Справа № 307/4668/22
Провадження №1-кп/307/301/22
УХВАЛА
про закриття кримінального провадження
31 жовтня 2024 року м. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області
у складі головуючої судді ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
та обвинуваченої ОСОБА_4 ,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судукримінальне провадження, внесенедо Єдиногореєстру досудовихрозслідувань 17 листопада 2022 року за № 12022070000000321 про обвинувачення
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки селища Тересви Тячівського району Закарпатської області, місце проживання якої зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України, із повною вищою освітою, одруженої, непрацюючого, раніше не судимої,
у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України,
в с т а н о в и в:
У провадженні Тячівського районного суду Закарпатської області перебуває об`єднане кримінальне провадження № 12022070000000321 та № 12020070000000260 про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України.
Так, ОСОБА_4 , будучи державним службовцем 9 рангу, згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області № 56-к від 16 січня 2017 року, призначена на посаду державного кадастрового реєстратора відділу в Тячівському районі Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Державний кадастровий реєстратор є державним службовцем.
Державний кадастровий реєстратор здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей, перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства, формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг, здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні, присвоює кадастрові номери земельним ділянкам, надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні, здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі, передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Положенням про відділ у Тячівському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, затвердженого наказом Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області від 04 січня 2017 року № 1, визначено, що працівниками відділу здійснюється ведення Державного земельного кадастру, державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, внесення відомостей до Державного земельного кадастру (зміни до них) про об`єкти Державного земельного кадастру, забезпечується створення, формування і ведення місцевого фонду документації із землеустрою, здійснюється державний нагляд у сфері землеустрою.
Відповідно до вищенаведеного, у розумінні ч. 3 ст. 18 Кримінального кодексу України державний кадастровий реєстратор відділу в Тячівському районі Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області ОСОБА_4 є службовою особою, тобто суб`єктом владних повноважень, якому державою довірено здійснювати організаційно-розпорядчі функції з ведення Державного земельного кадастру.
ОСОБА_4 працюючи на посаді державного кадастрового реєстратора відділу в Тячівському районі Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області, несучи персональну відповідальність за внесення даних до Державного земельного кадастру, в порушення вимог Закону України «Про державний земельний кадастр» та «Порядку ведення Державного земельного кадастру», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 №1051, здійснила неналежне виконання своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що призвело до спричинення тяжких наслідків охоронюваним законом громадським інтересам за наступних обставин.
Так, 29.08.2017 на розгляд державного кадастрового реєстратора ОСОБА_4 надійшла розроблена ТОВ «Софія - проект» документація, на підставі підробленої виписки з рішення Буштинської селищної ради від 28 серпня 2001 року «Про передачу земельних ділянок в приватну власність громадянам», згідно якої ОСОБА_5 нібито було передано у приватну власність земельну ділянку площею 1,6130 га для ведення особистого підсобного господарства, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_5 , для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Буштинської селищної ради, урочище «Руськополівське», Тячівського району, Закарпатської області.
Як встановлено, дана технічна документація не відповідала вимогам ст. 56 Земельного кодексу України в редакції від 12.07.2000, Декрету Кабінету Міністрів України «Про приватизацію земельних ділянок» від 26.12.1992, частині 34 статті 26 Закону України «Про органи місцевого самоврядування в Україні» в редакції від 11.07.2001 (чинних на час прийняття рішення), п. «В», «Ґ», «Ж» та «З» статті 55 Закону України « Про землеустрій» та Інструкції «Про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками».
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви перевіряє відповідність документів вимогам законодавства, за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора, подання заявником документів, не в повному обсязі, невідповідність поданих документів вимогам законодавства, знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
При розгляді зазначеної документації, ОСОБА_4 , як державний кадастровий реєстратор, неналежним чином виконуючи передбачені Законом України «Про державний земельний кадастр» та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 №1051 свої службові обов`язки, через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості того, що внаслідок неналежного виконання нею своїх службових обов`язків, може бути спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам, хоча повинна була і могла це передбачити, належним чином не перевіривши, відповідність поданої їй технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_5 , для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Буштинської селищної ради, урочище «Руськополівське», Тячівського району, Закарпатської області, вищенаведеним вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, 29.08.2017 в приміщенні службового кабінету за адресою: АДРЕСА_2 , з використанням персонального ключа Національної кадастрової системи, здійснила внесення даних про формування земельної ділянки на землях комунальної власності до Єдиної державної геоінформаційної системи - Державного земельного кадастру, присвоїла кадастровий номер 2124455300:03:001:0034, відкрила Поземельну книгу та зареєструвала земельну ділянку площею 1,6130 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_3 .
Внаслідок неналежного виконання ОСОБА_4 своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, Буштинську селищну раду, Тячівського району, в подальшому, було позбавлено права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 2124455300:03:001:0034, площею 1,6130 га, ринковою вартістю 1456484,0 гривень, чим спричинено тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам вказаного органу місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, тобто в службовій недбалості, а саме неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що завдало тяжких наслідків охоронюваним законом громадським інтересам.
Також, 02.08.2018 року, на розгляд державного кадастрового реєстратора ОСОБА_4 надійшла розроблена ФОП ОСОБА_6 документація, на підставі підробленої виписки з рішення Буштинської селищної ради від 28 серпня 2001 року «Про передачу земельних ділянок в приватну власність громадянам», згідно якої ОСОБА_7 нібито було передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,82 га для ведення особистого підсобного господарства, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_7 , для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Буштинської селищної ради, урочище «Руськополівське», Тячівського району, Закарпатської області, яка не відповідала вимогам ст. 56 Земельного кодексу України в редакції від 12.07.2000 року, Декрету Кабінету Міністрів України «Про приватизацію земельних ділянок» від 26.12.1992, частині 34 статті 26 Закону України «Про органи місцевого самоврядування в Україні» в редакції від 11.07.2001 (чинних на час прийняття рішення), п. «В», «Ґ», «Ж» та «З» статті 55 Закону України « Про землеустрій» в редакції від 01.04.2018 (чинного на час розроблення документації).
При розгляді зазначеної документації, ОСОБА_4 , як державний кадастровий реєстратор, неналежним чином виконуючи передбачені Законом України «Про державний земельний кадастр» та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 №1051 свої службові обов`язки, через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості того, що внаслідок неналежного виконання нею своїх службових обов`язків, може бути спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам, хоча повинна була і могла це передбачити, належним чином не перевіривши, відповідність поданої їй технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_7 , для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Буштинської селищної ради, урочище «Руськополівське», Тячівського району, Закарпатської області, вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, 02.08.2018 в приміщенні службового кабінету за адресою: АДРЕСА_2 , з використанням персонального ключа Національної кадастрової системи, здійснила внесення даних про формування земельної ділянки на землях комунальної власності до Єдиної державної геоінформаційної системи - Державного земельного кадастру, присвоїла кадастровий номер 2124455300:03:001:0052, відкрила Поземельну книгу та зареєструвала земельну ділянку площею 0,81 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_3 .
Внаслідок неналежного виконання ОСОБА_4 своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, Буштинську селищну раду Тячівського району, в подальшому, було позбавлено права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 2124455300:03:001:0052, ринковою вартістю 1 696 671, 69 гривень, чим спричинено тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам вказаного органу місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, тобто в службовій недбалості, а саме неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що завдало тяжких наслідків охоронюваним законом громадським інтересам.
Окрім цього, 02.08.2018 року, на розгляд державного кадастрового реєстратора ОСОБА_4 надійшла розроблена ФОП ОСОБА_6 документація, на підставі підробленої виписки з рішення Буштинської селищної ради від 28 серпня 2001 року «Про передачу земельних ділянок в приватну власність громадянам», згідно якої ОСОБА_8 , нібито було передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,82 га для ведення особистого підсобного господарства, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_8 , для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Буштинської селищної ради, урочище «Руськополівське», Тячівського району, Закарпатської області, яка не відповідала вимогам ст. 56 Земельного кодексу України в редакції від 12.07.2000, Декрету Кабінету Міністрів України «Про приватизацію земельних ділянок» від 26.12.1992, частині 34 статті 26 Закону України «Про органи місцевого самоврядування в Україні» в редакції від 11.07.2001 (чинних на час прийняття рішення), п. «В», «Ґ», «Ж» та «З» статті 55 Закону України « Про землеустрій» в редакції від 01.04.2018 (чинного на час розроблення документації).
При розгляді зазначеної документації, ОСОБА_4 , як державний кадастровий реєстратор, неналежним чином виконуючи передбачені Законом України «Про державний земельний кадастр» та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 №1051 свої службові обов`язки, через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості того, що внаслідок неналежного виконання нею своїх службових обов`язків, може бути спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам, хоча повинна була і могла це передбачити, належним чином не перевіривши, відповідність поданої їй технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_8 , для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Буштинської селищної ради, урочище «Руськополівське», Тячівського району, Закарпатської області, вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, 02.08.2018 в приміщенні службового кабінету за адресою: АДРЕСА_2 , з використанням персонального ключа Національної кадастрової системи, здійснила внесення даних про формування земельної ділянки на землях комунальної власності до Єдиної державної геоінформаційної системи - Державного земельного кадастру, присвоїла кадастровий номер 2124455300:03:001:0053, відкрила Поземельну книгу та зареєструвала земельну ділянку площею 0,81 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_3 .
Внаслідок неналежного виконання ОСОБА_4 своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, Буштинську селищну раду Тячівського району, в подальшому, було позбавлено права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 2124455300:03:001:0053, ринковою вартістю 1 696 671, 69 гривень, чим спричинено тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам вказаного органу місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, тобто в службовій недбалості, а саме неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що завдало тяжких наслідків охоронюваним законом громадським інтересам.
Також, 08.10.2018 року, на розгляд державного кадастрового реєстратора ОСОБА_4 надійшла розроблена ФОП ОСОБА_6 документація, на підставі підробленої виписки з рішення Буштинської селищної ради від 28 серпня 2001 року «Про передачу земельних ділянок в приватну власність громадянам», згідно якої ОСОБА_9 нібито було передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,79 га для ведення особистого підсобного господарства, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_9 , для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Буштинської селищної ради, урочище «Руськополівське», Тячівського району, Закарпатської області, яка не відповідала вимогам ст. 56 Земельного кодексу України в редакції від 12.07.2000 (чинного на час прийняття рішення), п. «В», «Ґ», «Ж» та «З» статті 55 Закону України « Про землеустрій» в редакції від 01.04.2018 (чинного на час розроблення документації).
При розгляді зазначеної документації, ОСОБА_4 , як державний кадастровий реєстратор, неналежним чином виконуючи передбачені Законом України «Про державний земельний кадастр» та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 №1051 свої службові обов`язки, через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості того, що внаслідок неналежного виконання нею своїх службових обов`язків, може бути спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам, хоча повинна була і могла це передбачити, належним чином не перевіривши, відповідність поданої їй технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_9 , для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Буштинської селищної ради, урочище «Руськополівське», Тячівського району, Закарпатської області, вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, 08.10.2018 в приміщенні службового кабінету за адресою: АДРЕСА_2 , з використанням персонального ключа Національної кадастрової системи, здійснила внесення даних про формування земельної ділянки на землях комунальної власності до Єдиної державної геоінформаційної системи - Державного земельного кадастру, присвоїла кадастровий номер 2124455300:03:001:0054, відкрила Поземельну книгу та зареєструвала земельну ділянку площею 0,79 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_3 .
Внаслідок неналежного виконання ОСОБА_4 своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, Буштинську селищну раду Тячівського району, в подальшому, було позбавлено права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 2124455300:03:001:0054, ринковою вартістю 1664 522,10 гривень, чим спричинено тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам вказаного органу місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_4 обгрунтовано обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, тобто в службовій недбалості, а саме неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що завдало тяжких наслідків охоронюваним законом громадським інтересам.
Захисник обвинуваченої ОСОБА_4 адвокат ОСОБА_10 22 жовтня 2024 року через канцелярію суду подав клопотання про звільнення обвинуваченої ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження посилаючись на те, що дії, які інкриміновані ОСОБА_4 продовжувалися з 29 серпня 2017 року по 08.10.2018 року, кінцева дія відбулася 08 жовтня 2018 року. Відтак, в контексті застосування положень п. 3) ч. 4 ст. 49 КК України, саме з вказаної дати почалося обчислення строків давності у даному кримінальному провадженні та п`ятирічний строк сплинув 08 жовтня 2023 року, що є підставою для її звільнення від кримінальної відповідальності.
Обвинувачена ОСОБА_4 просила задовольнити вказане клопотання, їй відомі наслідки звільнення від відповідальності і що таке звільнення не є реабілітуючими її обставинами.
Прокурор висловив думку про обґрунтованість вказаного клопотання, зазначивши про наявність підстав, передбаченихст. 49 КК України.
Вислухавши думку учасників судового провадження, суд дійшов висновку про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності та закриття вказаного кримінального провадження з таких підстав.
Статтею 285 КПК України встановлено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно частин 1 та 4 статті 286 КПК України, звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.
Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
На підставі ч. 3 ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно п. 3) ч. 1 ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло п`ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від двох до п`яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п`ятдесяти до семисот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.
Частинами 2та 3статті 49КК Українивстановлено,що перебігдавності зупиняється,якщо особа,що вчинилакримінальне правопорушення,ухилилася віддосудового розслідуванняабо суду.У цихвипадках перебігдавності відновлюєтьсяз дняз`явленняособи іззізнанням абоїї затримання,а зчасу вчиненнякримінального проступку-п`ять років.У цьомуразі особазвільняється відкримінальної відповідальності,якщо зчасу вчиненнякримінального правопорушенняминуло п`ятнадцятьроків. Перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин, за винятком нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк не більше двох років.
Оскільки при звільненні від кримінальної відповідальності вирок не ухвалюється, а питання вирішується шляхом постановлення у судовому засіданні ухвали про закриття провадження у випадку встановлення підстав, передбачених вищезазначеними вимогами закону, тому винуватість ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих їй кримінальних правопорушень у вказаному рішенні не встановлюється.
Ураховуючи наведене і те, що ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст. 367 КК України, які, відповідно до ст. 12 цього Кодексу є нетяжкими злочинами, та за які передбачене покарання у виді позбавленням волі на строк від двох до п`яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п`ятдесяти до семисот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого і з часу вчинення кримінальних правопорушень минуло понад п`ять років та обвинувачена не ухилялася від органів досудового розслідування або суду і не вчинила нового кримінального правопорушення, є підстави звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строку давності і закрити об`єднане кримінальне провадження № 12022070000000321 та № 12020070000000260.
Керуючись ст. ст. 285-288, 369 -372 КПК України, суд,
п о с т а н о в и в:
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 367 КК України, у зв`язку із закінченням строку давності.
Закрити кримінальне провадження № 12022070000000321 про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано, та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Закарпатського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через суд, який постановив ухвалу, протягом семи днів з дня її оголошення.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали буде складено та оголошено 05 листопада 2024 року о 15 год. 20 хв.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Тячівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2024 |
Оприлюднено | 08.11.2024 |
Номер документу | 122851057 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Службова недбалість |
Кримінальне
Тячівський районний суд Закарпатської області
Сас Л. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні