Справа № 148/212/24
Провадження №2/148/242/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2024 року Тульчинський районний суд Вінницької області
в складі: судді Штифурко Л.А.
секретаря Лиженко Є.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тульчина за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , який подано в його інтересах та від його імені представником, адвокатом Мишковською Тетяною Миколаївною, до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Тульчинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про виключення відомостей про батька з актового запису про народження дитини,-
встановив:
В січні 2024 адвокат Мишковська Т.М. в інтересах ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 з вказаним вище позовом. В обгрунтування позовних вимог зазначила, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 09.09.2022 зареєстрували шлюб, про що зроблено актовий запис №254. У шлюбі в подружжя народилась дитина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В подальшому сімейне життя у позивача та відповідачки не склалось через непорозуміння, різні погляди на життя, несумісні звички та характери, що призводило до конфліктів, які з часом почали носити систематичний характер.
В одній з конфліктних ситуацій відповідач повідомила позивачу, що дитина ОСОБА_3 не їх спільна дитина і позивач не є його батьком.
Згодом позивач подав біоматеріал свій та дитини до Медико-генетичного центру на тест співпадіння ДНК для того, щоб визначити, чи дійсно він є батьком ОСОБА_3 , і 28.08.2023 отримав результат, в якому вказано, що після проведення дослідження шляхом аналізу STR-локусів ДНК, ймовірність батьківства становить 0%.
В зв`язку з чим позивач просить виключити з актового запису № 160 про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вчиненого 03.08.2023 року Тульчинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), відомості про нього як батька ОСОБА_3 .
В судове засідання позивач та його представник не з`явилися, хоча про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином. Від представника позивача, адвоката Мишковської Т.М., до суду надійшла заява, в якій вона позовні вимоги підтримує та просить розглянути справу без її участі та участі позивача, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Відповідачка в судове засідання не з`явилася, хоча належним чином повідомлялася про дату, час та місце судового засідання, про причини своєї неявки суд не повідомила, з заявою про відкладення судового засідання не зверталася, у встановлений строк відзиву на позов не подала.
Представник Тульчинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) в судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, хоча про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належно.
За таких обставин, у відповідності до вимог ст. 280 ЦПК України, суд розглянув справу у відсутність відповідача на підставі наявних у справі доказів, ухваливши заочне рішення, оскільки позивач не заперечив проти такого порядку вирішення спору.
У відповідності до ст. 211, ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи.
Дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що шлюб між сторонами зареєстровано 09.09.2022 Тульчинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції
(м. Хмельницький), про зроблено актовий запис № 254 (а.с. 8).
З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Тульчинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 03.08.2023, ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що складено актовий запис № 160, батьками дитини записані ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с. 9).
З повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження, сформованого 15.04.2024, судом встановлено, що актовий запис про народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 № 160 вчинено Тульчинським відділом ДРАЦС у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 03.08.2023. Підставою запису відомостей про батька дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вказано актовий запис про шлюб № 254 від 09.09.2022 (а.с. 72-73).
Відповідно до копії результату дослідження №39570 від 28.08.2023 Медико-генетичного центру «МАМА», виходячи з результатів дослідження, отриманих шляхом аналізу STR-локусів ДНК, ймовірність батьківства ОСОБА_5 становить 0%. ОСОБА_1 виключається як біологічний батько ОСОБА_3 (а.с. 12).
Згідно висновку експерта №СЕ-19/102-24/8659-БД від 03.09.2024 за результатами проведеного молекулярно-генетичного дослідження між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічна спорідненість виключається (а.с. 137-139).
Вказані докази є належними та допустими, так як містять інформацію щодо предмета доказування, жодною зі сторін не оспорені, одержані та надані суду в порядку встановленому законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Конституції України, ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Частиною 3 статті 51 Конституції України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Статтею 121 СК України зазначено, що права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 136 СК України особа, яка записана батьком дитини відповідно до статтей 122, 124, 126 і 127 цього Кодексу, має право оспорити своє батьківство, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття. Оспорювання батьківства неможливе у разі смерті дитини. Не має права оспорювати батьківство особа, записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій відповідно до частини першої статті 123 цього Кодексу. До вимоги чоловіка про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.
Пунктом 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз`яснено, що судам слід ураховувати, що відповідно до ст. 136 СК оспорювання батьківства можливе тільки після реєстрації народження дитини і до досягнення нею повноліття, а в разі її смерті не допускається.
Оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень, шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї як батька з актового запису про народження дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі (ст. 138 СК), - звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини. Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини. Для вимог чоловіка про виключення відомостей про нього як батька з актового запису про народження дитини позовної давності не встановлено, а для вимог жінки про виключення з цього запису відомостей про її чоловіка як батька позовна давність становить один рік і її перебіг починається з дня реєстрації дитини.
Для встановлення чи оспорювання батьківства проводиться експертиза ДНК, або молекулярно-генетична експертиза, яка призначається з метою формування належної, допустимої та достатньої за стандартом доказування «поза розумним сумнівом» доказової бази.
Об`єктом молекулярно-генетичного дослідження є ядерна ДНК (ДНК, розташована в ядрі клітини), отримана з крові, слини, букального та іншого епітелію, волосся (при наявності волосяного фолікула), а також часток тканин і органів людини. Для визначення спірного батьківства необхідна присутність ймовірного батька і дитини для проведення забору вихідного біологічного матеріалу. В результаті проведення ДНК-аналізу на предмет встановлення батьківства ймовірність похибки позитивного висновку становить 0,000001%. Негативний факт батьківства встановлюється із 100% ймовірністю.
Верховний суд у постановах від 23.10.19, справа № 382/2559/15-ц, та від 19.09.2018, справа № 761/10732/16-ц дійшов висновку про те, що тест ДНК (судово-медична (молекулярно-генетична) експертиза) станом на сьогоднішній день є єдиним методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини (точність позитивного результату ДНК-аналізу (тобто підтвердження батьківства) складає 99,999999 %). Доказова цінність такого тесту переважає будь-який інший доказ на підтвердження або оспорення кровного споріднення та має вирішальне значення у вирішенні спору даної категорії справ.
Пунктом 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 № З «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» визначено, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них.
Згідно з ч. 2 ст. 136 СК України у разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження.
Відповідно до п.п. 20 п. 1 Розділу III Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Наказом Мінюсту України від 12.01.2011 № 96/5, який зареєстровано в Мінюсті України 14 січня 2011 року за № 55/18793, затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила).
Пунктами 2.13, 2.13.1 Правил встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
З огляду на викладене, враховуючи, що відомості про позивача як батька дитини ОСОБА_3 внесено до актового запису про народження останнього на підставі того, що дитина народження у шлюбі позивача з відповідачкою, а також, що біологічна (кровна) спорідненість між позивачем ОСОБА_1 та дитиною ОСОБА_3 виключається, що підтверджується висновком експерта, виходячи з принципів розумності, виваженості, справедливості, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та існування правових підстав для їх задоволення.
Судові витрати суд залишає за позивачем, оскільки таке бажання він висловив в своїй позовній заяві.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 122, 133, 136 Сімейного кодексу України, ст.ст. 4, 12,13, 76-81, 82, 89, 211, 223, 247, 258-259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Виключити з актового запису № 160 про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вчиненого 03.08.2023 року Тульчинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), відомості про батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне рішення складено 06.11.2024.
Суддя Л.А. Штифурко
Суд | Тульчинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122828572 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Тульчинський районний суд Вінницької області
Штифурко Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні