Рішення
від 04.11.2024 по справі 420/7094/20
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/7094/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В. за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача адвоката Барбукової Ю.С., представника відповідача Польщіної Т.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю КЛІАР-СІТІ до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) про визнання протиправними дій та скасування припису в частині,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Союз (нова назва - Товариство з обмеженою відповідальністю КЛІАР-СІТІ) звернулося до суду з позовом до Державної екологічної інспекції в Одеській області (правонаступник - Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області)), в якому відповідно до уточненого позову від 04.09.2020 року (а.с. 76-85, т. 1) позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо видання наказу від 1 липня 2020 року №398 про призначення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ Союз (код 30586931), направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ Союз (код 30586931) у термін з 1 липня 2020 року по 14 липня 2020 року та встановлення порушень та строків їх виконання, зазначених у пунктах 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 та 20 припису;

- припис №64/14, виданий 20 липня 2020 року щодо порушень природоохоронного законодавства, частково скасувати, в частині усунення порушень та строків їх виконання у пунктах 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 та 20.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 01 липня 2020 року ТОВ «Союз» отримав направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Союз» (код 30586931) у термін з 01 липня 2020 року по 14 липня 2020 року, яке було видане на підставі наказу Державної екологічної інспекції в Одеській області від 01 липня 2020 року за №398.

Позивач вважає, що наказ Державної екологічної інспекції в Одеській області від 01 липня 2020 року за №398 та направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Союз» (код 30586931) у термін з 01 липня 2020 року по 14 липня 2020 року, є незаконними.

Так, підставою для проведення перевірки стало доручення Прем`єр-міністра України О. Гончарука від 29 січня 2020 року. Доручення прем`єр-міністра України О. Гончарука було видане на підставі листа Державної екологічної інспекції від 23 січня 2020 року за вих. №484/3.1/2-3-20, яке не було надано ТОВ «Союз» разом з направленням на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Союз» (код 30586931) у термін з 01 липня 2020 року по 14 липня 2020 року.

Позивач вважає, що у Державної екологічної інспекції в Одеській області були відсутні підстави, передбачені ч.7 п.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», для видання наказу від 01 липня 2020 року за №398 та направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Союз» (код 30586931) у термін з 01 липня 2020 року по 14 липня 2020 року, оскільки доручення Прем`єр-міністра України не містить виявлених системних порушень з боку ТОВ «Союз» та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

У зв`язку з цим, дії Державної екологічної інспекції в Одеській області в частині видання наказу від 01 липня 2020 року за №398 та направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Союз» (код 30586931) у термін з 01 липня 2020 року по 14 липня 2020 року, не відповідають ч.7 п.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Крім цього, доручення Прем`єр-міністра України, який він видає під час здійснення своїх повноважень щодо керівництва діяльністю Кабінету Міністрів України, є його власним організаційно розпорядчим актом. Цей акт відрізняється від так званої резолюції до листів, яка надається Прем`єр-міністром України у зв`язку із зверненням міністрів, керівників інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, а також громадян. Форма такого доручення визначена наказом Державного секретаря Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2018 р. № 136, яким затверджено Тимчасову інструкцію з організації електронного документообігу в Секретаріаті Кабінету Міністрів України відповідно до пункту §12 Регламенту Кабінету Міністрів України. У даному випадку так зване «доручення» Прем`єр-міністра України від 29 січня 2020 р. № 66/2-3/20 до листа Держекоінспекції від 23.01.20 № 484/3.1/2-3-20 є не дорученням, що є обов`язковим до виконання, а є звичайною резолюцією до листа.

Таким чином, на думку позивача, дії посадових осіб Державної екологічної інспекції в Одеській області не відповідають ч.9 п.1 ст.6, п.3 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Позивач вважає, що зазначення в направленні у предметі перевірки - дотримання вимог природоохоронного законодавства під час позапланового заходу є зловживанням з боку органу державного нагляду, внаслідок якого товариство позбавлене можливості здійснювати належний захист при проведенні позапланового захисту, оскільки відсутній обов`язковий перелік питань, які необхідно було з`ясувати під час позапланового заходу.

Позивач вказав, що 14 липня 2020 року за вх. №578 ТОВ «Союз» отримав Акт №65/14, складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

На підставі Акту перевірки 20 липня 2020 року Державною екологічною інспекцією в Одеській області був виданий припис №64/14 щодо усунення порушень природоохоронного законодавства з боку ТОВ «Союз».

ТОВ «Союз» вважає, що припис №64/14 від 20 липня 2020 року підлягає частковому скасуванню з таких підстав.

Стосовно пункту 1 Припису позивач зазначив, що він не погоджується зі змістом припису, в частині отримання висновку з оцінки впливу на довкілля на господарську діяльність з захоронення побутових відходів, технічне переоснащення та реконструкцію на Одеському звалищі (полігоні) побутових відходів «Дальницькі кар`єри».

Відповідно до положень ст.3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», здійснення оцінки впливу на довкілля є обов`язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.

Планована діяльність - планована господарська діяльність, що включає будівництво, реконструкцію, технічне переоснащення, розширення, перепрофілювання, ліквідацію (демонтаж) об`єктів, інше втручання в природне середовище; планована діяльність не включає реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, розширення, перепрофілювання об`єктів, інші втручання в природне середовище, які не справляють значного впливу на довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Але ТОВ «Союз» не здійснювало будівництво, реконструкцію, технічне переоснащення, розширення, перепрофілювання, ліквідація (демонтаж) об`єктів (споруд, будівель, приміщень, устаткування, обладнання та механізмів, що вводяться в експлуатацію або проектуються).

Крім цього, відповідачем не надано жодного доказу того, що «під час візуального обстеження території звалища виявлено, що ТОВ «Союз» на місці видалення відходів (MBB) проводить реконструкцію та технічне переоснащення звалищ, а саме: встановлення механізмів (пресу) для пресування із пластику; здійснення перенесення ставка-відстійника фільтрату, шляхом проведення земельних робіт по будівництву нового». Крім цього, відповідач в Акті перевірки зазначає, що при огляді звалища було виявлено наявність труб для відведення біогазу. Проте, не зважаючи на надані на запит Державної екологічної інспекції в Одеській області документи, відповідач не звернув уваги на те, що встановлення труб для відведення біогазу не здійснювалось ТОВ «Союз».

Зі змісту ст.3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» вбачається, що оцінка впливу на довкілля проводиться щодо планованої діяльності, тобто діяльності, яка лише планується. Оцінка впливу на довкілля не проводиться щодо діяльності, яка вже реалізується.

ТОВ «Союз» створене та зареєстроване 13 вересня 1999 року. Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри» передано в експлуатацію ТОВ «Союз» на підставі Договору оренди майна з інвестиційними зобов`язаннями№ 1с-195 від 11 листопада 1999 року. До передання майна Товариству з обмеженою відповідальністю «Союз» Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри» експлуатувалось з 1977 року по 1999 рік Одеською міською радою. З моменту заснування звалища та по теперішній час на Одеському міському звалищі «Дальницькі кар`єри» постійно здійснюється захоронення відходів.

Не зважаючи на те, що до реалізації проєкту ТОВ «Союз» так і не приступило, в частині захоронення відходів діяльність реалізується.

Крім цього, п.1 припису не містить жодного правового та з урахуванням встановленого Кабінетом Міністрів України карантину, практичного обґрунтування щодо встановленого терміну виконання (до 20.01.2021 року) отримання висновку оцінки впливу на довкілля (далі ОВД).

Стосовно пункту 2 Припису, позивач вказав, що всупереч ч.2 ст.19 Конституції України, ст.ст. 1, 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Державна екологічна інспекція в Одеській області приписала ТОВ «Союз» отримати документи, що посвідчують право власності чи право користування на земельну ділянку до 20 січня 2021 року, чим перевищила надані діючим законодавством України повноваження, та які не віднесені до компетенції і сфери впливу відповідача.

Право користування земельною ділянкою Одеською міською радою, на якій розташоване Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри», підтверджується двома Державними актами на право постійного користування.

Фактично Державна екологічна інспекція в Одеській області намагається в незаконний спосіб впливати на волевиявлення Одеської міської ради, як орендодавця, та юридичної особи приватного права, на виникнення орендних земельних правовідносин.

Реалізація оформлення речових прав на земельні ділянки знаходиться поза волею ТОВ «Союз», оскільки неможлива без прийняття Одеською міською радою рішення про передачу в користування (оренду) земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, та яка є необхідною умовою для передачі таких земельних ділянок в оренду.

Встановлення відповідачем у приписі обов`язку щодо оформлення речових прав на земельні ділянки не належить до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища та є втручанням в діяльність органу місцевого самоврядування та юридичної особи приватного права.

Також позивач не погоджується з пунктом 3 Припису щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря на звалище (полігон) побутових відходів, оскільки жодного правового обґрунтування, на підставі якого перевіряючі посадові особи Державної екологічної інспекції в Одеській області дійшли висновку, що Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри» є стаціонарним джерелом забруднення атмосфери, Акт перевірки №65/14 від 14 липня 2020 року не містить.

У зв`язку з цим, дії посадових осіб Державної екологічної інспекції щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря на звалище (полігон) побутових відходів не відповідають ч.6 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та п. 1.14.5 Інструкції про зміст та порядок складання звіту про проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві.

Стосовно пункт 4 припису позивач зазначив, що відповідно до ч.2 ст.168 Земельного кодексу України власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно до статей 166 та 168 Земельного кодексу України, статей 2, 3 та 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Закону України «Про охорону земель», Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002 №1958 (зі змінами), наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005 №1 затверджено Порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок.

Але Порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затверджений Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005 №1, втратив чинність 23 червня 2020 року.

Крім цього, ТОВ «Союз» вважає, що Державною екологічною інспекцією не доведено такої події як зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок.

Також відповідач не зазначив відомостей, за допомогою яких саме пристроїв здійснювалась фото-відео фіксація, наявності відповідних сертифікатів на ці пристрої, та де містяться ці докази.

Стосовно пунктів 6, 7, 8, 10 Припису позивач вважає, що Державна екологічна інспекція в Одеській області порушила норми матеріального права, застосувавши у приписі до спірних відносин «Правила експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 № 435.

Відповідно до п.1.2, ці Правила поширюються на полігони, що діють, та нові полігони, прийняті в експлуатацію відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №461 (461-2011-п).

Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри» було створене у 1977 році без проекту. Тому до спірних відносин повинні бути застосовані «Рекомендації з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ твердих побутових відходів», затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства України від 10 січня 2006 р. №5.

Відповідно до п.1.1, ці Рекомендації призначені для удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ твердих побутових відходів (ТПВ), незалежно від їх підпорядкованості, які не мають проектів, роботи на яких виконуються з порушенням технології захоронення ТПВ, а персонал не забезпечений необхідними санітарно-гігієнічними умовами.

Рекомендації з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ твердих побутових відходів, затверджені Наказом Міністерства будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства України від 10 січня 2006 р. №5 не встановлюють обов`язку щодо облаштування мережі локальних спостережних свердловин за станом підземних вод; щоквартального проведення контролю за станом підземних вод через спостережні свердловини; дослідження ґрунту на території полігону ТПВ та у межах санітарно-захисної зони (на відстані 50, 100, 200 і 500 м) не рідше ніж двічі на рік; здійснення контролю стану атмосферного повітря за показниками: азот, діоксид вуглецю, ангідрид сірчаний, фенол, формальдегід; обмеження території звалища нагірною канавою та спорудити по периметру території звалища суцільну огорожу заввишки до 2,0 - 2,5 м або ґрунтовий вал заввишки 1,5 - 1,7 м і завширшки 3,0 - 3,5 м.; оснащення звалища побутових відходів системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження фільтрату.

Вказані у приписі вимоги, передбачені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 №435, застосовуються лише у разі перетворення звалища на полігон.

Згідно п.6.1 Рекомендацій, якщо планується експлуатація звалища ТПВ на перспективу, то першочерговим завданням є перетворення звалища на полігон згідно з проектом і його інженерне забезпечення устаткуванням, машинами і механізмами, а також створення комфортних умов для виробничого персоналу.

У зв`язку з цим, дії Державної екологічної інспекції в Одеській області не відповідають Рекомендаціям з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ твердих побутових відходів, затвердженим Наказом Міністерства будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства України від 10 січня 2006 р. №5.

Щодо вимог пункт 11 Припису позивач вказав, що він містить дослівне відтворення пункту «ї» ч.1 ст.17 Закон України «Про відходи», згідно якої суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані надавати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища інформацію про відходи та пов`язану з ними діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи.

У пункті 28 сторінки 21 Акту перевірки №65/14 від 14 липня 2020 року зазначено, що така інформація не надана.

Проте жодного факту відмови надання позивачем інформації на запит місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, а також посилань на сам запит відповідних органів на адресу Товариства, Акт перевірки №65/14 від 14 липня 2020 року не містить.

У зв`язку з цим, п.11 припису не відповідає п.8 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки не містить вимоги щодо усунення порушень вимог законодавства та самої події порушення.

Стосовно пунктів 12 та 13 Припису позивач зазначив, що ними ТОВ «Союз» приписано вести паспорт місця видалення відходів (MBB) та надати до Державної екологічної інспекції в Одеській області перелік документів, в тому числі на об`єкт інтелектуальної власності, разом з тим, вони взагалі не містять інформації та не визначено фактів щодо порушення вимог законодавства ТОВ «Союз».

Надання ж документів необхідних для здійснення повноважень суб`єктом владних повноважень реалізується надання відповідного письмового запиту, а не шляхом видання припису про усунення порушень законодавства.

Вказане свідчить про те, що посадові особи Державної екологічної інспекції в Одеській області діяли не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім цього, Державна екологічна інспекція в Одеській області порушила норми матеріального права, застосувавши у п.12 припису до спірних відносин «Правила експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 №435.

Стосовно пунктів 14, 15, 16, 17 Припису, позивач вважає, що Державна екологічна інспекція в Одеській області порушила норми матеріального права, застосувавши у приписі до спірних відносин «Правила експлуатації полігонів побутових відходів», затверджені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 №435.

Стосовно пункту 18 Припису, він не відповідає п.8 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки не містить вимоги щодо усунення порушень вимог законодавства та самої події порушення.

Стосовно пунктів 19, 20 Припису, позивач також вважає, що Державна екологічна інспекція в Одеській області порушила норми матеріального права, застосувавши у приписі до спірних відносин «Правила експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 №435.

07.10.2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, зокрема, таке.

Листом Державної екологічної інспекції України №484/3.1/2-3-20 від 23.01.2020 направлено звернення Прем`єр-міністру України ОСОБА_1 стосовно випадків екологічних порушень в окремих галузях, що носять систематичний характер.

29.01.2020 до листа Держекоінспекції від 23.01.2020 №484/3.1/2-3-20 Прем`єр-міністром ОСОБА_1 видано доручення про перевірку відповідних суб`єктів господарювання та у разі необхідності вжиття заходів реагування.

Листом Держекоінспекції від 18.05.2020№3777/2.2/2-3-20 територіальні та міжрегіональні органи зобов`язано здійснити позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно листа у переліку за №20 визначено суб`єкт господарювання - ТОВ «Союз» (код ЄДРПОУ 30586931, 65104, м. Одеса, вул. М. Демченко, буд. 30, Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри»).

01.07.2020 р. Інспекцією видано наказ №398 «Про призначення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Союз», оформлено відповідне направлення на проведення позапланової перевірки у період з 01.07.2020 по 14.07.2020 р.

01.07.2020 р. суб`єкт господарювання ТОВ «Союз» допустив посадових осіб Інспекції до проведення позапланового заходу і перевірка проводилася за участі його уповноваженої особи.

Так, статтею 10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» регламентовано право не допуску до здійснення заходу державного нагляду (контролю) суб`єктом господарювання.

Тобто, при наявності підстав, позивач мав право недопуску або зупинення перевірки, однак, ані після отримання направлення про проведення позапланового заходу, ані після моменту відкриття, позивач таким правом не скористався, та ним було забезпечено здійснення заходу державного нагляду (контролю) на підставі зазначених розпорядчих документів та у спосіб, встановлений вимогами статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» .

Допустивши до перевірки посадових осіб органу державного нагляду (контролю), позивач втратив право оскарження підстав здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю), оскільки, дане оскарження не містить жодних правових наслідків, а відтак, вказане, на думку позивача, порушене право не може вважатись таким, що підлягає захисту у порядку адміністративного судочинства.

Окрім того, стосовно позиції позивача про надання правової оцінки дорученню Прем`єр-міністра України від 29.01.2020№2777/1/1-20, відповідач зазначив, що відповідно до пункту 2 параграфа 9 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 р. № 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2011 р. № 1156) доручення Прем`єр-міністра оформляється як офіційний документ організаційно-розпорядчого характеру на спеціальному бланку.

Згідно пункту 38 розділу II Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 р. № 55, резолюція є основною формою реалізації управлінських доручень у письмовій формі, що передбачає постановку конкретного завдання, визначення його предмета, мети, строку та відповідальної за виконання особи, що викладена у вигляді напису на документі.

Резолюція має такі обов`язкові складові: прізвище, власне ім`я виконавця (виконавців) у давальному відмінку, зміст доручення, строк виконання, особистий підпис керівника, дата.

Резолюція проставляється безпосередньо на документі нижче реквізиту Адресат паралельно до основного тексту. Якщо місця для резолюції недостатньо, її можна проставляти на вільному від тексту місці у верхній частині першої сторінки документа з лицьового боку, але не на полі документа, призначеному для підшивання.

Відтак, форма та зміст доручення та резолюції, підтверджують відсутність підстав вважати таке доручення резолюцією.

За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ТОВ «Союз» складено акт перевірки № 65/14 від 14.07.2020 та винесено припис №64/14 від 20.07.2020.

Пунктом 1 припису №64/14, позивачу приписано отримати висновок з оцінки впливу на довкілля на господарську діяльність з захоронення побутових відходів, технічне переоснащення та реконструкцію на Одеському звалищі (полігоні) побутових відходів «Дальницькі кар`єри».

ТОВ «Союз» здійснює господарську діяльність із захоронення ТПВ на Одеському міському звалищі ТПВ «Дальницькі кар`єри».

Так, під час візуального обстеження території звалища виявлено, що ТОВ «Союз» на місці видалення відходів (MBB) проводить реконструкцію та технічне переоснащення звалища, а саме:

- встановлення механізмів (пресу) для пресування відходів із пластику;

- здійснюється перенесення ставка-відстійника фільтрату, шляхом проведення земельних робіт по будівництву нового на ділянці розміром 50м х 50м х 0,5м (вимірювання проводились металевою рулеткою, свідоцтво про повірку № 345/376, чинне до 09.10.2020);

- при огляді звалища було виявлено наявність труб для відведення біогазу.

ТОВ «Союз» не підготовлено звіт про оцінку впливу на довкілля та не отримано висновок з оцінки впливу на довкілля на господарську діяльність, а саме на встановлення пресів для пластику, створення нового ставка-відстійника, встановлення мережі труб для відведення біогазу.

Також, Інспекцією було встановлено, що під час натурного обстеження території Одеського міського звалища ТПВ «Дальницькі кар`єри» ТОВ «Союз» виявлено заглиблені в тіло звалища металеві вертикальні труби для відводу біогазу, який надходить до станції дегазації ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ».

Відповідно до Договору про дегазацію полігону від 01.06.2019 між ТОВ «Союз» та ТОВ «Кліар Енерджі», останній зобов`язується здійснити комплекс дій по забезпеченню дегазації полігону твердих побутових відходів.

Інспекцією встановлено, ТОВ «Союз» здійснює користування земельними ділянками:

- площею 60,4 га, за кадастровим номером 5123783200:01:002:0634, що знаходиться на території Овідіопольського р-ну Одеської обл.;

- площею 35,8 га, за кадастровим номером 5121081400:01:002:0687, що знаходиться на території Біляївського р-ну Одеської обл.

У той же час право користування на дані земельні ділянки ТОВ «Союз» не оформлено.

Так, позивач зазначає, що власником земельних ділянок, на яких знаходиться Одеське міське звалище ТПВ «Дальницькі кар`єри», є Одеська міська рада. Разом із тим, згідно договору оренди майна з інвестиційними зобов`язаннями №1С/195 від 11 листопада 1999 р. між Управлінням житлово-комунального господарства м. Одеса та ТОВ «Союз», останнє є платником податку на землю, однак, правовстановлюючі документи із правом користування земельними ділянками у ТОВ «Союз» відсутні.

Інспекцією було встановлено, що у ТОВ «Союз» відсутні документи, що підтверджують право власності або користування земельними ділянками під звалищами твердих побутових відходів, чим порушено положення Земельного кодексу України.

Згідно пункту 3 оскаржуваного припису, позивача зобов`язано отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на звалище (полігон) побутових відходів.

Так, відповідно до пункту 21 акту перевірки №65/14, ТОВ «СОЮЗ» здійснює захоронення побутових відходів на сміттєзвалищі, що розташоване на земельних ділянках:

- площею 60,4 га, за кадастровим номером 5123783200:01:002:0634, що знаходиться на території Овідіопольського р-ну Одеської обл.;

- площею 35,8 га, за кадастровим номером 5121081400:01:002:0687, що знаходиться на території Біляївського р-ну Одеської обл. При експлуатації полігону (звалища) ТПВ, який є стаціонарним неорганізованим площинним джерелом, здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на сміттєзвалище у ТОВ «СОЮЗ» відсутній.

Відповідно до досліджених даних ТОВ «Союз» джерелами забруднення повітряного середовища є: технологічне обладнання полігону (організовані джерела забруднення) та допоміжні споруди (пересувні джерела забруднення).

Щодо оскарження вимог пункту 4 припису №64/14, відповідач вказав, що в момент позапланового заходу державного нагляду (контролю) було встановлено акт зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, що підтверджується фотоматеріалами.

Частиною 2 статті 168 Земельного кодексу України передбачено, що власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Разом із тим, факт зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки було встановлено під час перевірки.

Стосовно вимог пунктів 6, 7, 8, 10 та 14, 15, 16, 17, 19, 20 припису №64/14 та підстав оскарження пунктів припису позивачем, відповідач зазначив наступне.

При оскаржені даних вимог, позивач посилається виключно на те, що Інспекцією помилково застосовано до спірних відносин Правила експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 №435, та що до спірних відносин повинні бути застосовані Рекомендацій з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ ТПВ, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури і ЖКГ України від 10.01.2006 №5.

Статтею 8 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що робоча документація для будівництва (реконструкції, реставрації, капітального ремонту) об`єкта архітектури виконується відповідно до державних стандартів, норм і правил на підставі затвердженого проекту.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Так, відповідно до п. 1.1 ДБН В.2.4-2-2005. «ПОЛІГОНИ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ. Основні положення проектування» полігони твердих побутових відходів (далі -ТПВ) є інженерними спеціалізованими спорудами, які призначені для захоронення твердих побутових відходів.

Відповідно до п.1.2 ДБН В.2.4-2-2005. «ПОЛІГОНИ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ. Основні положення проектування» полігони ТПВ повинні забезпечувати санітарне та епідемічне благополуччя населення, екологічну безпеку навколишнього природного середовища, запобігати розвиткові небезпечних геологічних процесів і явищ.

Враховуючи зазначені норми, твердження позивача, з посиланням на положення Рекомендацій з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ ТПВ, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури і ЖКГ України від 10.01.2006 №5, що експлуатація сміттєзвалища без проекту може бути припустимим є помилковими, оскільки відповідно до п. 6.1. Рекомендацій з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ ТПВ, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури і ЖКГ України від 10.01.2006 №5, якщо планується експлуатація звалища ТПВ на перспективу, то першочерговим завданням є перетворення звалища на полігон згідно з проектом і його інженерне забезпечення устаткуванням, машинами і механізмами, а також створення комфортних умов для виробничого персоналу.

Відповідно до 1.11 ДБН В.2.4-2-2005. «ПОЛІГОНИ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ. Основні положення проектування» при проектуванні полігонів ТПВ повинні бути передбачені:

- рішення, що забезпечують експлуатаційну надійність, економічність, мінімальне відчуження земельних та інших природних ресурсів і обов`язкове повернення тимчасово відчужуваних земель для подальшого господарського використання;

- розроблення матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище згідно з ДБН А.2.2-1;

- інженерні заходи, що забезпечують стійкість полігона як споруди, його довговічність і безпеку навколишнього середовища;

- вимоги щодо безпеки життя і здоров`я людини.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» кожний громадянин України має право на безпечне для його життя та здоров`я навколишнє природне середовище.

Таким чином, на думку відповідача, доводи позивача є помилковими, та позивачем не обґрунтовано самої суті помилковості виявлених правопорушень, та не спростовано відсутність таких порушень.

Стосовно вимог пунктів 11, 12, 13 оскаржуваного припису, відповідач вказав, що винесений відповідачем припис відповідає критерію «пропорційності», адже у такий спосіб дотримано справедливої рівноваги між інтересами держави та інтересами особи - позивача, а тому відповідачем правомірно винесено останній.

Пунктом 18 оскаржуваного припису ТОВ «Союз» приписано видалення відходів здійснювати в межах земельних ділянок.

Згідно підпункту 5.3 Розділу V Правил №435 на основних напрямках поширення легких фракцій відходів встановлюються тимчасові сітчасті переносні елементи огорожі.

Згідно пункту 14 акту перевірки №65/14, на полігоні (звалищі) побутових відходів ТОВ «Союз» відсутні переносні елементи огорожі, внаслідок чого, легкі фракції відходів потрапляють за межі полігону (звалища).

Враховуючи викладене, ТОВ «Союз» не забезпечена експлуатація діючого полігону твердих побутових відходів відповідно до вимог правил експлуатації та проектної документації. Полігон переповнений. Порушені вимоги природоохоронного законодавства, згідно яких, внаслідок розміщення відходів на полігонах, довгостроковий шкідливий вплив на навколишнє природне середовище та здоров`я людини не повинен перевищувати встановлені нормативи.

Ухвалою від 09.09.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку загального позовного провадження.

Протокольною ухвалою від 10.02.2021 року відповідача Державну екологічну інспекцію в Одеській області замінено на правонаступника - Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).

Протокольною ухвалою від 29.03.2023 року у зв`язку із зміною назви позивача на підставі рішення від 19.08.2022 року №19-08/22, замінено позивача Товариство з обмеженою відповідальністю Союз на Товариство з обмеженою відповідальністю КЛІАР-СІТІ.

У зв`язку з перебуванням судді Цховребової М.Г. у довготривалій відпустці справу передано на повторний автоматизований розподіл.

08.09.2023 року після проведення автоматичного розподілу справу № 420/7094/20 призначено до розгляду судді Андрухіву В.В.

Ухвалою від 13.09.2023 року суддею прийнято до свого провадження вказану справу та ухвалено здійснювати її розгляд в порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.

Ухвалою від 07.11.2023 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.

Ухвалою від 14.11.2023 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.

Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала, вважала їх необґрунтованими, просила у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у відзиві.

24.04.2024 року після з`ясування обставин справи на підставі наявних у справі доказів суд видалився до нарадчої кімнати для ухвалення судового рішення.

Ухвалою від 24.04.2024 року суд поновив судовий розгляд справи № 420/7094/20 для витребування та дослідження у судовому засіданні додаткових доказів. Суд витребував у Товариства з обмеженою відповідальністю КЛІАР-СІТІ для дослідження у судовому засіданні Еколого-експертну оцінку проектних матеріалів по проекту «Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри», розроблену ТОВ НПП «Дніпрокомунпроект» на замовлення ТОВ «Союз» (повний текст); Комплексний експертний висновок № 453-455 (позитивний) по проекту «Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри» від 05.10.2007 року, складений Одеською обласною службою Укрінвестекспертиза (повний текст); проект «Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри», розроблений ТОВ НПП «Дніпрокомунпроект» на замовлення ТОВ «Союз» в такому обсязі: І етап Том 2 «Загальна пояснювальна записка», Том 5 «Оцінка впливу на навколишнє середовище»; ІІ етап Том 2 «Загальна пояснювальна записка», Том 5 «Оцінка впливу на навколишнє середовище»; ІІІ етап Том 2 «Загальна пояснювальна записка», Том 5 «Оцінка впливу на навколишнє середовище».

Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що Листом Державної екологічної інспекції України №484/3.1/2-3-20 від 23.01.2020 направлено звернення Прем`єр-міністру України ОСОБА_1 стосовно випадків екологічних порушень в окремих галузях, що носять систематичний характер.

29.01.2020 до листа Держекоінспекції від 23.01.2020 №484/3.1/2-3-20 Прем`єр-міністром Гончаруком О.В. видано доручення про перевірку відповідних суб`єктів господарювання та у разі необхідності вжиття заходів реагування (а.с. 140, т. 1).

Листом Держекоінспекції від 18.05.2020 №3777/2.2/2-3-20 територіальні та міжрегіональні органи зобов`язано здійснити позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища. Згідно листа у переліку за №20 визначено суб`єкт господарювання - ТОВ «Союз» (код ЄДРПОУ 30586931, 65104, м. Одеса, вул. М. Демченко, буд. 30, Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри») (а.с. 135-139, т. 1).

01.07.2020 р. Держаною екологічною інспекцією на виконання Доручення Прем`єр-міністра України № 2777/1/1-20 від 29.01.2020, листа Державної екологічної інспекції України № 3777/2.5/2-3-20 від 18.05.2020, відповідно до ст.202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про територіальні та межрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України 07 квітня 2020 р. №230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2020 р. за №350/34633, Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020 за №132, прийнято наказ №398 «Про проведення позапланової перевірки», яким наказано провести позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю Союз, код ЄДРПОУ 30586931, юридична адреса: 65104, м. Одеса, вул. Марії Демченко, 30. Термін: з 01.07.2020 по 14.07.2020 (а.с. 141, т. 1).

01.07.2020 року Держаною екологічною інспекцією в Одеській області видано направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Союз», код ЄДРПОУ 30586931, за адресою адреса: 65104, м. Одеса, вул. Марії Демченко, 30 (а.с. 142, т. 1).

За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, регіонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, відповідачем складено Акт від 14.07.2020 року № 65/14 (а.с. 143-165, т. 1).

За результатами перевірки ТОВ «Союз» було виявлено такі порушення:

1) стаття 3, частина третя статті 17 ЗУ №2059

ТОВ «СОЮЗ» здійснює господарську діяльність із захоронення ТПВ на Одеському міському звалищі ТПВ «Дальницькі кар`єри».

Під час візуального обстеження території звалища виявлено, що ТОВ «СОЮЗ» на місці видалення відходів (MBB) проводить реконструкцію та технічне переоснащення звалища, а саме:

- встановлення механізмів (пресу) для пресування відходів із пластику;

- здійснюється перенесення ставка-відстійника фільтрату, шляхом проведення земельних робіт по будівництву нового на ділянці розміром 50м х 50м х 0,5м (вимірювання проводитись металевою рулеткою, свідоцтво про повірку № 345/376, чинне до 09.10.2020) (фото та відео додається);

- при огляді звалища було виявлено наявність груб для відведення біогазу (фото та відео додається).

Відповідно до п.14 ч.3 ст.3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» розширення та зміни, включаючи перегляд або оновлення умов провадження планованої діяльності, встановлених (затверджених) рішенням про провадження планованої діяльності або подовження строків її провадження, реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, перепрофілювання діяльності та об`єктів, зазначених у пунктах 1-13 цієї частини, крім тих, які не справляють значного впливу на довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України, підлягають оцінці впливу на довкілля.

Згідно ч.1 ст.3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» здійснення оцінки впливу на довкілля є обов`язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.

ТОВ «СОЮЗ» не підготовлено звіт про оцінку впливу на довкілля та не отримано висновок з оцінки впливу на довкілля на господарську діяльність, а саме на встановлення пресів для пластику, створення нового ставка-відстійника, встановлення мережі труб для відведення біогазу.

2) статті 125, 126 Земельного кодексу України, частина друга статті 3 ЗУ №1952

ТОВ «СОЮЗ» здійснює користування земельними ділянками:

- площею 60,4 га, за кадастровим номером 5123783200:01:002:0634, що знаходиться на території Овідіопольського р-ну Одеської обл.;

- площею 35,8 га, за кадастровим номером 5121081400:01:002:0687, що знаходиться на території Біляївського р-ну Одеської обл.

У той же час право користування на дані земельні ділянки ТОВ «СОЮЗ» не оформлено.

3) пункт 4 частини першої статті 44 Водного кодексу України; підпункт 5.9 Розділу V Правил, затверджених наказом №435

Територія звалища (полігона) побутових відходів не обмежена нагірною канаво: для запобігання витіканню за межі полігона забруднених поверхневих вод, що є порушенням п.п. 5.9 Розділу Правил експлуатації полігонів побутових відходів.

4) частина перша статті 105 Водного кодексу України; підпункт 5.10 Розділу V Правил, затверджених наказом №435

Згідно Правил повинні здійснюватися заходи щодо попередження забруднення підземних вод, а також обладнуватися локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом цих вод.

У той же час на звалищі (полігоні) побутових відходів TOB «СОЮЗ» відсутні локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод.

5) абзац одинадцятий частини першої статті 35 ЗУ №962; частина перша статті 167 Земельного кодексу України.

ТОВ «СОЮЗ» не забезпечується захист земель від забруднення, а саме: при візуальному огляді території звалища ТПВ виявлено протікання фільтрату зі ставка-відстійника на грунт площею 630 м2 (вимірювання проводились металевою рулеткою, свідоцтво про повірку № 345/376, чинне до 09.10.2020), що зафіксовано на схемі (фото та відео додаються). З метою встановлення наявності/відсутності забруднення грунтів в північно-західному напрямку від звалища, на відстані 50 м, на території Біляївського р-ну (географічні координатами 46.421895,30.565205) здійснено відбір проб грунтів на місці виявлення фільтрату (акт відбору проб № 7 від 08.07.2020).

Згідно протоколу вимірювань показників, складу та властивостей ґрунтів № 7 від 13.07.2020 р на ділянці забрудненій фільтратом в північно-західному напрямку від звалища (на відстані 50 м) на території Біляївського р-ну (географічні Координатами 46.421895,30.565205) виявлено перевищення нормованих значень ГДК фону грунтів за показниками: сульфати (в 1,68 разів), водневий показник pH (в 1,015 разів), нітрати (в 1,84 разів), хлориди (в 1,51 разів), фосфор (в 1,8 разів), нафтопродукти (в 4,6 разів).

6) частина перша статті 105 Водного кодексу України; підпункт 5.10 Розділу V Правил, затверджених наказом №435

ТОВ «Союз» експлуатуються на сміттєзвалищі (полігоні) побутових відходів ставки-накопичувачі фільтрату, у той же час локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод ТОВ «Союз» не обладнало.

7) абзац дванадцятий частини першої статті 35 ЗУ № 962; підпункти 5.11 Розділу V Правил, затверджених наказом № 435

Згідно Правил та ст.351 Закону України «Про відходи» забороняється експлуатація полігонів побутових відходів без оснащення системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.

У той же час ТОВ «СОЮЗ» експлуатується звалище (полігон) ТПВ без оснащення системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження фільтрату.

8) пункт «і» частини першої статті 32 ЗУ №187/98

Під час перевірки було виявлено, що ТОВ «СОЮЗ» на земельних ділянках:

- площею 60,4 га, за кадастровим номером 5123783200:01:002:0634, що знаходиться на території Овідіопольського району Одеської обл.;

- площею 35,8 га, за кадастровим номером 5121081400:01:002:0687, що знаходиться на території Біляївського р-ну Одеської обл. здійснює захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів, що підтверджується фото та відео.

9) частина друга статті 33 ЗУ №187/98, пункт 19 Порядку, затвердженого ПКМУ №1216

Інформація, яка вказана у паспорті MBB частково не відповідає дійсності, а саме:

- обвалування наявне не по всьому периметру MBB, а тільки збоку р. Дальник;

- п.1 розділу VII паспорту «наявні результати санітарно-хімічних досліджень стану поверхневих вод від 05.10.2017 р.» відсутні дослідження 2019 р.

- протипилові заходи не здійснюються (під час перевірки не проводився полив ділянок ущільнення водою, як це передбачено Правилами експлуатації полігонів);

- відсутня інформація щодо віддаленості MBB від водотоків і водойм (п.п. 1.2, 1.3 розділу ІІІ додатку 1).

10) абзац сьомий частини першої статті 10, стаття 29 ЗУ №2707

ТОВ «СОЮЗ» не здійснюється інструментально-лабораторний контроль параметрів викидів забруднюючих речовин у відпрацьованих газах пересувних джерел викиду. Під час перевірки протоколи вимірювання не надано.

11) підпункт 2.2 Розділу II Правил, затверджених наказом №435

На звалищі (полігоні) ТПВ встановлені) автомобільні ваги для обліку кількості усіх видів відходів, що надходять, але зазначені ваги ТОВ «СОЮЗ» не використовуються (фото додається). У результаті чого, не здійснюється облік кількості відходів, що надходять на територію звалища.

12) частина перша статті 29 ЗУ №187/98, частина перша статті 105 ВК України

ТОВ «СОЮЗ» здійснює захоронення побутових відходів на Одеському звалищі ТПВ «Дальницькі кар`єри».

Згідно зі ст.29 ЗУ «Про відходи» власниками відходів повинен здійснюватися моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів для визначення та прогнозування впливу відходів на навколишнє природне середовище, своєчасного виявлення негативних наслідків, їх відвернення та подолання.

ТОВ «СОЮЗ» на звалищі (полігоні) не створено належної системи моніторингу стану повітря, ґрунту та підземних вод;

- відсутні локальні мережі спостереження за станом підземних вод;

- не проводиться моніторинг стану ґрунту на території полігона побутових відходів та у межах санітарно-захисної зони на відстані 100 м і 200 м;

- не здійснюється контроль стану атмосферного повітря за показниками, діоксид вуглецю, сірководень, фенол, формальдегід.

13) підпункт 5.2 Розділу V Правил, затверджених наказом № 435

Згідно Правил ТОВ «Союз» повинно здійснювати дослідження проб повітря за такими показниками: азот, діоксид вуглецю, ангідрид сірчаний, вуглецю оксид, сірководень, фенол, формальдегід. На час перевірки встановлено, що ТОВ «СОЮЗ» проводиться дослідження проб повітря тільки за такими показниками: оксид вуглецю, діоксид сірки, вуглеводні (сумарні), діоксид азоту, сірководень. Таким чином, ТОВ «СОЮЗ» здійснює неповний контроль за станом атмосферного повітря, що є порушенням п.п. 5.2 Розділу V Правил.

14) підпункт 5.3 Розділу V Правил, затверджених наказом № 435

Згідно Правил на основних напрямках поширення легких фракцій відходів встановлюються тимчасові сітчасті переносні елементи огорожі. На полігоні (звалищі) побутових відходів ТОВ «СОЮЗ» відсутні переносні елементи огорожі, внаслідок чого, легкі фракції відходів потрапляють за межі полігону.

15) ст.11 ЗУ 877-V

Згідно Правил необхідно відкачувати один раз на 10 днів розчин із дезбар`єру у цистерну з подальшим транспортуванням асенізаційними машинами на очисні споруди каналізації.

ТОВ «СОЮЗ» договори на закупівлю дезінфікуючого розчину та договори на вивезення розчину із дезбар`єру на очисні споруди каналізації не надано.

16) підпункт 5.7 Розділу V Правил, затверджених наказом №435

Згідно Правил необхідно передбачити, що при температурі повітря понад +25 °С ділянки ущільнення відходів необхідно поливати водою з розрахунку 10 л на 1 куб.м побутових відходів або розчином із дезбар`єру.

На полігоні (звалищі) побутових відходів ТОВ «СОЮЗ» під час обстеження території MBB 07.07.2020 та 08.07.2020, за температури повітря понад +25 °С полив відходів не здійснювався.

17) підпункт 5.8 Розділу V Правил, затверджених наказом № 435

Згідно Правил дослідження грунту на території полігона побутових відходів та у межах санітарно-захисної зони (на відстані 50, 100, 200 і 500 м) повинні проводитись не рідше ніж двічі на рік. Під час перевірки на полігоні (звалищі) побутових відходів ТОВ «СОЮЗ» надало протокол дослідження елементного складу ґрунту (без дати та номеру, розробник - ДП «Український НД1 медицини транспорту» МОЗ України) на відстані 50 та 500 м у межах санітарно-захисної зони. Таким чином, ТОВ «СОЮЗ» не дотримується п.п. 5.8 Розділу V Правил експлуатації полігонів побутових відходів та не проводить системний моніторинг ґрунту.

18) підпункт 5.12 Розділу V Правил, затверджених наказом №435

Згідно Правил для відлякування птахів встановлюється спеціальне звукове та біоакустичне обладнання.

На час перевірки на полігоні (звалищі) побутових відходів ТОВ «СОЮЗ» спеціального звукового та біоакустичногої обладнання для відлякування птахів не встановлено.

19) підпункти 6.7, Розділу 11 Правил, затверджених наказом № 435; Підпункт 2.3 Рекомендацій з удосконалення, затверджених наказом №5

Згідно Правил по периметру території полігона побутових відходів має бути споруджена суцільна огорожа заввишки до 2,0 - 2,5 м або ґрунтовий вал заввишки 1,5 - 1,7 м і завширшки 3,0 - 3,5 м, що забезпечить в`їзд транспортних засобів на полігон побутових відходів лише через КПП. У той же час ТОВ «СОЮЗ» суцільна огорожа по периметру території звалища не споруджена.

20) частина 2 статті 168 ЗКУ

Під час перевірки встановлено, що на території полігону (звалища) побутових відходів ТОВ «Союз» в північно-західному напрямку від звалища, на відстані 50 м, на території Біляївського р-ну (географічні координатами 46.421895,30.565205) проводились земельні роботи на ділянці розміром 50м х 50м х 0,5м (вимірювання проводились металевою рулеткою, свідоцтво про повірку № 345/376, чинне до 09.10.2020), в тому числі щодо зняття верхнього родючого шару ґрунту. Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки у ТОВ «СОЮЗ» відсутній.

21) частини п`ята, шоста статті 11 ЗУ №2707

ТОВ «СОЮЗ» здійснює захоронення побутових відходів на сміттєзвалищі, що розташоване на земельних ділянках:

- площею 60,4 га, за кадастровим номером 5123783200:01:002:0634, що знаходиться на території Овідіопольського р-ну Одеської обл.;

- площею 35,8 га за кадастровим номером 5121081400:01:002:0687, що знаходиться на території Біляївського р-ну Одеської обл. При експлуатації полігону (звалища) ТПВ, який є стаціонарним неорганізованим площинним джерелом, здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на сміттєзвалище у ТОВ «СОЮЗ» відсутній.

22) підпункт 3.2 Розділу III Правил, затверджених наказом №435

Згідно Правил на полігонах побутових відходів мають бути розроблені щорічні технологічні плани організації робіт із захоронення відходів, на яких позначаються робочі карти.

На час перевірки плани організації робіт із захоронення відходів у ТОВ «СОЮЗ» відсутні.

Окрім того, на КПП звалища ТОВ «СОЮЗ» на дошці інформації знаходиться мала, згідно якої на території звалища знаходиться 18 (вісімнадцять) карт, на яких здійснюється утилізація сміття. Фактично, згідно усних пояснень працівників ТОВ «СОЮЗ», що зафіксовано відеоматеріалами, на час перевірки сміття захоронювалось на робочих картах № 19, 20, 21, 22. Тобто виявлено невідповідність кількості зображених робочих карт на карті-схемі КПП фактичним. Дане порушення зафіксовано фототаблицею.

23) підпункт 3.5 Розділу III Правил, затверджених наказом №435

Згідно Правил рух транспортних засобів на робочій карті на під`їздах до розвантажувального майданчика і на самому майданчику повинен регулюватись тимчасовими дорожніми знаками.

На робочих картах звалища ТПВ ТОВ «СОЮЗ» тимчасові дорожні знаки відсутні.

24) стаття 11 ЗУ 877-V

У ТОВ «СОЮЗ» є паспорт місця видалення відходів (MBB). Відповідно до Порядку ведення реєстру місць видалення відходів щороку даний паспорт повинен бути оновлений.

На час перевірки наданий паспорт MBB за 2019 рік (реєстраційний номер 514011010), погоджений в Департаменті екології та природних ресурсів 24.04.2020. Паспорти MBB за попередні роки ТОВ «СОЮЗ» не надано.

25) пункт 3 частини першої статті 44 ВКУ

У ході перевірки було відібрано 2 проби води (згідно акту відбору проб №69 від 08.07.2020): проба 1 - ставок-накопичувач фільтрату Одеського міського звалища «Дальницькі кар`єри», який експлуатує ТОВ «СОЮЗ»; проба 2 - ставок, що знаходиться на відстані 5 м нижче ставка - накопичувана фільтрату.

Згідно протоколу вимірювань показників складу та властивостей вод №69 від 08.07.2020 (акт відбору проб № 69 від 08.07.2020 р.) встановлено перевищення нормативів ГДК:

- в пробі 1: залізо загальне (в 33,4 рази), амоній-іон (в 7,2 рази), нітрити (в 3,31 рази), розчинений кисень (нижче норми);

- в пробі 2: залізо загальне (в 11,2 рази), амоній-іон (в 2 рази).

26) Закон України Про оцінку впливу на довкілля №2059VIII від 23 травня 2017 року, постанова КМУ від 28.08.2013 №808

ТОВ «СОЮЗ» за адресою: Одеська область, Біляївський район Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри» здійснює господарську діяльність із захоронення ТПВ на Одеському міському звалищі ТПВ «Дальницькі кар`єри».

Згідно ч.3 ст.3 Закону України Про оцінку впливу на довкілля діяльність щодо утилізації, видалення, оброблення, знешкодження, захоронення побутових відходів підлягає оцінці впливу на довкілля.

ТОВ «СОЮЗ» не підготовлено звіт про оцінку впливу на довкілля та не отримано висновок з оцінки впливу на довкілля на господарську діяльність, а саме на утилізацію, видалення, оброблення, знешкодження, захоронення побутових відходів.

Відповідно до п.11 Переліку видів діяльності та об`єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку затвердженого Постановою КМУ від 28.08.2013 № 808, що діяла до 28.02.2019, Поводження з побутовими відходами (оброблення, перероблення, утилізація, знешкодження і захоронення) становлять підвищену екологічну небезпеку та потребувала проведенню державної екологічної експертизи.

27) абзаци четвертий, п`ятий, восьмий пункту 6, Додатки 4, 5 Порядку, затвердженого ПКМУ № 1221

ТОВ «СОЮЗ» має власну автобазу з автопарком вантажних автомобілів (сміттєвозів) та гусеничні трактори на сміттєзвалищі, в процесі експлуатації яких утворюються відпрацьовані мастила (оливи). Згідно Порядку, затвердженого ПКМУ № 1221, споживачі мастил (олив) - суб`єкти господарювання, внаслідок діяльності яких утворюються відпрацьовані мастила (оливи), які здійснюють заміну мастил (олив) у транспортних засобах, в добровільному порядку подають щокварталу до 10 числа наступного місяця до Держекоінспекції інформацію про стан поводження з відпрацьованими мастилами (оливами).

ТОВ «СОЮЗ» не забезпечується щоквартальне подання інформації про стан поводження з відпрацьованими маститами (оливами) до Держекоінепекції.

28) пункт «ї» частини першої статті 17 ЗУ№ 187/98

Не надано місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища інформацію про відходи та пов`язану з ними діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи

29) абзац другий статті 11 ЗУ №877

При спробі здійснити виміри для встановлення меж земельних ділянок, які використовує ТОВ «СОЮЗ» для захоронення ТПВ, співробітниками ТОВ «СОЮЗ» було здійснено перешкоджання у проведені таких дій.

30) підпункт 5.13 Розділу V Правил, затверджених наказом №435, Порядок, затверджений ПКМУ №1216

Екологічні і санітарно-технічні заходи, які здійснюються протягом року, не заносяться у паспорт місць видалення відходів відповідно до Порядку, затвердженого Постановою КМУ №1216.

20.07.2020 року Держаною екологічною інспекцією в Одеській області складено Припис №64/14 (а.с. 197-202, т. 1), яким приписано ТОВ «Союз» усунути такі порушення:

1) Отримати висновок з оцінки впливу на довкілля на господарську діяльність з захоронення побутових відходів, технічне переоснащення та реконструкцію на Одеському звалищі (полігоні) побутових, відходів «Дальницькі кар`єри» - до 20.01.2021 (статті 3, 17, Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»; постанова КМУ від 28.08.2013 №808).

2) Оформити речові права на земельні ділянки за кадастровими номерами 5123783200:01:002:0634 та 5121081400:01:002:0687, на яких розміщується Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри» - до 20.01.2021 (статті 125, 126 Земельного кодексу України; стаття 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

3) Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря на звалище (полігон) побутових відходів - до 20.01.2021 (статті 10, 11, Закону України «Про охорону атмосферного повітря»).

4) Отримати спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки - до 20.01.2021 (ч.2 ст.168 Земельного кодексу України).

5) Здійснювати сортування відходів та не допускати захоронення на звалищі (полігоні) неперероблених (необроблених) побутових відходів - до 20.01.2021 та в подальшому постійно (ст.32 Закону України «Про відходи»).

6) Облаштувати мережу локальних спостережних свердловин за станом підземних вод по периметру (звалища) полігону побутових відходів та біля ставків-накопичувачів фільтрату - до 20.11.2020 (частина перша статті 105 Водного кодексу України).

7) Здійснювати моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів для визначення та прогнозування впливу відходів на навколишнє природне середовище, своєчасного виявлення негативних наслідків, їх відвернення та подолання:

- щокварталу проводити контроль за станом підземних вод через спостережні свердловини;

- дослідження ґрунту проводити на території полігона побутових відходів та у межах санітарно-захисної зони (на відстані 50, 100, 200 і 500 м) не рідше ніж двічі на рік;

- здійснювати контроль стану атмосферного повітря за/ показниками: азот, діоксин вуглецю, ангідрид сірчаний, вуглецю оксид, сірководень, фенол, формальдегід - до 20.11.2020 (стаття 29 Закону України «Про відходи»; підпункти 5.1, 5.2, 5.8, 5.10 розділу V Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом №435).

8) Обмежити територію звалища (полігона) побутових відходів нагірною канавою для запобігання витіканню за межі полігона забруднених поверхневих вод та спорудити по периметру території звалища (полігона) суцільну огорожу заввишки до 2,0 - 2,5 м або ґрунтовий вал заввишки 1,5 - 1,7 м і завширшки 3,0 - 3,5 м до 20.01.2021 (пункт 4 частини першої статті 44 Водного кодексу України; підпункт 5.9 розділу V, підпункт 6.7 розділу VI Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом №435).

9) Забезпечувати на звалищі (полігоні) побутових відходів захист земель від засмічення та забруднення, в тому числі, не допускати протікання фільтрату на ґрунт - до 20.01.2021 та в подальшому постійно (абзац одинадцятий частини першої статті 35 Закону України «Про охорону земель»; частина перша статті 167 Земельного кодексу України).

10) Оснастити звалище (полігон) побутових відходів системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження фільтрату - до 20.01.2021 (частина шістнадцята статті 351 Закону України «Про відходи»; абзац дванадцятий частини першої статті 35 Закону України «Про охорону земель»; підпункт 5.11 розділу V Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом №435).

11) Надавати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами інформацію про відходи та пов`язану з ними діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи - до 17.08.2020 та в подальшому постійно (пункт «ї» частини першої статті 17 Закону України «Про відходи»).

12) Вести паспорт місця видалення відходів (MBB) відповідно до Порядку ведення реєстру місць видалення відходів та достовірно вказувати інформацію в ньому. Екологічні і санітарно-технічні заходи, які здійснюються протягом року, заносити в паспорт MBB до 17.08.2020 та в подальшому постійно (частина друга статті 33 Закону України «Про відходи»; Порядок ведення реєстру місць віддалення відходів, затверджений ПКМУ №1216; підпункт 5.13 розділу V Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом № 435).

13) Надати Державній екологічній інспекції в Одеській області наступні документи:

- паспорти MBB 2017 та 2018 років;

- протоколи вимірювань вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах пересувних джерел викиду;

- договори, включаючи акти прийому-передачі, на закупівлю дезінфікуючого розчину;

- договори, включаючи акти прийому-передачі, на вивезення розчину із дезбар`єру звалища (полігону) на очисні споруди каналізації;

- проект полігону побутових відходів «Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри»

до 17.08.2020 року (стаття 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»; стаття 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

14) Забезпечувати ввіз відходів на звалище (полігон) ТПВ з використанням автомобільних вагів для здійснення належного обліку кількості відходів, що видаляються - до 25.08.2020 та в подальшому постійно (підпункт 2.2 розділу II Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом №435).

15) Встановити на звалищі (полігоні) побутових відходів на основних напрямках поширення легких фракцій відходів тимчасові сітчасті переносні елементи огорожі до 26.10.2020 (підпункт 5.3 розділу V «Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом №435).

16) На звалищі (полігоні) при температурі повітря понад +25 °С забезпечувати полив водою, з розрахунку 10 л на 1 куб.м побутових відходів, або розчином із дезбар`єру ділянок ущільнення відходів - до 25.08.2020 та в подальшому постійно (підпункт 5.7 розділу V Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом №435).

17) Встановити на звалищі (полігоні) спеціальне звукове та біоакустичне обладнання для відлякування птахів до 26.10.2020 (підпункт 5.12 розділу V Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом № 435).

18) Видалення відходів здійснювати в межах земельних ділянок за кадастровими номерами 5123783200:01:002:0634 та 5121081400:01:002:0687, які згідно Розпорядження Ради Міністрів Української PCP від 28.10.1974 р. № 885-р віддано у постійне користування для Одеської міської ради під розміщення міського звалища «Дальницькі кар`єри» - до 25.08.2020 та в подальшому постійно (стаття 33 Закону України «Про відходи»).

19) Розробити на звалищі (полігоні) побутових відходів щорічні технологічні плани організації робіт із захоронення відходів, на яких позначаються робочі карти - до 26.10.2020 та в подальшому постійно (підпункт 3.2 розділу ІІI Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом №435).

20) Забезпечити на звалищі (полігоні) побутових відходів регулювання тимчасовими дорожніми знаками рух транспортних засобів на робочій карті на під`їздах до розвантажувального майданчика і на самому майданчику - до 26.10.2020 та в подальшому постійно (підпункт 3.5 розділу III Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом №435).

21) Забезпечувати щоквартальне подання інформації про стан поводження з відпрацьованими мастилами (оливами) до Державної екологічної інспекції в Одеській області згідно Порядку, затвердженого ПКМУ №1221 до 31.07.2020 та в подальшому щокварталу до 10 числа наступного місяця (абзаци четвертий, п`ятий, восьмий пункту 6, Додатки 4, 5 Порядку, затвердженого ПКМУ №1221).

Позивач оскаржує пункти 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 та 20 Припису №64/14 від 20.07.2020 року.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.20-2 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища, до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: а) організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку, про оцінку впливу на довкілля; про використання та охорону земель; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про охорону, захист, використання та відтворення лісів; про охорону, утримання і використання зелених насаджень; про використання, охорону і відтворення рослинного світу; про охорону, раціональне використання та відтворення тваринного світу; щодо дотримання правил створення, поповнення, зберігання, використання та державного обліку зоологічних, ботанічних колекцій і торгівлі ними; під час ведення мисливського господарства та здійснення полювання; про збереження об`єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження і використання екологічної мережі; про природно-заповідний фонд; про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів; у сфері хімічних джерел струму в частині забезпечення екологічної безпеки виробництва хімічних джерел струму та утилізації відпрацьованих хімічних джерел струму, ведення обліку обсягів накопичення відпрацьованих хімічних джерел струму та передачі їх на утилізацію; щодо дотримання вимог реєстрації в суднових документах операцій із шкідливими речовинами та сумішами; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; про біологічну та генетичну безпеку щодо біологічних об`єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі; б) здійснення у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України перевірки дотримання вимог законодавства про радіаційну безпеку у разі виявлення органом (підрозділом) Державної прикордонної служби України транспортних засобів, вантажів та іншого майна з перевищенням допустимого рівня іонізуючого випромінювання та надання дозволу або заборони на пропуск через державний кордон України транспортних засобів, вантажів та іншого майна за результатами такої перевірки; в) обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин; г) складання протоколів про адміністративні правопорушення та розгляд справ про адміністративні правопорушення, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом; ґ) пред`являти претензії про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; д) одержання безоплатно в установленому порядку необхідних для виконання покладених на нього завдань інформації, документів і матеріалів від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, фізичних осіб; е) надання обов`язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб`єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням; є) зупинка транспортних (у тому числі плавучих) засобів та проведення їх огляду, огляд знарядь добування об`єктів рослинного та тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів) у місцях їх добування, зберігання, переробки та реалізації; ж) вилучення у встановленому порядку в осіб знарядь добування об`єктів тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), транспортних (у тому числі плавучих) засобів, обладнання та предметів, що є знаряддям добування об`єктів тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), незаконно добутих природних ресурсів і продукції, що з них вироблена, а також відповідних документів (ліцензій, дозволів тощо); з) здійснення відповідно до закону фотографування, звукозапису, кіно- і відеозйомки, у тому числі з літальних апаратів та із застосуванням космічних технологій, як допоміжного засобу для запобігання та розкриття правопорушень; и) виконання відбору проб та інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей викидів стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря, вод лляльних, баластних, зворотних, поверхневих, морських, вимірювання показників складу та властивостей підземних вод у пробах із спостережувальних свердловин на об`єктах, що обстежуються; вимірювання показників складу та властивостей викидів пересувних джерел забруднення атмосферного повітря та екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного і дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб`єктами господарювання; і) внесення в установленому порядку до органів державної влади та органів місцевого самоврядування вимог щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень у сфері охорони навколишнього природного середовища, використання, відтворення та охорони природних ресурсів; ї) надання центральним органам виконавчої влади, їх територіальним органам, місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування приписів щодо зупинення дії чи анулювання в установленому законодавством порядку дозволів, ліцензій, сертифікатів, висновків, рішень, лімітів, квот, погоджень, свідоцтв на спеціальне використання природних ресурсів, викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, поводження з небезпечними хімічними речовинами, транскордонне переміщення об`єктів рослинного і тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), ліцензій на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт, а також щодо встановлення нормативів допустимих рівнів шкідливого впливу на стан навколишнього природного середовища; й) вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах; к) викликати громадян для одержання усних та письмових пояснень у зв`язку з порушенням ними вимог законодавства про охорону, використання та відтворення тваринного світу; л) здійснення інших повноважень, визначених законами України та покладених на нього Президентом України; м) уповноваження підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, на проведення вимірювань, не пов`язаних з оцінкою відповідності продукції, процесів та послуг, відповідно до вимог до технічної компетентності та незалежності, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища; н) внесення пропозицій щодо визначення методик вимірювань, що є обов`язковими до використання уповноваженими підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери його управління, центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно з положеннями ст.1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності підставами для здійснення позапланових заходів є, крім іншого, перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч.5 ст.7 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання. Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.

Відповідно до ч.6 ст.7 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Згідно ч.7 ст.7 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до ч.8 ст.7 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Згідно ч.1 ст.8 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Відповідно до положень ст.11 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Згідно ч.1 ст.12 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб`єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

Відповідно до абзацу 8 частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави є підставою для здійснення позапланового заходу.

Як вбачається з матеріалів справи, листом Державної екологічної інспекції України №484/3.1/2-3-20 від 23.01.2020 направлено звернення Прем`єр-міністру України ОСОБА_1 стосовно випадків екологічних порушень в окремих галузях, що носять систематинчий характер.

29.01.2020 до листа Держекоінспекції від 23.01.2020 №484/3.1/2-3-20 Прем`єр-міністром ОСОБА_1 видано доручення про перевірку відповідних суб`єктів господарювання та у разі необхідності вжиття заходів реагування.

Листом Держекоінспекції від 18.05.2020 №3777/2.2/2-3-20 територіальні та міжрегіональні органи зобов`язано здійснити позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища. Згідно листа, у переліку за №20 визначено суб`єкт господарювання - ТОВ «Союз» (код ЄДРПОУ 30586931, 65104, м. Одеса, вул. М. Демченко, буд. 30, Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри».

01.07.2020 Інспекцією прийнято наказ №398 «Про призначення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Союз», оформлено відповідне направлення на проведення позапланової перевірки у період з 01.07.2020 по 14.07.2020 р.

01.07.2020 суб`єкт господарювання ТОВ «СОЮЗ» допустив посадових осіб Інспекції до проведення позапланового заходу і перевірка проводилася за участі його уповноваженої особи.

Так, статтею 10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» регламентовано право не допуску до здійснення заходу державного нагляду (контролю) суб`єктом господарювання.

Тобто, за наявності підстав, позивач мав право не допуску або зупинення перевірки, однак, ані після отримання направлення про проведення позапланового заходу, ані після моменту відкриття, позивач таким правом не скористався, та ним було забезпечено здійснення заходу державного нагляду (контролю) на підставі зазначених розпорядчих документів та у спосіб, встановлений вимогами статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» .

Допустивши до перевірки посадових осіб органу державного нагляду (контролю), позивач втратив право оскарження підстав здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю), оскільки, як доручення Прем`єр-міністра України, так і наказ на проведення позапланового заходу реалізовані шляхом проведення відповідного заходу зі складанням акту.

Окрім того, стосовно позиції позивача про надання правової оцінки дорученню Прем`єр-міністра України від 29.01.2020№2777/1/1-20, слід зазначити наступне.

Відповідно до пункту 2 параграфа 9 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 р. № 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2011 р. № 1156) доручення Прем`єр-міністра оформляється як офіційний документ організаційно-розпорядчого характеру на спеціальному бланку.

Згідно пункту 38 розділу II Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 р. № 55, резолюція є основною формою реалізації управлінських доручень у письмовій формі, що передбачає постановку конкретного завдання, визначення його предмета, мети, строку та відповідальної за виконання особи, що викладена у вигляді напису на документі.

Резолюція має такі обов`язкові складові: прізвище, власне ім`я виконавця (виконавців) у давальному відмінку, зміст доручення, строк виконання, особистий підпис керівника, дата.

Резолюція проставляється безпосередньо на документі нижче реквізиту Адресат паралельно до основного тексту. Якщо місця для резолюції недостатньо, її можна проставляти на вільному від тексту місці у верхній частині першої сторінки документа з лицьового боку, але не на полі документа, призначеному для підшивання.

Відтак, форма та зміст доручення та резолюції, підтверджують відсутність підстав вважати таке доручення резолюцією.

За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ТОВ «Союз» складено акт перевірки № 65/14 від 14.07.2020 та винесено припис №64/14 від 20.07.2020.

Суд зазначає, що наказ вичерпав свою дію виконанням, так як перевірка була проведена, і на підставі цієї перевірки було складено акт перевірки та винесено припис.

Тому визнання протиправними дій відповідача щодо видання наказу, який вичерпав свою дію його виконанням, не є ефективним способом захисту порушеного права позивача та не призведе до відновлення прав останнього.

Крім того, доручення Прем`єр-міністра України від 29.01.2020 року не оскаржувалося, судом не скасовувалося та є чинним.

З огляду на вищевикладене, вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо видання наказу від 1 липня 2020 року №398 про призначення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ Союз (код 30586931), направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ Союз (код 30586931) у термін з 1 липня 2020 року по 14 липня 2020 року та встановлення порушень та строків їх виконання, зазначених у пунктах 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 та 20 припису є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Стосовно оскаржуваних позивачем пунктів 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 та 20 Припису №64/14 від 20.07.2020 року, суд зазначає наступне.

Пунктом 1 припису №64/14, позивачу приписано отримати висновок з оцінки впливу на довкілля на господарську діяльність з захоронення побутових відходів, технічне переоснащення та реконструкцію на Одеському звалищі (полігоні) побутових відходів «Дальницькі кар`єри».

Позивач здійснює господарську діяльність із захоронення ТПВ на Одеському міському звалищі ТПВ «Дальницькі кар`єри».

Відповідно до Акту позапланового заходу № 65/14 від 14.07.2020 року, під час візуального обстеження території полігону виявлено, що ТОВ «СОЮЗ» на місці видалення відходів (МВВ) проводить реконструкцію та технічне переоснащення звалищ, а саме:

- встановлення механізмів (пресу) для пресування відходів із пластику;

- здійснюється перенесення ставка-відстійника фільтрату, шляхом проведення земельних робіт по будівництву нового на ділянці розміром 50м?50м?0,5м (вимірювання проводились металевою рулеткою, свідоцтво про повірку № 345/376, чинне до 09.10.2020) (фото та відео додається);

- при огляді звалища було виявлено наявність труб для відведення біогазу (фотоматеріали додано).

Актом позапланового заходу № 65/14 від 14.07.2020 року підтверджено, що під час візуального обстеження території Одеського міського полігону ТПВ «Дальницькі кар`єри» виявлено, що на полігоні здійснено реконструкцію та технічне переоснащення, за відсутності позитивного висновку з оцінки впливу на довкілля, а саме: при огляді території виявлено заглиблені в тіло звалища металеві вертикальні труби для відводу біогазу, який надходить до станції дегазації ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ», що є порушенням п.22 ч.2 ст.3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», згідно якого розширення та зміни, включаючи перегляд або оновлення умов провадження планованої діяльності, встановлених (затверджених) рішенням про провадження планованої діяльності або подовження строків її провадження, реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, перепрофілювання діяльності та об`єктів, зазначених у пунктах 1-21 цієї частини, крім тих, які не справляють значного впливу на довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України, підлягають оцінці впливу на довкілля адже ТОВ «СОЮЗ» здійснює господарську діяльність з захоронення ТПВ обсягом більше 100 тонн на добу та для здійснення реконструкції й технічного переоснащення полігону ТПВ ТОВ «СОЮЗ» необхідно отримати позитивний висновок з оцінки впливу на довкілля.

Згідно з ч. 1, п. 22 ч. 2, п. 14 ч. 3 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» здійснення оцінки впливу на довкілля є обов`язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінні впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.

Розширення та зміни, включаючи перегляд або оновлення умов провадження планованої діяльності, встановлених (затверджених) рішенням про провадження планованої діяльності або подовження строків її провадження, реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, перепрофілювання діяльності та об`єктів, зазначені у пунктах 1-21 цієї частини, крім тих, які не справляють значного впливу на довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Розширення та зміни, включаючи перегляд або оновлення умов провадження планованої діяльності, встановлених (затверджених) рішенням про провадження планованої діяльності або подовження строків її провадження, реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, перепрофілювання діяльності та об`єктів, зазначених у пунктах 1-13 цієї частини, крім тих, які не справляють значного впливу на довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України, підлягають оцінці впливу на довкілля.

За результатами перевірки інспектори з`ясували, що на Одеському міському полігон» ТПВ «Дальницькі кар`єри» здійснено технічне переоснащення шляхом встановлення в тілі полігону системи збору та організованою відводу (примусового вилучення) біогазу, який утворюється при анаеробному розкладанні органічної складової твердих побутових відходів, з тіла полігону через рухому систему газопроводів і свердловин збору біогазу без отримання висновку з оцінки впливу на довкілля.

Заглиблення в тіло звалища металевих вертикальних труб для відводу біогазу, який надходить до станції дегазації ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ» є реконструкцією та технічним переоснащенням діяльності ТОВ «СОЮЗ» з утилізації, видалення, оброблення, знешкодження, захоронення побутових відходів на полігоні ТПВ «Дальницькі кар`єри» та є порушенням п. 14 ч. 3 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» згідно якого розширення та зміни, включаючи перегляд або оновлення умов провадження планованої діяльності, встановлених (затверджених) рішенням про провадження планованої діяльності або подовження строків її провадження, реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, перепрофілювання діяльності та об`єктів, зазначених у пунктах 1-13 цієї частини, крім тих, які не справляють значного впливу на довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України підлягають оцінці впливу на довкілля.

Отже, суд погоджується з доводами відповідача, що фактично на Одеському міському полігоні ТПВ «Дальницькі кар`єри» здійснено технічне переоснащення шляхом встановлення в тілі полігону системи збору та організованого відводу (примусового вилучення) біогазу, який утворюється при анаеробному розкладанні органічної складової твердих побутових відході, з тіла полігону через рухому систему газопроводів і свердловин збору біогазу без отримання висновку з оцінки впливу на довкілля.

Зазначене технічне переоснащення полігону здійснено на підставі договору б/н на дегазацію полігону від 01.06.2019 між ТОВ «СОЮЗ» та ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ».

Відповідно до п. 1.3 вищезазначеного Договору полігон являє собою інженерну споруду для захоронення побутових відходів, основні фонди якого перебувають в оренді у сторони-1 (ТОВ «СОЮЗ») на підставі договору оренди майна з інвестиційними зобов`язаннями. Пунктом 6.4.1. ТОВ «СОЮЗ» підтверджує законність користування земельною ділянкою та правами, що визначені п.п. 1.2 та 1.3 цього договору.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» вплив на довкілля (далі - вплив) - будь-які наслідки планованої діяльності для довкілля, в тому числі наслідки для безпечності життєдіяльності людей та їхнього здоров`я, флори, фауни, біорізноманіття, ґрунту, повітря, води, клімату, ландшафту, природних територій та об`єктів, історичних пам`яток та інших матеріальних об`єктів чи для сукупності цих факторів, а також наслідки для об`єктів культурної спадщини чи соціально-економічних умов, які є результатом зміни цих факторів.

Оцінка впливу на довкілля здійснюється з дотриманням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, з урахуванням стану довкілля в місці, де планується провадити плановану діяльність, екологічних ризиків і прогнозів, перспектив соціально-економічного розвитку регіону, потужності та видів сукупного впливу (прямого та опосередкованого) на довкілля, у тому числі з урахуванням впливу наявних об`єктів, планованої діяльності та об`єктів, щодо яких отримано рішення про провадження планованої діяльності або розглядається питання про прийняття таких рішень (стаття 2 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»).

Пунктом 4.4 договору б/н на дегазацію полігону від 01.06.2019 визначено, що за безпеку діяльності Полігону в цілому несе відповідальність ТОВ «СОЮЗ».

Таким чином, суд бере до уваги доводи позивача, що позивач створює загрозу для життя та здоров`я оточуючих людей та грубо порушує вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища, оскільки поза межами отримання рішення про провадження діяльності та висновку з оцінки впливу на довкілля документу дозвільного характеру, який визначає допустимість чи обґрунтовує недопустимість провадження планованої діяльності та визначає екологічні умови її провадження здійснив реконструкцію та технічне переоснащення полігону ТПВ, шляхом заглиблення в тіло звалища металеві вертикальні труби для відводу біогазу, який надходить до станції дегазації ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ».

Тому пункт 1 Припису є правомірним та скасуванню не підлягає.

Пунктом 2 Припису, позивачу приписано оформити речові права на земельні ділянки за кадастровими номерами 5123783200:01:002:0634 та 5121081400:01:002:0687, на яких розміщується Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри» - до 20.01.2021 (статті 125, 126 Земельного кодексу України; стаття 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Так, відповідно до ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно ст.126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» загальними засадами державної реєстрації прав є: 1) гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; 2) обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; 2-1) одночасність вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об`єктом незавершеного будівництва та державної реєстрації прав; 3) публічність державної реєстрації прав; 4) внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; 5) відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 28 цього Закону.

Державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя за місцезнаходженням нерухомого майна.

На підставі рішення Міністерства юстиції України державна реєстрація права власності та інших речових прав у визначених випадках може проводитися в межах декількох адміністративно-територіальних одиниць, визначених абзацом першим цієї частини, або незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.

Державна реєстрація обтяжень речових прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.

Державна реєстрація прав проводиться за заявами у сфері державної реєстрації прав будь-яким державним реєстратором з урахуванням вимог, встановлених абзацами першим - третім цієї частини, крім випадку, передбаченого статтею 32-1 цього Закону.

Суд бере до уваги доводи позивача, що Державна екологічна інспекція в Одеській області, приписуючи позивачу отримати документи, що посвідчують право власності чи право користування на земельну ділянку до 20 січня 2021 року, не врахувала, що реалізація оформлення речових прав на земельні ділянки знаходиться поза волею позивача, оскільки неможлива без прийняття Одеською міською радою рішення про передачу в користування (оренду) земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, та яка є необхідною умовою для передачі таких земельних ділянок в оренду.

Крім того, суд бере до уваги, що відповідно по листа Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради від 11.03.2024 р. №01- 18/329 та рішень Одеської міської ради від 29.11.2023 року № 1763-VIІI та № 1764-VIІI від 29.11.2023 року (https://omr.gov.ua/ua/acts/council/201095/) Комунальному підприємству «ОДЕСКОМУНТРАНС» були передані у постійне користування земельні ділянки, площею 35,8000 га та площею 60,4000 га, що розташовані в Одеській області, на території Одеського району, на яких розташоване Одеське міське сміттєзвалище «Дальницькі кар`єри».

Отже, земельна ділянка, на якій розташоване Одеське міське сміттєзвалище «Дальницькі кар`єри», передана в оренду іншій юридичній особі, що унеможливлює виконання вказаного пункту припису.

Тому пункт 2 Припису Державної екологічної інспекції в Одеській області від 20 липня 2020 року № 64/14 щодо усунення порушень природоохоронного законодавства, слід скасувати.

Щодо вимог припису про отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин (пункту 3), суд зазначає наступне.

Під час перевірки встановлено порушення ч. 5, 6 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», оскільки при експлуатації полігону ТПВ, який є стаціонарним неорганізованим джерелом, здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Відповідно до ст. 1, ч. 5, 6 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забруднення атмосферного повітря - змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища; забруднююча речовина - речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища; викид - надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин; джерело викиду - об`єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно з п. 7 ст. 2 «Протоколу про реєстри викидів і перенесення забруднювачів», ратифікованого Законом України №980-VIII від 03.02.2016 року, «викид» означає будь-яке потрапляння забруднювачів у навколишнє середовище внаслідок будь-якої антропогенної діяльності, незалежно від того, чи є воно свідомим або випадковим, плановим чи позаплановим, включаючи розлиття, викид, закачування, видалення або захоронення відходів, чи через системи каналізації без остаточної очистки стічних вод.

Відповідно до п. 1.14.5 «Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.02.1995 року №7, стаціонарне джерело забруднення атмосфери - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об`єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу.

Отже, полігон ТПВ «Дальницькі кар`єри» є стаціонарним джерелом забруднення атмосферного повітря, тому відповідач повинен отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Верховний Суд у постанові від 20.09.2022 року у справі №140/6305/21 дійшов висновку, що чинним законодавством не зобов`язано контролюючий орган під час проведення перевірки здійснювати вимірювання надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин із джерел викидів. Поряд з цим, нормами чинного законодавства покладено на суб`єкта господарювання обов`язок щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від додаткових стаціонарних джерел викиду.

Згідно п. 1.14.11 «Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві» неорганізований викид - викид, який надходить в атмосферу у вигляді ненаправлених потоків газопилевої суміші від джерел забруднення не оснащених спеціальними спорудами для відведення газів газоходами, трубами та іншими спорудами.

Інструкцією КНД 211.2.3.063-98 «Відбір проб промислових викидів» встановлено основні вимоги щодо виконання відбору проб забруднюючих речовин лише в організованих стаціонарних джерел викидів, розташування та обладнання місць відбору проб, однак полігон ТПВ «Дальницькі кар`єри» є стаціонарним неорганізованим джерелом, а тому припущення щодо здійснення відбору проб та проведення інструментально-лабораторних вимірювань не мають місця у даній справі.

З огляду на вищевикладене, пункт 3 Припису є правомірним та скасуванню не підлягає.

Щодо оскарження вимог пункту 4 припису №64/14, суд зазначає наступне.

У момент позапланового заходу державного нагляду (контролю) було встановлено акт зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, що підтверджується фотоматеріалами.

Частиною 2 статті 168 Земельного кодексу України передбачено, власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Разом із тим, факт зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки було встановлено.

Враховуючи викладене, ТОВ «Союз» не забезпечена експлуатація діючого полігону твердих побутових відходів відповідно до вимог правил експлуатації та проектної документації. Полігон переповнений. Порушені вимоги природоохоронного законодавства, згідно яких, внаслідок розміщення відходів на полігонах, довгостроковий шкідливий вплив на навколишнє природне середовище та здоров`я людини не повинен перевищувати встановлені нормативи.

Відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

З огляду на вищевикладене, пункт 4 Припису є правомірним та скасуванню не підлягає.

Стосовно вимог пунктів 6, 7, 8, 10 та 14, 15, 16, 17, 19, 20 припису №64/14 та підстав оскарження пунктів припису позивачем, суд зазначає наступне.

При оскаржені даних вимог, позивач посилається виключно на те, що Інспекцією помилково застосовано до спірних відносин Правила експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 №435, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 грудня 2010 р. за N 1307/18602 (далі - Правила №435), та що до спірних відносин повинні бути застосовані Рекомендації з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ ТПВ, затверджені наказом Міністерства будівництва, архітектури і ЖКГ України від 10.01.2006 №5.

Статтею 8 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що робоча документація для будівництва (реконструкції, реставрації, капітального ремонту) об`єкта архітектури виконується відповідно до державних стандартів, норм і правил на підставі затвердженого проекту.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Так, відповідно до п. 1.1 ДБН В.2.4-2-2005. «ПОЛІГОНИ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ. Основні положення проектування» полігони твердих побутових відходів (далі -ТПВ) є інженерними спеціалізованими спорудами, які призначені для захоронення твердих побутових відходів.

Відповідно до п.1.2 ДБН В.2.4-2-2005. «ПОЛІГОНИ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ. Основні положення проектування» полігони ТПВ повинні забезпечувати санітарне та епідемічне благополуччя населення, екологічну безпеку навколишнього природного середовища, запобігати розвиткові небезпечних геологічних процесів і явищ.

Враховуючи зазначені норми, твердження позивача, з посиланням на положення Рекомендацій з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ ТПВ, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури і ЖКГ України від 10.01.2006 №5, що експлуатація сміттєзвалища без проекту може бути припустимим є помилковими, оскільки відповідно до п. 6.1. Рекомендацій з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ ТПВ, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури і ЖКГ України від 10.01.2006 №5, якщо планується експлуатація звалища ТПВ на перспективу, то першочерговим завданням є перетворення звалища на полігон згідно з проектом і його інженерне забезпечення устаткуванням, машинами і механізмами, а також створення комфортних умов для виробничого персоналу.

Відповідно до 1.11 ДБН В.2.4-2-2005. «ПОЛІГОНИ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ. Основні положення проектування» при проектуванні полігонів ТПВ повинні бути передбачені:

- рішення, що забезпечують експлуатаційну надійність, економічність, мінімальне відчуження земельних та інших природних ресурсів і обов`язкове повернення тимчасово відчужуваних земель для подальшого господарського використання;

- розроблення матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище згідно з ДБН А.2.2-1;

- інженерні заходи, що забезпечують стійкість полігона як споруди, його довговічність і безпеку навколишнього середовища;

- вимоги щодо безпеки життя і здоров`я людини.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» кожний громадянин України має право на безпечне для його життя та здоров`я навколишнє природне середовище.

Таким чином, доводи позивача є безпідставними, та позивачем не обґрунтовано самої суті помилковості виявлених правопорушень, та не спростовано відсутність таких порушень.

Стосовно вимог пунктів 11, 12, 13 оскаржуваного припису.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.

З огляду на викладене, винесений відповідачем припис відповідає критерію пропорційності, адже у такий спосіб дотримано справедливої рівноваги між інтересами держави та інтересами особи - позивача, а тому відповідачем правомірно винесено останній.

Пунктом 18 оскаржуваного припису ТОВ «СОЮЗ» приписано видалення відходів здійснювати в межах земельних ділянок.

Згідно підпункту 5.3 Розділу V Правил №435 на основних напрямках поширення легких фракцій відходів встановлюються тимчасові сітчасті переносні елементи огорожі.

Згідно пункту 14 акту перевірки №65/14, на полігоні (звалищі) побутових відходів ТОВ «СОЮЗ» відсутні переносні елементи огорожі, внаслідок чого, легкі фракції відходів потрапляють за межі полігону (звалища) (фото додаються).

Враховуючи викладене, ТОВ «Союз» не забезпечена експлуатація діючого полігону твердих побутових відходів відповідно до вимог правил експлуатації та проектної документації. Полігон переповнений. Порушені вимоги природоохоронного законодавства, згідно яких, внаслідок розміщення відходів на полігонах, довгостроковий шкідливий вплив на навколишнє природне середовище та здоров`я людини не повинен перевищувати встановлені нормативи.

Вирішуючи спірне між сторонами питання про те, чи є територія ТПВ «Дальницькі кар`єри» звалищем чи полігоном ТПВ, суд зазначає таке.

Відмінність звалища від полігону визначається наявністю впровадженого або реалізованого проекту, наявністю інженерного забезпечення устаткуванням, машинами і механізмами.

Доказами визначення території ТПВ «Дальницькі кар`єри» полігоном, на думку суду, є наступні письмові докази: Акт, складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів в період з 01.07.2020 по 14.07.2020 р.; Договір б/н на дегазацію полігону від 01.06.2019; Комплексне експертне заключення № 453-455 від 05.10.2007; Договір № 1с/195 оренди майна з інвестиційними зобов`язаннями від 11.11.1999; Санітарно-технічним паспортом ТОВ «Союз», затверджений 17.04.2017 р.; Проект, розроблений ТОВ НВП «Дніпрокомунпроект».

Під час судового розгляду справи судом досліджено Проект, розроблений ТОВ НВП «Дніпрокомунпроект».

Пунктом 1.8 Правила експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 № 435 (Правила № 435) визначено, що відповідно до ДБН В.2.4-2-2005 «Полігони твердих побутових відходів Основи проектування» на кожен полігон має бути розроблений погоджений та затверджений проект, що включає санітарно-технічний паспорт».

Отже з аналізу зазначеної норми вбачається, що технічний паспорт є складовою проекту полігону. ТОВ «СОЮЗ» отримало Комплексне експертне заключення № 453-455 від 05.10.2007 (позитивне), яким погоджено архітектурно-будівельне рішення для подальшого застосування проекту на підставі чинного законодавства та пройшло три етапи: І етап: «Санірування існуючого звалища і організація дозагрузки полігону»; ІІ етап: «Розширення полігону ТПВ»; ІІІ етап: «Будівництво сміттєсортувальної лінії з вузлом переробки».

Відповідно до Санітарно-технічного паспорту ТОВ «Союз» затвердженого 17.04.2017 р. вбачається, назва полігону «Одеське міське звалище твердих побутових відходів «Дальницькі кар`єри»; назва власника ТОВ «Союз»; п. 10. Санітарно-технічного паспорту ТОВ «Союз» - Площа основних елементів полігону (для нового, реконструйованого полігону) ТОВ «Союз» має проект «Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри», розроблений ТОВ НВП «Дніпрокомунпроект», що складається з 3-х етапів: І етап: «Санірування існуючого звалища і організація дозагрузки полігону»; ІІ етап: «Розширення полігону ТПВ»; ІІІ етап: «Будівництво сміттєсортувальної лінії з вузлом переробки»; п. 10.1 Санітарно-технічного паспорту ТОВ «Союз» - загальна площа полігона (га) 32,8; п. 10.3 Санітарно-технічного паспорту ТОВ «Союз» - площа, зайнята інженерними спорудами і комунікаціями (га) 4100. п. 10.6. Санітарно-технічного паспорту ТОВ «Союз» - у відповідності з СН «Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів» полігони твердих побутових відходів відноситься до ІІ класу небезпеки, для яких розмір санітарно-захисної зони досягає 500 м.

Відповідно до п. 1.3 Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 № 435, полігон побутових відходів інженерна споруда, яка призначена для захоронення побутових відходів і повинна запобігати негативному впливу на навколишнє природне середовище і відповідати санітарно-епідеміологічним і екологічним нормам.

Отже, суд погоджується з доводами відповідача, що визначення останнім Одеського міського звалища «Дальницькі кар`єри» полігоном ТПВ підтверджується: Санітарно технічним паспортом ТОВ СОЮЗ, затвердженим 17.04.2017 року, Комплексним експертним заключенням №453-455 від 05.10.2007 року (позитивне), яким погоджено архітектурно-будівельне рішення для подальшого застосування проекту.

Наявні у справі докази підтверджують, що Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри» є інженерною спорудою, що має різні устаткування (для пресування відходів, для видалення біогазу), наявний Проект, І етап якого частково реалізований шляхом санірування існуючого звалища та дозагрузкою полігону.

За викладених обставин, суд дійшов висновку про безпідставність тверджень відповідача, що територія Одеського міського звалища «Дальницькі кар`єри» не є полігоном ТПВ та до нього не застосовуються Правила № 435.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю КЛІАР-СІТІ підлягають частковому задоволенню, в частині скасування пункту 2 припису від 20 липня 2020 року № 64/14, а решта вимог позивача задоволенню не підлягає.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.3 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог, у розмірі 116,78 грн (2102 грн / 18 пунктів припису = 116,78 грн за один пункт припису).

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю КЛІАР-СІТІ (адреса: вул. Марії Демченко, буд. 30, м. Одеса, 65104, код ЄДРПОУ 30586931) до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (адреса: Лінія 12, 6 станції Люстдорфської дороги, буд. 22, м. Одеса, 65114, код ЄДРПОУ 43879780) про визнання протиправними дій та скасування припису в частині задовольнити частково.

Пункт 2 Припису Державної екологічної інспекції в Одеській області від 20 липня 2020 року № 64/14 щодо усунення порушень природоохоронного законодавства - скасувати.

У решті позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю КЛІАР-СІТІ судовий збір у розмірі 116,78 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 04 листопада 2024 року.

Суддя В.В. Андрухів

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення04.11.2024
Оприлюднено07.11.2024
Номер документу122808827
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо організації господарської діяльності, з них