ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
06 листопада 2024 року м. Тернопільсправа №921/622/24
Суддя Охотницька Н.В., розглянувши матеріали позовної заяви б/н від 25.10.2024 (вх.№732 від 01.11.2024)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТБУД-2016", вул. Січових Стрільців, буд. 73, с. Байківці, Тернопільський район, Тернопільська область, 47711
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЬВІВ-БУД 1", вул. Франка Івана, буд. 38, кв.6, м. Сколе, Стрийський район, Львівська область, 82600
про стягнення 178 419,59 грн заборгованості
Встановила:
01.11.2024 до Господарського суду Тернопільської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТБУД-2016" про стягнення з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЬВІВ-БУД 1" 178 419,59 грн заборгованості за Договором виконання робіт №161023 від 16.10.2023.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.11.2024 для розгляду вищевказаної позовної заяви визначено суддю Охотницьку Н.В.
Під час вирішення питання щодо прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі справи на розгляд іншого суду, виходячи з наступного.
Статтею 125 Конституції України закріплений один із принципів судочинства, відповідно до якого судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Аналогічні положення закріплені в ч. 1 ст. 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Територіальна підсудність - це компетенція із розгляду справ однорідними судами залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція.
Загальна територіальна підсудність встановлюється як загальне правило і застосовується у тому випадку, коли вона не змінена або доповнена іншим видом територіальної підсудності.
Згідно з приписами ч.1 ст.4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Правила визначення територіальної юрисдикції (підсудності) викладені у ст.ст. 27-30 ГПК України.
Так, за загальним правилом, відповідно до ст.27 ГПК України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. При цьому, для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Тобто, загальне правило територіальної підсудності щодо пред`явлення позову за місцезнаходженням відповідача застосовується лише у випадку, коли інші правила підсудності не встановлені положеннями ГПК України.
Пред`явивши позов до Господарського суду Тернопільської області позивач посилається на ч.5 ст.29 ГПК України та п. 6.2 Договору виконання робіт №161023 від 16.10.2023 відповідно до якого, якщо спір між Сторонами неможливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в судовому порядку за встановленою підвідомчістю та підсудністю такого спору відповідно до чинного законодавства України у м. Тернопіль.
Статтею 29 ГПК України встановлені випадки визначення підсудності справи за вибором позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 29 ГПК України, право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 5 ст. 29 ГПК України позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Аналіз ч. 5 ст. 29 ГПК України свідчить про те, що законом передбачено дві окремі підстави для застосування правил альтернативної територіальної підсудності, а саме: якщо спір виник з договору, в якому визначено місце виконання, або якщо спір виник з договору, в якому не визначено місце його виконання, проте, з огляду на специфіку регламентованих ним договірних правовідносин, виконувати такий договір можливо лише в певному місці.
При цьому, за загальним правилом, місце виконання зобов`язання є договірною умовою та узгоджується сторонами в договорі; сторони можуть передбачити будь-яке місце виконання, зручне для них. Місце виконання договору, у випадку його визначення сторонами в договорі, є однією з умов договору, що зумовлює обов`язок виконання договору саме в погодженому сторонами місці.
Слід зазначити, що виконання договірного зобов`язання це вчинення боржником на користь кредитора або третьої особи певних дій, що становлять предмет виконання договірного зобов`язання. Правила визначення місця виконання зобов`язання встановлені ст.532 Цивільного кодексу України. Відповідно до зазначеної норми місце виконання зобов`язання встановлюється у договорі. Зобов`язання може бути виконане в іншому місці, якщо це встановлено актами цивільного законодавства або випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Проте, суд відзначає, що таке виконання повинне оцінюватися у контексті прав та обов`язків обох сторін, а сам предмет спору повинен бути пов`язаним із відповідним виконанням договору безпосередньо відповідачем у певному місці.
Предметом спору у даному позові є стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЬВІВ-БУД 1" заборгованості за надані Товариством з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТБУД-2016" послуги (виконані роботи), а підставою порушення є невиконання боржником умов Договору виконання робіт №161023 від 16.10.2023 в частині оплати вартості таких робіт, у зв`язку з чим виникла заявлена до стягнення заборгованість в сумі 178 419,59 грн, з урахуванням нарахованих 3% річних, інфляційних втрат та пені.
Дослідивши матеріали позовної заяви, судом встановлено, що у спірних правовідносинах зі змісту Договору виконання робіт №161023 від 16.10.2023 не вбачається визначене сторонами місце його виконання. Зокрема, згідно з п. 1.1 Договору виконання робіт №161023 від 16.10.2023 Виконавець - Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТБУД-2016", здійснює на користь та в інтересах Замовника (Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЬВІВ-БУД 1") дії за допомогою технічно справних машин та механізмів на об`єктах Замовника. Виконавець виконує роботи за замовленням (дорученням) Замовника, яке останній здійснює: письмово; за допомогою засобів електронної пошти (електронного зв`язку); факсу, інших засобів зв`язку.
За виконані роботи Замовнику, визначені у Договорі, додатку до договору або зафіксовані у інших документах (актах, тощо), Замовник здійснює оплату на користь Виконавця відповідно до умов пунктів 2.1-2.3 Договору.
Також, відповідно до п. 3.2 Договору Виконавець зобов`язався надати Замовнику послуги на умовах цього Договору; надати технічно справну Техніку з обслуговуючим персоналом, який має право керування такою технікою.
Відповідно до п. 2.1-2.3 Договору оплата за виконання робіт здійснюється Замовником згідно виставленого Виконавцем та отриманого Замовником рахунку. Часткова або повна оплата свідчить про отримання Замовником рахунку та про погодження Сторонами обсягів отриманих або очікуваних послуг. За надання послуг Замовник оплачує 100% вартості послуг, які має надати Виконавець, згідно виставленого рахунку-фактури Виконавця. Повний розрахунок за отримані послуги за місяць проводиться Замовником на протязі 5-ти банківських днів після підписання Сторонами актів наданих послуг (виконаних робіт), шляхом перерахування коштів на рахунок Виконавця, зазначений у цьому Договорі.
Отже, за змістом Договору виконання робіт №161023 від 16.10.2023, місце його виконання сторонами не визначалося, місце виконання договору відповідачем щодо оплати вартості наданих послуг (виконаних робіт) не вказане. Крім того, місце виконання боржником зобов`язання щодо оплати вартості виконаних робіт за своїм характером не пов`язане з місцем фактичного виконання робіт, оскільки зазначена сплата проводиться безготівково шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок виконавця (заявника, стягувача).
Місцем виконання відповідачем зобов`язань за договором виконання робіт №161023 від 16.10.2023 щодо оплати вартості наданих послуг не є безпосередньо місце укладення договору, складання первинних документів, надання послуг (виконанням робіт) тощо.
Таким чином, посилання заявника на підсудність даного спору Господарському суду Тернопільської області з огляду на положення ч.5 ст. 29 ГПК України, за місцем виконання договору, є необґрунтованими.
Також, можливість визначення підсудності справи самими сторонами у договорі (договірна підсудність) Господарським процесуальним кодексом України не передбачена.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування в цій справі положень ч. 5 ст. 29 ГПК України та про необхідність визначення підсудності спору за загальними правилами, з урахуванням ст. 27 ГПК України.
Згідно з інформацією, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (відповідь на запит суду №884066 від 04.11.2024) місцезнаходженням юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЬВІВ-БУД 1" (ідентифікаційний код 41757454) є: вул. Франка Івана, буд. 38, кв.6, м. Сколе, Стрийський район, Львівська область, 82600.
Статтею 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" встановлено, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Відтак, даний позов підлягає розгляду Господарським судом Львівської області за місцем знаходження відповідача.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 31 ГПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч.3 ст. 31 ГПК України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті (справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду), здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Спори між судами щодо підсудності не допускаються (ч.6 ст. 31 ГПК України).
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 27-31, 232-234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву б/н від 25.10.2024 (вх.№732 від 01.11.2024) Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТБУД-2016" про стягнення з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЬВІВ-БУД 1" 178 419,59 грн заборгованості, з додатками (справа №921/622/24) - передати за підсудністю до Господарського суду Львівської області (вулиця Личаківська, 128, м. Львів, Львівська область, 79014).
2. Копію ухвали направити сторонам відповідно до положень ч.5 ст. 6 ГПК України.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду у порядку та строки, визначені статтями 254-259 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалу підписано 06.11.2024.
Суддя Н.В. Охотницька
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2024 |
Оприлюднено | 08.11.2024 |
Номер документу | 122836121 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Охотницька Н.В
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні