Рішення
від 29.10.2024 по справі 120/9512/24
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

29 жовтня 2024 р. Справа № 120/9512/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Свентуха Віталія Михайловича,

за участю:

секретаря судового засідання: Коломієць М.А.,

представників позивача: Парпальос В.В., Глушенюк Ю.В.,

представника відповідача: Франчук І.О,

представника третьої особи: Загіка В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, адміністративну справу за позовом Відділу житлово-комунального господарства та благоустрою Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області до Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ПОДІЛЬСЬКА ДОРОЖНЯ" про визнання протиправним та скасування висновку,-

ВСТАНОВИВ:

до Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Відділу житлово-комунального господарства та благоустрою Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області до Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ПОДІЛЬСЬКА ДОРОЖНЯ" про визнання протиправним та скасування висновку.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю висновку Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області про результати моніторингу закупівлі №UA-2024-04-11-008663-а від 02.07.2024 року.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представником Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ПОДІЛЬСЬКА ДОРОЖНЯ" подано пояснення третьої особи (вх.№44785/24) у яких вказано, що висновок відповідача стосовно складення замовником тендерної документації не у відповідності до норм пункту 13-1 Порядку №861, в частині не встановлення вимог щодо надання учасником процедури закупівлі відповідних сертифікатів на насосну станцію для відведення стоків WILO-UMUport (MS2000 з системою сепарації твердих часток ID 10081) є не правомірний та не обґрунтований, оскільки встановлення такої вимоги застосовується виключно до товарів визначених в розділі Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону "Про публічні закупівлі".

На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки замовником в пункті 2 розділу V "Оцінка тендерної пропозиції" тендерної документації визначено лише що учасники, під час подання своєї тендерної пропозиції, враховують положення пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону, та встановлено вимогу щодо надання ними довідки у довільній формі у разі, якщо товар не підпадає під пункт 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення", в іншому випадку - довідки, в якій зазначається ступінь локалізації товару.

Згідно з додатком №3 "Обсяг виконання робіт" тендерної документації (позиція 459 розділу IV "Устаткування" Підсумкової відомості ресурсів) закупівля замовником робіт з будівництва системи каналізації смт. Стрижавка, Вінницького району, Вінницької області" (коригування-5) передбачає набуття у власність насосної станції для відведення стоків з вмістом фекалій.

При цьому, основною складовою насосної станції, згідно із визначенням Вільної енциклопедії, є система насосів для перекачування рідин та допоміжним до них устаткуванням.

Підпунктом 2 пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону визначено, що особливості здійснення закупівель, визначені цим пунктом, застосовуються до виключного переліку товарів, зокрема до насосів та компресорів; насосів; насосів для рідин; відцентрованих насосів та підіймачів рідин; підіймачів рідин та відцентрованих насосів, а тому позивач повинен був встановити вимогу щодо надання сертифікату відповідності.

В свою чергу, представником позивача подано відповідь на відзив, у якому останній вважає доводи відповідача необґрунтованими, а адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню, оскільки відповідачем у відзиві не наведено у чому саме полягали порушення та не вказано норми Закону, яка б зобов`язувала надавати сертифікат відповідності системи управління якістю у виробництві вимогам ДСТУ щодо виробника, продукція якого пропонується таким учасником, або національних стандартів, якими їх замінено, виданого акредитованим відповідно до законодавства органом з оцінки відповідності до насосної станції.

Натомість в оскаржуваному висновку міститься лише посилання на інформацію з відкритих джерел - Вільної енциклопедії про складники насосної станції, що не може слугувати належним обґрунтуванням підстав виявлених відповідачем порушень.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін.

Представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив у яких вказано, що твердження позивача викладені у відповіді на відзив не ґрунтуються на нормах законодавства у сфері публічних закупівель, а на припущеннях.

У судовому засіданні представники позивача заявлені позовні вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити, посилаючись на обставини які викладені в позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та просила відмовити в його задоволенні з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відповідь на відзив.

Представник третьої особи вказав на необґрунтованість та неправомірність висновку відповідача про результати моніторингу закупівлі №UA-2024-04-11-008663-а від 02.07.2024 року.

Дослідивши подані сторонами докази, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд встановив наступне.

Відділом житлово-комунального господарства та благоустрою Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області оголошено про проведення відкритих торгів із предметом закупівлі "Будівництво системи каналізації смт. Стрижавка, Вінницького району, Вінницької області".

Переможцем процедури відкритих торгів згідно предмету закупівлі "Будівництво системи каналізації смт. Стрижавка, Вінницького району, Вінницької області" визначено Товариство з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ПОДІЛЬСЬКА ДОРОЖНЯ".

10.06.2024 року Управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області прийнято наказ №50-3 про початок моніторингу закупівель.

При проведенні моніторингу закупівлі відповідачем в констатуючій частині висновку встановлені та відображені порушення законодавства в сфері публічних закупівель.

За результатами моніторингу процедури закупівлі установлено, що замовником в пункті 2 розділу V. "Оцінка тендерної пропозиції" тендерної документації визначено лише що учасники, під час подання своєї тендерної пропозиції, враховують положення пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону, та встановлено вимогу щодо надання ними довідки у довільній формі у разі, якщо товар не підпадає під пункт 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення", в іншому випадку - довідки, в якій зазначається ступінь локалізації товару.

Згідно з додатком №3 "Обсяг виконання робіт" тендерної документації (позиція 459 розділу IV "Устаткування" Підсумкової відомості ресурсів) закупівля замовником робіт з будівництва системи каналізації смт. Стрижавка, Вінницького району, Вінницької області" (коригування-5) передбачає набуття у власність насосної станції для відведення стоків з вмістом фекалій.

При цьому, основною складовою насосної станції, згідно із визначенням Вільної енциклопедії, є система насосів для перекачування рідин та допоміжним до них устаткуванням.

Підпунктом 2 пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону визначено, що особливості здійснення закупівель, визначені цим пунктом, застосовуються до виключного переліку товарів, зокрема до насосів та компресорів; насосів; насосів для рідин; відцентрованих насосів та підіймачів рідин; підіймачів рідин та відцентрованих насосів.

Враховуючи вищевикладене зазначено, що замовником тендерна документація складена не у відповідності до норм пункту 13-1 Порядку №861, в частині не встановлення вимог щодо надання учасником процедури закупівлі відповідних сертифікатів, чим порушено вимоги пункту 28 Постанови №1178.

Моніторингом установлено, що учасником ТОВ "КОМПАНІЯ ПОДІЛЬСЬКА ДОРОЖНЯ", якого обрано переможцем, у складі своєї тендерної пропозиції на виконання вимог додатку №4 до тендерної документації, надано локальний кошторис на придбання устаткування, меблів та інвентарю №02-01-016, згідно із яким для здійснення робіт мережі водовідведення буде придбана насосна станції для відведення стоків WILO-ОMUport (MS2000 з системою сепарації твердих часток ІD 10081) загальною вартістю 3214996,80 грн.

Водночас, вказаним учасником надано довідку від 26 квітня 2024 року №12/12, в якій повідомляється що у складі пропозиції не має товару, який підпадає під пункт 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення".

Також у змісті оскаржуваного висновку вказано, що на запит Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області замовник зазначив, що ним дотримано вимоги абзацу 3 пункту 3 Постанови №1178, оскільки в конструкції насосної станції наявні насосні агрегати, на які могло б застосовуватися положення Закону щодо локалізації, оскільки насоси є в переліку локалізованого товару, якби вони були як самостійне (відокремлене) інженерне обладнання, але враховуючи, що це спеціальна конструкція з наповненням різного ступеню інженерним обладнанням, поділ якої на елементи не передбачене проектними рішеннями, а також відсутність можливості визначення вартості того чи іншого її елементу, що ймовірно давало б обґрунтовані підстави вважати, що вартість того чи іншого елементу (запчастини) перевищує встановлений розмір Законом, то в такому разі і можливого застосування замовником вимог щодо локалізації в тій чи іншій частині, за умови, що їх вартість у складі предмета закупівлі дорівнювала б або перевищувала 200 тисяч грн.

Виходячи із вищевикладеного, відсутність інформації щодо вартості та країни походження насосів у складі насосної станції унеможливила дослідження питання щодо застосування та дотримання замовником положень пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону під час закупівлі робіт з будівництва системи каналізації смт. Стрижавка, Вінницького району, Вінницької області, виконання яких передбачає набуття замовником у власність товарів, визначених пунктом 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону, вартість якого у складі предмета закупівлі дорівнює або перевищує вартісні межі, визначені абзацом першим вказаного пункту.

За результатами аналізу відповідності тендерної документації вимогам закону встановлено, що замовником тендерну документацію складено з порушенням вимог пункту 28 постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року №1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування".

З огляду на встановлене порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", статтею 8 Закону України "Про публічні закупівлі", Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області зобов`язало здійснити заходи щодо недопущення встановленого порушення у подальшому, зокрема шляхом забезпечення притягнення до відповідальності осіб, якими допущене порушення, та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

Надаючи оцінку обґрунтованості та правомірності оскаржуваного висновку, суд виходить із наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі - Закон № 2939-ХІІ) головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

При цьому, у відповідності до частини 2 статті 8 Закону України "Про публічні закупівлі" рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник за наявності однієї або декількох із таких підстав:

1) дані автоматичних індикаторів ризиків;

2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;

3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;

4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель;

5) інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.

Згідно з частиною 6 статті 8 Закону України "Про публічні закупівлі" за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

Як встановлено судом, в оскаржуваному висновку відповідачем - Управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області зазначено, що замовником тендерна документація складена не у відповідності до норм пункту 13-1 Порядку №861, в частині не встановлення вимог щодо надання учасником процедури закупівлі відповідних сертифікатів, чим порушено вимоги пункту 28 Постанови №1178.

Щодо виявлених в ході здійснення моніторингу порушень вимог пункту 13-1 Порядку підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2022 №891, то суд зазначає наступне.

Закон України "Про публічні закупівлі" визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад.

Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Відповідно до пункту 31 частини 1 статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Пунктом 4 частини 2 статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що у тендерній документації зазначається інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби).

Згідно з пунктом 33 частини 1 Закону України "Про публічні закупівлі" технічна специфікація до предмета закупівлі - це встановлена замовником сукупність технічних умов, що визначають характеристики товару (товарів), послуги (послуг) або необхідні для виконання робіт щодо об`єкта будівництва, що можуть включати показники впливу на довкілля й клімат, особливості проектування (у тому числі щодо придатності для осіб із обмеженими фізичними можливостями), відповідності, продуктивності, ресурсоефективності, безпечності, процедури забезпечення якості, вимоги щодо найменування продукції, під яким вона продається, термінологію, символи, методику випробувань і тестування, вимоги до пакування, маркування й етикетування, інструкції для користувачів, технологічні процеси й технології виробництва на будь-яких етапах життєвого циклу робіт, товару чи послуги.

Відповідно до абзацу 1 пункту 13-1 Порядку підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №861 від 02.08.2022 року (далі - Порядок №861) замовник визначає в тендерній документації на закупівлю предмета закупівлі, внесеного до переліку, вимогу щодо надання учасником процедури закупівлі сертифіката відповідності системи управління якістю у виробництві вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 або ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT) щодо виробника, продукція якого пропонується таким учасником, або національних стандартів, якими їх замінено, виданого акредитованим відповідно до законодавства органом з оцінки відповідності.

Згідно підпунктом 1 пункту 6-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про публічні закупівлі" тимчасово, з 2022 року строком на 10 років, встановлюються такі особливості здійснення закупівель, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, замовник здійснює закупівлю товарів, визначених підпунктом 2 цього пункту, виключно якщо їх ступінь локалізації виробництва дорівнює чи перевищує у 2024 році - 20 відсотків.

Ступінь локалізації виробництва визначається самостійно виробником товару, що є предметом закупівлі, та підтверджується уповноваженим органом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за відповідною формулою.

Уповноважений орган формує та веде перелік товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва, який оприлюднюється на його офіційному веб-сайті.

Уповноважений орган здійснює моніторинг дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України за погодженням із комітетом Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання промислової політики та розвитку окремих галузей виробництва, може щороку, не пізніше 31 жовтня, змінювати ступінь локалізації виробництва на наступний календарний рік до 5 відсотків у бік зменшення або до 10 відсотків у бік збільшення щодо кожного окремого товару, що є предметом закупівлі, визначеного підпунктом 2 цього пункту.

Кабінет Міністрів України за погодженням із комітетом Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання промислової політики та розвитку окремих галузей виробництва, може зменшити ступінь локалізації виробництва для проведення окремої закупівлі товару, визначеного підпунктом 2 цього пункту.

Так, судом встановлено, що в тендерній документації (п. 2 Розділу V) замовником визначено, зокрема, інформацію про те, що: "Під час подання тендерної пропозиції учасники враховують положення пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону. Якщо товар не підпадає під пункт 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" учасник надає довідку у довільній формі, в іншому випадку - довідку, в якій зазначається ступінь локалізації товару".

Абзацом 1 пункту 13-1 Порядку №861 визначено, що замовник визначає в тендерній документації на закупівлю предмета закупівлі, внесеного до переліку, вимогу щодо надання учасником процедури закупівлі сертифіката відповідності системи управління якістю у виробництві вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 або ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT) щодо виробника, продукція якого пропонується таким учасником, або національних стандартів, якими їх замінено, виданого акредитованим відповідно до законодавства органом з оцінки відповідності.

Суд зазначає, що обов`язок визначення в тендерній документації вимоги про надання учасником процедури закупівлі сертифіката відповідності покладається відносно предмета закупівлі, внесеного до переліку товарів, що наведений у підпункті 2 пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі".

Учасником ТОВ "КОМПАНІЯ ПОДІЛЬСЬКА ДОРОЖНЯ", якого обрано переможцем, у складі своєї тендерної пропозиції на виконання вимог додатку №4 до тендерної документації, надано локальний кошторис на придбання устаткування, меблів та інвентарю №02-01-016, згідно із яким для здійснення робіт мережі водовідведення буде придбана насосна станції для відведення стоків WILOUMUport (MS2000 з системою сепарації твердих часток ID 10081) загальною вартістю 3 214 996,80 грн.

Водночас, вказаним учасником надано довідку від 26 квітня 2024 року №12/12, в якій повідомляється що у складі пропозиції відсутній товар, який підпадає під пункт 6-1 розділу X "Прикінцеві та перехідні положення".

Суд дослідивши підпункт 2 пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі" зазначає, що у переліку товарів на які поширюється локалізація, зокрема насосна станція для відведення стоків з системою сепарації твердих часток відсутня.

В свою чергу, мотивуючи правомірність оскаржуваного висновку про результати моніторингу процедури закупівлі відповідач з посиланням на Вільну енциклопедію та підпункт 2 пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі" у якому наявні такі товари як насоси та компресори, насоси, насоси для рідин, відцентрові насоси та підіймачі рідин, підіймачі рідин, відцентрові насоси, компресори вказує, що позивач повинен був встановити вимоги про надання учасником процедури закупівлі відповідних сертифікатів.

Втім, представником позивача зауважено, що чинним законодавством не встановлено вимог до замовників щодо розподілу конкретного товару на складові частини, для визначення ступеня локалізації того чи іншого елементу (складової (запасної) частини).

Зазначена процедура закупівлі, а саме технічна та вартісна її частина, ґрунтується виключно на проектно-кошторисній документації розробленій у відповідності до чинного законодавства, кошторисна частина якої пройшла експертизу та отримано позитивний експертний звіт.

При цьому, зазначеними проектно-кошторисними рішеннями не передбачено поділ насосної станції для відведення стоків з системою сепарації твердих часток на складові частини, оскільки це готовий виріб та вартість визначена виключно на всю конструкцію (обладнання) в цілому.

Також, судом встановлено, що 19.06.2024 року від контролюючого органу через електронну систему закупівель надіслано запит замовнику на пояснення закупівлі, зокрема: "Яким чином дотримано вимоги абзацу 3 пункту 3 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178, в частині застосування положення пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону у разі здійснення закупівлі робіт, виконання яких передбачає набуття замовником у власність товарів, визначених пунктом 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону, за умови що їх вартість у складі предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тисяч грн., зокрема щодо набуття у власність насосної станції для відведення стоків під час виконання робіт?".

24.06.2024 року на вказаний запит щодо моніторингу процедури закупівлі UA-2024-04-11-008663-а позивачем було повідомлено, що каналізаційні насосні станції в переліку товарів, визначеному у підпункті 2 пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі" відсутні.

При цьому вказано, що проектом на виконання робіт: "Будівництво системи каналізації смт. Стрижавка, Вінницького району, Вінницької області" визначено схематичне зображення та специфікацію каналізаційної насосної станції.

Згідно із зазначеної схеми вбачається, що це - спеціальна конструкція (ємність) з наповненням різного ступеню інженерним обладнанням та не поділяється на конкретні самостійні елементи (як окремий товар).

В конструкції каналізаційної насосної станції наявні насосні агрегати, на які могло б застосовуватися положення Закону щодо локалізації, оскільки насоси є в переліку локалізованого товару, якби вони були як самостійне (відокремлене) інженерне обладнання.

Підсумовуючи наведене зазначено, що каналізаційна насосна станція - це спеціальна конструкція з наповненням різного ступеню інженерним обладнанням, поділ якої на елементи не передбачене проектними рішеннями, а також відсутність можливості визначення вартості того чи іншого її елементу, що ймовірно давало б обґрунтовані підстави вважати, що вартість того чи іншого елементу (запчастини) перевищує встановлений розмір Законом, то в такому разі і можливого застосування замовником вимог щодо локалізації в тій чи іншій частині, за умови, що їх вартість у складі предмета закупівлі дорівнювала б або перевищувала 200 тисяч грн.

Суд погоджується з твердженнями позивача, що каналізаційні насосні станції не входять у перелік товарів, що визначені у підпункті 2 пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки в наведеному переліку визначено насоси та компресори, насоси, насоси для рідин, відцентрові насоси та підіймачі рідин, підіймачі рідин, відцентрові насоси, компресори, як окремі товари.

Відповідачем, при складені висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-04-11-008663-а від 02.07.2024 року, не було взято до уваги письмові пояснення позивача з приводу неможливості віднесення каналізаційної насосної станції до товарів, що визначені у підпункті 2 пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі", не наведено у висновку мотивів відхилення таких пояснень, а обмежився відповідач лише посиланнями на Вільну енциклопедію.

За визначенням з Вільної енциклопедії яким керувався відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення насосна станція - це система насосів для перекачування рідин та допоміжним до них устаткуванням.

Приписами пункту 3 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

При цьому, суд зазначає, що посилання відповідача у спірному висновку на Вільну енциклопедію без обґрунтування мотивів відхилення пояснень позивача є необґрунтованим, а висновок про результати моніторингу процедури закупівлі зроблено без урахування відповіді уповноваженої особи Відділу житлово-комунального господарства та благоустрою Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області на запит відповідача, комерційної пропозиції, що вказує на закупівлю не насосів, а цілісного комплексу у складі якого є насоси.

Суд звертає увагу, що у підпункті 2 пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі" визначено виключний перелік товарів до яких застосовуються особливості здійснення закупівель, визначені пунктом 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі", у якому каналізаційна насосна станція відсутня.

На переконання суду, для можливості віднесення каналізаційної насосної станції до товарів, що визначені у підпункті 2 пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі", до даного пункту законодавцем було б включено такий товар як насосна станція чи насосна установка.

Втім, контролюючим органом при здійсненні моніторингу процедури закупівлі не враховано підпункт 2 пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі", який містить чіткий перелік товарів, а взято до уваги визначення яке міститься у Вільній енциклопедії.

Також, відповідачем залишено поза увагою, що Вільна енциклопедія містить визначення насосної станції, як єдиного комплексу, що включає насосне і допоміжне обладнання та віднесено до окремого виду товару.

Таким чином, суд зазначає, що каналізаційну насосну станцію як єдиний комплекс та окремий товар, неможливо віднести до товарів, що визначені у підпункті 2 пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі".

Отже, суд приходить до висновку про безпідставність доводів відповідача щодо необхідності надання третьою особою відповідних сертифікатів на насосну станцію для відведення стоків WILOUMUport (MS2000 з системою сепарації твердих часток ID 10081), оскільки встановлення такої вимоги застосовується виключно до товарів визначених у підпункті 2 пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі", а тому позивачем тендерна документації складена з дотриманням норм чинного законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги те, що відповідачем не доведено правомірність оскаржуваного висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-04-11-008663-а від 02.07.2024 року, суд дійшов переконання про його невідповідність, як акта індивідуальної дії критеріям обґрунтованості та вмотивованості, що є підставою для визнання його протиправним і скасування.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість прийнятого Управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-04-11-008663-а від 02.07.2024 року, а відтак вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зі змісту пункту 7 частини 1 статті 4 КАС України слідує, що суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

У даному випадку Відділ житлово-комунального господарства та благоустрою Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області не є суб`єктом владних повноважень, в розумінні пункту 7 частини 1 статті 4 КАС України, оскільки не здійснює публічно-владних управлінських функцій, а є замовником у господарському договорі.

Аналогічного висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові №120/18504/23 від 16 липня 2024 року.

Відтак, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028,00 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-04-11-008663-а від 02.07.2024 року.

Стягнути на користь Відділу житлово-комунального господарства та благоустрою Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області (вул. 40-річчя Перемоги, 7, смт. Стрижавка, Вінницький район, Вінницька область, 23210, ЄДРПОУ 43944194) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Північного офісу Держаудитслужби (вул. Січових Стрільців, 18, м. Київ, ЄДРПОУ 40479560).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Відділ житлово-комунального господарства та благоустрою Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області (вул. 40-річчя Перемоги, 7, смт. Стрижавка, Вінницький район, Вінницька область, 23210, ЄДРПОУ 43944194);

Відповідач: Північний офіс Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області (вул. Січових Стрільців, 18, м. Київ, ЄДРПОУ 40479560);

Третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ПОДІЛЬСЬКА ДОРОЖНЯ" (вул. Айвазовського, 8, м. Вінниця, 21022, ЄДРПОУ 42598058).

Рішення у повному обсязі складено 04.11.2024 року.

Суддя Свентух Віталій Михайлович

СудВінницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення29.10.2024
Оприлюднено07.11.2024
Номер документу122805814
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо здійснення публічних закупівель, з них

Судовий реєстр по справі —120/9512/24

Ухвала від 13.01.2025

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Шидловський В.Б.

Ухвала від 18.12.2024

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Шидловський В.Б.

Рішення від 29.10.2024

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Свентух Віталій Михайлович

Ухвала від 12.08.2024

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Свентух Віталій Михайлович

Ухвала від 22.07.2024

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Свентух Віталій Михайлович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні