Рішення
від 06.11.2024 по справі 514/1682/24
ТАРУТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Тарутинський районний суд Одеської області


Справа №514/1682/24

Провадження по справі № 2-о/514/88/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2024 року с-ще Бессарабське

Тарутинський районний суд Одеської області у складі

головуючого судді Тончевої Н.М.

при секретарі Чернєвій О.А.

розглянувши в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ща Бессарабське цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Бородінська селищна рада Болградського району Одеської області, Арцизький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення юридичного факту, що має значення,

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, в якій просить встановити факт неправильності в актовому записі про народження ОСОБА_1 , складеному виконавчим комітетом Надрічненської сільської ради Тарутинського району Одеської області 13 жовтня 1979 року за № 42 в частині неправильності написання дати народження дитини як « ІНФОРМАЦІЯ_1 » замість правильної дати народження « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Свої вимоги мотивує тим, що вона народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , її матір`ю згідно свідоцтва про народження є ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

При зверненні до державного нотаріуса Тарутинської державної нотаріальної контори Одеської області з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , ОСОБА_1 було відмовлено, оскільки наявні розбіжності в документах, що підтверджують родинні відносини, що підтверджується роз`ясненням від 23 січня 2024 року.

У зв`язку з цим заявник ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаною заявою.

В судове засідання заявник не з`явилась, надала заяву, в якій просила розглянути справу за її відсутністю, на вимогах наполягає.

Представник заінтересованої особи Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про згоду з вимогами заявника та проханням розглянути справу у його відсутність.

Представник заінтересованої особи Арцизького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про згоду з вимогами заявника та проханням розглянути справу у його відсутність.

Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, то відповідно до вимог ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд прийшов до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Зокрема, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

За змістом ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народилась ОСОБА_1 , батьками якої мовою оригіналу зазначені « ОСОБА_3 , ОСОБА_4 », що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 13 жовтня 1979 року.

02 липня 1996 року Тарутинським РВ УМВС України видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Згідно Витягу з реєстру територіальної громади, в будинку АДРЕСА_1 зареєстрована ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 30 червня 2023 року Тарутинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

При зверненні до державного нотаріуса Тарутинської державної нотаріальної контори Одеської області з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , ОСОБА_1 було відмовлено, оскільки згідно свідоцтва про народження ОСОБА_1 датою її народження є « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а згідно відомостей з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження ОСОБА_1 датою її народження є « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що підтверджується роз`ясненням від 23 січня 2024 року.

Згідно листа Тарутинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) №291/249-116 від 05 грудня 2023 року, у відділі наявний на зберіганні актовий запис №42 від 13 жовтня 1979 року складений виконавчим комітетом Надрічненської сільської ради Тарутинського району Одеської області про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстрація якого проведена на підставі довідки про народження виданої Бородінським полбудинком від 31 вересня 1979 року.

Також, листом Тарутинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) №291/249-116 від 05 грудня 2023 року заявнику ОСОБА_1 відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження №42 від 13 жовтня 1979 року та рекомендовано звернутися до суду.

Згідно довідки КП «Бородінський центр первинної медико-санітарної допомоги» від 31 жовтня 2023 року, архів 1979 року відсутній.

Однак, згідно довідки Надрічненського старостинського округу Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області №38 від 07 липня 2023 року, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 була зареєстрована та мешкала в будинку АДРЕСА_1 , зокрема з донькою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Зазначені обставини також підтверджуються довідкою Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області №26 від 03 жовтня 2024 року та письмовими показами свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 . ОСОБА_7 ..

Згідно з частинами першою, третьою статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правила).

Згідно з пунктом 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та в яких зазначено про можливість оскарження його у судовому порядку.

Підпунктами 2.13.1, 2.13.2 пункту 2.13 розділу ІІ Правил визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану, постанова адміністративного суду.

Отже, органи державної реєстрації актів цивільного стану за заявою громадян можуть вносити зміни до актових записів на підставі рішень суду, якими встановлено неправильність таких записів та зазначено про внесення до них конкретних змін.

Відповідно до абз.4 п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 07 липня 1995 року № 12 «Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» питання щодо встановлення неправильності в актовому записі про народження, суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів; відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання, проживання; військових, профспілкових, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що з достовірністю підтверджують заявлену вимогу.

Оскільки у актовому записі про народження заявника допущена помилка, її виправлення у правовстановлюючому документі є неможливим і встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, у суду немає підстав ставити під сумнів істинність фактів, повідомлених заявником та підтверджених дослідженими судом доказами, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заявлених вимог.

На підставі викладеного керуючись ст.ст. 12,13,81,89,264,265,268,272, 273, 293, 315, 354 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Бородінська селищна рада Болградського району Одеської області, Арцизький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення юридичного факту, що має значення задовольнити.

Встановити факт неправильності в актовому записі про народження ОСОБА_1 , складеному виконавчим комітетом Надрічненської сільської ради Тарутинського району Одеської області 13 жовтня 1979 року за № 42 в частині неправильності написання дати народження дитини як « ІНФОРМАЦІЯ_1 » замість правильної дати народження « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Зобов`язати Арцизький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 , складеного виконавчим комітетом Надрічненської сільської ради Тарутинського району Одеської області 13 жовтня 1979 року за № 42, зазначивши правильну дату народження дитини « ІНФОРМАЦІЯ_2 » замість помилкової дати « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Тончева

СудТарутинський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення06.11.2024
Оприлюднено08.11.2024
Номер документу122832345
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —514/1682/24

Рішення від 06.11.2024

Цивільне

Тарутинський районний суд Одеської області

Тончева Н. М.

Ухвала від 09.10.2024

Цивільне

Тарутинський районний суд Одеської області

Тончева Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні