Рішення
від 06.11.2024 по справі 904/3810/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.11.2024м. ДніпроСправа № 904/3810/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БУЛ ТРАНС", м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "КМ ВАГОНРЕМ", м. Кам`янське, Дніпропетровська область

про стягнення грошової заборгованості

Суддя Ярошенко В.І.

Без участі (виклику) представників сторін

ПРОЦЕДУРА

Товариство з обмеженою відповідальністю "БУЛ ТРАНС" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "КМ ВАГОНРЕМ" в якому просить суд стягнути заборгованість за договором поставки № 25/07 від 25.07.2023 у розмірі 699 705, 25 грн, з яких: основний борг у розмірі 690 000 грн, пеня у розмірі 8 970 грн, 3% річних у розмірі 735, 25 грн.

Ухвалою суду від 02.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 904/3810/24. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено відповідачу строк 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання до суду відзиву на позовну заяву.

Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд наголошує на тому, що зі своєї сторони ним здійснені всі необхідні заходи щодо належного повідомлення учасників справи про розгляд цієї справи.

Згідно із частинами 2, 3 статті 120 Господарського процесуального суду України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою; виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Відповідно до частини 11 статті 242 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Враховуючи, що відповідач зареєстрував електронний кабінет, відповідно до ч. 7 ст.6 ГПК України ухвала суду вручалася йому в електронній формі шляхом направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Зі змісту повідомлення про доставлення процесуального документа до електронного кабінету відповідача вбачається, що ухвала про відкриття провадження у справі від 02.09.2024 була доставлена в кабінет системи «Електронний суду» 04.09.2024 о 17:30 год., що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є, зокрема день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Враховуючи вищенаведені положення ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду від 02.09.2024 є такою, що отримана позивачем 05.09.2024.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з частинами 1, 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач мав право та дійсну можливість ознайомитись, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 02.09.2024 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Вказаний факт свідчить про належне повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та можливість подання до суду заяв по суті справи.

Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із частиною 2 статті 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За викладених обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України судом прийнято рішення у справі.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача викладена у позовній заяві

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором поставки № 25/07 від 25.07.2023 в частині повної та своєчасної оплати за поставлений товар.

Позиція відповідача

Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ

25.07.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Бул Транс» (далі позивач, Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «КМ Вагонрем» (далі відповідач, Покупець) було укладено договір поставки № 25/07 (далі договір).

Відповідно до пункту 1.1 договору у відповідності з цим Договором Постачальник зобов`язується поставити Товар Покупцеві відповідно до узгоджених Сторонами креслень, в номенклатурі, кількості, строки та по цінам, зазначеним у Специфікаціях, які є невід`ємними частинами цього Договору, а Покупець зобов`язується прийняти ти оплатити Товар відповідно до умов цього Договору.

Пунктами 2.1 2.3 договору встановлено, що ціна і кількість Товару вказується у Специфікаціях, і може бути змінена тільки за письмовим погодженням Сторін. Загальна вартість Товару по Договору визначається у Специфікаціях. Загальна сума Договору визначається відповідно до загальної вартості поставленого в рамках Договору Товару, відповідно до оформлених Сторонами видаткових накладних.

Згідно з пунктом 3.1 договору Постачальник постачає Товар Покупцеві узгодженими партіями в строки та на умовах вказаних у Специфікаціях, оформлених Сторонами на кожну партію Товару. Умови поставки згідно Офіційних правил тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати - «Інкотермс-2010», якщо інше не вказане в Специфікаціях.

Датою поставки та датою переходу права власності па Товар від Постачальника до Покупця вважається дата підписання Сторонами акту приймання-передачі та/або видаткової накладної на Товар. Передача Товару від Постачальника до Покупця здійснюється за видатковою накладною, в якій Сторони зазначають найменування Товару, що Постачається, кількість в одиницях вимірювання, узгоджену ціпу Товару та загальну вартість Товару, що Постачається (пункти 3.3-3.4 договору).

Відповідно до пункту 3.6 договору разом із Товаром Постачальник зобов`язаний падати Покупцеві притіняли наступних документів: рахунок-фактура; видаткова накладна; акт приймання-передачі на Товар; інші документи передбачені нормативною документацією на АТ «Укрзалізниці», що підтверджують походження товару, надаються Покупцеві у випадку додаткового запиту Покупця.

Згідно з пунктом 5.4 договору порядок розрахунків: 50 % попередня оплата, якщо інше не обумовлене у Специфікаціях.

Пунктом 5.5 договору сторони встановили, що строк оплати Товару встановлено в рахунку, якщо інше на зазначено у Специфікаціях. Факт оплати Товару є підтвердженням отримання Покупцем рахунку. За згодою сторін (письмовою чи усною) Товар може бути поставлено без попередньої оплати або погодження відтермінування оплати, при цьому Покупець повинен здійснити оплату протягом 5-х банківських днів з моменту отримання Товару.

У випадку порушення (прострочення) Покупцем грошового зобов`язання щодо строків оплати Постачальник мас право вимагати від Покупця сплати пені у розмірі 0, 1 % від вартості неоплаченого Товару за кожний день прострочки в оплаті (пункт 6.2 договору).

Договір набирає чинності з дати підписання його сторонами і діє до 31 грудня 2023 p, а в частині розрахунків за поставлений Товар до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за даним Договором. У випадку, якщо не пізніше, ніж за один місяць до закінчення терміну дії цього договору жодна із сторін не заявить про його припинення, та цей Договір вважається пролонгованим на кожен наступний календарний рік (пункт 9.1 договору).

08.08.2024 між сторонами підписано Специфікацію № 12, якою сторони встановили поставити: «Кришка люка напіввагона» в кількості 100 шт.

Пунктом 1 Специфікації сторони передбачили, що загальна вартість товару 1 380 000, 00 грн (Один мільйон триста вісімдесят тисяч гривень 00 копійок), в т.ч. 20% ПДВ - 230 000, 00 грн (Двісті тридцять тисяч гривень 00 копійок).

Згідно з пунктом 3 Специфікації термін поставки Товару - на протязі 15 (п`ятнадцяти) днів, за умови своєчасного перерахування грошових коштів згідно п. 4 даної Специфікації на рахунок Постачальника.

Оплата Товару Покупцем здійснюється шляхом перерахування передплати в розмірі 50% вартості Товару, протягом 3-х робочих днів з дати виставленого Постачальником рахунку, 50% вартості після поставки товару. У разі не виконання умов оплати Постачальник має право відмовитись від постачання даного Товару та анулювати рахунок (пункт 4 Специфікації).

08.08.2024 Постачальник виставив Покупця рахунок на оплату № 557 від 08.08.2024 на загальну суму 1 380 000 грн.

На виконання умов договору та Специфікації Товариство з обмеженою відповідальністю "КМ ВАГОНРЕМ" перерахувало Товариству з обмеженою відповідальністю "БУЛ ТРАНС" кошти в розмірі 690 000 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 352 від 09.08.2024.

Товариство з обмеженою відповідальністю "БУЛ ТРАНС" поставило Товариству з обмеженою відповідальністю "КМ ВАГОНРЕМ" товар на загальну суму 1 380 000 грн, що підтверджується підписаною в двосторонньому порядку видатковою накладною № 649 від 09.08.2024.

Позивач стверджує, що відповідач не сплатив залишкову частину суми в розмірі 690 000 грн за поставлений товар.

Зазначені обставини і стали причиною звернення позивача до суду з даними позовом, в якому позивач просить стягнути суму основного боргу в розмірі 690 000 грн, пеню у розмірі 8 970 грн та 3 % річних у розмірі 735, 25 грн.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Щодо правовідносин сторін

Частиною 1 статті 712 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

З огляду на наявний в матеріалах справи договір та обставини справи, між позивачем та відповідачем виникли правовідносини з поставки товару.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України).

Щодо суми основного боргу

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Позивачем поставлено відповідачу товар на суму 1 380 000 грн.

Натомість, відповідач лише частково виконано зобов`язання з оплати поставленого товару на суму 690 000 грн.

Відтак, заборгованість відповідача перед позивачем становить 690 000 грн.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (стаття 530 Цивільного кодексу України).

Відповідно до умов договору, граничний строк оплати є 04.03.2024 (включно), строк оплати поставленого товару є таким, що настав.

Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Станом на час розгляду справи доказів сплати заборгованості у повному обсязі від представників сторін не надійшло.

Перевіривши розрахунок наданий позивачем, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості за поставлений товар у розмірі 690 000 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо суми пені

Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

У зв`язку з несвоєчасним виконанням відповідачем своїх зобов`язань щодо оплати наданих послуг, позивачем останньому нараховано пеню у розмірі 8 970 грн за період з 10.08.2024 по 22.08.2024.

У випадку порушення (прострочення) Покупцем грошового зобов`язання щодо строків оплати Постачальник мас право вимагати від Покупця сплати пені у розмірі 0, 1 % від вартості неоплаченого Товару за кожний день прострочки в оплаті (пункт 6.2 договору).

Однак, перевіривши розрахунок пені, суд зазначає, що він є невірним. Позивач неправомірно нараховує пеню з 10.08.2024, оскільки відповідно до умов Специфікації 50% вартості відповідач сплачує після поставки товару, а як вбачається з матеріалів справи поставка товару відбулася 09.08.2024, отже строк оплати товару є таким, що настав 10.08.2024 (включно), прострочення платежу розпочинається з 11.08.2024.

Разом з тим, судом враховані норми Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" (надалі Закон), які регулюють договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань.

Так, відповідно до ст. 1 Закону платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня (ст. 3 Закону).

При перевірці виконаного позивачем розрахунку неустойки судом встановлено, визначений сторонами в п. 6.2 договору розмір неустойки перевищує розмір подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період нарахування пені, а тому, згідно із перерахунком, виконаним господарським судом, в межах заявлених позивачем періодів, до стягнення підлягає пеня у загальному розмірі 5 881, 97 грн. Позовні вимоги в цій частині в розмірі 3 088,03 грн задоволенню не підлягає.

Щодо стягнення 3% річних

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач заявив вимоги про стягнення з відповідача 3 % річних у розмірі 735, 25 грн за загальний період з 10.08.2024 по 22.08.2024.

Здійснивши перевірку розрахунку 3% річних, судом встановлено, що він виконаний неправильно, а саме при розрахунку позивачем допущена ідентична помилка, що і при нарахуванні пені.

Таким чином, позовні вимоги в цій частині позову підлягають частковому задоволенню в розмірі 678, 69 грн. У позовних вимогах про стягнення 3% річних у розмірі 56, 56 грн слід відмовити.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам у розмірі 10 448, 41 грн.

Керуючись статями 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 165, 178, 233, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КМ Вагонрем» (51900, Дніпропетровська область, м. Кам`янське, вул. Республіканська, буд. 9А, офіс 400; ідентифікаційний код 44677602) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БУЛ ТРАНС» (01033, м. Київ, вул. Жилянська, буд. 68, корпус А, офіс 305; ідентифікаційний код 44321271) суму основного боргу в розмірі 690 000 грн, пеню в розмірі 8 970 грн, 3 % річних у розмірі 735, 25 грн.

В іншій частині позову відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.І. Ярошенко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення06.11.2024
Оприлюднено08.11.2024
Номер документу122833805
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —904/3810/24

Ухвала від 03.12.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Судовий наказ від 02.12.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Рішення від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Ухвала від 02.09.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні