малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 », згідно якого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який залишився без батьківського піклування тимчасово влаштовано в родину бабусі ОСОБА_6 .
В матеріалах справи наявний лист виданий Приморським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі №1408/24.26-19 від 13.03.2024 року, з якого вбачається, що в актовому записі про народження №639 від 18.06.2008 року складеному Третім Приморським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Одеського міського управління юстиції на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,реєстрація народження проведена відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
Згідно заяви ОСОБА_1 від 25.01.2024 року вона не заперечує проти позбавлення її батьківських прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Крім того, в матеріалах справи наявний висновок виконавчого комітету Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, затверджений рішенням виконавчого комітету Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області від 28.02.2024 №25 року про доцільність позбавлення ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по відношенню до неповнолітнього сина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з якого вбачається, що орган опіки та піклування Новоборисівської сільської ради вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по відношенню до неповнолітнього сина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ст. 150 СК України та ч. 1 ст. 12 Закону України « Про охорону дитинства» батьки зобов`язані виховувати свою дитину, піклуватися про стан її здоров`я, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини. Це визначено також ст. 18 Конвенції про права дитини, згідно якої батьки несуть основну відповідальність за виховання дітей.
Пунктом 2 частини 1 ст. 164 Сімейного Кодексу України передбачено, що підставою для позбавлення батьків батьківських прав, може бути ухилення останніх від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей.
Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дітей, як підстава позбавлення батьківських прав, можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька, матері, так і для дитини. Це означає, що позбавлення батьківських прав допускається лише, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо і лише при наявності вини в діях батьків.
Виключний характер позбавлення батьківських прав пояснюється тим, що воно може бути здійснено тільки судом. З цієї ж причини встановлений вичерпний перелік підстав позбавлення батьківських прав, який охоплює всі можливі способи порушення батьками прав і інтересів дитини.
Будь-яка з підстав для позбавлення батьківських прав, перелічена в ст. 164 СК України, є критерієм протиправної поведінки батьків по відношенню до своєї дитини.
Пунктом 15 Постанови Пленуму Верховного суду України № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30.03.2007 року, позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» №3 від 30.03.2007 року, ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав та інтересів дитини.
Виходячи з інтересів дитини, обставин, що були встановлені в судовому засіданні, приймаючи до уваги, що неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає разом з бабусею, та те, що відповідач не приймає участі у вихованні дитини, не піклувалась про його фізичний і духовний розвиток, не цікавилась його навчанням, станом здоров`я та лікуванням, не забезпечувала його матеріально, що негативно впливало на його фізичний розвиток.
Суд вважає, що такі обставини були доведені доказами наявними в матеріалах, а саме: актом обстеження умов проживання ОСОБА_2 , висновком Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , по відношенню до неповнолітнього сина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з якого вбачається, що орган опіки та піклування Новоборисівської сільської ради вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по відношенню до неповнолітнього сина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зазначені факти, як кожен окремо, так і в сукупності, свідчать про ухилення відповідача ОСОБА_1 від виховання сина та свідоме нехтування своїми батьківськими обов`язками.
Крім того, суд враховує те, що відповідач ОСОБА_1 надала до суду заяву, в якій визнала позов, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Разом з тим, правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття, що передбачено частиною першою статті 6 СК України.
Отже, оцінивши в сукупності надані докази по справі, висновок органу опуки та піклування, суд вважає, що є правові підстави для позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 по відношенню до сина ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 2,3 ст. 166 Сімейного Кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
Тому, суд вважає за необхідне стягувати щомісячно з відповідача ОСОБА_1 аліменти у розмірі 1/4 частки всіх видів заробітку але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (які підлягають індексації відповідно до закону) на користь державного закладу, або особи, яка буде опікуватись дитиною, починаючи з 04 квітня 2024 року і до досягнення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Відповідно до положень ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача ОСОБА_1 на користь держави судовий збір по 1211,20 грн. щодо вимоги майнового характеру (стягнення аліментів) та вимоги не майнового характеру (позбавлення батьківських прав), які задоволені судом, тобто в розмірі 2422,40 грн.
Керуючись ст.ст.12, 13, 229,259, 264, 265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Органу опіки та піклування Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області до ОСОБА_1 , треті особи: КУ «Центр надання соціальних послуг Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області», Першотравневий старостинський округ про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженки с. Благоєве Великомихайлівського району Одеської області відносно неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (актовий запис №639 від 18 червня 2008 року, складений Третім Приморським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Одеського міського управління юстиції).
Стягувати щомісячно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , НОМЕР_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 аліменти на користь державного закладу, або особи, яка буде опікуватись дитиною, на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі 1/4 частки від її заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 04 квітня 2024 року і до досягнення дитиною повноліття, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , НОМЕР_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 судовий збір у розмірі - 2422,40 грн. на користь держави.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.С. Чернецька
Суд | Великомихайлівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122801667 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Великомихайлівський районний суд Одеської області
Чернецька Н. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні