Рішення
від 31.10.2024 по справі 713/2377/24
ВИЖНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 713/2377/24

Провадження №2-о/713/172/24

РІШЕННЯ

іменем України

31.10.2024 м. Вижниця

Вижницький районний суд Чернівецької області в складі: головуючого судді Кириляк А.Ю., з участю секретаря Матейчук-Степан Л.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вижниця цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Венерський Олександр Сергійович , заінтересована особа: Вижницький відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Вижницькому районі Чернівецької області про встановлення факту народження,-

ВСТАНОВИВ:

Заявниця звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження.

У заяві вказувала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі Полатка, Тенькінського району, Магаданської області народилася ОСОБА_2 . Батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які померли .

З метою отримання повторного свідоцтва про своє народження заявниця звернулися до Вижницького відділу ДРАЦС у Вижницькому районі Чернівецької області.

Однак, Вижницький відділ ДРАЦС у Вижницькому районі Чернівецької області своїм листом від 05 квітня 2024 року відмовив Заявниці у повторній видачі свідоцтва. Свою відмову відділ ДРАЦС мотивував тим, що відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні повторні свідоцтва видаються на підставі складеного актового запису цивільного стану у повній відповідності до нього органом державної реєстрації актів цивільного стану, яким проведено державну реєстрацію актів цивільного стану.

Зазначає, що у зв`язку із прийняттям Закону України ід 01 грудня 2022 року №2783-ІХ «Про зупинення дій та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22 січня 1993 року» дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах 1993 року та Протоколу до неї у відносинах з російською федерацією зупинено з 27 грудня 2022 року.

З 24 лютого 2022 року дипломатичні відносини між Україною та російською федерацією розірвано. Функціонування їх дипломатичних установ на території України зупинено. Комунікації МЗС з органами влади рф за посередництва третіх держав не здійснюється, що не дає можливості витребувати свідоцтво Заявниці.

Оскільки, на території України актовий запис про народження заявниці не складався, остання вимушена встановити факт народження у судовому порядку, що дозволить їй отримати повторне свідоцтво про народження.

Просить встановити факт, що ОСОБА_5 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 на території російської федерації в селищі Полатка, Тенькінського району, Магаданської області, батьками якої є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , з поновленням актового запису про народження відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання ОСОБА_1 .

Представник заявника в судове засіданні не з`явився. В адресованій суду заяві заявлені вимоги підтримує та просить заяву розглядати у її відсутності та відсутності заявника.

Представник Вижницького відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Вижницькому районі Чернівецької області в судове засідання не з`явився хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. В адресованому суду листі не заперечують щодо задоволення заяви.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, в зв`язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заявлені вимоги ОСОБА_1 є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Статтею 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з частинами першою, другою, сьомою статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного провадження; позовного провадження (загального або спрощеного); окремого провадження. Окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: 1) обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; 1-1) обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх; 2) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності; 3) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; 4) усиновлення; 5) встановлення фактів, що мають юридичне значення; 6) відновлення прав на втрачені цінні папери на пред`явника та векселі; 7) передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність; 8) визнання спадщини відумерлою; 9) надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; 10) примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу; 11) розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.

Частинами першою та другою статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у статті 315 ЦПК України, не є вичерпним.

Згідно Узагальнення Верховного Суду України про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, такі справи належать до юрисдикції суду за таких умов: 1. Факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. 2. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення, оскільки один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні. 3. Встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.

Судом встановлено, що згідно копії паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 20 листопада 2002 року Вижницьким РВ УМВС України в Чернівецькій області, та засвідченого адвокатом Венерським О., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України.

Заявниця народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі Полатка, Тенькінського району, Магаданської області. Батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які померли , що підтверджується копією свідоцтва про смерть.

В заяві представник заявника вказує, що ОСОБА_1 втрачено свідоцтво про народження, однак даних про його втрату до матеріалів справи не надано.

Згідно Узагальнення Верховного Суду України про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, такі справи належать до юрисдикції суду за таких умов: 1. Факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. 2. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення, оскільки один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні. 3. Встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.

З метою отримання повторного свідоцтва про своє народження заявниця звернулась до Вижницького відділу ДРАЦС у Вижницькому районі Чернівецької області.

Вижницький відділ ДРАЦС у Вижницькому районі Чернівецької області своїм листом від 05 квітня 2024 року відмовив заявниці у повторній видачі свідоцтва. Свою відмову відділ ДРАЦС мотивував тим, що відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні повторні свідоцтва видаються на підставі складеного актового запису цивільного стану у повній відповідності до нього органом державної реєстрації актів цивільного стану, яким проведено державну реєстрацію актів цивільного стану.

Зазначає, що у зв`язку із прийняттям Закону України ід 01 грудня 2022 року №2783-ІХ «Про зупинення дій та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22 січня 1993 року» дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах 1993 року та Протоколу до неї у відносинах з російською федерацією зупинено з 27 грудня 2022 року. Дана відмова заявником не оскаржена.

Відповідно до ч. ч. 1,4 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Приписами статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Відповідно до частин 4 ст. 23 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», у разі якщо витребувати документи про державну реєстрацію актів цивільного стану від компетентних органів іноземної держави неможливо, поновлення актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Порядок поновлення актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 (далі - Правила).

Відповідно до п. 1.2. Правил поновлення актових записів цивільного стану, складених органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану в разі втрати цих записів.

Згідно п.1.8. Правил поновлення актового запису цивільного стану проводиться за місцем його первинного складення, за винятком випадків, встановлених в абзацах третьому - п`ятому пункту 3.13 розділу III цих Правил.

Абзац 3 п. 3.13 Правил встановлює, що у разі якщо втрачено актовий запис цивільного стану, складений компетентним органом іноземної держави, з якою Україною не укладено договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, або якщо законодавством іноземної держави встановлено інший порядок поновлення, відмінний від передбаченого законодавством України, а також у разі якщо витребувати документи про державну реєстрацію актів цивільного стану від компетентних органів іноземної держави неможливо (відповідь не надходить тривалий час, стихійне лихо, військові дії тощо), що підтверджується відповідними документами, актовий запис цивільного стану поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Згідно з п. 3.9 Правил для правильного написання відомостей у поновлених актових записах цивільного стану здійснюється необхідна перевірка, під час якої з`ясовуються число, місяць і рік народження заявника, а також ті відомості про його батьків, які істотно впливають на цивільно-правові відносини.

У разі якщо неможливо витребувати копії актових записів цивільного стану або підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану у зв`язку з тимчасовою окупацією території України, державна реєстрація актів цивільного стану підтверджується відповідними свідоцтвами про державну реєстрацію актів цивільного стану, витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, якщо вони не містять незастережених виправлень, дописок чи явних ознак підробки.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який продовжено до теперішнього часу.

Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року» вирішено зупинити у відносинах з російською федерацією та Республікою Білорусь дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року, а також вирішено вийти із вказаних Конвенції та Протоколу до Конвенції.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (статті 76, 77 ЦПК). Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 80 ЦПК).

Відповідно до ст. 89 ЦПК суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємозв`язок доказів у їх сукупності.

Однак заявницею та її представником в заявлених вимогах не зазначено мету встановлення даного факту , не підтверджено належними та допустимими доказами факту свідоцтва про народження заявниці.

Наданий на підвердження встановлення факту актовий запис про одруження заявниці. не підписаний повноваженою особою , що не може бути належним та допустимим доказом.

Отже, оцінюючи відповідно до ст.89 ЦПК подані заявником докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні вимог заяви, оскільки заявником та її представником не доведено належними та допустимими доказами, мету встановлення даного факту , а тому в її задоволенні слід відмовити через недоведеність.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 294, 315, 319, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Венерський Олександр Сергійович , заінтересована особа: Вижницький відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Вижницькому районі Чернівецької області про встановлення факту народження.

Рішення суду може бути оскаржене до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька с. Слобода-Банилів, Вижницького, району, Чернівецької області.

Заінтересована особа: Вижницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вижницькому районі Чернівецької області Західне міжрегіонального Управління Міністерства юстиції юридична адреса: м. Вижниця вул. Січових Стрільців,4 «в».

Суддя Антоніна КИРИЛЯК

СудВижницький районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення31.10.2024
Оприлюднено08.11.2024
Номер документу122829398
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —713/2377/24

Постанова від 21.01.2025

Цивільне

Чернівецький апеляційний суд

Одинак О. О.

Ухвала від 08.01.2025

Цивільне

Чернівецький апеляційний суд

Одинак О. О.

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Чернівецький апеляційний суд

Одинак О. О.

Рішення від 31.10.2024

Цивільне

Вижницький районний суд Чернівецької області

КИРИЛЯК А. Ю.

Рішення від 31.10.2024

Цивільне

Вижницький районний суд Чернівецької області

КИРИЛЯК А. Ю.

Рішення від 17.07.2024

Цивільне

Вижницький районний суд Чернівецької області

КИРИЛЯК А. Ю.

Рішення від 08.07.2024

Цивільне

Вижницький районний суд Чернівецької області

КИРИЛЯК А. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні