СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2024 року м. Суми Справа № 480/8714/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом керівника Охтирської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до Комунальної установи "Централізована бухгалтерія відділу освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради Сумської області про зобов`язання вчинити дії.
Суть спору. Заяви учасників справи. Процесуальні дії суду.
Прокурор звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд зобов`язати відповідача вчинити дії, спрямовані на приведенняу стан готовності захисної споруди 69446, що знаходиться за адресою: вул. Шкільна, 6, смт. Велика Писарівка, Охтирський район, з метою використання її за призначенням.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що систематичне невжиття балансоутримувачем визначених законодавством заходів з метою приведення захисної споруди цивільного захисту до стану готовності суперечить інтересам держави у сфері підготовки до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя і здоров`я людей. Тому прокурор в інтерасах держави в особі уповноваженого органу звернувся до суду з даним позовом.
22.08.2023 судом було постановлено ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Відповідач про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, правом подання відзиву не скористався. Тому суд, на підставі норми ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Фактичні обставини справи.
По вул. Щорса, 6, с. Велика Писарівка, Сумська область по місцезнаходженню Великописарівської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ім. Героя Радянського Союзу І.М. Середи Великописарівської районної ради Сумської області знаходиться протирадіаційне укриття № 69446 площею 360,35 кв.м., місткість - 400 чоловік, яке введено в експлуатацію 1978 року (а.с.36-39).
Розпорядженням голови Сумської обласної Державної адміністрації «Про перейменування об`єктів топоніміки в населених пунктах районів області» від 19.05.2016 № 251-ОД вул. Щорса у с. Велика Писаріка перейменовано на вул. Шкільну.
Рішенням третьої сесії восьмого скликання Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області № 1 від 04.01.2021 Великописарівську спеціалізовану школу І-ІІІ ступенів ім. Героя Радянського Союзу І.М. Середи Великописарівської районної ради Сумської області (код ЄДРПОУ 24012278), яка знаходиться за адресою: вул. Шкільна, 6, с. Велика Писарівка, Сумська область, передано у власність Великописарівської селищної ради, балансоутримувачем майна визначено Комунальну установу ''Централізована бухгалтерія відділу освіти, молоді та спорту'' Великописарівської селищної ради Сумської області (а.с.42-44).
Власником будівлі школи за адресою: вул. Шкільна, 6, с. Велика Писарівка, Сумська область, є територіальна громада, а саме в особі Великописарівської селищної ради, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 275410955 від 17.09.2021 (а.с.40).
Відповідно до актів оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 24.06.2022, 31.03.2023 та 03.06.2023 протирадіаційне укриття № 69446 непридатне до використання (а.с.46,52,54,61,65). Зазначена інформація також підтверджується листом Охтирського РУ ГУ ДСНС України у Сумській області від 18.08.2022 (а.с.16,22).
26.07.2023 Охтирська окружна прокуратура звернулась до ГУ ДСНС України у Сумській області з листом про надання інформації щодо вжиття заходів представницького характеру з метою визнання протиправною бездіяльності балансоутримувача протирадіаційного укриття № 69446 та зобов`язання вчинити дії спрямовані на приведення у відповідність до законодавства вказаної споруди цивільного захисту (а.с.67-69).
ГУ ДСНС України у Сумській області листом від 06.12.2023 повідомило прокуратуру, що у ГУ відсутні законні повноваження для подання адміністративного позову щодо зобов`язання привести у стан готовності ПРУ № 69446 (а.с.70-71).
Висновки суду та їх мотиви.
Щодо підстав для звернення з позовом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України ''Про прокуратуру'' прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
По-перше, у даному випадку інтерес держави полягає у забезпеченні використання споруди цивільного захисту за призначенням для захисту життя та здоров`я людей від впливу небезпечних факторів, в тому числі бойових дій.
По-друге, уповноваженим органом у даних правовідносинах є ГУ ДСНС України в Сумській області, яке відповідно до положень КЦЗ України не наділено правом чи обов`язком звернення до адміністративного суду з позовами про зобов`язання балансоутримувачів привести споруду цивільного захисту у стан готовності.
Отже, у зв`язку з відсутністю таких повноваджень, прокурор в інтересах держави в особі ГУ ДСНС України в Сумській області правомірно звернувся до суду з даним позовом.
Щодо суті спору.
Відповідно до п.14 ч.1 ст.2 КЦЗ України захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів. До захисних споруд цивільного захисту належать сховища та протирадіаційні укриття.
Цивільний захист - функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період (ст.4 КЦЗ України).
Для вирішення питань щодо укриття населення в захисних спорудах ЦЗ органи місцевого самоврядування та суб`єкти господарювання завчасно створюють фонд таких споруд. Порядок створення, утримання фонду захисних споруд ЦЗ та ведення його обліку визначається КМУ. Утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб`єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають, за рахунок власних коштів. (ч.ч.4-5,8 ст.32 КЦЗ України).
До завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері ЦЗ належить: виконання вимог законодавства щодо створення, зберігання, утримання, експлуатації, використання та реконструкції об`єктів фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення обліку захисних споруд цивільного захисту, які перебувають на балансі (утриманні), проведення їх технічної інвентаризації як об`єктів нерухомого майна (п.п.15,16 ч.1 ст.20 КЦЗ України).
Пунктом 3 Порядку, затвердженого постановою КМУ № 138 від 10.03.2017 визначено: утримання захисних споруд - це комплекс заходів організаційного, матеріально-технічного, інженерного, фінансового та іншого характеру, що спрямовані на забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням; балансоутримувач захисної споруди - власник захисної споруди або юридична особа, яка утримує її на балансі.
Утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами (п.9 Порядку № 138).
Згідно із пунктом 10 цього Порядку балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд. Конкретний строк приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням (крім споруд, що відповідно до законодавства повинні перебувати в постійній готовності) зазначається в паспорті захисної споруди, а саме: не більше 12 годин - для захисних споруд, призначених для укриття працівників (персоналу, найбільшої працюючої зміни) суб`єктів господарювання, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту; не більше 24 годин - для інших захисних споруд, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів.
Вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначено наказом Міністра внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018.
Споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни (п.1 розділу І Вимог).
Захисні пристрої призначені для захисту осіб, що переховуються у сховищах, від надмірного тиску повітряної ударної хвилі під час застосування звичайної зброї та засобів масового ураження. До захисних пристроїв, якими обладнуються сховища, належать захисно-герметичні і герметичні двері, віконниці (ставні), захисні секції, клапани-відтиначі, КНТ тощо (пп.1 п.2 розділу III Вимог).
Балансоутримувач відповідно до норм цих Вимог забезпечує утримання, контроль за станом, проведення перевірок, технічного обслуговування, поточних та капітальних ремонтів конструктивних елементів, спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення захисних споруд під час усього періоду використання сховищ у режимі ПРУ (п.6 розділу VIII Вимог).
Відповідно до пп.1 п.2 розділу VI Вимог, для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд.
За результатами оцінки стану готовності складається акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту за формою згідно з додатком 11 до цих Вимог. Результати оцінки стану готовності, отримані під час нагляду, ураховуються під час складення документів (актів, приписів) за його результатами (пп.4 п. 2 Розділу VI Вимог).
Відповідно до підпункту 8 пункту 2 Розділу VI Вимог під час оцінки стану готовності перевіряються: загальний стан приміщень, входів, оголовків аварійних виходів, гідроізоляції, повітрозабірних і витяжних каналів, обвалування окремо розташованих і підсипки покриття у вбудованих захисних спорудах, покрівлі та бічних поверхонь гірничих виробок, кріплень і захисно-герметичних перемичок (зовнішнім оглядом); двері (ворота, ставні), механізми задраювання, захисні пристрої, системи вентиляції, водопостачання, каналізації, електропостачання, зв`язку, автоматики та іншого інженерного обладнання (випробуванням на працездатність); температура і відносна вологість повітря всередині захисної споруди; наявність і стан засобів пожежогасіння; герметичність захисної споруди.
За результатами оцінки стану готовності захисну споруду може бути визнано як готову, обмежено готову або неготову до використання за призначенням. Захисна споруда вважається обмежено готовою або неготовою, якщо вона має хоча б один із недоліків, зазначених в основних недоліках в утриманні захисних споруд, що погіршують стан їх готовності, наведених у додатку 13 до цих Вимог.
У разі відсутності таких недоліків захисна споруда вважається готовою до використання за призначенням (пп.8 п.2 Розділу VI Вимог).
Отже, утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням покладається на суб`єктів господарювання, на балансі яких вони перебувають.
Станом на дату ухвалення даного рішення, захисна споруда цивільного захисту - ПРУ № 69446, перебуває в стані не готовності до використання за призначенням, через що не здатна забезпечити захист населення.
Отже, відповідачем, як балансоутримувачем споруди цивільного захисту, допущено протиправну бездіяльність, яка не відповідає критеріям правомірності, які встановлені ч. 2 ст. 2 КАС України. Вказане відповідачем не спростовано. Тому суд дійшов висновку, що вимоги прокурора в інтересах держави в особі ГУ ДСНС у Сумській області щодо зобов`язання відповідача привести у стан готовності таку споруду, з метою використання її за призначенням, підлягають задоволенню.
Судові витрати.
Враховуючи те, що позовні вимоги суб`єкта владних повноважень задоволені, той факт, що ним не понесено судових витрат пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 90, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов керівника Охтирської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до Комунальної установи ''Централізована бухгалтерія відділу освіти, молоді та спорту'' Великописарівської селищної ради Сумської області про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
2. Зобов`язати Комунальну установу ''Централізована бухгалтерія відділу освіти, молоді та спорту'' Великописарівської селищної ради Сумської області (вул. Ярослава Мудрого, 1, с. Велика Писарівка, Охтирський район, Сумська область, 42800, код ЄДРПОУ 44131142) вчинити дії, які спрямовані на приведення у стан готовності захисної споруди № 69446, що знаходиться за адресою: вул. Шкільна, 6, с. Велика Писарівка, Сумська область, з метою використання її за призначенням.
3. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду складено та підписано суддею 06.11.2024.
Суддя А.І. Сидорук
Суд | Сумський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2024 |
Оприлюднено | 08.11.2024 |
Номер документу | 122843796 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо |
Адміністративне
Сумський окружний адміністративний суд
А.І. Сидорук
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні