Справа № 347/2280/24
УХВАЛА
Іменем України
07.11.2024 м.Косів
Косівський районний суд, Івано-Франківської області в складі:
головуючої-судді: Крилюк М.І.,
секретаря: Лазорик Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Косів справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Косівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про виключення з актового запису про народження дитини відомостей про колишнього чоловіка, як батька дитини та про включення нових відомостей, -
в с т а н о в и в :
В провадженні Косівського районного суду Івано-Франківської області знаходиться вказана цивільна справа.
Представником позивачки, адвокатом Атаманюк В.М. подано письмове клопотання про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи для вирішення питання чи є ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 біологічним батьком малолітньої дитини ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 матір`ю якого є ОСОБА_1 .
Суд дослідивши матеріали справи, вважає заявлене клопотання підставним і таким, що підлягає до задоволення виходячи із наступного:
За заявленими позовними вимогами позивачки в справі, є виключення відомостей про ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 як батька дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з актового запису про народження № 57 від 26.12.2011 року складеного Виконавчим комітетом Рожнівської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області. Внесення відомості до актового запису про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , № 57 від 26.12.2011 року складеного Виконавчим комітетом Рожнівської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області: зазначивши батьком дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 прізвище-« ОСОБА_5 », по батькові - « ОСОБА_6 ».
Відповідно до ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно п. 1 ч. 4 ст. 108 ЦПК України якщо експертне дослідження пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей призначений судом експерт має одержати на його проведення відповідний дозвіл суду, який оформляється ухвалою.
Відповідно частин 1, 2, 4, 5 статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Згідно з ст. 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.
Відповідно до ч. 4ст. 108 ЦПК України якщо експертне дослідження пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей:
1) призначений судом експерт має одержати на його проведення відповідний дозвіл суду, який оформляється ухвалою;
2) залучений учасником справи експерт має повідомити відповідного учасника справи про наслідки проведення експертного дослідження, передбачені цим Кодексом, та одержати письмовий дозвіл на його проведення.
Згідно роз`яснень п. 20 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах» №8 від 30 травня 1997 року, оплата експертизи в цивільній справі провадиться за рахунок сторони, яка порушила відповідне клопотання. Якщо експертиза призначається за клопотанням обох сторін або з ініціативи суду, кошти на її оплату вносяться обома сторонами порівну. У разі незгоди сторони (сторін) оплатити вартість експертизи суд розглядає справу на підставі наявних доказів.
Отже, для з`ясування факту батьківства необхідним є застосування спеціальних знань, зокрема призначення молекулярно-генетичної експертизи.
Таким чином, висновок судово-біологічної (молекулярно-генетичної) експертизи має важливе значення в процесі дослідження факту батьківства.
Виходячи з конкретних обставин даної справи та беручи до уваги необхідність доведення споріднення сина позивачки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з його батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , належними та безспірними доказами, суд дійшов висновку, що у справі необхідно призначити судову молекулярно-генетичну експертизу.
Пунктом 5 частини 1 статті 252 ЦПК України передбачено, що суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи. Провадження у справі у такому випадку зупиняється на час проведення експертизи, - визначено п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України.
Оскільки для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, провадження у справі на час її проведення слід зупинити.
З огляду на викладене та керуючись ст.ст. 103, 105, 108, 197, 252, 253, 258-261, 353-354 ЦПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання представника позивачки адвоката Атаманюк В.М. про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи - задовольнити.
У справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Косівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про виключення з актового запису про народження дитини відомостей про колишнього чоловіка, як батька дитини та про включення нових відомостей призначити судову молекулярно-генетичну експертизу, поставивши перед експертами питання:
1) чи являється ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 жит. АДРЕСА_1 , біологічним батьком малолітньої дитини ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 матір`ю якого є ОСОБА_1 .
Проведення судової молекулярно-генетичної експертизи доручити експертам Івано-Франківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (місцезнаходження: Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Національної Гвардії, будинок 14).
Надати судовим експертам Івано-Франківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України дозвіл на відібрання експериментальних зразків ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 жит. АДРЕСА_2 та малолітньої дитини ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_4 та дозвіл на часткове або повне знищення об`єктів експертизи - біологічних зразків вказаних осіб.
Зобов`язати сторін, учасників проведення експертизи, прибути на виклик експерта до Івано-Франківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України для відібрання біологічних зразків та проведення експертного дослідження.
Витрати на проведення експертизи покласти на позивачку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 та зобов`язати її провести оплату за проведення даного експертного дослідження.
Роз`яснити учасникам справи наслідки ухилення від участі в експертизі, а саме те, що згідно зі статтею 109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Надати експерту строк для проведення експертизи два місяці.
На час проведення експертизи провадження у справі зупинити.
Копію ухвали надіслати експертам Івано-Франківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за статтею 384 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок та за статтею 385 цього Кодексу за відмову без поважних причин від виконання покладених обов`язків.
Копію ухвали надіслати сторонам у справі.
Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду.
Суддя М.І.Крилюк
Суд | Косівський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2024 |
Оприлюднено | 08.11.2024 |
Номер документу | 122855880 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Косівський районний суд Івано-Франківської області
КРИЛЮК М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні