ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
04.11.2024 Справа № 908/2861/24
м.Запоріжжя Запорізької області
Суддя господарського суду Запорізької області Зінченко Н.Г., розглянувши матеріали позовної заяви вих. № 05-05/0588 від 25.10.2024 (вх. № 3150/08-07/24 від 28.10.2024)
за позовом Управління капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації, (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОБО АГ», (79052, м. Львів, вул. Пілотів, буд. 18/2)
про зобов`язання вчинити дії
УСТАНОВИВ
28.10.2024 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява вих. № 05-05/0588 від 25.10.2024 (вх. № 3150/08-07/24 від 28.10.2024) Управління капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації, м. Запоріжжя до «ГЛОБО АГ», м. Львів про зобов`язання відповідача повернути Управлінню капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації передане в монтаж за актами приймання-передачі № 42 і № 44 устаткування згідно переліку, викладеного в прохальній частині позовної заяви.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.10.2024 справу № 908/2861/24 за вищевказаною позовною заявою розподілено судді Зінченко Н.Г.
Розглянувши зазначену позовну заяву господарський суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з п. 2 ст. 174 ГПК України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Статтями 162 та 164 ГПК України встановлено вимоги щодо предмета спору, їх обґрунтування та комплектності документів, які повинні додаватися до неї.
Відповідно до пункту 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.
Позовна заява це процесуальний документ, за допомогою якого реалізується право на звернення до господарського суду. З аналізу норм чинного в Україні законодавства, а також положень доктрини права вбачається, що елементами позову, які є його структурними складовими та визначають його зміст є предмет та підстави позову.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. (ч. 1 ст. 14 ГПК України)
Позивачем заявлено вимогу до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОБО АГ» (код ЄДРПОУ 36365576), м. Львів про зобов`язання відповідача повернути передане в монтаж за актами приймання-передачі № 42 і № 44 устаткування.
За правилами, встановленими главою 2 Розділу І ГПК України юрисдикція справ визначається за предметними та суб`єктними ознаками та територіальними ознаками. Виняток з цього правила становить виключна підсудність справ.
Положеннями ст. 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Аналогічні положення закріплені в ч. 1 ст. 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Підвідомчість це визначена законом сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції.
Підсудність визначається колом справ у спорах, вирішення яких віднесено до підвідомчості певного господарського суду.
За загальним правилом позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом (частина 1 статті 27 ГПК України).
При цьому, позивачем не наведено обґрунтування звернення з позовною заявою саме до Господарського суду Запорізької області.
Таким чином, позивачем не додержано вимоги чинного процесуального законодавства щодо надання суду всіх письмових доказів у підтвердження викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, що є порушенням п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України.
Пунктами 8, 9 ч. 3 ст. 162 ГПК України передбачено, що позовна заява повинна містити, зокрема: зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
Разом із тим, судом встановлено, що в порушення вищевказаних вимог п., п. 8, 9 ч. 3 ст. 162 ГПК України позивачем ні в позовній заяві, ні в додатках до неї не зазначено щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви, а також не надано попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
Виконання позивачем вимог процесуального законодавства, які він зобов`язаний вчиняти до подання позову, не може здійснюватися після порушення провадження у справі.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Згідно з ч. 1 ст. 172 ГПК України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
У відповідності до вимог чинних Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 (абз. 27 п. 2, п., п. 11, 19, 61) належним доказом надіслання копії заяви (подання) з доданими до неї документами іншим учасникам справи є оригінал опису вкладення відправленої поштової кореспонденції, в якому перелічені всі документи, які надсилаються одержувачу та який засвідчений підписом працівника відділення поштового зв`язку та відбитком календарного штемпеля цього відділення, а також розрахунковий документ поштової установи, а саме оригінал поштової квитанції (чеку).
Згідно пунктів 17, 62 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю можуть прийматися для пересилання з описом вкладення та/або з післяплатою, згідно з тарифами оператора поштового зв`язку.
Послуга опису вкладення до поштового відправлення полягає в підтвердженні у визначеному оператором поштового зв`язку порядку відповідно до технологічного процесу здійснення такої операції вмісту вкладення до поштового відправлення із зазначенням індивідуальних ознак відповідного вкладення (конкретний вид, кількість тощо), що відрізняє його від інших речей.
Наказом Українського державного підприємства поштового зв`язку «Укрпошта» № 211 від 12.05.2006 (з наступними змінами та доповненнями) затверджено Порядок пересилання поштових відправлень, в пункті 3.2.1 якого наведено зразок оформлення опису вкладення. Так, відправник складає опис вкладення поштового відправлення у двох примірниках із зазначенням у ньому найменування одержувача та його адреси, поіменного переліку предметів, загальної вартості вкладення і підписує його.
В підтвердження направлення відповідачеві копії позовної заяви вих. № 05-05/0588 від 25.10.2024 (вх. № 3150/08-07/24 від 28.10.2024) і доданих до неї документів позивачем наданий оригінал опису вкладення до цінного листа № 6900500166544, скріплений відбитком календарного штемпеля оператора поштового зв`язку за 25.10.2024, які не може бути прийняті судом як належний доказ направлення відповідачеві копії позовної заяви та усіх документів, що є додатками до неї, згідно викладеного у ній переліку, оскільки позовна заява, що надійшла на адресу господарського суду Запорізької області 28.10.2024 на її першому аркуші має вихідні реквізити, а саме вих. № 05-05/0588 від 25.10.2024, тоді як в описі вкладення за 25.10.2024 в графі «Найменування предметів» вказано: «Позовна заява від 25.10.2024 вих. №
Отже, з наданих позивачем документів суду неможливо зробити висновок про направлення відповідачеві копії позовної заяви та доданих до неї документів саме в редакції, яку надано до господарського суду Запорізької області.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ст. 1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Частиною 1 статті 4 цього ж Закону України передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року становить 3028,00 грн.
Згідно із підпунктами 1, 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00 грн.), а за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00 грн.) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1059800,00 грн.).
Позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру про зобов`язання відповідача повернути передане в монтаж за актами приймання-передачі № 42 і № 44 устаткування, яка має бути оплачена судовим збором в розмірі 3028,00 грн.
Проте, до позовної заяви позивачем не додано відповідних доказів сплату судового збору в розмірі 3028,00 грн. Про такі докази позивачем також не зазначено в додатках до позовної заяви вих. № 05-05/0588 від 25.10.2024 (вх. № 3150/08-07/24 від 28.10.2024).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Пунктом 10 ст. 174 ГПК України встановлено, що заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду державного бюджету.
В програмі БД «Діловодство спеціалізованого суду» господарського суду Запорізької області по справі № 908/2861/24 за позовною заявою відсутні відомості щодо зарахування сплаченого позивачем судового збору в розмірі 3028,00 грн. в доход Державного бюджету України за подання позовної заяви.
Отже в даному випадку недоплата судового збору становить 3028,00 грн.
Таким чином, позивачем не додержано вимоги чинного процесуального законодавства щодо обов`язкової сплати судового збору, що є порушенням п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України.
Вищевказане свідчить, що позовну заяву подано без додержання усіх вимог, викладених у статтях 162, 164 ГПК України.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку щодо необхідності залишення без руху позовної заяви Управління капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації, м. Запоріжжя до «ГЛОБО АГ», м. Львів про зобов`язання відповідача повернути Управлінню капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації передане в монтаж за актами приймання-передачі № 42 і № 44 устаткування та надання позивачу строку для усунення вищевказаних недоліків терміном не пізніше 10 днів з дня отримання даної ухвали, шляхом оформлення позовної заяви відповідно до вимог п., п. 5, 8, 9 ч. 3 ст. 162, п., п. 1, 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України, а саме: навести обґрунтування звернення з позовною заявою саме до Господарського суду Запорізької області (з посиланням на відповідні норми чинного законодавств та/або умови договору про закупівлю робіт за державні кошти № 2708-К від 28.08.2018); надати суду довідку про те, в кого знаходяться оригінали письмових доказів доданих до позовної заяви, а також письмових доказів, що надаються на виконання цієї ухвали суду; подати попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; надати належні документи, які підтверджують відправлення відповідачеві копії позовної заяви в редакції, яку надано до господарського суду Запорізької області, і доданих до неї документів відповідно до комплектності документів, що надійшли на адресу суду (оригінал опису вкладення відправленої поштової кореспонденції та оригінал поштової квитанції (чеку), тощо); сплатити судовий збір в порядку і розмірі, встановлених законом, в розмірі 3028,00 грн. (належні докази сплати надати суду в оригіналі). Всі зазначені докази надати до суду у вказаний вище строк.
Частинами 3 та 4 ст. 174 ГПК України передбачено, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Відповідно до ч. 2 ст. 235 ГПК України, ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Заява вих. № 05-05/0589 від 25.10.2024 (вх. № 21164/08-08/24 від 28.10.2024) про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, яка надійшла разом із позовною заявою буде розглянута судом при вирішенні питання про відкриття провадження у справі.
Керуючись ст., ст. 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ
1. Позовну заяву вих. № 05-05/0588 від 25.10.2024 (вх. № 3150/08-07/24 від 28.10.2024) Управління капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації, м. Запоріжжя до «ГЛОБО АГ», м. Львів про зобов`язання відповідача повернути Управлінню капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації передане в монтаж за актами приймання-передачі № 42 і № 44 устаткування згідно переліку, викладеного в прохальній частині позовної заяви, залишити без руху.
2. Надати Управлінню капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації, м. Запоріжжя строк для усунення недоліків позовної заяви терміном не пізніше 10 днів з дня отримання даної ухвали, шляхом оформлення позовної заяви відповідно до вимог п., п. 5, 8, 9 ч. 3 ст. 162, п., п. 1, 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України, а саме:
- навести обґрунтування звернення з позовною заявою саме до Господарського суду Запорізької області (з посиланням на відповідні норми чинного законодавств та/або умови договору про закупівлю робіт за державні кошти № 2708-К від 28.08.2018);
- надати суду довідку про те, в кого знаходяться оригінали письмових доказів доданих до позовної заяви, а також письмових доказів, що надаються на виконання цієї ухвали суду;
- подати попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи;
- надати належні документи, які підтверджують відправлення відповідачеві копії позовної заяви в редакції, яку надано до господарського суду Запорізької області, і доданих до неї документів відповідно до комплектності документів, що надійшли на адресу суду (оригінал опису вкладення відправленої поштової кореспонденції та оригінал поштової квитанції (чеку), тощо);
- сплатити судовий збір в порядку і розмірі, встановлених законом, в розмірі 3028,00 грн. (належні докази сплати надати суду в оригіналі).
Всі зазначені докази надати до суду у вказаний вище строк та направити іншим учасникам справи (докази у підтвердження чого надати суду).
3. Суд роз`яснює позивачу, що в разі не усунення всіх недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається заявнику на підставі п. 4 ст. 174 ГПК України.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
5. Ухвала підписана 04.11.2024.
6. Копію даної ухвали направити позивачу.
Суддя Н.Г.Зінченко
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122804230 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань спонукання виконати або припинити певні дії |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Зінченко Н.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні