Справа № 526/3578/24
Провадження № 2/526/1268/2024
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
01 листопада 2024 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - Киричка С.А.,
з участю секретаря Широколави О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Гадяч цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Краснолуцької сільської ради, третя особа: приватний нотаріусМиргородського районногонотаріального округуПолтавської областіЗаєць НінаМиколаївна про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
встановив:
У вересні 2024 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Краснолуцької сільської ради, третя особа: приватний нотаріусМиргородського районногонотаріального округуПолтавської областіЗаєць НінаМиколаївна про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Просила визначити додатковий строк для прийняття спадщини, що залишилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 24 вересня 2024 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання.
У судове засідання позивач не з`явилася, надала до суду заяву, просила розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача Краснолуцької сільської ради у судове засідання не з`явився, але надав заяву про розгляд справи без участі їх представника, проти позовних вимог ОСОБА_1 не заперечують.
Третя особа приватний нотаріус Заєць Н.М. в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі та пояснення по справі.
Згідно з ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до п. 1ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріли справи,приходить до висновку, що позов є обґрунтованих та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.2ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно зі ст. ст. 4,5ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Вирішуючи справу по суті позовних вимог, суд виходив з положень ст. 81 Цивільного процесуального кодексу Українипро обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Доведенню підлягають обставини, які мають значення для прийняття рішення по справі і по яким у сторін і інших осіб, які приймають участь у справі, виникає спір.
Відповідно до вимогст. 76 Цивільного процесуального кодексу Українидоказами являються будь-які фактичні данні, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення сторін та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їх представників, допитаних у якості свідків, пояснень свідків, письмових доказів, речових доказів, тощо.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , про що складено відповідний актовий запис 06.02.2024 року №56, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 06.02.2024 року .
Згідно довідки Краснолуцької сільської ради від 10.09.2024 року ОСОБА_3 станом на 04.02.2024 року проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження та Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища.
Згідно пояснень приватного нотаріуса Заєць Н.М. від 11.09.2024 року із заявою про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 звернулася ОСОБА_1 , якій було відмовлено у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини.
Статтею 1217 ЦК Українипередбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч.1ст.1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч.1ст.1269 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкоємцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Згідно з частиною третьою ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, втому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, тривала хвороба позивачки (згідно довідки КП «Гадяцька МЦЛ»), є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Таким чином,на підставі викладеного та досліджених доказів, суд дійшов до висновку, що причини, на які посилається позивачка щодо пропущення строку для прийняття спадщини після смерті її матері є поважними, пов`язані з об`єктивними обставинами, тому у суду є підстави визначити позивачці додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини, тривалістю два місяці, початок перебігу якого вираховувати з дня набрання рішенням суду законної сили.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 3, 4, 8, 10, 11, 81, 175, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд,
вирішив :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Краснолуцької сільської ради, третя особа: приватний нотаріусМиргородського районногонотаріального округуПолтавської областіЗаєць НінаМиколаївна про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити .
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_2 терміном в два місяці .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Полтавського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 04.11.2024 року.
Повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , жителька АДРЕСА_2 .
Відповідач: Краснолуцька сільська рада, код ЄДРПОУ 21051102, юридична адреса: Полтавська область, Миргородський район, с. Красна Лука, вул. Миру,24.
Третя особа: Приватний нотаріус Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Заєць Ніна Миколаївна, юридична адреса: Полтавська область, Миргородський район, м. Гадяч, вул. Драгоманова,37.
Суддя: С. А. Киричок
Суд | Гадяцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122823164 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Гадяцький районний суд Полтавської області
Киричок С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні