Справа № 761/37638/24
Провадження № 1-кс/761/25103/2024
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2024 року слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №72024001210000030 від 27.08.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Старший детектив Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 за погодженням з прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Клопотання мотивовано тим, що досудовим розслідуванням установлено, що окремі суб`єкти господарювання, маючи у користуванні на підставі договорів оренди земельні ділянки комунальної форми власності, що належить територіальній громаді
м. Києва, протиправно, за сприяння службових осіб виконавчого органу ІНФОРМАЦІЯ_2 передають право користування землею будівельним компаніям для забудови, а безпідставно отриману у власність нерухомість (квартири, майнові права на квартири тощо) реалізовують за заниженою балансовою вартістю, ухиляючись при цьому від сплати податку на прибуток та ПДВ.
У такий спосіб службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРІСІ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) ухилились від сплати податків під час здійснення господарської діяльності (будівництво багатоквартирних будинків житлових) на земельній ділянці (кадастровий номер 8000000000:62:017:0012), яка перебувала в оренді у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_7 від 29.09.2016 №99/1103, відповідно до Договору оренди земельної ділянки від 16.11.2016.
Так, земельна ділянка у 2016 році передана в оренду ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » для реконструкції, експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки. Відповідно до п. 5.1 Договору оренди від 16.11.2016 на земельній ділянці не дозволяється діяльність, не пов`язана з цільовим призначенням земельної ділянки.
У подальшому унаслідок можливих неправомірних дій службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_8 31.07.2020 на виконання рішення ІНФОРМАЦІЯ_7 від 12.12.2019 №434/8007 земельна ділянка площею 2,3039 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку вибула з володіння територіальної громади міста Києва, як цивільний об`єкт, який має певну вартість, шляхом її позаконкурсної передачі в оренду юридичній особі.
При цьому, встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » маючи у користуванні вказану вище земельну ділянку, 16.10.2020 уклало з ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) договір № 9/1 на здійснення забудови орендованої земельної ділянки.
Схема із внесенням зміни до договору 2016 року фактично позбавило місцевий бюджет від надходження доходів від продажу ділянки, а інших забудовників від можливості здійснити господарську діяльність на цій ділянці.
Крім того, досудовим розслідування встановлено, що майнові права на квартири у будинках, зведених на вказаній земельній ділянці, забудовником ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » передано у власність ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який у свою чергу без сплати обов`язкових платежів з ПДВ та податку на прибуток реалізовані реальним власникам за протиправними схемами з ухилення від сплати податків за заниженою вартістю (фізичною особою фізичній особі, із залученням компанії з управління активами, інвестиційних фондів тощо).
З метою перевірки отриманої інформації слідчим шляхом, стороною обвинувачення 17.09.2024 направлено запит в порядку ст. 93 КПК України за №11/6/4.2.1/22234-24 для отримання від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) належним чином завірених копій наступних документів: листування з виконавчими органами ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо отримання у користування за договором оренди земельної ділянки від 16.11.2016 (кадастровий номер 8000000000:62:017:0012); проект щодо зміни цільового призначення земельної ділянки на « для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку»; листування з виконавчими органами ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 16.11.2016 (кадастровий номер 8000000000:62:017:0012); договір оренди вказаної земельної ділянки від 16.11.2016; договір про внесення змін до зазначеного договору оренди від 31.07.2020; договір від 16.10.2020 №9/1 між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », додатки та додаткові угоди до нього, акти приймання-передачі виконаних робіт, розподілу площ у житлових будинків тощо; договори між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ІНФОРМАЦІЯ_5 », ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » додатки та додаткові угоди до них, акти приймання-передачі тощо; договори між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та фізичними особами щодо купівлі-продажу майнових прав у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 додатки та додаткові угоди до них, акти приймання-передачі тощо; листування з виконавчими органами ІНФОРМАЦІЯ_7 за період 2016 - 2024 роки з приводу використання земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:62:017:0012; документи щодо сплати орендної плати за земельну ділянку протягом 2016-2024 роки (виписка з банку або бухгалтерського обліку); інформацію про доходи, отримані ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за результатами виконання договору від 16.10.2020 №9/1 (дата набуття, розмір); грошовий, майновий або інший вигляд вкладу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у будівництво житлових будинків на орендованій земельній ділянці; інформацію про демонтаж об`єктів нерухомості розташованих на земельній ділянці ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » перед початком будівництва.
Разом з цим, у встановлені діючим законодавством розумні строки будь-якої відповіді на запит отримано не було.
Виходячи з вимог статті 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Детектив у судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, в якій зазначив, що клопотання підтримує в повному обсязі та просить проводити розгляд клопотання за його відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
В даному випадку, детективом доведено, що у випадку виклику в судове засідання володільця документів існує ризик зміни та/або знищення запитуваних документів, а тому слідчий суддя вбачає підстави для розгляду клопотання за відсутності представника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст.132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно з ч.1, ч.2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до п.6 ч.2 ст.160 КПК України у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з п.2 ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Згідно практики Європейського суду з прав людини під поняттям необхідності слід розуміти, що втручання відповідає нагальній суспільній необхідності та що воно пропорційне з правомірною метою, яку планується досягти (п. 67 справи «ОЛССОН (OLSSON) проти Швеції», п. 44 справи «Камензинд проти Швейцарії» та інші).
Також, з метою дотримання принципу верховенства права, органи влади повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання та збереження доказів, які стосуються події злочину. Це не є обов`язком досягнення результату, але обов`язком вжиття заходів. Зазначені усталені принципи були висловлені, у тому числі, у справах: «Холодков і Холодкова проти України» (заява 29697/08, рішення від 07 травня 2015 року), «Сердюк проти України» (заява 61876/08, рішення від 12 березня 2015 року), «Мащенко проти України» (заява №42279/08, рішення від 11 червня 2015 року).
Як встановлено слідчим суддею та вбачається з матеріалів кримінального провадження, які долучені до клопотання слідчого, що детективами підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у податковій сфері Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №72024001210000030 від 27.08.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення, за яким відкрите кримінальне провадження та в межах якого подано вказане клопотання, обставини, встановлені під час досудового розслідування даного кримінального провадження, наведені у клопотанні, слідчий суддя вважає, що вказані у клопотанні документи, а саме: договір від 16.10.2020 №9/1 між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », додатки та додаткові угоди до нього, акти приймання-передачі виконаних робіт, розподілу площ у житлових будинків; договори між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ІНФОРМАЦІЯ_5 », ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » додатки та додаткові угоди до них, акти приймання-передачі; договори між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та фізичними особами щодо купівлі-продажу майнових прав у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 додатки та додаткові угоди до них, акти приймання-передачі, мають значення для кримінального провадження, які самостійно, а також у сукупності із іншими доказами будуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину.
Разом з тим, слідчий суддя не вбачає підстав для надання дозволу на тимчасовий доступ до решти запитуваних документів та інформації, оскільки детективом не доведено наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
З огляду на викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню.
Керуючись вимогами ст. ст. 132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання - задовольнити частково.
Надати дозвіл детективам та старшим детективам Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 у кримінальному провадженні № 72024001210000030 від 27.08.2024 року на здійснення тимчасового доступу до речей і документів, що перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій наступних документів:
-договір від 16.10.2020 №9/1 між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », додатки та додаткові угоди до нього, акти приймання-передачі виконаних робіт, розподілу площ у житлових будинків;
- договори між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ІНФОРМАЦІЯ_5 », ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » додатки та додаткові угоди до них, акти приймання-передачі;
-договори між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та фізичними особами щодо купівлі-продажу майнових прав у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 додатки та додаткові угоди до них, акти приймання-передачі.
В іншій частині вимог клопотання відмовити.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Роз`яснити особі, у володінні якої перебувають речі та документи, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення в частині надання дозволу на вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
В іншій частині ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_1
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 08.11.2024 |
Номер документу | 122839753 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Романишена І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні