Справа № 591/11101/24
Провадження № 1-кп/591/382/24
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2024 року Зарічний районний суд м.Суми в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
обвинуваченого ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Суми угоду про визнання винуватості в кримінальному провадженні №42023202510000132, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 06.10.2023, щодо обвинувачення
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Недригайлів, Недригайлівського району, Сумської області, РНОКПП НОМЕР_1 , одруженого, який працює директором ФОП ОСОБА_6 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 272 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа підприємець ОСОБА_6 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) зареєстрований як суб`єкт господарювання 21.11.2016 (реєстраційний номер платника єдиного соціального внеску НОМЕР_3 ) (Далі - ФОП ОСОБА_6 ). Основним видом економічної діяльності визначено - Будівництво житлових і нежитлових будівель (41.20).
Наказом №1-К ФОП ОСОБА_6 від 18.01.2023, ОСОБА_5 призначено на посаду директора ФОП ОСОБА_6 та визначено дату початку виконання покладених на нього обов`язків з 19.01.2023.
Посадовою інструкцією директора ФОП ОСОБА_6 за №7 від 18.01.2023 на ОСОБА_5 покладено наступні обов`язки:
1. Визначає, формулює, планує, здійснює і координує всі види діяльності підприємства.
2. Визначає напрями розвитку підприємства у формуванні цінової, кредитно-банківської, податкової та страхової політики, соціальної та зовнішньоекономічної діяльності.
3. Організує роботу і ефективну взаємодію виробничих одиниць, та структурних підрозділів, направляє їх діяльність на досягнення високих темпів розвитку і удосконалення виробництва та продукції.
4. Забезпечує відповідність наданих послуг кращим світовим зразкам з метою задоволення потреб замовників у відповідних послугах, підвищення продуктивності праці, ефективності виробництва і якості наданих послуг та виконаних робіт на основі широкого запровадження нової техніки і прогресивної технології, організації праці, виробництва і управління, удосконалення господарського механізму.
5. Направляє діяльність персоналу на досягнення високих економічних та фінансових результатів.
6. Забезпечує виконання підприємством програми оновлення обладнання, планів будівництва, обов`язків перед постачальниками, замовниками і банками.
7. Організовує виробничо-господарську діяльність підприємства на основі застосування методів обгрунтованого планування, нормативних матеріалів, фінансових і трудових витрат, широкого розповсюдження передового досвіду, а також максимальної мобілізації резервів виробництва шляхом досягнення високих техніко-економічних показників, підвищення технічного рівня і якості виконаних робіт, раціонального і економного витрачання всіх видів ресурсів.
8. Вживає заходів щодо забезпечення підприємства кваліфікованими кадрами, найкращого використання безпечних і сприятливих умов праці, додержання вимог законодавства про охорону навколишнього середовища.
9. Здійснює заходи з соціального розвитку колективу підприємства, проводить роботу щодо зміцнення трудової і виробничої дисципліни, сприяє розвитку творчої ініціативи і трудової активності працівників.
10. Забезпечує сполучення економічних і адміністративних методів керівництв, матеріальних і моральних стимулів підвищення ефективності виробництва, підсилення відповідальності кожного працівника за доручену йому справу.
11. Здійснює заходи щодо соціального захисту колективу підприємства, збереження зайнятості працівників.
Таким чином станом на 08.06.2023 ОСОБА_5 перебував на посаді директора ФОП ОСОБА_6 та у відповідності до ч. 3 ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України був службовою особою.
У ході здійснення господарської діяльності до ФОП ОСОБА_6 були працевлаштовані наймані співробітники, зокрема, відповідно до наказу №2-К від 30.06.2021 ОСОБА_7 призначено на посаду муляра.
Відповідно до посадової інструкції №2 від 19.09.2019, виданої ФОП ОСОБА_6 , до завдань та обов`язків муляра належать:
1. Знати та застосовувати у діяльності:
- основні властивості стінових матеріалів і розчинів, гідроізоляційних матеріалів для ізолювання фундаментів та стін;
- прості системи кладки та перев`язування швів;
- прийоми виконання кладки;
- кладка простих стін;
- способи розстилання розчину на стіні, розкладання цегли та забутовки;
- вимоги до якості цегляної кладки та збірних залізобетонних конструкцій, що монтуються у кам`яних будовах;
- прийоми виконання робіт з монтажу та демонтажу будівель і споруд, будівельних робіт;
- прийоми виконання робіт з цементування, бетонування, улаштування стяжки, фундаментів;
- прийоми виконання робіт з укладання тротуарної плитки, облицювання стін та підлоги плиткою;
-прийоми виконання робіт з монтажу та демонтажу будівель і споруд;
- прийоми виконання будівельних робіт;
- прийоми виконання фарбувальних робіт;
- правила роботи з пневматичним та електрифікованим інструментом, що застосовується під час будівництва кам`яних будов та споруд;
- знати та виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці та навколишнього середовища, дотримуватись норм, методів і прийомів безпечного виконання роботи;
- виконувати інші не складні доручення керівника робіт в межах своєї посади за напрямком, що пройшов навчання додатково (наприклад маляр);
2. Дотримуватись правил безпечної роботи встановлених на території замовників (не перетинати небезпечні зони технологічного обладнання, машин, не взаємодіяти з сировиною, готовою продукцією, реагувати на звуки сигналізації.
3. Розміщувати засоби праці, на виробничих територіях, таким чином створювати перешкод для технологічного/ будівельного транспорту.
Таким чином, ОСОБА_7 станом на 08.06.2023 перебував у трудових відносинах як муляр з ФОП ОСОБА_6 та перебував у підпорядкуванні директора ОСОБА_5
24.05.2023 Комунальне некомерційне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Сумської міської ради (Код ЄРДПОУ 05519480), (Далі - КНП «ЦМКЛ» СМР) уклало договір за №3132/14 з ФОП ОСОБА_8 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) про проведення капітального ремонту прибудови КНП «ЦМКЛ» СМР, за адресою АДРЕСА_2 . На виконання вказаного договору ФОП ОСОБА_8 уклав з ФОП ОСОБА_6 договір субпідряду за №8/23 від 24.05.2023 на залучення робітників для виконання договору №3132/14 від 24.05.2023.
До виконання вказаного договору ФОП ОСОБА_9 як найманого працівника залучив, зокрема, муляра ОСОБА_7 , робочим місцем якого визначено територію КНП «ЦМКЛ» СМР, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
08.06.2023 о 07:30 год. ОСОБА_7 відповідно до графіку роботи, визначеного директором ОСОБА_5 , прибув до свого робочого місця, а саме до підвального приміщення відділення реабілітації КНП «ЦМКЛ» СМР, з метою підготовки та початку виконання будівельних робіт на виконання договору №8/23 від 24.05.2023. При цьому директором ОСОБА_5 та виконробом ФОП ОСОБА_8 . ОСОБА_10 в усній формі надано виробниче завдання на виконання робіт по фарбування металоконструкцій покрівлі прибудови та надано відповідні інструменти та матеріали для виконання робіт.
При цьому ОСОБА_5 внаслідок своєї злочинної недбалості, у порушення п. 1.5 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» не забезпечив наявність, міцність і стійкість огороджень, риштувань, настилів, драбин, не забезпечив працівника необхідними засобами захисту та не проконтролював їх використання за призначенням, не вжив заходів щодо усунення або зменшення впливу небезпечних факторів та не врахував стан здоров`я працівників, які виконують роботи на висоті.
Разом з цим ОСОБА_5 у порушення п. 1.12 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» не забезпечив працівника необхідними засобами захисту, технологічною оснасткою, спеціальним одягом та спеціальним взуттям, а також не призначив працівників, відповідних за організацію і безпечне виконання робіт на висоті.
Окрім того, ОСОБА_5 , у порушення п.1.3 розділу І «Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», внаслідок своєї злочинної недбалості не забезпечив проведення належним чином медичного огляду ОСОБА_7 з метою встановлення відповідності його здоров`я роботам, що виконуються.
О 08:00 год. ОСОБА_7 , діючи на виконання злочинно недбалих вказівок директора ОСОБА_5 , не маючи відповідних засобів захисту та технологічної оснастки, пішов у прибудову біля центрального корпусу КНП «ЦМКЛ» СМР та приступив до виконання виробничого завдання, а саме: фарбування металоконструкцій покрівлі прибудови.
Згідно Наказу Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 №15 «Переліку робіт з підвищеною небезпекою» до робіт з підвищеною небезпекою відносяться: - п.95 «Роботи з підйомних і підвісних колисок і рихтувань на висоті».
Таким чином, встановлено, що роботи, які виконував ОСОБА_7 08.06.2023, а саме під час виконання робіт на висоті, що виявилося у роботі без закріпленого запобіжного (страхувального) поясу на риштуваннях, що не мали надійного огородження, яке б унеможливлювало падіння на території прибудови біля центрального корпусу КНП «ЦМКЛ» СМР, за адресою: АДРЕСА_2 , відносяться до категорії робіт з підвищеною небезпекою.
Продовжуючи реалізовувати свій злочинно недбалий умисел, директор ОСОБА_5 , впродовж робочого дня неналежно забезпечив контроль за роботами, що виконував ОСОБА_7
08.06.2023 приблизно о 16:10 год. (точний час в ході досудового розслідування встановити не вдалось) ОСОБА_7 , перебуваючи на своєму робочому місці, а саме на підмості (риштуванні) без встановлених огороджень, не маючи належного спеціального одягу та страхувального обладнання, здійснюючи роботи з фарбування металоконструкції покрівлі з риштувань рамних ЛРСП-40, впав на бетоновану поверхню.
Внаслідок вказаного падіння ОСОБА_7 отримав тілесні ушкодження у вигляді: «Поєднана краніо-торако-скелетна травма», ВПЧМТ, лінійний перелом лівої тім`яної кістки, луски та піраміди лівої скроневої кістки, крила та тіла клиноподібної кістки, забій головного мозку 2 типу, субарахноїдальний крововилив, пневмоцефалія, гемосинус, назо-отогемолікворея, лівобічний пневмоторакс, забій лівої легені, перелом 2-9 ребер зліва, 1-2 ребер з права, емфізема м`яких тканин, уламковий перелом лівої лопатки, забій м`яких тканин лівої тім`яно-скроневої ділянки.
Відповідно до висновку експерта №1431/А Сумського обласного бюро судово-медичної експертизи тілесні ушкодження, отримані ОСОБА_7 , а саме: перелом лівої тім`яної кістки, луски та піраміди лівої скроневої кістки, крила та тіла клиноподібної кістки, субарахноїдальний крововилив відносяться до тяжких тілесних ушкоджень. Дані ушкодження утворились внаслідок падіння з вертикального положення на площину, кількість травматичних впливів не менше 3-х.
За результатами проведення судової інженерно-технічної експертизи безпеки життєдіяльності ННЦ «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бакаріуса» від 23.09.2024 причиною настання нещасного випадку, що стався 08.06.2023 із ОСОБА_7 , який впав з риштувань на території КП «ЦМКЛ» СМР, є не дотримання вимог правил охорони праці під час виконання робіт на висоті та не дбання про особисту безпеку, що виявилося у роботі без закріпленого запобіжного (страхувального) поясу на риштуваннях, що не мали надійного огородження, яке б унеможливило падіння.
Охорона праці під час виконання будівельно-ремонтних робіт з риштувань та помостів, регламентується законодавством України, а саме: Законом України «Про охорону праці», Типовим положенням, НПАОП 0.00- 1.15-07. Правилами охорони праці під час виконання робіт на висоті, НПАОП 00-1.71-13. Правилами охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями, ОСОБА_11 .3.2-2-2009. «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення», крім вимог наведених державних нормативних документів під час виконання робіт, необхідно керуватися вимогами інструкцій з охорони праці, посадовими інструкціями, інструкціями заводу виробника обладнання та іншими документами, які розроблені і діють на підприємстві.
Роботи, які виконував 08.06.2023 муляр ФОП ОСОБА_6 . ОСОБА_7 , відносяться до робіт з підвищеною небезпекою.
Кваліфікація муляра ФОП ОСОБА_6 . ОСОБА_7 не відповідала характеру роботи, яку він виконував 08.06.2023 на території КНП «ЦМКЛ» СМР.
Під час виконання робіт та настання нещасного випадку 08.06.2023 з ОСОБА_7 на території КНП «ЦМКЛ» СМР, директором ФОП ОСОБА_6 ОСОБА_5 , були не дотримані вимоги:
ст. 13 Закону України «Про охорону праці»,
п. 3.16 «Типового положення»,
п. 1.3 розділу 1 «Порядку проведення медичних оглядів працівників даних категорій»,
п.п. 1.3, 1.5, 1.12, 7.4.10, 7.4.11, 7.11.1.7, 7.11.1.10 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті»,
п. 8.3.11 та п. 8.3.14 ДБН А.3.2-2-2009. «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення», п. 1 та п. 8 «Посадової інструкції директора», та перебувають у причинному зв`язку з настанням даного нещасного випадку.
З технічної точки зору, під час настання нещасного випадку, що стався 08.06.2023 з ОСОБА_7 на території КНП «ЦМКЛ» СМР, дії (бездіяльність) директора ФОП ОСОБА_6 ОСОБА_5 перебувають у причинному зв`язку з настанням події досліджуваного нещасного випадку.
Таким чином ОСОБА_5 допущено наступні порушення:
- У порушення статей 13 та 14 Закону України «Про охорону праці» не створив на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці;
- У порушення статті 21 Закону України «Про охорону праці» не додержався вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва;
- У порушення пункту 3.16 « Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою» допустив до роботи працівників, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці;
- У порушення пункту 1.3 «Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» не забезпечив проведення обов`язкових медичних оглядів;
- У порушення пункту 1.5 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» не забезпечив наявність, міцність і стійкість огороджень, риштувань, настилів, драбин, не забезпечив працівника необхідними засобами захисту та не проконтролював їх використання за призначенням, не вжив заходів щодо усунення або зменшення впливу небезпечних факторів та не врахував стан здоров`я працівників, які виконують роботи на висоті;
- У порушення пункту 1.12 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» не забезпечив працівника необхідними засобами захисту, технологічною оснасткою, спеціальним одягом та спеціальним взуттям, а також не призначив працівників, відповідних за організацію і безпечне виконання робіт на висоті;
- У порушення пункту 7.4.10 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» не забезпечив обладнання інвентарних підмостів або риштувань суцільними настилами (без зазорів поміж дощок) та не забезпечив їх обладнання встановленими огородженнями;
- У порушення пункту 7.4.11 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» не забезпечив проведення робіт на висоті з використанням працівниками запобіжних поясів;
- У порушення пункту 7.11.1.10 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» не забезпечив обладнання риштувань огородженнями з бортовими елементами;
- У порушення пункту 8.3.11 «Системи стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення» не забезпечив наявність можливості виходу працівників на естакади або навісні площадки;
У зв`язку з вчиненням умисних, протиправних дій, які виразились у порушенні правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на території прибудови біля центрального корпусу КНП «ЦМКЛ» СМР за адресою: АДРЕСА_2 , що призвело 08.06.2023 до отримання тяжких тілесних ушкоджень ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України, тобто порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві особою, яка зобов`язана їх дотримувати, що спричинило тяжкі наслідки у вигляді отримання тяжких тілесних ушкоджень ОСОБА_7
31.10.2024між прокуроромта обвинуваченимбуло укладеноугоду провизнання винуватості,відповідно доякої ОСОБА_5 беззастережно визнав свою винуватість в інкримінованому йому злочині та щиро розкаявся у його вчиненні.
Потерпілий у кримінальному провадженні ОСОБА_7 надав прокурору у кримінальному провадженні прокурору Окружної прокуратури міста Суми ОСОБА_3 заяву, в якій надає згоду на укладення угоди про визнання винуватості підозрюваним ОСОБА_5 , оскільки не має до нього претензій, цивільний позов подавати не бажає.
При цьому, сторони погодились на призначення ОСОБА_5 за вчинення ним кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України, покарання із застосуванням положень статті 69 КК України у виді штрафу у розмірі 3000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 51 000 грн.
В угоді передбачені наслідки її укладення, затвердження та невиконання, які роз`яснені обвинуваченому.
Розглядаючи в порядку п.1 ч.3 ст.314КПК України питання про можливість затвердження даної угоди про визнання винуватості, суд виходить з наступного.
Відповідно до правил ст. ст. 468, 469КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена щодо кримінальних проступків, злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам. Укладення угоди про визнання винуватості у кримінальному провадженні щодо уповноваженої особи юридичної особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, у зв`язку з яким здійснюється провадження щодо юридичної особи, а також у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, внаслідок яких шкода завдана державним чи суспільним інтересам або правам та інтересам окремих осіб, у яких беруть участь потерпілий або потерпілі, не допускається, крім випадків надання всіма потерпілими письмової згоди прокурору на укладення ними угоди.
Злочин, у вчиненні якого ОСОБА_5 беззастережно визнав себе винуватим, згідно ст. 12 КК України, є тяжким.
Під час підготовчого судового засідання встановлено, що обвинувачений цілком розуміє положення п.п.1-4 ч.4 ст. 474, п.1 ч.4 ст.394, п.1 ч. 3 ст. 424, ст.476 КПК України; укладення угоди сторонами є добровільним.
Узгоджене сторонами угоди покарання враховує: ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, а саме те, що обвинувачений вчинив тяжкий злочин, дані про особу обвинуваченого, на облікаху психоневрологічномута наркологічномудиспансерах неперебуває,раніше докримінальної таадміністративної відповідальностіне притягувався,за місцеммешкання характеризуєтьсяпозитивно,одружений,на утриманнімає 2неповнолітніх дітей,тяжких наслідківвід злочинуне настало,негативно ставитьсядо вчиненихдій,а такождо негативнихнаслідків,що насталив результатівчинених дій,під часдосудового розслідування,наявність обставин,які пом`якшуютьпокарання,передбачених ст.66КК України,а саме:визнання вини,щире каяттята активнесприяння розкриттюзлочину;має наутриманні двохнеповнолітніх дітей 2009та 2017р.н.;за місцемроботи тапроживання характеризуєтьсяпозитивно;відсутність употерпілого ОСОБА_7 будь-якихпретензій допідозрюваного ОСОБА_5 ,а такожвідсутність обставинщо обтяжуютьпокарання.Зазначене даєможливість застосуванняст.69КК Українита призначенняобвинуваченому основногопокарання,більш м`якого,ніж передбаченеч.2ст.272КК України, а також не застосовувати додаткове покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, яке передбачено ч. 2 ст. 272 КК України.
Таким чином, умови укладеної угоди не суперечать вимогам КПК України; правова кваліфікація, яка є вірною, передбачає можливість укладення угоди про визнання винуватості; умови угоди відповідають інтересам суспільства, не порушують права, свободи чи інтереси сторін або інших осіб; відсутні дані щодо неможливості виконання обвинуваченим взятих на себе зобов`язань; наявні підстави для визнання винуватості.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що укладена угода про визнання винуватості відповідає нормам матеріального та процесуального закону і її слід затвердити.
Згідно ст.ст. 118, 124 КПК України з ОСОБА_5 на користь держави необхідно стягнути витрати, пов`язані з проведенням експертизи.
Керуючись ст.ст.370, 374, 475 КПК України, суд
УХВАЛИВ:
Затвердити угоду про визнання винуватості від 31.10.2024 року, укладену між прокурором та ОСОБА_5 , який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у пред`явленому йому обвинуваченні за ч.2 ст. 272 КК України і призначити покарання із застосуванням положень статті 69 КК України у виді штрафу у розмірі 3000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 51 000 грн.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави судові витрати в сумі 28 776 грн. 64 коп. на проведення судової інженерно-технічної експертизи безпеки життєдіяльності.
Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м.Суми протягом тридцяти днів з дня його проголошення: обвинуваченим виключно з підстав, зазначених в п. 1 ч.4 ст.394 КПК України, прокурором - виключно з підстав, зазначених в п. 2 ч. 4 ст. 394 КПК України.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Зарічний районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2024 |
Оприлюднено | 08.11.2024 |
Номер документу | 122838952 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти безпеки виробництва Порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою |
Кримінальне
Зарічний районний суд м.Сум
Ковтун О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні