Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2024 р. Справа № 520/26685/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко О.В.,
при секретарі - Походенко А.І.,
за участі представника позивача - Ониська М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агротоп" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулося, Товариство з обмеженою відповідальністю "Агротоп", з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.03.2024 №0161390407 в частині застосованої штрафної санкції у розмірі 24 248,24 грн. щодо несвоєчасної реєстрації розрахунків коригування.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що прийняте Головним управлінням ДПС у Харківської області податкове повідомлення-рішення від 29.03.2024 №0161390407 в частині застосованої штрафної санкції у розмірі 24 248,24 грн. щодо несвоєчасної реєстрації розрахунків коригування є незаконним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню з в судовому порядку.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі з викликом сторін в судове засідання. Запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Через систему "Електронний суд" представником відповідача надіслано відзив на позов, в якому він заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що ГУ ДПС проведено камеральну перевірку з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних по підприємству ТОВ «АГРОТОП», за результатами якої складено акт від 07.03.2024 № 8608/20-40-04-07-03/34473812, на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення від 29.03.2024 №0161390407.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПК України розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН, зокрема, отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає розрахунок коригування отримувачу. У ГУ ДПС відсутня інформація стосовно отримання підприємством від постачальника спірного розрахунку коригування. Таким чином, позовні вимоги позивача є безпідставними та помилковими, тому не підлягають задоволенню.
В судовому засіданні представник позивача зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просив суд їх задовольнити, з посиланням на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином у відповідності до вимог ст. 126 КАС України.
Суд заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Агротоп" пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації та набуло статусу юридичної особи, податкова адреса (місцезнаходження) вул. Сонячна, буд. 6, с. Сніжків, Валківський район, Харківська область, 63042, код ЄДРПОУ 34473812.
Головним управлінням ДПС у Харківській області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 розділу І, п. 75.1 ст. 75 розділу ІІ Податкового кодексу України, у порядку, визначеному п. 76.2 ст. 76 розділу ІІ Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Агротоп" щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період червень, серпень 2022 року, листопад, грудень 2023 року.
За результатами проведеної перевірки контролюючим органом складено акт про результати камеральної перевірки від 07.03.2024 року №8608/20-40-04-07-03/34473812 (далі також акт перевірки), відповідно до якого перевіркою встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН (а.с. 6 - 11).
На підставі висновків акту камеральної перевірки, Головним управлінням ДПС у Харківській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.03.2024 №0161390407, яким, зокрема, за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до ТОВ "Агротоп" застосовано штраф у сумі 24 248,24 грн. (а.с. 23 - 24).
Скориставшись правом на оскарження у судовому порядку зазначеного вище податкового повідомлення-рішення в частині застосування штрафу 24 248,24 грн. за порушення термінів реєстрації РК, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.
По суті спірних правовідносин суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За правилами, викладеними в п. 192.1 ПК України, п. 22 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 за № 1307, п. 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 за № 1246 і п. 16 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого Постановою КМУ від 16.10.2014 за № 569, розрахунки коригування до податкових накладних, які підлягають наданню отримувачеві (покупцеві) платникові ПДВ, у ЄРПН реєструють:
постачальник (продавець) якщо передбачається збільшення суми компенсації вартості товарів (послуг) на користь такого постачальника (продавця) або коригування кількісних і вартісних показників у підсумку не змінює суми компенсації;
отримувач (покупець) якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів (послуг) на користь їхнього постачальника (продавця).
У пункті 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Фактично вказана норма визначає юридичний факт, яким платник податків може підтверджувати надіслання контролюючому органу даних для забезпечення обробки таких відомостей з метою їх подальшого відображення у ЄРПН.
У пункті 201.10 статті 201 ПК України також передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з п. 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДПС у Харківській області від 29.03.2024 №0161390407, зокрема, за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до ТОВ "Агротоп" застосовано штраф у сумі 24248,24 грн. (а.с. 23 - 24).
Згідно з розрахунком штрафу за порушення термінів реєстрації ПН / РК до ПН в ЄРПН (додаток до податкового повідомлення-рішення) вказану суму штрафу 24248,24 грн. застосовано за порушення реєстрації наступних розрахунків коригування:
- №15404 від 15.06.2022, фактично зареєстровано 19.09.2022, кількість днів порушення граничного терміну реєстрації в ЄРПН 81, сума штрафу 40% 23107,77 грн.;
- №1 від 08.08.2022, фактично зареєстровано 02.09.2022, кількість днів порушення граничного терміну реєстрації в ЄРПН 2, сума штрафу 10% 1140,47 грн. (а.с. 25).
Надаючи оцінку правомірності висновків контролюючого органу щодо порушення позивачем граничних термінів реєстрації розрахунків коригування, суд зазначає таке.
Додатком №1 до листа ТОВ "М.Е.ДОК." від 22.05.2024 Вих. №22/05-6447 підтверджено, що розрахунок коригування №1 від 08.08.2022 отримано ТОВ "Агротоп" від контрагента 01.09.2022 16:08 (ім`я файлу 35000039590621J1201213100000004210820223500.ХМL) та зареєстровано в ЄРПН 02.09.2022 (на наступний день після отримання) (а.с. 15).
Розрахунок коригування №15404 від 15.06.2022 отримано ТОВ "Агротоп" від контрагента 19.09.2022 11:31 (ім`я файлу 33000032285225J1201213100000247510620223300.ХМL) та зареєстровано в ЄРПН 19.09.2022 (в день отримання), що також підтверджується Додатком №1 до листа ТОВ "М.Е.ДОК." від 22.05.2024 Вих. №22/05-6447 (а.с. 13 - 15).
З огляду на зазначене розрахунки коригування №15404 від 15.06.2022, №1 від 08.08.2022 зареєстровані в ЄРПН з дотриманням строків реєстрації РК, визначених ПК України, а отже у контролюючого органу були відсутні підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням в цій частині.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ТОВ "Агротоп" шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 29.03.2024 №0161390407 в частині застосовання штрафу в розмірі 24248,24 грн. за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 132, 134, 139, 242-246, 250, 255-262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агротоп" (вул. Сонячна, буд. 6, с. Сніжків, Валківський район, Харківська область, 63042, код ЄДРПОУ 34473812) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 29.03.2024 №0161390407 в частині застосованої штрафної санкції у розмірі 24248 (двадцять чотири тисячі двісті сорок вісім) грн. 24 коп. щодо несвоєчасної реєстрації розрахунків коригування.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агротоп" (код ЄДРПОУ 34473812) судові витрати щодо сплаченого судового збору в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ 43983495).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 05 листопада 2024 року.
Суддя О.В.Шевченко
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122809949 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних) |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Шевченко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні