Справа № 420/25627/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СКАЙБУД УКРАЇНА» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби в Одеській області про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10963408/39663540 від 25.04.2024, № 11264093/39663540 від 18.06.2024, № 11278697/39663540 від 20.06.2024, № 11303826/39663540 від 25.06.2024 та № 11403929/39663540 від 11.07.2024 про відмову в реєстрації податкових накладних №3 від 09.04.2024, №15 від 24.08.2023, №18 від 29.08.2023, №4 від 10.10.2023 та № 21 від 26.12.2023; зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених ТОВ «СКАЙБУД УКРАЇНА» податкові накладні №3 від 09.04.2024, №15 від 24.08.2023, №18 від 29.08.2023, №4 від 10.10.2023 та №21 від 26.12.2023 датою їх первинного подання платником податків на реєстрацію.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивачем було складено та направлено для реєстрації в ЄРПН податкові накладні, однак спірними рішеннями Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних. На виконання вимог пп. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України позивачем було направлено на адресу ГУ ДПС в Одеській області повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій податковій накладній. Не зважаючи на подання платником податків усіх необхідних документів, спірні податкові накладні зареєстровані не були, що зумовило позивача звернутися за судовим захистом.
Ухвалою судді від 03.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
10.10.2024 до суду від ГУ ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що разом з Повідомленнями про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування на розгляд Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Головного управління ДПС в Одеській області Позивачем надані банківські виписки, що ймовірно складені з порушеннями чинного законодавства, так як у зазначеному документі відсутні обов`язкові реквізити, а саме підпис надавача платіжних послуг та підпис особи, що здійснювала платіжну операцію. Проаналізувавши документи, надані Платником до Контролюючого органу, останній дійшов висновку про наступне: Порушено норми п. 51 Постанови Правління Національного Банку України від 04.07.2018 № 75 «Про затвердження Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України», а саме: - Всі платіжні інструкції надані позивачем до контролюючого органу (долучено в додатках) не завірені належним чином підписами посадових та службових осіб, а отже, не відповідають приписам п.п. 5, 6 зазначеної Постанови; - Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області були прийняті рішення №10963408/39663540 від 25.04.2024, №11264093/39663540 від 18.06.2024, №11278697/39663540 від 20.06.2024, №11303826/39663540 від 25.06.2024 та № 11403929/39663540 від 11.07.2024у зв`язку з тим, що документи були складені/оформлені із порушенням законодавства. Також, звертаємо увагу суду, що товарно-транспортні накладні Позивачем на розгляд комісії регіонального рівня не відповідають вимогам наказу Міністерства транспорту України «Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні» від 14.10.1997 №363 (в редакції від 12.07.2019), а саме підпункту 11.1 пункту 11 Правил оформлення документів на перевезення Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, зокрема у накладних товаро-транспортних накладних не заповнено обов`язкових граф щодо вантажувально-розвантажувальних операцій. Таким чином, на момент винесення оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН, Позивач не виконав вимоги ПК України та Порядку №520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив у реєстрації податкової накладної. - Головне управління ДПС в Одеській області наголошує, що станом на час зупинення реєстрації вищезазначених податкових накладних згідно інформаційної системи контролюючого органу відсутня подана таблиця даних платника податку на додану вартість з кодами УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 43.91; 43.91.19, що відповідає проведеним операціям на які складені вищевказані податкові накладні. Отже, відомості щодо кодів УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 43.91; 43.91.19, є непідтвердженими.
15.10.2024 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, згідно з якою подання таблиці даних є правом Позивача, а не обов`язком. Та реалізація або не реалізація цього права щодо подання таблиці не впливає на прийняття контролюючим органом рішення про зупинення або реєстрацію податкової накладної, адже Порядком № 1165, такої підстави для зупинення реєстрації податкової накладної не передбачено. Разом з тим, Відповідачем-1 та Відповідачем-2 не доведено відповідність цим критеріям Позивача для проведення моніторингу накладних, в оскаржуваних рішеннях некоректно зазначені підстави для відмови в реєстрації накладних, а саме: зазначено взагалі різні підстави для відмови в реєстрації при поданні повідомлень до Комісії регіонального рівня у відповідь Позивач отримав рішення про відмову в реєстрації податкової накладної у зв`язку із начебто наданням Позивачем копій документів, складених із порушенням законодавства, при цьому не зазначено, які саме документи із порушенням, - при поданні скарги до Комісії центрального рівня Підприємство отримало рішення про відмову в реєстрації взагалі з дивної підстави ненадання копій первинних документів, при цьому не підкреслено, яких саме, вже не дивлячись на те, щоб взагалі запропонувати надати документи, яких податковому органу не вистачило для об`єктивного аналізу і об`єктивного прийняття рішень, або які документи складені з порушенням законодавства. При цьому, Позивачем надані до податкового органу пояснення щодо здійснення господарських операцій, на підставі яких податкові накладні підлягають реєстрації, а також всі документи, які підтверджують здійснення даних господарських операцій, відповідно до п.5 Порядку №520. Таким чином, складається враження, що податкові накладні навмисно блокуються без наявних на то причин.
Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ТОВ «СКАЙБУД УКРАЇНА» (39663540) зареєстровано 26.02.2015.
Основним видом діяльності за КВЕД обрано: 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.
Інші види: 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; 43.91 Покрівельні роботи; 43.39 Інші роботи із завершення будівництва.
09.04.2024 року ТОВ «СКАЙБУД УКРАЇНА» відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, була складена та направлена на реєстрацію в ЄРПН податкова накладна №3 на Замовника (Отримувача) ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» (Ідентифікаційний код: 42575344) за кодом ДКПП 43.91.19 на суму 31684,00 грн. в т. ч. ПДВ 5280,67 грн.
Вказана податкова накладна була складена у зв`язку із отриманням часткової передоплати від ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» за рахунком на оплату №15 від 29.03.2024 року по Договору підряду №29/03/24 від 29.03.2024 р. на роботи по влаштуванню гідроізоляції деформаційного шву між плитами паркінгу та 4 будинку, що підтверджується платіжною інструкцією №9901 від 09.04.2024 року та банківською випискою за 09.04.2024 р.
На виконання вказаного Договору підряду, Позивачем був замовлений у Постачальників товар: 1. У ТОВ «БУДІВА ТМ» на підставі Договору поставки №ОД-0121/47 від 11.01.2021 р. товар на суму 242713,86 грн., у т.ч. ПДВ 40452,31 грн.; 2. У ТОВ КВАЗАР-1 на підставі Договору поставки №02/01-23 від 02.01.2023 р. та рахунків на оплату: №87 від 05.04.2024 р. товар - спецпланка з листа оцинкованого 16 шт. на суму 1920,00 грн., в т.ч. ПДВ 1320,00 грн.; №88 від 05.04.2024р. товар кут 90* з листа оцинкованого з вальцовкою 23 шт. на суму 3 335,00 грн., в т.ч. ПДВ 555,83 грн.; №203 від 25.03.2024 р. товар на суму 4598,00 грн., в т.ч. ПДВ 766,33 грн.; 3. У ФОП ОСОБА_1 на підставі рахунку на оплату №227 від 09.04.2024 р. товар на загальну суму 4 140,42 грн. в т.ч. ПДВ 690,07 грн.; 4. У ТОВ РКЦ-БУД на підставі Договору поставки №09-01/Од-П від 09.01.2023р. товар на суму 3978,04 грн., в т.ч. ПДВ 663,01 грн.
08.04.2024 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №88 від 05.04.2024 р. у сумі 3335,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №134 від 08.04.2024 р., та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною №125 від 05.04.2024 р.
08.04.2024 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №87 від 05.04.2024 р. у сумі 1920,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №135 від 08.04.2024 р., та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною №126 від 05.04.2024 р.
10.04.2024 Позивач зробив оплату за товар згідно Договору поставки №09-01/Од-П від 09.01.2023р. у сумі 3978,04 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №141 від 10.04.2024 р. та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною №РБ-0001108 від 10.04.2024.
12.04.2024 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №227 від 09.04.2024 р. у сумі 4 140,42 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №144 від 12.04.2024 р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною № И51 від 15.04.2024 р.
11.03.2024 Позивач зробив часткову оплату за товар згідно Договору поставки №ОД-0121/47 від 11.01.2021 у сумі 242713,86 грн., (що підтверджується платіжною інструкцією №94 від 11.03.2024 р.) та отримав частину товару на суму 70015,00 грн., що підтверджується видатковою накладною № ОД-00000374/05 від 02.04.2024 р. та ТТН №ОД-00000374 від 02.04.2024р
27.03.2024 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №203 від 25.03.2024 р. у сумі 4598,00 грн., (що підтверджується платіжною інструкцією №116 від 27.03.2024 р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною №127 від 05.04.2024 р.
19 квітня 2024 року Позивач отримав Квитанцію №9100380158 за формою J1201015 про зупинення реєстрації податкової накладної, в якій зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст. 201 ПКУ, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 09.04.2024 р. №3 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 43.91, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D» = 2.0617%, «Рпоточ»=0», та запропоновано Позивачу надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
23.04.2024 року Позивач, реалізуючи право на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №3 від 09.04.2024р. на вимогу Відповідача, подав Пояснення з підтверджуючими первинними документами, які стосуються господарської операції з ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ», через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів"
В Поясненні від 23.04.2024 року, Позивач зазначив про те, що «ТОВ «СКАЙБУД УКРАЇНА» отримало 09.04.2024 року часткову передплату за послугу по влаштуванню стяжки та гідроізоляції деформаційного шву на об`єкті Замовника ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» за адресою м. Одеса, вул. Пішонівська, 22, 24, 26 у сумі 31684,00 грн. від ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» згідно Договору підряду №29/03/24 від 29.03.2024 р. на аванс для закупівлі матеріалів.
25.04.2024 року Позивач отримав рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області № 10963408/39663540 про відмову в реєстрації податкової накладної у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У додатковій інформації зазначено: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; наявність податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій.
Вказане Рішення Позивачем було оскаржено до центральної Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України шляхом подання Скарги від 08.05.2024.
В результаті розгляду Скарги Позивача, 15.05.2024 року Головою комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України було винесено Рішення за№ 30536/39663540/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв`язку із ненаданням Позивачем копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг,зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Крім того, 24.08.2023 року ТОВ «СКАЙБУД УКРАЇНА» відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, була складена та направлена на реєстрацію в ЄРПН податкова накладна №15 на Замовника (Отримувача) ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» (Ідентифікаційний код: 42575344) за кодом ДКПП 43.91.19 на суму 250 000,00 грн. в т. ч. ПДВ 41 666,67 грн.
Вказана податкова накладна була складена у зв`язку із отриманням часткової оплати від ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» за рахунком на оплату №26 від 11.08.2023 року по Договору підряду №17/07/23 від 17.07.2023 р. (з Додатками) на роботи по влаштуванню гідроізоляції, що підтверджується платіжною інструкцією №9316 від 24.08.2023 року та банківською випискою за 24.08.2023 р.
На виконання вказаного Договору підряду, Позивачем був замовлений товар у Постачальників: У ТОВ «БУДІВА ТМ» на підставі Договору поставки №ОД-0121/47 від 11.01.2021 р. та рахунку на оплату: №ОД-00000999 від 28.07.2023р. товар на суму 368 880,62 грн. в т.ч. ПДВ 61 480,10 грн.; №ОД-00001013 від 31.07.2023р. товар на суму 184 699,20 грн. в т.ч. ПДВ 30 783,20 грн.; №ОД-00001039 від 02.08.2023р. товар на суму 15 010,57 грн., у т.ч. ПДВ 2501,77 грн.; №ОД-00001097 від 10.08.2023 товар на суму 15584,61 грн., в т.ч. ПДВ 2597,43 грн.; №ОД-00001282 від 06.09.2023 р. товар Акваізол ПЕ-4,0-ГР 760 м2 на загальну суму 122 062,08 грн, у т.ч. ПДВ 20343,68 грн.; у ТОВ «РКЦ-БУД» на підставі Договору поставки №09-01/Од-П від 09.01.2023 та рахунків на оплату: №РБ_0016311 від 31.08.2023 р. товар на суму 2923,47 грн. в т.ч. ПДВ 487,24 грн.; №РБ_00016750 від 06.09.2023 товар аератор для даху на суму 1090,40 грн., в т.ч. ПДВ 181,73 грн; у ТОВ «МІЗОЛ» на підставі Договору купівлі-продажу №310 від 01.02.2023 р. та рахунку на оплату №2414595 від 31.07.2023 товарна загальну суму 57 080,40 грн., в т.ч. ПДВ 9 513,40 грн.; у ФОП ОСОБА_2 на підставі Договору купівлі-продажу №01/07-2023 від 27.03.2023 та рахунку на оплату №СФ-0000164 від 27.07.2023 товар сітку зварну 125*125; 1,0*2,0; ф-2,5 мм 1100 м2 - на суму 25 872,00 грн., в т.ч. ПДВ 4 312,00 грн.; у ФОП ОСОБА_1 на підставі рахунку на оплату №436 від 11.08.2023 товар на суму 3 695,22 грн. в т.ч. ПДВ 615,87 грн.
27.07.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №СФ-0000164 від 27.07.2023 у сумі 25 872,00 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №213 від 27.07.2023 р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною № РН-0000158 від 03.08.2023 р.
31.07.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №2414595 від 31.07.2023 у сумі 57 080,40 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №222 від 31.07.2023 р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною №5359807 від 21.08.2023р.
31.07.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №ОД-00000999 від 28.07.2023р. у сумі 368 880,62 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №221 від 31.07.2023 р.) та отримав товар, що підтверджується видатковими накладними № ОД-00000999/01 від 16.08.2023 р. та № ОД-00000999/02 від 21.08.2023 р., та ТТН №ОДН-0000409 від 16.08.2023 р., ТТН №ОДН-0000417 від 21.08.2023р.
31.07.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №ОД-00001013 від 31.07.2023р. у сумі 184 699,20 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №223 від 31.07.2023 р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною № ОД-00001013/01 від 22.08.2023 р. та ТТН №ОДН-0000416 від 22.08.2023р.
04.08.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №ОД-00001039 від 02.08.2023р. у сумі 15 010,57 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №228 від 04.08.2023 р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною № ОД-00001039/01 від 03.08.2023 р. та ТТН №ОДН-0000353 від 03.08.2023р.
11.08.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №ОД-00001097 від 10.08.2023р. у сумі 15 584,61 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №238 від 11.08.2023р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною №ОД-00001097/01 від 11.08.2023р. та ТТН №ОДН-0000383 від 11.08.2023р.
16.08.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №436 від 11.08.2023р. у сумі 3695,22 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №247 від 16.08.2023р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною №И71 від 18.08.2023р.
31.08.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №РБ_0016311 від 31.08.2023 р. у сумі 2923,47 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №268 від 31.08.2023р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною № РБ-0004126 від 01.09.2023 р.
06.09.2023 Позивач зробив часткову оплату за товар згідно рахунку №ОД-00001282 від 06.09.2023 р. у сумі 121 144,68 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №280 від 06.09.2023р.), а 27.09.23 зробив доплату за цим же рахунком у сумі 917,40 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №318 від 27.09.2023р. та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною № ОД-00001282/01 від 05.10.2023 р.. та ТТН №ОДН-0000560 від 05.10.2023р.
06.09.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №РБ_00016750 від 06.09.2023р. у сумі 1 090,40 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №281 від 06.09.2023 р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною № РБ-0004222 від 06.09.2023 р.
14 вересня 2023 року Позивач отримав Квитанцію№9238955737за формою J1201015 про зупинення реєстрації податкової накладної, в якій зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст. 201 ПКУ, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок),затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 24.08.2023 №15 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 43.91.19, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D» = 3.6085%, «Р»=73187.25»,та запропоновано Позивачу надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
14.06.2024 року Позивач, реалізуючи право на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №15 від 24.08.2023р. на вимогу Відповідача, подав Пояснення з підтверджуючими первинними документами, які стосуються господарської операції з ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів"
В Поясненні від 14.06.2024 позивач зазначив про те, що «ТОВ «СКАЙБУД УКРАЇНА» підписала Договір підряду №17/07/23 від 17.07.2023 по влаштуванню стяжки та гідроізоляції покрівлі на об`єкті Замовника ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» (код ЄДРПОУ 42575344) за адресою м. Одеса, вул. Пішонівська, 22, 24, 26. Договірну ціну до Договору №17/07/23 від 17.07.2023 було підписано на суму 2 750 000,00 грн. 11.08.2023 було виписано рахунок на аванс №26 від 11.08.2023, який був оплачений замовником 24.08.2023 у сумі 250 000,00 грн. Згідно законодавства була виписана податкова накладна №15 від 24.08.2023 на суму 250 000,00 грн. (ПДВ 41 666,67 грн.), яка була зупинена (реєстраційний номер 9238955737). Основними постачальниками по цьому договору є: ТОВ «Будіва» код ЄДРПОУ 41795348 та ТОВ «Мізол» код ЄДРПОУ 33895476. Підтвердженням закупки матеріалів для виконання робіт є рахунки та видаткові накладні від постачальників. Постачальники зареєстрували податкові згідно наших оплат. Підтвердженням закупки матеріалів для виконання робіт є рахунки, видаткові накладні та ттн від постачальників. Роботи частково виконуються з матеріалів замовника, які відповідальна особа передає на будмайданчику, що підтверджується актами передачі матеріалів від ТОВ «Акварелі на Молдаванці». Одним з матеріалів замовника є бетон, якій використовується для влаштування стяжки розподільчої плити, яка заливається на попередньо підготовлений каркас з арматури (переданої нам замовником) безпосередньо з бетонозмішувача, яким доставляється на об`єкт. Акти передачі матеріалів №8 від 21.08.2023, №2 від 11.08.2023».
Проте 18.06.2024 позивач отримав рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області № 11264093/39663540про відмову в реєстрації податкової накладної у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У додатковій інформації зазначено: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; наявність податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій.
Вказане Рішення Позивачем було оскаржено до центральної Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України шляхом подання Скарги від 26.06.2024 р.
В результаті розгляду Скарги Позивача, 03.07.2024 року Головою комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України було винесено Рішення за № 41490/39663540/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв`язку із ненаданням Позивачем копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахункифактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Крім того, 29.08.2023 року ТОВ «СКАЙБУД УКРАЇНА» (Ідентифікаційний код: 39663540)відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, була складена та направлена на реєстрацію в ЄРПН податкова накладна №18 на Замовника (Отримувача) - ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» (Ідентифікаційний код: 42575344) за кодом ДКПП 43.91.19 на суму 250000,00 грн. в т. ч. ПДВ 41 666,67 грн.
Вказана податкова накладна була складена у зв`язку із отриманням авансу від ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» за рахунком на оплату №26 від 11.08.2023 року по Договору підряду №17/07/23 від 17.07.2023 р. на роботи по влаштуванню стяжки та гiдроiзоляцiї покрiвлі, що підтверджується платіжною інструкцією №9321 від 29.08.2023 року та банківською випискою за 29.08.2023 р.
На виконання вказаного Договору підряду, Позивачем був замовлений у Постачальників товар: 1. У ТОВ БУДІВА ТМ на підставі Договору поставки №ОД-0121/47 від 11.01.2021р. та рахунків на оплату: №ОД-0000999 від 28.07.2023 р. товар на суму 368880,62 грн., в т.ч. ПДВ 61480,10 грн.; №ОД-0001013 від 31.07.2023р. товар на суму 184699,20 грн, в т.ч. ПДВ 30783,20 грн. №ОД-0001282 від 06.09.2023р. товар на суму 122062,08 грн., у т.ч. ПДВ 20343,68 грн.; №ОД-0001039 від 02.08.2023р. товар на суму 15010,57 грн., в т.ч. ПДВ 2501,76 грн.; №ОД-0001097 від 10.08.2023 товар на суму 15584,61 грн., в т.ч. ПДВ 2597,43 грн. 2. У ТОВ «РКЦ-БУД» на підставі Договору поставки №09-01/Од-П від 09.01.2023 та рахунків на оплату: №РБ_0016311 від 31.08.2023 р. товар на суму 2923,47 грн. в т.ч. ПДВ 487,24 грн.; №РБ_00016750 від 06.09.2023 товар аератор для даху на суму 1090,40 грн., в т.ч. ПДВ 181,73 грн; 3. У ТОВ «МІЗОЛ» на підставі Договору купівлі-продажу №310 від 01.02.2023 р. тарахунку на оплату №2414595 від 31.07.2023 товар на загальну суму 57 080,40 грн., в т.ч. ПДВ 9 513,40 грн.; 4. У ФОП ОСОБА_2 на підставі Договору купівлі-продажу №01/07-2023 від 27.03.2023 та рахунку на оплату №СФ-0000164 від 27.07.2023 товар сітку зварну 125*125; 1,0*2,0; ф-2,5 мм 1100 м2 - на суму 25 872,00 грн., в т.ч. ПДВ 4 312,00 грн.; 5. У ФОП ОСОБА_1 на підставі рахунку на оплату №436 від 11.08.2023 товар на суму 3 695,22 грн. в т.ч. ПДВ 615,87 грн.; 6. У ТОВ АКВАІЗОЛ на підставі Договору поставки товару №Од-097 від 09.01.2023р. та рахунку на оплату №7188 від 28.08.2023р. товару на суму 83814,60 грн., в т.ч. ПДВ 13969,10 грн. 7. У ТОВ НАВЕК-ЦЕНТР на підставі рахунку на оплату №210 від 07.09.2023 р. на суму 10260 грн., в т.ч. ПДВ 1710,00 грн.
30.08.2023 Позивач зробив оплату за товар у сумі 83814,60 грн, згідно рахунку №7188 від 28.08.2023р., що підтверджується платіжною інструкцією №255 від 29.08.2023 р.), та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною №9109 від 29.08.2023.
08.09.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №210 від 07.08.2023 у сумі 10260,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №285 від 08.09.2023 р. та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною № 220 від 07.09.2023.
При цьому податкові накладні №15 від 24.08.2023 р. та №18 від 29.08.2023 р. були складені на підставі часткових передоплат за рахунками щодо одного й того самого Договору підряду №17/07/23 від 17.07.2023 р. на роботи по влаштуванню стяжки та гідроізоляції покрівлі, укладеного з ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ».
Товар також замовлявся у тих самих Постачальників для виконання умов Договору підряду №17/07/23 від 17.07.2023р. Тому і всі оплати за товар, ТТН, видаткові накладні, тобто усі документи, що підтверджують реальність здійснення господарської операції відносяться як до ПН №15 від 24.08.2023, так і до ПН №18 від 29.08.2023. Відмінністю є лише постачальники ТОВ АКВАІЗОЛ та ТОВ НАВЕК-ЦЕНТР, які стосуються лише ПН №18 від 29.08.2023.
В поясненнях було зазначено, що Замовник ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» передавав ТОВ "СКАЙБУД УКРАЇНА" власні матеріали для проведення робіт за договором, що підтверджується Актами прийому-передачі власних матеріальних ресурсів №2 від 11.08.2023, №8 від 21.08.2023.
15 вересня 2023 року Позивач отримав Квитанцію №9239645011 за формою J1201015 про зупинення реєстрації податкової накладної, в якій зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст. 201 ПКУ, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстріподаткових накладних (далі Порядок), затвердженого Постановою КМУ від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 29.08.2023 №18 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/ послуги 43.91.19, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D» = 3.6085%, «Р»=73187.25»,та запропоновано Позивачу надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
17.06.2024 року Позивач, реалізуючи право на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №18 від 29.08.2023р. на вимогу Відповідача, подав Пояснення з підтверджуючими первинними документами, які стосуються господарської операції з ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів.
В Поясненні від 17.06.2024 року, Позивач зазначив про те, що ТОВ «СКАЙБУД УКРАЇНА» отримало часткову передплату за послугу по влаштуванню стяжки та гідроізоляції покрівлі на об`єкті Замовника ТОВ «Акварелі на Молдаванці» за адресою м. Одеса, вул. Пішонівська, 22, 24, 26у сумі 250 000,00 грн. 29 серпня 2023 року від ТОВ «Акварелі на Молдаванці» згідно Договору підряду№17/07/23 від 17.07.2023 р. Підтвердженням закупки матеріалів для виконання робіт є рахунки, видаткові та ТТН від постачальників. Роботи частково виконуються з матеріалів Замовника, які відповідальна особа передає на будмайданчику, що підтверджується актами передачі матеріалів від ТОВ Акварелі на Молдаванці. Одним з матеріалів Замовника є бетон, який використовується для влаштування стяжки розподільчої плити, яка заливається на попередньо підготовлений каркас з арматури (переданої нам Замовником) безпосередньо з бетонозмішувача, яким доставляється на об`єкт. Акти передачі матеріалів №8 від 21.08.2023 та №2 від 11.08.2023.
Проте 20.06.2024 позивач отримав рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області № 11278697/39663540 про відмову в реєстрації податкової накладної у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У додатковій інформації зазначено: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; наявність податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій.
Вказане Рішення Позивачем було оскаржено до центральної Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України шляхом подання Скарги від 26.06.2024 р.
В результаті розгляду Скарги Позивача, 05.07.2024 року Головою комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України було винесено Рішення за № 42129/39663540/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв`язку із ненаданням Позивачем копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахункифактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Крім того, 10.10.2023 року ТОВ «СКАЙБУД УКРАЇНА» (Ідентифікаційний код: 39663540) відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, була складена та направлена на реєстрацію в ЄРПН податкова накладна №4 на Замовника (Отримувача) ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» (Ідентифікаційний код: 42575344) за кодом ДКПП 43.91.19 на суму 400 000,00 грн. в т. ч. ПДВ 66 666,67 грн.
Вказана податкова накладна була складена у зв`язку із отриманням часткової оплати від ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» по Договору підряду №17/07/23 від 17.07.2023 р. на роботи по влаштуванню гідроізоляції, що підтверджується платіжною інструкцією №9456 від 10.10.2023 року та банківською випискою за 10.10.2023 р.
На виконання вказаного Договору підряду, Позивачем був замовлений товар у Постачальників: У ТОВ «БУДІВА ТМ» на підставі Договору поставки №ОД-0121/47 від 11.01.2021 р. та рахунку на оплату: №ОД-00000999 від 28.07.2023р. товар на суму 368 880,62 грн. в т.ч. ПДВ 61 480,10 грн.;№ОД-00001013 від 31.07.2023р. товар на суму 184 699,20 грн. в т.ч. ПДВ 30 783,20 грн.;№ОД-00001039 від 02.08.2023р. товар на сумму 15 010,57 грн., у т.ч. ПДВ 2501,77 грн.; №ОД-00001097 від 10.08.2023 товар на суму 15584,61 грн., в т.ч. ПДВ 2597,43 грн.;№ОД-00001282 від 06.09.2023 р. товар Акваізол ПЕ-4,0-ГР 760 м2 на загальну суму 122 062,08 грн, у т.ч. ПДВ 20343,68 грн. (копії договору, рахунків, видаткових накладних, ТТН, платіжних інструкцій додавалися до ПН №15 від 24.08.2023); У ТОВ АКВАІЗОЛ на підставі Договору поставки товару №Од-097 від 09.01.2023р. та рахунків на оплату: №7188 від 28.08.2023р. товару на суму 83814,60 грн., в т.ч. ПДВ 13969,10 грн., №9622 від 17.10.2023р. товару на суму 76657,20 грн., в т.ч. ПДВ 12766,20 грн.; У ТОВ «РКЦ-БУД» на підставі Договору поставки №09-01/Од-П від 09.01.23р. та рахунків на оплату: №РБ_0016311 від 31.08.2023 р. товар на суму 2923,47 грн. в т.ч. ПДВ 487,24 грн.; №РБ_00016750 від 06.09.2023 товар аератор для даху на суму 1090,40 грн., в т.ч. ПДВ 181,73 грн. (копії договору, рахунків, видаткових накладних, ТТН, платіжних інструкцій додавалися до ПН №15 від 24.08.2023); у ТОВ «МІЗОЛ» на підставі Договору купівлі-продажу №310 від 01.02.2023 р. та рахунків на оплату №2414595 від 31.07.2023товар на загальну суму 57 080,40 грн., в т.ч. ПДВ 9 513,40 грн., № 2454494 від 12.10.2023 р. на суму 85047,60 грн., в т.ч. ПДВ 14174,60 грн.; У ФОП ОСОБА_2 на підставі рахунку на оплату №СФ-0000164 від 27.07.2023 товар сітку зварну 125*125; 1,0*2,0; ф-2,5 мм 1100 м2 - на суму 25 872,00 грн., в т.ч. ПДВ 4 312,00 грн. (копія рахунку, платіжної інструкції, видаткової накладної додавалася до ПН №15 від 24.08.23). У ФОП ОСОБА_1 на підставі рахунку на оплату №436 від 11.08.2023 товар на суму 3 695,22 грн. в т.ч. ПДВ 615,87 грн. (копії рахунку, платіжної інструкції, видаткової накладної додавалися до ПН №15 від 24.08.23 ); У ТОВ ВК МЕТАЛІКА на підставі рахунку на оплату №3398 від 03.10.2023р. товар на суму 11242,60 грн., в т.ч. ПДВ 1873,77 грн.
31.07.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №2414595 від 31.07.2023 у сумі 57 080,40 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №222 від 31.07.2023 р.) та отримав товар,що підтверджується видатковою накладною № 5359807 від 21.08.2023 р.
12.10.2023 Позивач зробив часткову оплату за товар згідно рахунку №2454494 від 12.10.2023 у сумі 50 000,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №342 від 12.10.23 та 13.10.2023 Позивач зробив доплату за товар згідно рахунку №2454494 від 12.10.2023 у сумі 35047,60 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №343 від 13.10.23 та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною №5436816 від 17.10.2023р. та ТТН №235751/5436816 від 17.10.2023р.; видатковою накладною №5433054 від 17.10.2023р. та ТТН №235751/5433054 від 17.10.2023р.; видатковою накладною №5432140 від 17.10.2023р. та ТТН №235751/5432140 від 17.10.2023р.
18.10.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №9622 від 17.10.2023р. у сумі 76657,20 грн., (що підтверджується платіжною інструкцією №355 від 18.10.2023) та отримав товар,що підтверджується видатковою накладною №12406 від 18.10.2023.
09.10.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №3398 від 03.10.2023 р. у сумі 11242,60 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №337 від 09.10.23р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною №817 від 31.10.2023 р.
При цьому, ПН №4 від 10.10.2023р., ПН№15 від 24.08.2023 р. та ПН №18 від 29.08.2023 р. були складені на підставі часткових передоплат за рахунками щодо одного й того самого Договору підряду №17/07/23 від 17.07.2023 р. на роботи по влаштуванню стяжки та гідроізоляції покрівлі, укладеного з ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» (Ідентифікаційний код: 42575344).
Товар також замовлявся у тих самих Постачальників для виконання умов Договору підряду №17/07/23 від 17.07.2023р. Тому і всі оплати за товар, ТТН, видаткові накладні, тобто усі документи, що підтверджують реальність здійснення господарської операції відносяться як до ПН № 4 від 10.10.2023, ПН №15 від 24.08.2023, так і до ПН №18 від 29.08.2023.
31 жовтня 2023 року Позивач отримав Квитанцію №9290162202 за формою J1201015 про зупинення реєстрації податкової накладної, в якій зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст. 201 ПКУ, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від10.10.2023№4 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/ послуги 43.91,перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D» = 2.6834%, «Р»=0», та запропоновано Позивачу надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
19.06.2024 року Позивач, реалізуючи право на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №4 від 10.10.2023р. на вимогу Відповідача, подав Пояснення з підтверджуючими первинними документами, які стосуються господарської операції з ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів".
В Поясненні від 19.06.2024 року, Позивач зазначив про те, що «ТОВ «СКАЙБУД УКРАЇНА» підписала Договір підряду №17/07/23 від 17.07.2023 по влаштуванню стяжки та гідроізоляції покрівлі на об`єкті Замовника ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» (код ЄДРПОУ 42575344) за адресою м. Одеса, вул. Пішонівська, 22, 24, 26. Договірну ціну до Договору №17/07/23 від 17.07.2023 було підписано на суму 2750 000,00 грн.. Оплата у розмірі 400 000,00 грн. надійшла 10.10.2023. Згідно законодавства була виписана податкова накладна №4 від 10.10.2023 на суму 400 000,00 грн. (ПДВ 66666,67 грн.), яка була зупинена. Основними постачальниками по цьому договору є: ТОВ «Будіва ТМ» код ЄДРПОУ 41795348 та ТОВ «Мізол» код ЄДРПОУ 33895476. Підтвердженням закупки матеріалів для виконання робіт є рахунки та видаткові накладні від постачальників. Постачальники зареєстрували податкові згідно наших оплат.
Проте 25.06.2024 року Позивач отримав рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області № 11303826/39663540 про відмову в реєстрації податкової накладної у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У додатковій інформації зазначено: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; наявність податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій.
Вказане Рішення Позивачем було оскаржено до центральної Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України шляхом подання Скарги від 01.07.2024 р.
В результаті розгляду Скарги Позивача, 08.07.2024 року Головою комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України було винесено Рішення за №42406/39663540/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв`язку із ненаданням Позивачем копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Крім того, 26.12.2023 року ТОВ «СКАЙБУД УКРАЇНА» (Ідентифікаційний код: 39663540) відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, була складена та направлена на реєстрацію в ЄРПН податкова накладна №21 на Замовника (Отримувача) ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» (Ідентифікаційний код: 42575344) за кодом ДКПП 43.91.19 на суму 204935,00 грн. в т. ч. ПДВ 34155,83 грн.
Вказана податкова накладна була складена у зв`язку із отриманням часткової оплати від ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» за Додатковою угодою №2 від 12.12.2023 року до Договору підряду №03/07/23 від 03.07.2023 р. на роботи по влаштуванню гідроізоляції, що підтверджується платіжною інструкцією №9657 від 26.12.2023 року та банківською випискою за 26.12.2023 р.
На виконання вказаного Договору підряду, Позивачем був замовлений товар у Постачальників: У ТОВ АКВАІЗОЛ на підставі Договору поставки товару №Од-097 від 09.01.2023 р. та рахунку на оплату №11252 від 15.12.2023 за товар на суму 210824,40 грн., в т.ч. ПДВ 35137,40 грн.; У ТОВ КВАЗАР-1 на підставі Договору поставки №02/01-23 від 02.01.2023р. та рахунку на оплату №279 від 21.12.2023 У ТОВ «МІЗОЛ» на підставі Договору купівлі-продажу №310 від 01.02.2023 р. та рахунків на оплату:№2487749 від 27.12.2023 товар на загальну суму 3679,12 грн., в т.ч. ПДВ 613,19 грн.;№2477053 від 27.11.2023 товар на загальну суму 19710,10 грн., в т.ч. ПДВ 3285,02 грн.; У ФОП ОСОБА_1 на підставі рахунку на оплату №764 від 20.12.23 товар на суму 3360,38 грн. в т.ч. ПДВ 560,06 грн; №777 від 27.12.23 товар на суму 5777,08 грн. в т.ч. ПДВ 962,85 грн.
27.11.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №2477053 від 27.11.2023 у сумі 19710,10 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №421 від 27.11.23р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною № 5514901 від 27.12.2023 р. та Актом надання послуг №13336 від 27.12.23.
21.12.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №279 від 21.12.2023 у сумі 12 985,50 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №499 від 21.12.2023 р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною № 282 від 26.12.2023 р.
27.12.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №2487749 від 27.12.2023у сумі 3679,12 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №512 від 27.12.2023 р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною №5514904 від 27.12.2023 р. та Актом надання послуг № 13336 від 27.12.23.
20.12.23 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №764 від 20.12.2023 у сумі 3360,38 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №494 від 20.12.23 р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною № И55 від 20.12.2023 р.
27.12.2023 Позивач зробив оплату за товар згідно рахунку №777 від 27.12.23 у сумі 5777,08 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №515 від 27.12.23 р.)та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною № И72 від 27.12.2023 р.
15.12.2023 Позивач зробив часткову оплату за товар згідно рахунку №11252 від 15.12.2023 у сумі 180 824,40 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №482 від 15.12.2023 р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною № 14769 від 27.12.23 р.
18.12.2023 Позивач зробив доплату за товар згідно рахунку №11252 від 15.12.2023 у сумі 30000,00 грн. (що підтверджується платіжною інструкцією №483 від 18.12.2023 р.) та отримав товар, що підтверджується видатковою накладною № 14770 від 27.12.23 р.
12 січня 2024 року Позивач отримав Квитанцію№9370246474 за формою J1201015 про зупинення реєстрації податкової накладної, в якій зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст. 201 ПКУ, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок),затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 26.12.2023 №21 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 43.91, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D» = 2.1449%, «Рпоточ»=0»,та запропоновано Позивачу надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Так, 08.07.2024 року Позивач, реалізуючи право на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №21 від 26.12.2023р. на вимогу Відповідача, подав Пояснення з підтверджуючими первинними документами, які стосуються господарської операції з ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів".
В Поясненні від 08.07.2024 року, Позивач зазначив про те, що «ТОВ «СКАЙБУД УКРАЇНА» підписала Договір підряду№03/07/23 від 03.07.2023по влаштуванню стяжки та гідроізоляції покрівлі на об`єкті Замовника ТОВ «АКВАРЕЛІ НА МОЛДАВАНЦІ» (код ЄДРПОУ 42575344) за адресою м. Одеса, вул. Пішонівська, 22, 24, 26. Договірну ціну №1до Договору підряду №03/07/23 від 03.07.2023 було підписано на суму 59644,00 грн.. Договірну ціну №2до Договору підряду №03/07/23 від 03.07.2023 було підписано на суму 204935,00 грн. Додаткова угода №1 підписана 05.10.2023 на суму 59644,00 грн. Додаткова угода №2 підписана 12.12.2023 на суму 204971,00 грн. Оплата у розмірі 69665,00 грн. надійшла 06.07.2023. Була зареєстрована податкова накладна №5 квитанція 9188482260. Оплата у розмірі 31297,00 грн. надійшла 30.11.2023. Була зареєстрована податкова накладна №19 квитанція 9335626310. Оплата у розмірі 45478,00 грн. надійшла 30.11.2023. Була зареєстрована податкова накладна №18 квитанція 9335599957. Оплата у розмірі 204935,0 грн. надійшла 26.12.2023. Податкова накладна №21 від 26.12.2023 була заблокована. Реєстраційний номер 9370246474. Основними постачальниками по цьому договору є: ТОВ «Будіва ТМ» код ЄДРПОУ 41795348, ТОВ «Мізол» код ЄДРПОУ 33895476 та ТОВ КВАЗАР-1 код ЄДРПОУ 19049765. Підтвердженням закупки матеріалів для виконання робіт є рахунки та видаткові накладні від постачальників. Постачальники зареєстрували податкові згідно наших оплат. 30.11.2023 був підписаний Акт виконаних будівельних робіт на суму 146440,00 грн. 29.12.2023 був підписаний Акт виконаних будівельних робіт на суму 204935,00 грн.
Проте 11.07.2024 року Позивач отримав рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області № 11403929/39663540про відмову в реєстрації податкової накладної у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У додатковій інформації зазначено: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; наявність податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій.
Вказане Рішення Позивачем було оскаржено до центральної Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України шляхом подання Скарги від 17.07.2024.
В результаті розгляду Скарги Позивача,24.07.2024 року Головою комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України було винесено Рішення за № 46098/39663540/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв`язку із ненаданням Позивачем копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Позивач вважає Рішення комісії регіонального рівня ГУ ДПС в Одеській області №10963408/39663540 від 25.04.2024, №11264093/39663540 від 18.06.2024, №11278697/39663540 від 20.06.2024, №11303826/39663540 від 25.06.2024 та № 11403929/39663540 від 11.07.2024 про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН необґрунтованими та такими, що винесені з порушеннями діючого податкового законодавства, у зв`язку із чим звернувся до суду із даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв`язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв`язку з наступним.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII, внесені зміни та доповнення до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.
Положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений в Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 341), (далі - Порядок № 1246).
Відповідно до п. 2 Порядку №1246, податкова накладна, це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно п.12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п. 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Згідно п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Порядок №1165).
Цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Відповідно до п. 2 Порядку 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог п. 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку №1165).
Відповідно до п. 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (п.11 Порядку №1165).
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (п.25 Порядку № 1165).
При цьому, суд наголошує, що у цій справі не надається оцінка реальності здійснення господарських операцій, на підставі яких позивачем складено податкові накладні, оскільки це питання має досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Як на підставу для відмови в реєстрації податкових накладних податковий орган послався на наданням платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства.
Відповідно до пункту 37 розділу ІІ Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 29.07.2022 № 163 (далі - Інструкція № 163), платіжна інструкція, оформлена платником в електронній або паперовій формі, повинна містити такі обов`язкові реквізити: 1) дату складання і номер; 2) унікальний ідентифікатор платника або найменування/прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності), код платника та номер його рахунку; 3) найменування надавача платіжних послуг платника; 4) суму цифрами та словами; 5) призначення платежу; 6) підпис(и) платника; 7) унікальний ідентифікатор отримувача або найменування/ прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності), код отримувача та номер його рахунку; 8) найменування надавача платіжних послуг отримувача.
За приписами пунктів 44, 45 розділу ІІ Інструкції № 163 надавач платіжних послуг платника перевіряє заповнення реквізитів платіжної інструкції, визначених у підпунктах 1-4, 6 пункту 37 розділу II цієї Інструкції, відповідно до вимог додатка до цієї Інструкції.
Надавач платіжних послуг платника відмовляє платнику у виконанні платіжної інструкції в порядку, установленому в пунктах 12 та 27 розділу I цієї Інструкції, якщо реквізити платіжної інструкції заповнено з порушенням розділів I, II цієї Інструкції та додатка до цієї Інструкції.
Платник має право зазначати в платіжній інструкції дату валютування, яка не може бути пізніше 10 календарних днів після складання платіжної інструкції.
Сума платіжної операції обліковується до настання дати валютування на рахунку надавача платіжних послуг платника.
Надавач платіжних послуг платника зобов`язаний забезпечити перерахування суми коштів за платіжною операцією на рахунок надавача платіжних послуг отримувача протягом операційного дня в зазначену в платіжній інструкції дату валютування.
Додатком до Інструкції № 163 визначені Указівки щодо заповнення реквізитів платіжної інструкції, оформленої в паперовій або електронній формі, відповідно до яких, зокрема, щодо реквізитів "Дата прийняття до виконання" та "Дата виконання" передбачено, що у платіжній інструкції в паперовій формі зазначаються прийняття до виконання надавачем платіжних послуг платника платіжної інструкції: число, місяць та рік цифрами у форматі ДД/ММ/РРРР або число зазначається цифрами ДД, місяць - словом і рік - цифрами РРРР, які засвідчуються власноручним підписом уповноваженого працівника, у платіжній інструкції в паперовій формі зазначаються число, місяць та рік виконання платіжної інструкції платника цифрами у форматі ДД/ ММ/РРРР або число зазначається цифрами ДД, місяць - словом, рік - цифрами РРРР, які засвідчуються власноручним підписом уповноваженого працівника.
У свою чергу Указівками щодо заповнення реквізитів платіжної інструкції, оформленої в паперовій або електронній формі, передбачено заповнення реквізиту "Підпис надавача платіжних послуг" таким чином: платіжна інструкція засвідчується підписами [власноручним(ими)/електронним(ими)] уповноваженого працівника надавача платіжних послуг, який оформив платіжну інструкцію, та працівника, на якого покладено функції контролера. У разі перерахування коштів на рахунки отримувачів (фізичних та юридичних осіб), які відкриті в іншого надавача платіжних послуг, платіжна інструкція засвідчується підписом(ами) [власноручним(ими)/ електронним(ими)] уповноваженого(их) працівника(ів) надавача платіжних послуг, визначеного(их) внутрішніми документами надавача платіжних послуг.
Таким чином, твердження контролюючого органу у відзиві про те, що надані платником податків платіжні інструкції є сумнівними та ймовірно складені з порушенням чинного законодавства - не ґрунтується на будь-яких нормах права та доказах, оскільки такі платіжні інструкції були підписані представником банку. У свою чергу, вказані платіжні документи формуються автоматично в електронній формі, тому не можуть бути підписані отримувачем коштів та платником. Більш того, вказані у відзиві на позовну заяву інформація щодо наявного сумніву відповідача у достовірності платіжних документів не була відображена ні у квитанціях про зупинення реєстрації ПН, ні у рішеннях про відмову у реєстрації ПН, що суперечить чинному законодавству.
Відповідно до приписів пункту 11.1 «Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні», затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 № 363, товарно-транспортну накладну суб`єкт господарювання може оформлювати без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім`я, по батькові) Перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які дають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.
Всі надані товарно-транспортні накладні заповнені з дотриманням вимог наказу Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363 «Про затвердження Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні».
Крім того, відсутність в товарно-транспортній накладній інформації щодо вантажно-розвантажувальних операцій не може бути підставою для невизнання господарської операції, оскільки в силу приписів статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Суд зазначає, що суб`єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб`єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.
Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.
На момент формування квитанцій, якими зупинено реєстрацію податкових накладних, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.
Згідно з п. 1 Додатку 3 критерієм ризиковості здійснення операцій є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 1165, платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).
У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (пункт 13 Порядку №1165).
Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку. Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання. Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6). У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування (пункти 14-17 Порядку №1165).
За правилами пункту 19 Порядку №1165, у разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу (додаток 7).
Порядку, після прийняття комісією контролюючого органу рішення про неврахування таблиці даних платника податку така таблиця підлягає розгляду відповідно до пункту 15 цього Порядку (пункт 20 Порядку №1165).
Відповідно до пункту 21 Порядку №1165, якщо рішення про врахування таблиці даних платника податку прийнято до дати набрання чинності цим Порядком, таке рішення залишається чинним до прийняття контролюючим органом рішення про неврахування таблиці даних платника податку.
Таким чином, Порядок №1165 передбачає: 1) можливість (право) платника податків подати до ДПС таблицю даних платника податку згідно Додатку №5, яка підлягає відповідному розгляду та прийняття рішення про її врахування чи неврахування; 2) визначає можливість врахування таблиці даних в автоматизованому режимі; 3) якщо рішення про врахування таблиці даних платника податку прийнято до дати набрання чинності цим Порядком, таке рішення залишається чинним до прийняття контролюючим органом рішення про неврахування таблиці даних платника податку.
Суд зазначає, що обласним податковим управлінням не надано суду жодного обґрунтування щодо застосування / не застосування відповідної таблиці даних платника податку на додану вартість: моменту її подання позивачем до фіскального органу, що впливає на механізм її врахування контролюючим органом. Комісією регіонального рівня не підтверджено того факту, яка ж таблиця даних розглядалася контролюючим органом до моменту формування Квитанцій.
Окрім цього у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної відсутня інформація, які саме документи слід було надати позивачем до контролюючого органу для реєстрації такої спірної податкової накладної, що фактично ставить платника податку у стан невизначеності у питанні документального спростування існуючих на думку відповідача ризиків.
Суд не надає оцінку реальності здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Суд підкреслює, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Така правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, наприклад, у постановах від 23 жовтня 2018 року по справі № 822/1817/18, від 21 травня 2019 року по справі № 0940/1240/18.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок № 520).
Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3).
Пунктами 4, 5 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до п.6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у п. 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Згідно з пунктами 9, 10, 11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Таким чином, норми Порядку №520 визначають строк для надання пояснень та копій документів (365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в ПН/РК) і строк для прийняття рішення Комісією (5 днів з дня отримання документів).
Порядок № 520 не регламентує питання дій контролюючого органу при отриманні документів, які на його думку, на відміну від думки платника податків, не є достатніми для реєстрації податкової накладної, але при наявності у платника надати ці документи до спливу 365 днів.
Тобто, зміст переліку документів, встановлений п.5 Порядку №520 свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов`язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як п. 185.1 ст. 185, так і п.187.1 ст.187 ПКУ.
За викладених обставин суд вважає, що контролюючий орган повинен при зупиненні реєстрації податкових накладних не лише запропонувати надати документи, а навести їх конкретний перелік, оскільки в п.5 Порядку №520 наведений приблизний та не вичерпний («може включати») перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
В іншому випадку така підстава для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі з підстави ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку не може бути застосована.
В той же час, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд приходить до висновку, що контролюючий орган не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 (адміністративне провадження №К/9901/62472/18), від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18 (адміністративне провадження №К/9901/7590/19), від 02.07.2019 у справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19).
При юридичній оцінці рішення про відмову в реєстрації податкової накладної суд враховує, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено перелік документів, необхідних для її реєстрації. З врахуванням цієї обставини невідповідність вимог контролюючого органу в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимог.
Можливість виконання платником податків обов`язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів.
Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі незазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.
З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу про надання документів, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідає критерію обґрунтованості.
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на те, що при розгляді таких спорів судами, крім іншого, має бути встановлено настання обставини, яка обумовлюють обов`язок платника податків скласти податкову накладу та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому Верховний Суд, переглядаючи рішення судів нижчих інстанцій, зазначає, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом (постанова 7 грудня 2022 року по справі № 500/2237/20; адміністративне провадження № К/9901/20572/21).
Стосовно позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН спірну ПН, суд виходить з наступного.
Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
В даному випадку, зобов`язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений із застосуванням належного способу захисту порушеного права, а тому суд вважає вказані позовні вимоги підлягаючими до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданнями адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.
При цьому суд враховує, що вимога про визнання протиправними дій як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування рішень) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
На підставі викладеного суд вважає за необхідне присудити позивачу понесені ним судові витрати з урахуванням розсуду спору відповідно до положень ч.8 ст.139 КАС України, - за рахунок асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління ДПС в Одеській області. Так, з порушенням права, яке потребувало судового захисту, в першу чергу пов`язано прийняття неправомірного рішення ГУ ДПС в Одеській області, тоді як обраний судом спосіб захисту порушеного права позивача шляхом зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну обумовлений процедурою реєстрації ПН в ЄРПН, тобто способом захисту порушеного права.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СКАЙБУД УКРАЇНА» (Одеська обл, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 123, 65003; ЄДРПОУ 39663540) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; ЄДРПОУ 44069166), ДПС України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8; ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби в Одеській області про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10963408/39663540 від 25.04.2024, № 11264093/39663540 від 18.06.2024, № 11278697/39663540 від 20.06.2024, № 11303826/39663540 від 25.06.2024 та № 11403929/39663540 від 11.07.2024 про відмову в реєстрації податкових накладних №3 від 09.04.2024, №15 від 24.08.2023, №18 від 29.08.2023, №4 від 10.10.2023 та № 21 від 26.12.2023.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених ТОВ «СКАЙБУД УКРАЇНА» податкові накладні №3 від 09.04.2024, №15 від 24.08.2023, №18 від 29.08.2023, №4 від 10.10.2023 та №21 від 26.12.2023 датою їх первинного подання платником податків на реєстрацію.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СКАЙБУД УКРАЇНА» судовий збір у розмірі 12112 грн (дванадцять тисяч сто дванадцять грн).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122809028 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Завальнюк І.В.