Ухвала
від 05.11.2024 по справі 525/1106/24
ВЕЛИКОБАГАЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 525/1106/24

Провадження №2/525/359/2024

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 листопада 2024 року селище Велика Багачка

Великобагачанський районний суд Полтавської області у складі:

головуючоїсудді Прасол Я.В.,

секретаря судового засідання Хоменка М.М.,

з участю позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача адвоката Лисенко Н.В.,

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 ,

розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в селищі Велика Багачка матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_2 , Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства,

у с т а н о в и в:

У провадженні Великобагачанського районного суду Полтавської області перебуває вищевказана цивільна справа.

05.09.2024 судом відкрито загальне позовне провадження у справі, підготовче засідання призначено на 10.10.2024, відповідачу та третім особам, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору роз`яснено порядок та строки подання відзиву та письмових заперечень проти позову.

Підготовче засідання було відкладено на 05.11.2024 з поважних причин.

У підготовчому засіданні 05.11.2024 судом на обговорення поставлено питання про зупинення провадження у справі з підстав визначених п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України.

Позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Лисенко Н.В., покладалися на розсуд суду.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 просила зупинити провадження у справі.

Інші учасники судового розгляду у підготовче засідання не з`явилися.

Суд, заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що провадження у справі слід зупинити з наступних підстав.

Із матеріалів справи установлено, що відповідач по справі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був призваний для проходження військової служби, у зв`язку з мобілізацією 10.11.2023. З 16 по 17 лютого 2024 року зник безвісти внаслідок штурмових дій противника біля н.п. Авдіївка Покровського району Донецької області. З даного приводу ВП №3 Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області внесені відомості до ЄРДР за №12024170550000318 від 23.03.2024 за ч. 1 ст. 115 КК України, ОСОБА_3 оголошений у державний розшук, відомості про нього внесені до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин 16.05.2024.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 251ЦПК України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку розшуку відповідача в разі неможливості розгляду справи за його відсутності.

Згідно п. п. 2, 8 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. 2 ч. 1 ст. 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції; пунктом 4частини першої статті 252 цього Кодексу, - до розшуку відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», особа, зникла безвісти за особливих обставин, має всі права, гарантовані Конституцією та законами України, а також має право на всебічне розслідування обставин її зникнення та встановлення її місцеперебування. Держава зобов`язана вжити всіх можливих заходів для розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин.

Частиною 1 ст. 8 вказаного Закону встановлено, що набуття правового статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, не зменшує обсяг цивільної правоздатності такої особи.

Верховний суд в постанові від 28 лютого 2018 року по справі № 317/3139/15-ц зазначив, що завідоме залучення, як сторони відповідача у справі, фактично відсутньої фізичної особи щодо якої є не скасоване судове рішення про визнання її безвісно відсутньою, всупереч вимогам закону унеможливлює здійснення такою особою її процесуальних прав і виконання нею її процесуальних обов`язків, передбачених цивільним процесуальним законодавством.

З огляду на положення пункту першого статті 6 Європейської Конвенції з прав людини, частини першої, п`ятої статті 263 ЦПК України, фізична відсутність у сторони зазначеної вище можливості принципово позбавляє суд змоги ухвалити обґрунтоване судове рішення, що не відповідає завданню цивільного судочинства в аспекті справедливого розгляду і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, а також суперечить одній з основних засад цивільного судочинства - принципу змагальності сторін.

Засада рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом забезпечує гарантії доступності правосуддя та реалізації права на судовий захист, закріпленого в частині першій статті 55 Конституції України. Ця засада є похідною від загального принципу рівності громадян перед законом, визначеного частиною першою статті 24 Основного Закону України, і стосується, зокрема, сфери судочинства. Рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом передбачає єдиний правовий режим, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав.

Отже, продовження розгляду даної справи без участі відповідача, який проходить службу у лавах ЗСУ на особливий період, набув статусу особи зниклої безвісти за особливих обставин, призведе до порушенняпринципу змагальності сторін (ст. 12 ЦПК України). Саме тому, суд вважає за необхідне зупинити провадження по даній справі.

Керуючись ст. ст. 251, 252, 260-261, 352-354 ЦПК України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод,

п о с т а н о в и в:

Зупинити провадження в цивільній справі №525/1106/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_2 , Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства, до припинення перебування відповідача ОСОБА_3 у складі ЗСУ під час дії воєнного стану.

Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Я.В. Прасол

СудВеликобагачанський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення05.11.2024
Оприлюднено07.11.2024
Номер документу122823157
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —525/1106/24

Ухвала від 05.11.2024

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Прасол Я. В.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Прасол Я. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні