справа № 198/442/24
провадження № 2-о/0198/32/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2024 року Юр`ївський районний суд Дніпропетровської області у складі судді ГайдарІ.О., за участю секретаря судового засідання Довгопол О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ща Юріївка Павлоградського району Дніпропетровської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування виконавчий комітет Юр`ївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області, про встановлення факту родинних відносин,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин, зазначивши в обґрунтування вимог таке.
Мати заявниці ОСОБА_2 є непрацездатною особою з інвалідністю 2-ї групи у зв`язку із психічним захворюванням з 01.07.1989 пожиттєво.
Через суттєве погіршення психічного та фізіологічного стану матері постійно виникає необхідність у періодичному амбулаторному лікуванні, однак остання відмовляється добровільно лікуватися. На підставі викладеного, з метою надання згоди на психіатричну допомогу та отримання ліків за рецептом виникла необхідність у визнанні її недієздатною або обмежено дієздатною та призначенні заявниці опікуном (піклувальником). Однак, під час підготовки документів з`ясувалось, що відсутнє в повній мірі підтвердження родинних стосунків із матір`ю, зокрема, ОСОБА_1 не може підтвердити зміну свого дівочого прізвища внаслідок укладення та реєстрації шлюбу в ОСОБА_3 .
Оскільки в позасудовому порядку шляхом звернення до органів ДРАЦС заявниці не вдалося вирішити питання про отримання документів на підтвердження зміни прізвища, ОСОБА_1 змушена звернутися до суду та просить встановити факт, що вона є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 21.10.2024 у цивільній справі відкрито провадження та призначено судовий розгляд.
Заявниця та її представник адвокат Ільченко І.В. у судове засідання не з`явились, остання в поданій заяві просила провести розгляд справи за їх відсутності.
Представник органу опіки та піклування виконавчого комітету Юр`ївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області в судове засідання не з`явився, надав письмову заяву, в якій просив розглянути справу за відсутності представника, при цьому не заперечував проти задоволення заяви.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши повно та всебічно обставини, факти та відповідні їм правовідносини, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема, про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Мати заявниці ОСОБА_2 є особою з інвалідністю 2-ї групи у зв`язку із психічним захворюванням з 01.07.1989 пожиттєво. Відповідно до виписки з Акта огляду МСЕК № 033848 ОСОБА_2 є непрацездатною.
Через суттєвє погіршення психічного та фізіологічного стану матері заявниці постійно виникає необхідність у періодичному амбулаторному лікуванні, однак остання відмовляється добровільно лікуватися. Через відмову матері звертатись для отримання психіатричної допомоги та відповідних ліків з метою покращення стану здоров`я виникла необхідність у визнанні її недієздатною або обмежено дієздатною та призначенні заявниці опікуном (піклувальником).
Відповідно до ст.ст. 55, 63 Цивільного кодексу України опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права та обов`язки. Опікун або піклувальних призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Відповідно до ст. 242 ЦК України опікун є законним представником малолітньої особи та фізичної особи, визнаної недієздатною.
Згідно зіст.296ЦПК України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Однак, заявниця виявила, що не має в повній мірі доказів на підтвердження родинних стосунків із матір`ю, внаслідок чого вона позбавлена можливості звернутись до суду з такою заявою.
Так відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 13.09.1968, дівоче прізвище ОСОБА_1 зазначено як ОСОБА_4 .
У 1986 році заявниця уклала шлюб із ОСОБА_5 , який було зареєстровано в ОСОБА_3 та змінила прізвище із « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_6 », однак 25.01.1991 вказаний шлюб було розірвано. Після розірвання шлюбу вона залишила собі прізвище « ОСОБА_6 ». При цьому оригінал свідоцтва про шлюб залишився в органах реєстрації актів цивільного стану, а його копії відсутні.
20 липня 1996 року ОСОБА_1 уклала шлюб із ОСОБА_7 та змінила прізвище з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_8 », але вже 20.10.1997 шлюб розірваний, а заявниця повернула собі дошлюбне прізвище « ОСОБА_6 ».
22.02.2024 ОСОБА_1 звернулася доПавлоградського відділуДРАЦС уПавлоградському районіДніпропетровської областііз заявоюпро наданняінформації напідтвердження укладенняшлюбу з ОСОБА_5 ,однак листомвід 03.10.2024її булоповідомлено,що станомна 03.10.2024до Павлоградськоговідділу ДРАЦСвідповідь назапит відорганів РАЦСТуркменістану ненадходила.
Оскільки Законом України «Про вихід із Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах 1993 року та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22 січня 1993» Україна денонсувала цей міжнародний договір, отримати відповідну інформацію з Туркменістану неможливо.
Отже, в інший спосіб встановити факт родинних відносин, ніж через звернення до суду, неможливо.
У пункті 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» судам роз`яснено, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 273 ЦПК України (пункт 1 частини першої статті 315 діючого ЦПК України) суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
Факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підтверджується:
- копією свідоцтва про народження заявниці, серії НОМЕР_1 , виданого 13.09.1968, де матір`ю дитини зазначено ОСОБА_2 ;
- паспортом громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виданим Борівським РВМВС України в Харківській області 31.03.1999;
- паспортом громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданим Борівським РВМВС України в Харківській області 17.06.2002;
- довідкою від 15.02.2023 № 1245-7001723148 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
- довідкою від 15.02.2023 № 1245-7001723216 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Необхідно відмітити, що відповідно до паспортів заявниці та ОСОБА_2 , а також довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 та її мати і постійно зареєстровані, і взяті на облік як внутрішньо переміщені особи за одніми адресами.
Таким чином, оскільки від встановлення факту родинних відносин у заявниці залежить виникнення права на оформлення опіки над її матір`ю ОСОБА_2 , отримання соціальної допомоги по догляду за нею, та враховуючи те, що в позасудовому порядку встановити такий факт неможливо, а чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення таких юридичних фактів, при цьому ОСОБА_1 має в своєму розпорядженні оригінали поданих документів, суд вважає можливим задовольнити вимоги заявниці.
Керуючись статтями 12, 76, 81, 89, 91, 141, 263-265, 315, 319 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування виконавчий комітет Юр`ївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області, про встановлення факту родинних відносин задовольнити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відомості про учасників справи:
- ОСОБА_1 (адреса зареєстрованого місця проживання як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_2 );
- орган опіки та піклування виконавчий комітет Юр`ївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області (адреса місцезнаходження: 51300, Дніпропетровська область, Павлоградський район, с-ще Юріївка, вул. Центральна, буд. 67/1).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду в порядку, передбаченому ЦПК України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 06 листопада 2024 року.
Суддя І. О. Гайдар
Суд | Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122821916 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області
Гайдар І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні