Справа № 553/1151/24
Провадження № 2-о/553/45/2024
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
06.11.2024м. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави у складі:
головуючого судді Москаленко В.В.,
за участю присяжних Денисенка М.І., Хворостяна І.М.,
заявника ОСОБА_1
представника заявника адвоката Мошака О.М.
особи щодо якої вирішується питання недієздатності ОСОБА_2
представника особи адвоката Шеховцової І.О.,
секретаря судового засідання Рябоконя Є.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування Подільської районної у місті Полтаві ради про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаною заявою, в якій просить визнати його матір ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною та призначити його опікуном. Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 , є особою з психічним захворюванням та має діагноз когнітивні порушення, судинна деменція вираженого ступеню та знаходиться на обліку у Відокремленому підрозділі обласній консультативній психоневрологічній поліклініці зі стаціонаром КП «Обласний заклад надання психіатричної допомоги». Внаслідок хвороби вона не може висловлювати свої думки, не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. ОСОБА_1 має можливість дбати про свою матір, створювати необхідні забезпечувати її доглядом та лікуванням, проти призначення його опікуном не заперечує.
Ухвалою суду від 09.04.2024 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи в порядку окремого провадження.
Ухвалою суду від 16.07.2024 призначено судово-психіатричну експертизу та зупинено провадження у справі.
Ухвалою суду від 09.10.2024 поновлено провадження у справі.
Заявник в судовому засіданні заяву підтримав та просив її задовольнити.
Представник заявника адвокат Мошак О.М. в судовому засіданні заяву підтримав, просив задовольнити.
Представник ОСОБА_2 адвокат Шеховцова І.О. у судовому засіданні вимоги заяви підтримала та просила задовольнити.
Представник заінтересованої особи органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Подільської районної у місті Полтаві ради в судовому засіданні не заперечував проти задоволення заяви.
Суд ,заслухавши думку сторін, перевіривши матеріали справи, дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.9).
ОСОБА_2 та ОСОБА_1 проживають за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про фактичне проживання особи без реєстрації та довідкою про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб (а.с. 8, 10).
ОСОБА_2 хворіє на судинну деменцію та потребує денного догляду, догляду вдома, паліативного догляду вдома, отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи, що підтверджується консультативним висновком спеціаліста від 01.02.2024 та висновком №200 про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку,
унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі (а.с. 11-12).
Відповідно до висновку про стан здоров`я, витягу про наявність судимості та характеристик, ОСОБА_1 за станом здоров`я може надавати сторонній догляд, судимостей не має, працює старшим диспетчером підприємства АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» та має середній дохід в розмірі 35895,65 грн. на роботі проявляє себе сумлінним, добросовісним, ініціативним працівником (а.с. 13-17).
Відповідно до Висновку судово-психіатричного експерта № 527 від 30.09.2024, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на даний час виявляє ознаки стійкого, хронічного психічного розладу у вигляді судинної деменції, нездатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (а.с. 62-64).
Відповідно до подання органу опіки та піклування Подільської районної у місті Полтаві ради від 17.10.2024, орган опіки і піклування вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 (а.с. 71).
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (пункт 1 частини першої цієї ж статті).
Відповідно до ч.1 ст.295 Цивільного процесуального Кодексу України, заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у наркологічному або психіатричному закладі, за місцезнаходженням цього закладу.
Статтею 30 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) передбачено, що цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Згідно із ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про: обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
У відповідності до ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відтак, оскільки висновком судово-психіатричної експертизи встановлено, що ОСОБА_2 внаслідок хронічного стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, є достатні підстави для визнання її недієздатною.
Відповідно до ст. 41 ЦК України правовими наслідками визнання особи недієздатною, є зокрема, відсутність у неї права вчинення самостійно будь-якого правочину. Такі дії від імені недієздатної особи вчиняє її опікун.
Отже, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.
Аналізуючи при цьому як норми ЦК України так і ЦПК України у даному питанні, слід дійти висновку, що законодавець, захищаючи недієздатну особу, покладає на суд обов`язок відразу у рішенні про визнання особи недієздатною вирішити питання захисту прав цієї особи
шляхом призначення їй опікуна за поданням органу опіки та піклування. При цьому із змісту норм ЦК та ЦПК також вбачається вагома роль органу опіки та піклування, який зобов`язаний надати ґрунтовне подання суду щодо призначення опікуна, при цьому саме на вказаний орган покладається обов`язок знайти особу, яка за своїми якостями (стан здоров`я, родинні зв`язки тощо) найбільш ефективно для особи, визнаної недієздатною, може виконувати обов`язки опікуна.
Отже, призначення опікуна недієздатній особі на думку суду переслідує перш за все найважливішу ціль не залишити безправною особу, яка за своїм статусом позбавлена самостійно здійснювати свої права у суспільстві.
Опіка (піклування) є особливою формою державної турботи про неповнолітніх дітей, що залишились без піклування батьків, та повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів.
Порядок встановлення опіки над особою, яка визнана судом недієздатною, виконання опікуном своїх обов`язків та звільнення від повноважень опікуна визначений гл. 6 ЦК України та Правилами опіки та піклування, затвердженими наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року № 34/166/131/88 (далі - Правила).
Згідно із ст. 55 ЦК України та п. 1.2 Правил опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Статтею 58 ЦК України визначено, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
За вимогами ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
У відповідності до приписів ст. 67 ЦК України та Розділу 4 Правил, опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
Відповідно до ч.ч. 2, 3, 4 ст. 63 ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун та піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Заявляючи вимоги про визнання фізичної особи недієздатною, заявник просить призначити себе опікуном над своєю матір`ю.
Частиною 4 ст. 63 ЦК України визначено, що опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
При вирішенні питання щодо призначення опікуна, суд враховує, що заявник є сином недієздатної та не має медичних протипоказань для здійснення повноважень опікуна; заявник та недієздатна є близькими родичами, що в сукупності дає підстави вважати можливим виконання обов`язків опікуна над недієздатною матір`ю.
Правилами ст. 41 ЦК України передбачені правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною, а саме: над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка; недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину; правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун. Крім того, відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати по справі (в т.ч. витрати на проведення судової експертизи) відносяться за рахунок держави.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Враховуючи вид психічного захворювання, яким страждає ОСОБА_2 , тривалість захворювання, суд вважає необхідним встановити строк дії цього рішення - два роки.
На підставі ст.39, ч.1 ст.60 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 82, 258-259, 263-265, 299-300 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування Подільської районної у місті Полтаві ради про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку с.Донецьке, Ізюмського району Харківської області, яка зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 та проживає за адресою: АДРЕСА_1 - недієздатною.
Встановити опіку над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку с. Донецьке, Ізюмського району Харківської області та призначити опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Встановити строк дії рішення - 2 (два) роки з дня набрання рішенням законної сили.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення до Полтавського апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Полтави або безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Москаленко
Присяжні Денисенко М.І.
Хворостян І.М.
Суд | Ленінський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122823364 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Полтави
Москаленко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні