Ухвала
від 05.11.2024 по справі 711/8422/24
ПРИДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/8422/24

Номер провадження 1-кс/711/2280/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2024 року

м.Черкаси

Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу представника скаржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Салютем Транс» - ОСОБА_3 на бездіяльність СУ ГУНП в Черкаській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -

В С Т А Н О В И В:

25.10.2024 до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси надійшла скарга від представника скаржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Салютем Транс» - ОСОБА_3 на бездіяльність СУ ГУНП в Черкаській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за його заявою від 08.10.2024 № 925/361/24/209.

Скаргу обґрунтовує тим, що 09 жовтня 2024 року на адресу Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Черкаській області була направлена заява від 08.10.2024 року № 925/361/24/209 ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Салютем Транс», арбітражного керуючого ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення (заява була вручена за довіреністю 14.10.2024 року).

Відповідно до ст. 304 Кримінального процесуального кодексу України (далі КПК України) скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.

Бездіяльність Слідчого управління ГУ НП у Черкаській області була допущена фактично з 15.10.2024 року, після спливу 24-годинного строку на виконання вимог ст. 214 КПК України щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (оскільки строк на внесення був встановлений з 14.10.2024 року до 15.10.2024 року).

Станом на сьогоднішній день, від Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Черкаській області не надійшло жодної письмової інформації щодо повідомлення про внесення на підставі заяви ліквідатора відомостей до ЄРДР, зокрема і витяг з ЄРДР.

Враховуючи це, строк на оскарження бездіяльності щодо невнесення відомостей до ЄРДР складає період з 16.10.2024 по 25.10.2024 року.

Вказане свідчить про бездіяльність, оскільки слідчим/дізнавачем не було розглянуто клопотання заявника про проведення слідчих дій.

Враховуючи викладене просив:

1) Визнати бездіяльність компетентних осіб Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Черкаській області щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення кримінального правопорушення згідно заяви ліквідатора ТОВ «Салютем Транс», арбітражного керуючого ОСОБА_3 від 08.10.2024 року № 925/361/24/209 неправомірною;

2) Зобов`язати компетентних осіб Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Черкаській області внести відомості по заяві від 08.10.2024 року № 925/361/24/209 ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю «Салютем Транс», арбітражного керуючого ОСОБА_3 до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування;

3) Зобов`язати компетентних осіб Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Черкаській області в рамках досудового розслідування кримінального провадження розглянути заявлене в п. 4 прохальної частини заяви від 08.10.2024 року № 925/361/24/209 про вчинення слідчих дій, та здійснити, зокрема, певні слідчі дії, які зазначені у заяві про вчинення злочину від 08.10.2024 року №925/361/24/209 та в цій скарзі.

В судове засідання скаржник не з`явився, проте, до початку судового засідання через канцелярію суду, ОСОБА_3 подав заяву про розгляд скарги без участі представника, скаргу підтримав повністю та просить задовольнити.

Представник СУ ГУНП в Черкаській області не з`явився, причину неявки не повідомив, про час, дату та місце слухання справи був повідомлений належним чином. Клопотання про відкладення судового засідання не подавав.

Обов`язкової участі сторін не встановлено.

Дослідивши письмові матеріали додані до скарги, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

У відповідності до вимог ч.ч.1, 2 ст.304 КПК скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.

Правило дотримання десятиденного строку на оскарження до слідчого судді рішення слідчого має на меті гарантувати правову визначеність і забезпечити, щоб кримінальні провадження розглядалися впродовж розумного часу, не змушуючи органи влади та інших зацікавлених осіб перебувати у стані невизначеності.

Це правило надає особі, яка має право на оскарження, достатній строк для роздумів стосовно того, чи подавати скаргу, для чіткого визначення своїх аргументів та окреслення стверджувальної правової позиції, і визначає період, після закінчення якого контрольна функція суду не здійснюється.

Необхідно звернути увагу, що у рішенні від 03 квітня 2008 року у справі "Пономарьов проти України", Європейський суд з прав людини зробив висновок про те, що правова система багатьох країн-членів передбачає можливість продовження строків, якщо для цього є обґрунтовані підстави. Разом з тим, питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими, тому від судів вимагається вказувати підстави для поновлення строку. Проте навіть тоді можливість поновлення не буде необмеженою, оскільки сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан потрібного їм судового провадження. У кожній справі суди мають перевіряти, чи виправдовують підстави для поновлення строків для оскарження втручання у принцип юридичної визначеності. Поняття поважних причин пропуску строків є оціночним, а його вирішення покладається на розсуд суду. Зокрема, під поважними причинами слід розуміти лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, пов`язані дійсно з істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливлювали своєчасне звернення до суду у визначений законом строк. При цьому особа, яка бажає подати скаргу має діяти сумлінно для того, що б ефективно реалізувати своє право. Тобто окрім принципу правової визначеності важливим також є і принцип добросовісності, як загальноправовий принцип, який передбачає необхідність сумлінної та чесної поведінки суб`єктів при виконанні своїх юридичних обов`язків і здійсненні своїх суб`єктивних прав. У суб`єктивному значенні добросовісність може розглядатися як усвідомлення суб`єктом власної сумлінності та чесності при здійсненні ним прав і виконанні обов`язків.

Хоча ст.117КПК Українимістить нормущодо поновленняпропущеного строку,але цеможливо лишев разінаявності поважнихпричин пропускутакого строку.Тому привирішенні питанняпро поновленняпропущеного строку,у томучислі йстроку наоскарження рішенняслідчого,до увагимають братися:тривалість самогопроцесуального строку;час,який минувз датизавершення процесуальногостроку;наявність чивідсутність обставин,які об`єктивноперешкоджали особіреалізувати своєправо (повноваження)в межахвизначеного процесуальногостроку;поведінку особи,яка звертаєтьсяз відповіднимклопотанням,зокрема,чи вживалаособа розумнихзаходів длятого,щоб реалізуватисвоє право(повноваження)в межахпроцесуального строкута якнайшвидшепісля його закінчення (у разі наявності поважних причин його пропуску) та інші доречні обставини.

Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає, що скаржником з поважних причин пропущено строк на звернення до суду із даною скаргою, а тому він підлягає поновленню.

Відповідно до ст.307 КПК України, за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала. Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: скасування рішення слідчого чи прокурора; зобов`язання припинити дію; зобов`язання вчинити певну дію; відмову в задоволенні скарги.

Відповідно до ч.1 ст.214 КПК України, - слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.

Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ч.2 ст.214 КПК).

Слідчий, прокурор або інша службова особа уповноважена на прийняття й реєстрацію заяви чи повідомлень про кримінальне правопорушення, зобов`язані прийняти й зареєструвати таку заяву або повідомлення. Відмова у прийняття та реєстрації заяви або повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається (ч.4 ст.214 КПК).

Відповідно до Узагальнення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» від 12 січня 2017 року №9-49/0/4-17, - під час розгляду скарг на бездіяльність, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР, слідчим суддям необхідно враховувати, що КПК дійсно передбачає внесення до ЄРДР відомостей на підставі заяв та повідомлень про кримінальне правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень. Разом з тим слід враховувати, що на цьому етапі розвитку правових відносин щодо ймовірного вчинення діяння, відповідальність за яке встановлена КК, не достатньо об`єктивних даних навіть для попередньої констатації наявності або відсутності ознак складу злочину. Якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК.

Також, наявна правова позиція ВП ВС у справі щодо юрисдикції спору, де Палата також прийшла до висновку, якщо із звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначенихКПК України, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно достатті 284 КПК України.

Постанова ВП ВС від 23 січня 2019 року у справі номер 456/544/18- https://reyestr.court.gov.ua/Review/79472794.

Тобто, слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення може бути оскаржена відповідно допункту 1 частини першої статті 303 КПК, що і оскаржується заявником.

В судовому засіданні встановлено, що 09.10.2024 на адресу СУ ГУНП в Черкаській області поштовою кореспонденцією була направлена заява від 08.10.2024 № 925/361/24/209 ліквідатора ТОВ «Салютем Транс», арбітражного керуючого ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення.

Як вбачається з відстеження трек-номеру, поштове відправлення вручено за довіреністю 14.10.2024.

За таких обставин уповноважений орган повинен був внести відомості про кримінальні правопорушення до ЄРДР, розпочати розслідування, а у випадку відсутності складу злочину закрити кримінальне провадження відповідно до ст.284 КПК України.

На момент розгляду скарги слідчим суддею не було отримано відомостей про те, що кримінальне правопорушення за заявою від 08.10.2024 № 925/361/24/209 ліквідатора ТОВ «Салютем Транс» арбітражного керуючого ОСОБА_3 внесено до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань.

Оскільки при розгляді вказаної заяви про кримінальне правопорушення не було дотримано вимог ст.214 КПК України, а інших обставин не встановлено, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення скарги в цій частині.

Разом з тим, щодо вимоги скаржника про визнання неправомірною бездіяльність компетентних осіб Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Черкаській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР, то дана вимога не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Так, за наслідками розгляду скарги на бездіяльність прокурора, слідчого, передбачену п.1 ч.1 ст.303 КПК України, слідчий суддя може постановити лише одне з рішень, передбачених ст.307 КПК України. Отже, в даному випадку встановлено, що уповноваженими особами СУ ГУНП в Черкаській області не дотримано обов`язку із внесення відомостей до ЄРДР, то слідчий суддя має ухвалити рішення, яким зобов`язати його вчинити таку дію.

Крім того, щодо вимоги скаржника про зобов`язання компетентних осіб СУ ГУНП в Черкаській області в рамках досудового розслідування кримінального провадження розглянути заявлене в п. 4 прохальної частини заяви від 08.10.2024 року № 925/361/24/209 про вчинення слідчих дій, та здійснити, певні слідчі дії, слід зазначити наступне.

Приписами ч.1 ст.9 КПК України визначено, що під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.

Відповідно до положень ст.22 КПК України, кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.

Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.

Так, статтею 220 КПК України передбачено, зокрема, право іншої особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, або її представника звернутися до слідчого, дізнавача, прокурора з клопотанням про виконання будь-яких процесуальних дій, у випадках, установлених цим Кодексом,

Таким чином, представник ТОВ «Салютем Транс» може звертатися із клопотанням у відповідності до ст. 220 КПК України, повноваження якого, у випадку, якщо це є особа, яка має право бути представником у кримінальному провадженні, підтверджується відповідним документами.

В той же час, слідчий здійснює процесуальну діяльність відповідно до вимог КПК України. Усі рішення про спрямування досудового розслідування і проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій слідчий приймає самостійно, за винятком випадків, коли законом передбачено одержання згоди прокурора або рішення (дозволу) слідчого судді, суду чи погодження керівника слідчого підрозділу або якщо рішення про їх проведення приймає виключно прокурор, та є відповідальним за їх виконання.

За чинним законом слідчий, здійснюючи свої повноваження, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов`язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення слідчого. Постанови слідчого, винесені відповідно до закону в кримінальній справі, яка перебуває в його провадженні, є обов`язковими для виконання всіма підприємствами, установами і організаціями, посадовими особами і громадянами.

Враховуючи, що слідчий має дискреційні повноваження та відповідно до ч.1 ст. 40 КПК Українинесе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій, а слідчий суддя, під час розгляду скарг на бездіяльність прокурора, слідчого, передбачену п.1 ч.1 ст.303 КПК України, не уповноважений на прийняття рішень щодо зобов`язання слідчого вчинити певні слідчі (розшукові) дії, то за таких обставин в цій частині скарга задоволенню не підлягає.

Згідно з п.18 ст.3 КПК України слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.

З урахуванням викладеного вище, слідчий суддя приходить до висновку, що скаргу представника скаржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Салютем Транс» - ОСОБА_3 на бездіяльність СУ ГУНП в Черкаській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань слід задовольнити частково.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.214, 303-310, 372, 376 КПК,-

П О С Т А Н О В И В:

Скаргу представника скаржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Салютем Транс» - ОСОБА_3 на бездіяльність СУ ГУНП в Черкаській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань задовольнити частково.

Зобов`язати уповноважених осіб Слідчого управління ГУНП в Черкаській області, у відповідності до вимог ст.214 КПК України, внести відомості, які містяться у заяві від 08.10.2024 № 925/361/24/209 ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Салютем Транс», арбітражного керуючого ОСОБА_3 , до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

В іншій частині скарги відмовити.

Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

СудПридніпровський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення05.11.2024
Оприлюднено07.11.2024
Номер документу122814721
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —711/8422/24

Ухвала від 05.11.2024

Кримінальне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Піковський В. Ю.

Ухвала від 28.10.2024

Кримінальне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Піковський В. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні