Ухвала
від 01.11.2024 по справі 357/15497/24
БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 357/15497/24

1-кс/357/2492/24

У Х В А Л А

про тимчасовий доступ до речей та документів

01 листопада 2024 року

Слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 ,

з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42024112030000229 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3ст. 358 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів,

У С Т А Н О В И В:

Слідчий СВ БілоцерківськогоВП ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 , звернувся до слідчого суді з клопотанням погодженим начальником Ставищенського відділу Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей та документів, по матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024112030000229 від 21.06.2024 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України.

Слідчий просить надати слідчому відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю їх вилучення та копіювання, а саме:судової справи №376/1497/24 з наявними до неї додатками, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Вказане клопотання слідчий обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024112030000229 від 21.06.2024 щодо можливого факту підроблення документів та їх подальшого використання у суді.

Так, досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин ОСОБА_5 подав позовну заяву до ОСОБА_6 про стягнення з боргу у сумі 80 000 гривень. До вказаної позовної заяви ОСОБА_5 долучив оригінал договору позики від 05.04.2023 та боргової розписки від 05.04.2023 на суму 80 000 грн., які були укладені та підписані у м. Сквира Київської області.

Як встановлено досудовим розслідуванням ОСОБА_5 до позовної заяви про стягнення боргу додав: копію паспорту, копію договору-позики, копію розписки, квитанцію про сплату судового збору та копію позовної заяви з додатками та наявний підпис позивача ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 . Проте, у наданій ОСОБА_6 заяві про вчинення кримінального правопорушення, останній зазначив, що ним не позичались вказані грошові кошти та не надавались розписки про отримання вказаних грошових коштів.

Також до вказаного позову про стягнення з ОСОБА_6 боргу, ОСОБА_5 додав копії правовстановлюючого документу на майно ОСОБА_6 , а саме копію Витягу з Державного реєстру речових прав про право власності на земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер 3221487100:02:001:0006.

Згідно із завіреною копією заочного рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 (справа №376/3274/23 провадження №2/376/1374/2023), яке надійшло до ІНФОРМАЦІЯ_4 у відповідь на запит в порядкуст. 93 КПК України, за ОСОБА_6 визнано право власності на земельну ділянку, площею2,0000 га, яка розташована на території колишньої Саливонківської (за межами населеного пункту) Васильківського району Київської області, кадастровий номер: 3221487100:02:001:0006, призначеня для ведення особистого селянського господарства.

Як зазначає слідчий у клопотанні зазначена інформація має доказове значення у кримінальному провадженні, оскільки документи, додані до позовної заяви, можуть бути використані для проведення судово-почеркознавчої експертизита як доказ в кримінальному провадженні з метою встановлення фактичних обставин кримінального правопорушення, оскільки іншим шляхом встановити об`єктивні обставини кримінального правопорушення неможливо.

Аналіз вказаних документів надасть можливість визначити відповідальних осіб, з вини яких допущені вищевказані порушення, а також встановити їх статус та ступінь вини.

Необхідність в проведенні зазначеного заходу забезпечення кримінального провадження обумовлена метою виконання основних його завдань та отримання відомостей, які підтвердять чи спростують вказану інформацію, а в подальшому сприятимуть у прийнятті кінцевого процесуального рішення.

В судовому засіданні слідчий підтримав подане клопотання та просив його задовольнити на підставах зазначених в клопотанні та доданих до нього матеріалах.

В судовезасідання представникособи,у володінніякої знаходятьсяречітадокументи протимчасовийдоступдо якихклопочеслідчий,нез`явився,проденьта часрозглядуклопотанняповідомлявся належним чином.

Зважаючи на положенняст.163 КПК України, слідчий суддя вважає можливим розглядати клопотання за відсутності особи у володінні якого знаходяться документи - представника ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки його неявка не є перешкодою для розгляду вказаного клопотання.

Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення клопотання, з огляду на таке.

За змістомст.131 КПК Українизаходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Так, слідчий суддя, згідно з ч. 4ст. 132 КПКдля оцінки потреб досудового розслідування зобов`язаний врахувати можливість без застосовуваного заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. У даному контексті необхідно враховувати, що речі і документи могли би бути отримані шляхом проведення слідчих дій, тобто без застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Крім того, відповідно до ч. 1ст. 223 КПКсаме слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні.

Згідно ч.1ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно з ч.2ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Статтею 160 КПК Українивстановлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених устатті 161 цього Кодексу.

Так, відповідно до пп. 5,6,7 ч. 2ст. 160 КПКу клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів повинні бути зазначені значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Згідно з ч.5ст.163 КПК Українислідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи, зокрема, 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

При цьому, слід звернути увагу на зміст рішення Ради суддів України № 12 від 04.02.2016, в якому чітко визначені випадки, коли можливо надати доступ до судових справ. Так, порушенням принципів самостійності судів та незалежності суддів слід визнавати, зокрема, витребування від судді пояснень з питань, які підлягають чи були предметом обговорення у нарадчій кімнаті або спроби розкриття таємниці постановлення рішення в інший спосіб, витребування чи вилучення судових справ, розгляд яких не завершено, а також отримання матеріалів судових справ (копій документів, які містяться у справі, виписок з неї тощо) з порушенням встановленого законом порядку (неповноважним суб`єктом, без належного документального оформлення тощо).

Вилучення матеріалів судових справ, які перебувають у провадженні суду будь-якої юрисдикції, органами досудового розслідування не ґрунтується на кримінальному процесуальному законі та може бути передумовою грубого порушення прав учасників такого судового провадження. Саме тому виїмка матеріалів судової справи або їх окремих частин є винятковою процесуальною дією, яка може бути здійснена лише у тому випадку, якщо потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи.

Також, з огляду на те, що незалежність суддів є складовою права на справедливий суд, потрібно враховувати, що не може бути виправданим потребами досудового розслідування застосування заходів забезпечення кримінального провадження, зокрема тимчасовий доступ до речей і документів, а також отримання матеріалів судових справ (копій документів, які містяться у справі, тощо) щодо справ, які перебувають у провадженні судді, або справ, розгляд яких не є завершеним (рішення у справі не набрало законної сили; справа переглядається в апеляційному чи касаційному порядку, за нововиявленими обставинами; не вичерпані всі процесуальні можливості оскарження судових рішень).

У разі звернення слідчого за погодженням з прокурором чи прокурора із клопотанням про надання тимчасового доступу до матеріалів справи відповідної судової юрисдикції слідчий суддя вправі надати тимчасовий доступ лише для ознайомлення з матеріалами справи, виготовлення їх копій, виписок. Вилучення матеріалів судових справ не допускається. При цьому, у виняткових випадках для проведення судових експертиз із матеріалів судових справ можуть вилучатися лише оригінали документів, які існують в одному екземплярі або якщо отримати інший екземпляр неможливо, з одночасною заміною вилученого документа його копією.

Так, слідчим суддею встановлено, що у провадженні ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебувають матеріали досудового розслідування, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024112030000229 від 21.06.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3ст. 358 КК України.

Слідчим до клопотання додано, зокрема копію позовної зави поданої ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про стягнення боргу, що зареєстрована канцелярією ІНФОРМАЦІЯ_1 15.05.2024 р.; договір позики від 05.04.2023 укладеного між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , де міститься підписи ОСОБА_5 та ОСОБА_6 розписку ОСОБА_6 від 05.04.2023 р. про отримання боргу у розмірі 80000 грн., з підписом ОСОБА_6 згідно договору позики від 05.04.2023 що містяться у цивільній справі № 376/149724, провадження № 2/376/827/24.

Матеріали цивільної справи № 376/1497/24, провадження № 2/376/827/24 за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про стягнення боргу, зберігаються у ІНФОРМАЦІЯ_6 , розгляд якої завершено.

Із заяви про вчинення кримінального правопорушення, ОСОБА_6 зазначив, що ним не позичались вказані грошові кошти та не надавались розписки про отримання вказаних грошових коштів.

Тому, враховуючи вищевикладене, у виняткових випадках для проведення відповідних судових експертиз із матеріалів вказаної судової справи слідчий суддя вважає достатнім надати тимчасовий доступу до оригіналів саме таких документів, копії яких були долучені слідчим до клопотання, а саме: позовної заяви, договору позики, розписки, з можливістю їх вилучення.

Згідно «Інструкції про призначення та проведення судових експертизта експертних дослідженьта Науково-методичних рекомендацій з питаньпідготовки та призначення судових експертизта експертних досліджень», основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (літерних та цифрових) і підпису.

Об`єктом почеркознавчої експертизи є почерковий матеріал, в якому відображені ознаки почерку певної особи у тому обсязі, в якому їх можна виявити для вирішення поставлених завдань.

Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.

Отже, документи які містяться у цивільній справі, до яких необхідно здійснити тимчасовий доступ, та наявна у вказаних документах інформація, сама по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, має суттєве значення для встановлення обставин кримінального провадження; відомості, встановлені з вказаної інформації, можуть бути використані як докази в кримінальному провадженні. Іншими способами на даній стадії досудового розслідування неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначеної інформації.

У зв`язку з наведеним, та з огляду на той факт, що цивільна справа в якій міститься документи вже розглянута по суті та зберігається в канцелярії суду, слідчий судя вважає достатнім надати тимчасовий доступу до оригіналів документів з можливістю їх вилучення, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: позовної зави поданої ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про стягнення боргу, зареєстрованої канцелярією ІНФОРМАЦІЯ_1 15.05.2024 р.; розписки ОСОБА_6 від 05.04.2023 р.; договору позики від 05.04.2023 укладеного між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що містяться у цивільній справі № 376/149724, провадження № 2/376/827/24, для проведення судово-почеркознавчої експертизи із зобов`язанням слідчого по закінченню проведення експертного дослідження повернути вказані документи до матеріалів справи.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст.131,132,159,160,162,163,164 КПК України, слідчий суддя,-

П О С Т А Н О В И В :

Клопотання слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 погоджене начальником Ставищенського відділу Білоцерківської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024112030000229 від 21.06.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3ст. 358 КК Українизадовольнити частково.

Надати слідчому відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області лейтенанту поліції ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю їх вилучення, а саме: позовної зави поданої ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про стягнення боргу, зареєстрованої канцелярією ІНФОРМАЦІЯ_1 15.05.24 р.; розписки ОСОБА_6 від 05.04.2023 р.; договору позики від 05.04.2023 укладеного між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що містяться у цивільній справі № 376/149724, провадження № 2/376/827/24 та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

Після проведення всіх необхідних експертиз зобов`язати слідчого або прокурора у даному кримінальному провадженні повернути оригінали вказаних документів до матеріалів цивільної справи № 376/1497/24, провадження № 2/376/827/24.

У задоволенні іншої частини клопотаннявідмовити.

Оригінал та копію ухвали надати слідчому відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_7 для виконання, начальнику Ставищанського відділу Білоцерківської окружної прокуратури ОСОБА_8 для відому.

Строк дії зазначеної ухвали два місяці з дня її постановлення.

Відповідно до ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, має право надати дозвіл на проведення обшуку.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддяОСОБА_9

СудБілоцерківський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення01.11.2024
Оприлюднено08.11.2024
Номер документу122836405
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян та злочини проти журналістів Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, а також збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів

Судовий реєстр по справі —357/15497/24

Ухвала від 01.11.2024

Кримінальне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Озадовський Р. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні