Рішення
від 18.09.2024 по справі 630/598/24
ЛЮБОТИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 630/598/24

Провадження № 2/630/282/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2024 року м Люботин

Люботинський міський суд Харківської області у складі:

головуючого судді Малихіна О.О.,

за участі секретаря Нерубацької А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Люботин Харківської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу № 630/598/24 (провадження № 2/630/282/24) за позовом ОСОБА_1 до Люботинської міської ради Харківської області про визнання права власності на 1/2 частину житлового будинку літ. «Б-1» загальною площею 68,00 кв.м, житловою площею 32,60 кв.м, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , з відповідною частиною надвірних будівель та споруд, а саме: літньою кухнею літ. «Б», навісом літ. «В», вбиральнею літ. «Д», літньою кухнею літ. «Е», гаражем літ. «Ж», водопроводом літ. «К», огорожею № 1-3, в порядку забудови,

в с т а н о в и в:

В обґрунтування позову представник ОСОБА_1 вказала, що за адресою: АДРЕСА_1 , розташовувався незакінчений будівництвом (готовністю 70%) житловий будинок літ. «Б-1» загальною площею 68,00 кв.м, житловою площею 32,60 кв.м, з надвірними будівлями та спорудами: літньою кухнею літ. «Б», навісом літ. «В», вбиральнею літ. «Д», літньою кухнею літ. «Е», гаражем літ. «Ж», водопроводом літ. «К», огорожею № 1-3, який був зареєстрований на праві власності в рівних частках, по 1/2 частині, за ОСОБА_2 і ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_1 помер співвласник будинку ОСОБА_2 , та за його заповітом 1/2 частину житлового будинку з відповідною частиною надвірних будівель та споруд успадкувала вона, ОСОБА_1 , яка на той час іменувалася дівочим прізвищем « ОСОБА_4 ». Інший співвласник будинку ОСОБА_3 померла у 2008 році, та на підставі залишеного нею заповіту належну їй 1/2 частину житлового будинку успадкував її син ОСОБА_5 . Вона, ОСОБА_1 , як співвласник житлового будинку власними силами добудувала у 2004 році житловий будинок і наразі його будівництво повністю закінчене. За результатами проведеної ФОП ОСОБА_6 технічної інвентаризації у житловому будинку відсутнє самочинне будівництво. Але право власності на нього позивач не може зареєструвати, оскільки інший співвласник ОСОБА_5 помер у 2021 році та відсутні документи щодо володіння земельною ділянкою, на якій розташований житловий будинок. Це змусило її звернутися до суду.

Ухвалою від 10 липня 2024 року було відкрито провадження в справі та призначено її розгляд у в порядку загального позовного провадження. У визначений судом строк відповідач Люботинська міська рада Харківської області відзив не подала.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилась, але її представник ОСОБА_7 подала заяву про проведення судового засідання за її відсутності та відсутності позивача, вказала, що позов підтримує повністю та просить суд його задовольнити.

Люботинська міська рада Харківської області до суду подала заяву, в якій просить проводити розгляд справи без участі її представника за наявними у справі документами та відповідно до вимог чинного законодавства.

В судовому засіданні, дослідивши наявні в справі матеріали, суд встановив наступне.

Як вбачається з копії договору дарування, посвідченого 19 липня 1972 року нотаріусом Другої державної нотаріальної контори Харківського району за реєстр. № 1815, житловий будинок з надвірними будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , належав на праві власності в рівних частках, по 1/2, ОСОБА_2 і ОСОБА_3 . Реєстрація права власності на ім`я вказаних осіб була проведена Харківським міжміським БТІ 06 вересня 1972 року.

Співвласник ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що відділом РАЦС Люботинського міського управління юстиції було видане повторно свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 05 вересня 2008 року.

Як вбачається з свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідченим державним нотаріусом Другої Харківського району державної нотаріальної контори 19 січня 2000 року за реєстр. № 2-61, спадкоємцем майна померлого ОСОБА_2 , зазначеного в заповіті, є ОСОБА_4 ; спадкове майно складається з половини незакінченого будівництвом житлового будинку, готовністю 70%, з надвірними будівлями: літня кухня літ. «Б», навіс літ. «В», льох літ. «Г», вбиральня літ. «Д», літня кухня літ. «Е», гараж літ. «Ж», огорожа № 1, 2, 3, що знаходиться в АДРЕСА_2 . У свідоцтві вказано, що 1/2 частина вказаного незакінченого будівництвом житлового будинку, готовністю 70%, з надвірними будівлями належала померлому ОСОБА_2 на підставі договору дарування, посвідченого 19 липня 1972 року нотаріусом Другої державної нотаріальної контори Харківського району за реєстр. № 1815, та рішення виконавчого комітету Люботинської міської ради народних депутатів № 718 від 10 травня 1989 року.

У вказаному свідоцтві про право на спадщину за заповітом також є позначка про те, що всі права та обов`язки, передбачені для ОСОБА_2 рішенням виконавчого комітету Люботинської міської ради народних депутатів № 718 від 10 травня 1989 року, приймає на себе ОСОБА_4 ; і що це свідоцтво підлягає реєстрації в органах БТІ після закінчення будівництва 1/2 частини незакінченого будівництвом житлового будинку та прийняття його в експлуатацію.

Згідно з свідоцтвом про шлюб НОМЕР_2 , виданим повторно 18 липня 2012 року Жовтневим відділом державної РАЦС реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, ОСОБА_4 зареєструвала 25 жовтня 2003 року шлюб з ОСОБА_8 , та їй було присвоєне прізвище « ОСОБА_9 ».

Отже позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом усіх прав та обов`язків померлого ОСОБА_2 та власником 1/2 частини незакінченого будівництвом житлового будинку, та нею були у належний спосіб набуті майнові права забудовника житлового будинку та майнові права користувача земельної ділянки, що розташовані за адресою: АДРЕСА_2 , які належали померлому ОСОБА_2 , та який здійснював будівництво згідно з законом.

У п. 8 Постанови № 7 від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» Пленум Верховного Суду України вказує про те, що якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки входять до складу спадщини.

Як вбачається з технічного паспорту, виготовленого ФОП ОСОБА_6 станом на 09 травня 2024 року, на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , розташований житловий будинок літ. «Б-1», загальною площею 68,00 кв.м, житловою площею 32,60 кв.м, з надвірними будівлями та спорудами: літньою кухнею літ. «Б», навісом літ. «В», вбиральнею літ. «Д», літньою кухнею літ. «Е», гаражем літ. «Ж», водопроводом літ. «К», огорожею № 1-3. В розділі «Характеристика будинку, господарських будівель та споруд» вказано, що спорудження/реконструкція житлового будинку датована 2004 роком, а усіх надвірних будівель та споруд 1999 роком.

Також ФОП ОСОБА_6 , як сертифікованим інженером з інвентаризації нерухомого майна, була складена довідка про те, що обстежений житловий будинок закінчений будівництвом у 2004 році, але в експлуатацію не введений, і що самочинне будівництво відсутнє.

З досліджених доказів суд робить висновок, що ОСОБА_1 власною працею та за рахунок власних коштів завершила будівництво будинку, який отримала у спадщину від попереднього забудовника, та будівництво якого було розпочате попередніми співвласниками на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. Ця норма визначає загальні підстави та порядок набуття права власності на нове майно, яке створене з додержанням вимог закону та інших правових актів, однак не регулює правовий режим самочинного будівництва.

Отже, новостворене нерухоме майно набуває юридичного статусу житлового будинку після прийняття його до експлуатації і з моменту державної реєстрації права власності на нього. Однак до цього, не будучи житловим будинком з юридичного погляду, об`єкт незавершеного будівництва є сукупністю будівельних матеріалів, тобто речей як предметів матеріального світу, щодо яких можуть виникати цивільні права та обов`язки.

Набувши прав забудовника, позивач ОСОБА_1 вправі очікувати на можливість прийняття уповноваженим державним органом своєї частини новозбудованого житлового будинку в експлуатацію. Прогнозовано, що уповноважений орган державного архітектурно-будівельного контролю вимушений буде відмовити забудовнику в прийняття будинку в експлуатацію через відсутність у забудовника документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою відповідного цільового призначення, на якій розміщено об`єкт.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 затверджено Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Цей Порядок визначає умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об`єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення.

Відповідно до п. 30 вказаного Порядку…. державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок може проводитися у разі, коли відомості про технічні характеристики такого закінченого будівництвом об`єкта, про прийняття його в експлуатацію та про присвоєння адреси містяться в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва.

Позивачем представлений витяг з Реєстру будівельної діяльності від 09 травня 2024 року, в якому відображається інформація про проведену технічну інвентаризацію закінченого будівництвом у 2004 році житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 . У витязі зазначено про можливість надійної та безпечної експлуатації об`єкту нерухомого майна, а також про відсутність відомостей про земельну ділянку за вказаною адресою та відсутність інформації про введення житлового будинку в експлуатацію.

Як зазначено в п. 60 Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого постановою КМУ від 23 червня 2021 р. № 681, виключно з використанням Реєстру будівельної діяльності електронної системи здійснюється реєстрація декларації про готовність об`єкта до експлуатації індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 500 кв. метрів, а також господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 500 кв. метрів, збудованих у період з 5 серпня 1992 року по 9 квітня 2015 року.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03 липня 2018 року № 158 затверджено Порядок проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, а саме індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 300 квадратних метрів, збудованих у період з 05 серпня 1992 року по 09 квітня 2015 року.

Розділ ІІІ вказаного вище Порядку визначає процедуру прийняття в експлуатацію збудованих об`єктів. Так, замовник (або уповноважена ним особа) подає до органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням такого об`єкта через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет шляхом подання засобами програмного забезпечення Єдиного державного веб-порталу електронних послуг «Портал Дія» або заповнює та надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до центру надання адміністративних послуг заяву у вигляді заповненої декларації за формою, наведеною в додатку до цього Порядку до якої додаються: копія документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою відповідного цільового призначення, на якій розміщено об`єкт; копія технічного паспорта, складеного до 01 грудня 2021 року, відомості про який внесені виконавцем до Реєстру будівельної діяльності. Декларацію підписують також співвласники земельної ділянки та/або зазначеного об`єкта (у разі їх наявності). Датою прийняття в експлуатацію об`єкта є дата реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації.

Зі змісту наведених нормативно-правових актів випливає, що виникнення права власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна у відповідності до визначеної законом процедури залежить від наявності у забудовника права власності чи користування земельною ділянкою, на якій збудовано такий об`єкт, а також від волевиявлення співвласника об`єкту нерухомого майна, який повинен підписати декларацію про готовність до експлуатації житлового будинку.

Датою прийняття в експлуатацію об`єкта є дата реєстрації декларації або видачі сертифіката.

Але позивач ОСОБА_1 позбавлена можливості діяти самостійно чи у взаємодії з іншим співвласником, який також може вважатися забудовником новоствореного житлового будинку, у поданні декларацію про готовність до експлуатації житлового будинку з огляду на таке.

ОСОБА_3 , на ім`я якої зареєстроване право власності на іншу 1/2 частину спірного житлового будинку, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що відділом РАЦС Люботинського міського управління юстиції було видано 05 червня 2008 року свідоцтво про смерть НОМЕР_3 .

За життя ОСОБА_3 , від її імені, приватним нотаріусом ХРНО Гонтаренко С.Л. за реєстр. № 2282 був посвідчений заповіт від 07 серпня 2007 року, згідно з яким ОСОБА_3 , яка на той час мешкала за адресою: АДРЕСА_2 , заповіла усе своє майно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . На бланку заповіту від 07 серпня 2007 року приватним нотаріусом ХРНО Гонтаренко С.Л. зроблений запис від 12 серпня 2008 року про чинність посвідченого від імені ОСОБА_3 заповіту.

За інформацією, наданою Харківською районною державною нотаріальною конторою, 12 серпня 2008 року до Другої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області звернувся ОСОБА_5 , який на той час був зареєстрований і постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 , із заявою про прийняття спадщини згідно з заповітом після смерті своєї матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 . Його заява була прийнята та на її підставі заведена спадкова справа № 538/2008 року.

Згідно з інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру № 77623660 від 11 липня 2024 року в спадковій справі № 538/2008 року, заведеної після смерті ОСОБА_3 , свідоцтва про право власності на спадкове майно нікому не видавались.

Отже ОСОБА_5 , як спадкоємець за заповітом, який у належний спосіб прийняв спадщину у виді 1/2 частини спірного житлового будинку з надвірним будівлями та спорудами, своє право власності на нього не зареєстрував у встановленому порядку.

ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_4 , виданого 03 листопада 2021 року Харківським відділом державної РАЦС у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).

За інформацією, наданою Харківською районною державною нотаріальною конторою, у шестимісячний строк заяв про прийняття чи відмову від спадщини після смерті ОСОБА_5 ніхто не подавав.

Отже наразі позивач ОСОБА_1 не має змоги сформувати і подати до уповноваженого органу декларацію про готовність до експлуатації житлового будинку, оскільки відсутні відомості про іншого співвласника, який повинен підписати таку декларацію спільної з позивачем, що також унеможливлює формування документів про право користування чи володіння земельною ділянкою, на якій розташований житловий будинок.

На підставі викладеного вище, суд визнає за позивачем ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину житлового будинку, закінченого будівництвом, щодо якого наявна інформація про можливість надійної та безпечної експлуатації. Однак визнання права власності за позивачем на частину житлового будинку не звільняє її від необхідності здійснення процедури прийняття житлового будинку в експлуатацію

Керуючись ст. 331 ЦК України, ст.ст. 10-13, 81, 82, 200, 206, 263, 265 ЦПК України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину житлового будинку літ. «Б-1» загальною площею 68,00 кв.м, житловою площею 32,60 кв.м, з відповідною частиною надвірних будівель та споруд, а саме: літньою кухнею літ. «Б», навісом літ. «В», вбиральнею літ. «Д», літньою кухнею літ. «Е», гаражем літ. «Ж», водопроводом літ. «К», огорожею № 1-3, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку забудови.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. У разі проголошення лише вступної та резолютивної частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідентифікаційний № НОМЕР_5 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 ;

Відповідач - Люботинська міська рада Харківської області, код ЄДРПОУ 04058717, адреса місцезнаходження: Харківська область, Харківський район, м. Люботин, вул. Слобожанська, 26.

Суддя О. О. Малихін

Повне рішення складене

27 вересня 2024 року.

СудЛюботинський міський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення18.09.2024
Оприлюднено08.11.2024
Номер документу122828135
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —630/598/24

Рішення від 18.09.2024

Цивільне

Люботинський міський суд Харківської області

Малихін О. О.

Ухвала від 25.07.2024

Цивільне

Люботинський міський суд Харківської області

Малихін О. О.

Ухвала від 10.07.2024

Цивільне

Люботинський міський суд Харківської області

Малихін О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні