Справа № 643/12902/24
Провадження № 2/643/5531/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.11.2024
06 листопада 2024 року місто Харків
Суддя Московського районного суду м. Харкова Сугачова О.О. вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей по Салтівському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради про розірвання шлюбу та позбавлення батьківських прав,
в с т а н о в и в:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Московського районного суду м. Харкова з позовною заявою до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей по Салтівському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради про розірвання шлюбу та позбавлення батьківських прав.
Вирішуючи питання про відкриття провадження по справі, суд повинен перевірити відповідність вимог, з якими заявник звертається до суду для захисту прав, а також дотримання правил підсудності та виконання вимог встановлених для форми, змісту позовної заяви.
Судом встановлено, що позовну заяву подано з порушенням правил підсудності.
Відповідно до ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України, що встановлено ст. 5 Цивільного процесуального кодексу України.
Порядок звернення до суду за судовим захистом урегульованийЦивільним процесуальним кодексом України. Подання позовної заяви має відбуватись з дотриманням певних умов.
Із текступозовної заявивбачається,що місцепроживання чиперебування відповідача ОСОБА_2 зазначено позивачкоюяк: АДРЕСА_1 , що не відноситься до території Салтівського району м. Харкова.
Відповідно до ч. 8 ст. 187 Цивільного процесуального кодексу України, суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.
У відповідь на електронний запит суду, надійшла відповідь з Єдиного державного демографічного реєстру № 887847 від 06.11.2024 стосовно адреси місця реєстрації відповідача ОСОБА_2 , з якої вбачається, що останній зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
За загальним правилом, визначеним ч. 1 ст. 27 Цивільного процесуального кодексу України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше передбачено законом.
Виняток із вказаного правила становить альтернативна підсудність (стаття 28 Цивільного процесуального кодексу України) та виключна підсудність (Цивільного процесуального кодексу України).
Згідно із ст. 28Цивільного процесуального кодексу України, визначено перелік справ підсудність яких можлива за вибором позивача.
Відповідно до ч. 16ст. 28 Цивільного процесуального кодексу України, позивач має право на вибір між кількома судами, яким згідно з цією статтею підсудна справа, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цьогоКодексу.
Як вбачається із змістуст. 28 Цивільного процесуального кодексу України, позов про позбавлення батьківських прав не входить до переліку справ, підсудність яких, крім визначеної законом (ч. 1 ст. 27 цьогоКодексу), може бути також визначена за вибором позивача.
Положенняст.28Цивільного процесуальногокодексу України не можуть бути застосовані при визначені підсудності позову про позбавлення батьківських прав, отже не можуть бути застосовані і, зокрема, положення ч. 16ст. 28 Цивільного процесуального кодексу України, можливість вибору позивача до якого суду звернутися з позовом про позбавлення батьківських прав - відсутня, оскільки підсудність такої справи визначена законом.
Таким чином, з аналізу зазначених статей вбачається, що справи про позбавлення батьківських прав розглядаються за місцем проживання або місцезнаходженням відповідача, згідно зі ст. 27Цивільного процесуального кодексу України.
Таким чином, у цьому випадку, підсудність справи має визначатись згідно з ч. 1ст. 27 Цивільного процесуального кодексу України, за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача.
Відтак, оскільки місце проживання відповідача ОСОБА_2 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , що відноситься до території Придніпровського району м. Черкаси Черкаської області, то цей позов Московському районному суду м. Харкова не підсудний та повинен розглядатися за територіальною підсудністю Придніпровським районним судом м. Черкаси.
Підстави для розгляду справи Московським районним судом м. Харкова у позовній заяві не наведені, докази в обґрунтування не надані.
У відповідності до ч. 9ст. 187 Цивільного процесуального кодексу України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю у порядку, встановленомустаттею 31 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 Цивільного процесуального кодексу України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Частиною 3 даної статті встановлено, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
У відповідності до положень ч.ч. 1, 2 ст. 32 Цивільного процесуального кодексу України, спори між судами про підсудність не допускаються і справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
З огляду на викладене вище, вважаю необхідним передати справу для розгляду за підсудністю до Придніпровського районного суду м. Черкаси.
Керуючись ст.ст. 27, 258, 260, 353-354 Цивільного процесуального кодексу України, суддя
п о с т а н о в и в:
Цивільну справуза позовноюзаявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третя особа Службау справахдітей поСалтівському районуДепартаменту службу справахдітей Харківськоїміської радипро розірванняшлюбу тапозбавлення батьківськихправ,за територіальноюпідсудністю передатидо Придніпровськогорайонного судум.Черкаси (18603, м. Черкаси, вул. Гоголя, б. 316, третій поверх).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя О.О. Сугачова
Суд | Московський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2024 |
Оприлюднено | 08.11.2024 |
Номер документу | 122850744 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Московський районний суд м.Харкова
Сугачова О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні