Справа № 686/23677/24
Провадження № 2/686/6297/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
01.11.2024
м. Хмельницький Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
у складі: головуючої судді - Салоїд Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Лоб І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду м. Хмельницькому цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Український Ощадний центр» про стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
30 серпня 2024 позивач звернулася в суд з позовом до відповідача Кредитної спілки «Український Ощадний центр» про стягнення коштів за договором про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки. На обґрунтування позову позивач зазначає, що 01.07.2021 між ОСОБА_2 та Кредитною спілкою «Український ощадний центр» було укладено договір № 301072021 про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок на 24 місяці, що діє з 01.07.2021 до 01.07.2023. За цим договором вона виконала свої зобов`язання щодо внесення вкладу в розмірі 100 000,00 грн. шляхом його перерахування 02.07.2021 на банківський рахунок відповідача.
01.07.2023 строк дії договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок № НОМЕР_1 (980) від 02.07.2021 припинився. В той же час, відповідач не здійснив повернення внеску (вкладу) позивачу та виплату всієї суми нарахованих процентів по договору. Численні звернення позивача засобами телефонного зв`язку до відповідача щодо повернення внеску (вкладу) та оплати нарахованих процентів не призвели до позитивного результату.
Таким чином позивач просить суд стягнути з відповідача внесений вклад у розмірі 100 000 грн., проценти по вкладу в розмірі 42 000 грн.
Ухвалою судді Хмельницького міськрайонного суду від 04.09.2024 відкрито. провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач в судове засідання не з`явилася, подала заяву про слухання страви за її відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи на адресу за місцем знаходження, так і через оголошення про його виклик до суду на офіційному веб-порталі судової влади України. Відзиву на позов не подав.
Оскільки представник відповідача не з`явився в судове засідання без повідомлення причин, що в розумінні ч. 3 ст. 131 ЦПК України вважається неявкою без поважних причин, не подав відзиву, а позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, суд відповідно до вимог ч. 4 ст. 223, ст. 280 ЦПК України вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів та ухвалити заочне рішення.
Заслухавши доводи позивача, викладені у поданій позовній заяві, розглянувши матеріали цивільної справи та дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на нижчевикладене.
Судом достовірно установлено, що 01.07.2021 між ОСОБА_2 та Кредитною спілкою «Український ощадний центр» було укладено договір № 301072021 про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок на 24 місяці, що діє з 01.07.2021 до 01.07.2023.
Відповідно до пункту 1.1 договору за цим договором Спілка приймає від Вкладника внесок (вклад) члена кредитної спілки на депозитний рахунок «Ощадний капітал» грошові кошти в сумі 100 000.00, грн. (Сто тисяч грн.) та зобов`язується повернути вкладникові вклад та виплатити проценти на вклад на умовах та в порядку, встановлених цим договором.
Відповідно до п. 1.3. Договору, процентна ставка за Вкладом встановлюється у розмірі 21 відсотків річних після виплати податків та обов`язкових платежів, згідно встановлених ставок, що діють в Спілці на день укладення цього Договору.
За цим договором позивач виконала свої зобов`язання щодо внесення вкладу в розмірі 100 000,00 грн. шляхом його перерахування 02.07.2021 на банківський рахунок відповідача. 01.07.2023 строк дії договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок № 117092021 від 01.07.2021 припинився. В той же час, відповідач не здійснив повернення внеску (вкладу) позивачу та виплату всієї суми нарахованих процентів по договору. Численні звернення позивача шляхом подання заяв та засобами телефонного зв`язку до відповідача щодо повернення внеску (вкладу) та оплати нарахованих процентів не призвели до позитивного результату.
Вказані обставини підтверджуються завою про прийняття в член громадської організації «Довіра та гарантія», заявою про вступ до кредитної спілки «Український ощадний центр», про прийняття строкового внеску в сумі 100 000,00 грн. строком на 24 місяці
07.06.2024 ОСОБА_1 направила на адресу відповідача заяву (вимогу) щодо повернення вкладу та нарахованих відсотків до 30.06.2024. Заяву (вимогу) від 07.06.2024 відповідач отримав 17.06.2024 та повинен був здійснити повернення внеску (вкладу) та виплату нарахованих процентів в строк до 30.06.2024 включно.
Станом на дату подання позовної заяви, відповідач не виконав вимоги, визначені в заяві (вимозі) від 07.06.2024, чим грубо порушив права позивача та вимоги норм законодавства України.
Відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК України).
Підстави виникнення цивільних прав та обов`язків визначені в статті 11 ЦК України, зокрема з договорів та інших правочинів.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Згідно з частиною першою статті 23 Закону України «Про кредитні спілки» внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
Кожний член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в частині першій цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до частини сьомої статті 10 цього Закону, статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами (абзац 3 частини другої статті 23 Закону України «Про кредитні спілки»).
Відповідно до частини сьомої статті 10 Закону України «Про кредиті спілки» у разі припинення членства фізичної особи у кредитній спілці вступний внесок їй не повертається. Повернення обов`язкового пайового та інших внесків, крім вступного внеску, провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення. Повернення вкладів провадиться за взаємною згодою сторін або не пізніше строку, передбаченого відповідним договором.
За своєю правовою природою договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок має багато спільного з договором банківського вкладу. Тому допустимим є застосування аналогії закону щодо прогалин правового регулювання відносин за договорами про залучення внеску (вкладу), які укладаються кредитними спілками.
За змістом частини першої статті 1058 ЦК України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов`язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
Вклад (депозит) - це кошти в готівковій або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору (стаття 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність»).
Згідно з частиною першої статті 1060 ЦК України договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад).
Відповідно до частин першої, п`ятої статті 1061 ЦК України банк виплачує вкладникові проценти на суму вкладу в розмірі, встановленому договором банківського вкладу. Якщо договором не встановлений розмір процентів, банк зобов`язаний виплачувати проценти у розмірі облікової ставки Національного банку України. Проценти на банківський вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу у банк, до дня, який передує його поверненню вкладникові або списанню з рахунка вкладника з інших підстав.
Порядок надання депозитних послуг кредитними спілками визначений Правилами здійснення депозитних операцій для кредитних спілок, затвердженими розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг від 30 грудня 2011 року № 821 (далі Правила), відповідно до яких операції, які здійснюються із внесками (вкладами) на депозитні рахунки та включають залучення і виплату грошових коштів, нарахування та виплату процентів за такими внесками (вкладами), що підлягають обов`язковій фіксації в комплексній інформаційній системі кредитної спілки. Сума внеску (вкладу) на депозитний рахунок, строки дії договору залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок, умови залучення та повернення внеску (вкладу) на депозитний рахунок, а також нараховані на такі внески (вклади) на депозитний рахунок проценти (плата) визначаються між кредитною спілкою та членом кредитної спілки на договірних умовах. Договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок укладається в письмовій формі. Нарахування процентів визначається умовами договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок. Кредитні спілки повертають внески (вклади) на депозитні рахунки та сплачують нараховані проценти у строки, що визначені умовами договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок між вкладником і кредитною спілкою. Кредитна спілка виплачує вкладникові проценти на суму внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок у розмірі, який встановлюється в договорі про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок.
Відповідно до абзацу 2 частини другої Розділу ІІ «Договірне регулювання операцій кредитної спілки з внесками (вкладами) членів кредитної спілки на депозитні рахунки» Правил, підтвердженням залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки є укладені в письмовій формі договори, первинні бухгалтерські документи, оформлені згідно з вимогами законодавства України, та належним чином зафіксована в комплексній інформаційній системі кредитної спілки інформація про операції кредитної спілки з внесками (вкладами) членів кредитної спілки на депозитних рахунках.
Такий правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20.03.2019 в справі № 121/11524/17 за подібними правовідносинами із справою, що розглядається.
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Вкладник передає Вклад Спілці шляхом внесення готівки в касу Спілки або безготівкового перерахування на поточний рахунок Спілки, вказаний в розділі 7 цього Договору (п. 2.1. Договору).
За умовами п. 2.2. Договору, вкладник зобов`язується внести Вклад в національній валюті України: готівкою в день підписання цього Договору або; шляхом безготівкового перерахування протягом п`яти робочих днів з дня укладання Сторонами цього Договору. Вказана умова договору вкладником виконана та 02.07.2021 зараховано на депозит
Позивач виконав усі умови вищевказаного договору та вніс грошові кошти в сумі 100 000,00 гривень, як то передбачено Договором.
Згідно п. 2.3. Договору, проценти нараховуються на Вклад та виплачуються Вкладнику згідно таких правил: проценти на Вклад нараховуються за фактичну кількість днів користування, нарахування процентів починається з наступного дня після отримання Спілкою Вкладу, а припиняється в день закінчення строку на який залучено Вклад чи в день визначений Вкладником або Спілкою, як запланована дата розірвання цього Договору відповідно до умов розділу 4 цього Договору; базою нарахування процентів є грошові кошти фактично внесені Вкладником за цим Договором; проценти на Вклад нараховуються кожного місяця, а саме 1 числа та в останній день дії цього Договору; виплата процентів здійснюється Вкладнику щорічно та в кінці строку дії цього Договору; якщо виплата припадає на вихідний або святковий день, відсотки сплачуються на наступний робочий день; для цілей розрахунку процентів за Вкладами використовується календарний рік.
Відповідно до п. 2.6. Договору, виплата Вкладу та процентів за Вкладом здійснюється через касу Спілки або шляхом перерахування коштів на рахунок визначений Вкладником у відповідній заяві.
Згідно з розрахунком заборгованості, станом на день повернення вкладу (01.07.23), заборгованість Кредитної спілки «Український Ощадний центр» за договором перед позивачем складає 100 000,00 грн. - сума вкладу, 42 000 грн. - загальна сума нарахованих відсотків за вкладом.
Таким чином, судом встановлено, що на час звернення до суду, відповідачем, незважаючи на вимогу позивача про повернення вкладу та процентів, не повернуто позивачу вклад (внесок) за Договором в сумі 100 000 грн. та проценти за період з 01.07.2021 по 01.07.2023 в розмірі 42000 грн.
Вимогу про повернення вкладу та процентів позивач заявив відповідачу 07.06.2024 шляхом відправлення засобами поштового зв`язку, яку вручено поштою 17.06.2024. Також важливим є те, що вимога про повернення коштів містила відповідний банківський рахунок для перерахування.
При дослідженні Договору, судом не встановлено, що він містить визначені строки повернення вкладу після отримання вимоги про повернення, проте суд вважає, що, з урахуванням того, що позивач повідомив відповідачу реквізити банківського рахунку для перерахування та просив не пізніше 30.06.2024 повернути вклад і проценти, та, з урахуванням того, що така вимога відповідачем була отримана поштою 17.06.2024, у відповідача не було підстав для нездійснення такого перерахування в строк до 30.06.2024.
Тобто, суд дійшов висновку, що вимогу позивача про повернення вкладу (внеску) та процентів відповідач повинен був виконати не пізніше 30.06.2024.
Також, зважаючи на те, що позов задоволено, у відповідності до положень ст. 141 ЦПК України, з відповідача слід стягнути в користь позивача 1 422.00 грн. судового збору, що становить 1 % ціни позову.
Керуючись ст.ст. 12, 76, 77, 81, 141, 211, 280, 259, 263-268, 277-279, 280-285, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Кредитної спілки «Український Ощадний центр» на користь ОСОБА_2 грошові кошти за Договором № 301072021 від 01.07.2021 про залучення внеску (вкладу) члена спілки на депозитний рахунок в сумі 142 000,00 грн. ( Сто сорок дві тисячі грив 28 копійок), з яких: 100 000 грн. (сто тисяч гривень 00 копійок) - сума внеску; 42 000,00 грн. (сорок дві тисячі гривень 00 копійок) - сума процентів по вкладу.
Стягнути з Кредитної спілки «Український Ощадний центр» на користь ОСОБА_2 судовий збір в усмі1 422,00 грн. (одна тисяча чотириста двадцять дві гривні 00 копійок).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Хмельницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач : ОСОБА_2 , РНОКПП : НОМЕР_2 , місце реєстрації АДРЕСА_1
Відповідач: Кредитна спілки « Український Ощадний центр»,ЄДРПОУ : 33198626, адреса: вул. Гетьмана Мазепи,5, м. Івано-Франківськ.
Повне рішення складено 01листопада 2024 року.
Суддя:
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122802587 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Салоїд Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні