Справа № 638/10870/23
Провадження № 2-о/638/49/24
РІШЕННЯ
Іменем України
31 жовтня 2024 року м. Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
Головуючого судді Шишкіна О.В.,
присяжних Печеного О.П., Бондарєва Д.Є.,
за участю секретаря Комлєвої К.С.,
заявника ОСОБА_1 ,
третьої особи ОСОБА_2 ,
представника 3 особи адвоката Борисової І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні зали судових засідань заяву ОСОБА_3 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Печенізької селищної ради Чугуївського району Харківської області, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки, призначення опікуна, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова із заявою, в якій просить визнати його брата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним, встановити над ним опіку і призначити заявника його опікуном.
В обгрунтування заяви зазначає, що зареєстрований та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 , протягом тривалого часу. На його утриманні перебуває рідний брат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інвалід дитинства із діагнозом помірна розумкова відсталість. Наразі останній погано розмовляє. Таким чином, вважає що у зв`язку із тяжким захворюванням, брат не може існувати без сторонньої допомоги, керувати своїми діями, доглядати за собою, взаємодіяти з оточуючими, представляти свої інтереси та здійснювати захист своїх прав, тому виникла необхідність визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним із призначенням заявника його опікуном для захисту прав останнього та надання йому постійної допомоги.
Заявник ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав вимоги, викладені у заяві, та просив визнати свого брата недієздатним та призначити його опікуном ОСОБА_2 .
Представник Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Печенізької селищної ради Чугуївського району Харківської області, в судове засідання не з`явився, у заяві до суду не заперечував проти призначення ОСОБА_1 опікуном свого брата ОСОБА_2 .
Представник 3 особи ОСОБА_2 адвокат Борисова І.М. підтримала подану заяву ОСОБА_1 .
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню за наступних підстав.
Згідно зіст.293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч.2 п.1ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи. Главою2РозділуІV ЦПК Україниврегульовано саме порядок розгляду судом справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи. У відповідності дост. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Заявник ОСОБА_1 зареєстрований та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою також проживає рідний брат заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інвалід дитинства із діагнозом помірна розумкова відсталість, перебуваючий на його утриманні.
Ухвалою Дзержинського районного суду від 29.01.2024 року по справі було призначено судову психіатричну експеризу.
Як вбачається із висновку судово-психіатричного експерта № 408 від 10.06.2024 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на теперішній час виявляє хронічний, стійкий психічний розлад у формі помірної розумової відсталості, внаслідок чого він не може розуміти значення своїх дій та керувати ними.
Відповідно до ч. 1ст. 300 ЦПК Українисуд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Згідно ч. 1 ст. 41ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Частина 4Статті 63 ЦК України, визначає, що опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обовязки опікуна чи піклувальника. Таким чином, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обовязком суду, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.
Аналізуючи при цьому як нормиЦК Українитак іЦПК Україниуданому питанні, слід дійти висновку, що законодавець, захищаючи недієздатну особу покладає на суд обовязок відразу у рішенні про визнання особи недієздатною вирішити питання захисту прав цієї особи шляхом призначення їй опікуна. При цьому із змісту нормЦКта ЦПК також вбачається вагома роль органу опіки та піклування, який зобовязаний надати ґрунтовне подання суду щодо призначення опікуна, при цьому саме на вказаний орган покладається обовязок знайти особу, яка за своїми якостями (стан здоровя, родинні звязки тощо) найбільш ефективно для особи, визнаної недієздатною, може виконувати обовязки опікуна.
Відповідно подання Печенізької селищної військової адміністрації Чугуївського району Харківської області від 13.02.2024 року №01-09/277 Рада опіки та піклування вважає, що ОСОБА_4 може бути призначений опікуном над братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Тому, оцінивши подані докази у їх сукупності, суд прийшов до переконання, що звернення заявника є обґрунтованим, обставини, наведені ним, знайшли підтвердження під час судового розгляду справи, є передбачені законом підстави для задоволення заявлених вимог заяви, а відтак такі підлягають задоволенню.
Згідно ч. 6ст. 300 ЦПК Українистрок дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним, встановити над ним опіку та призначити брата ОСОБА_3 , його опікуном.
Строк дії даного рішення суд встановлює тривалістю у два роки з моменту набрання ним законної сили.
Згідно ч. 1ст. 40 ЦК Українифізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
У відповідності до вимог ч.2ст.299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст.39,40,60 Цивільного кодексу України, ст. ст.19,76-81,263-265,295-300 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Заяву ОСОБА_3 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Печенізької селищної ради Чугуївського району Харківської області, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки, призначення опікуна - задовольнити.
Визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Призначити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 опікуном над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Копії рішення суду після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, та органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Встановити строк дії рішення - 2 (два) роки з моменту набрання ним законної сили.
Крім того, за приписами ч. 5ст. 300 ЦПК Українирішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Роз`яснити положення ч.ч. 7, 8ст. 300 ЦПК України, згідно яких клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною першою цієї статті.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий суддя О.В. Шишкін
Присяжні О.П. Печений
Д.Є. Бондарєв
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122814532 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Шишкін О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні