Справа № 736/1733/24
Номер провадження 2/736/392/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2024 року м. Корюківка
Корюківський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої судді - Пархомчук Т.В.,
за участі секретаря - Петренко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження, у м. Корюківка у приміщенні суду, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України, цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи на боці позивача, які не заявляють самостійних вимог - Орган опіки та піклування Корюківської міської ради Чернігівської області, Служба у справах дітей Корюківської міської ради, Відділ соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Центру надання соціальних послуг Корюківської міської ради про позбавлення матері дитини батьківських прав
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до суду і просить позбавити батьківських прав її сестру ОСОБА_2 по відношенню її доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; передати дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , органу опіки та піклування Корюківської міської ради Чернігівської області для встановлення їй статусу дитини, позбавленої батьківського піклування; стягнути з ОСОБА_2 аліменти у розмірі частини усіх видів її доходів, але не менше 30% прожиткового мінімуму на дітей відповідного віку, на утримання її дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Стягнення аліментів проводити на користь ОСОБА_1 при встановленні опіки.
Свої вимоги мотивує тим, що мати дітей ОСОБА_2 їх вихованням не займається, аліменти не сплачує, не цікавиться їх навчанням, матеріальної допомоги на утримання дітей не надає, ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків.
Ухвалою суду від 06.08.2024 у справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено справу до слухання у відкритому підготовчому судовому засіданні. Цією ухвалою учасникам справи визначено строк для подачі заяв по суті справи.
У встановлений судом строк відповідач відзиву на позовну заяву не надала.
Позивач у письмовій заяві просила розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала.
Представник третьої особи Органу опіки та піклування Корюківської міської ради Чернігівської області у підготовче судове засідання не з`явилась, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, у письмовій заяві просила справу розглянути без участі представника органу опіки та піклування. Не заперечила в задоволенні позовних вимог.
Представники третьої особи Служби у справах дітей Корюківської міської ради Чернігівської області в підготовче судове засідання не з`явилась, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи.
Неявка в судове засідання третьої особи відповідно до положень ст. 223 ЦПК України не є перешкодою для розгляду справи.
Представник Відділу соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Центру надання соціальних послуг Корюківської міської ради в підготовче судове засідання не з`явилась, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, надала до суду заяву про слухання справи без її участі. В рішенні покладається на розсуд суду.
Відповідач, у підготовче судове засідання не з`явилась, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, надала до суду заяву, у якій зазначила, що позовні вимоги визнає і просить позбавити її батьківських прав. Також відповідач просить справу розглянути без її участі.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Відповідно до частини 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні підготовчого засідання.
Розглянувши додані до позовної заяви документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Корюківка, Корюківського району, Чернігівської області, проживає в АДРЕСА_1 .
Батьками дитини ОСОБА_3 є ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , що підтверджуєтьсь свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Корюківського районного управління юстиції у Чернігівській області, актовий запис № 130.
Матір`ю неповнолітньої ОСОБА_4 та ОСОБА_3 є ОСОБА_2 .
ОСОБА_2 , близько року тому почала проживати з чоловіком та перейшла до нього проживати. ОСОБА_2 з дітьми не проживає, не підтримує жодних відносин, не цікавиться навчанням, не бере участі у їх забезпеченні. Дітьми піклується їх бабуся ОСОБА_6 та позивач.
Згідно акту обстеження умов проживання від 17.07.2024, житло розміщене на двох поверхах двоповерхового будинку, складається з трьох кімнат: 2 спальні (на другому поверсі), зала, кухня, санвузол (на першому), туалет на дворі. Умови проживання задовільні. В кімнатах чисто, продуктами сім`я забезпечена. Мати дітей відсутня з дітьми близько півроку, вдома не з`являється. В даний час з Італії приїхала бабуся дітей, яка утримує родину. Для виховання та розвитку дітей створено такі умови: діти мають місце для відпочинку, занять, одяг, взуття (все придбано за рахунок бабусі дітей).
Згідно висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 від 25.07.2024 № 307 Корюківська міська рада як орган опіки та піклування вважає за доцільне за невиконання батьківських обов`язків позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відносно її дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Враховуючи наведене, суд вважає, що ОСОБА_2 тривалий час ухиляється від виконання батьківських обов`язків по відношенню до своїх дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , не піклується про здоров`я дітей, їх фізичний, духовний та моральний розвиток.
Статтею 3 Конвенції про права дитини визначено, що у всіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до статті 9 Конвенції про права дитини держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Відповідно до положень частини другої статті 150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Пунктом 2 частини першої статті 164 Сімейного кодексу України визначено, що батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.
Тлумачення наведеної статті дозволяє дійти висновку, що ухилення від виконання обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно до частини першої статті 165 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Згідно із пунктом 16 Постанови № 3 Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Враховуючи, що відповідач в порушення статей 150, 155, 180 СК України ухиляється від виконання обов`язків матері по вихованню та утриманню своїх дітей, зокрема: утримувати дитину до досягнення нею повноліття, виховувати дитину, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний і моральний розвиток, забезпечувати здобуття дитиною освіти.
Факт ухилення відповідачем від виховання та утримання дітей підтверджується належними та допустимими доказами, що безпосередньо досліджені у судовому засіданні і викладені судом вище.
Зазначене, на думку суду, відповідно до вимог ст. 164 СК України є підставою для позбавлення матері батьківських прав та передати дітей органу опіки та піклування Корюківської міської ради для встановлення їм статусу дитини, позбавленої батьківського піклування.
У відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України судовий збір по справі слід стягнути з відповідача в дохід держави.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 4, 5, 10, 11, 142, 200, 206, 263, 264, 265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , батьківських прав відносно її доньки, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Передати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , органу опіки та піклування Корюківської міської ради для встановлення їй статусу дитини, позбавленої батьківського піклування.
Стягнути із ОСОБА_2 аліменти у розмірі (однієї четвертої) частини всіх видів її доходів, але не менше 30% прожиткового мінімуму на дітей відповідного віку, на утримання її дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , починаючи із 29.07.2024 та до досягнення дитиною повноліття. Стягнення аліментів проводити на користь ОСОБА_1 після встановлення опіки над дитиною.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн. 20 копійок судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).
Відповідач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ).
Третя особа: Орган опіки та піклування Корюківської міської ради Чернігівської області (15300, Чернігівська область м. Корюківка, вул. Бульварна, 6, код ЄДРПОУ 04061760).
Третя особа: Служба у справах дітей Корюківської міської ради Чернігівської області (15300, Чернігівська область м. Корюківка, вул. Бульварна, 6, код ЄДРПОУ 44321313).
Третя особа: Відділ соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Центру надання соціальних послуг Корюківської міської ради (15300, Чернігівська область, м. Корюківка, вул. Шевченка, 60, код ЄДРПОУ 42716873).
Повне судове рішення складено 05.11.2024.
Суддя Т.В.Пархомчук
Суд | Корюківський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2024 |
Оприлюднено | 08.11.2024 |
Номер документу | 122840264 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Корюківський районний суд Чернігівської області
Пархомчук Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні