Справа № 369/4924/24
Провадження № 2/369/4787/24
РІШЕННЯ
Іменем України
07.11.2024 м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Янченка А.В.,
за участі секретаря судового засідання Кубарської Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в м. Києві цивільну справу № 369/4924/24 за позовом ОСОБА_1 до Гатненського ліцея Гатненської сільської ради Фастівського району Київської області про стягнення середньомісячного заробітку, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, про стягнення заборгованості по заробітній платі, посилаючись на те, що він є працівником освітнього навчального закладу та був мобілізований до лав ЗСУ. Відповідно КЗпПУ за позивачем на час проходження військової служби зберігається основне місце роботи та середній заробіток, який останньому було виплачено до внесення змін у законодавство, яким було скасовано збереження середнього заробітку. Разом з тим, враховуючи те, що позивач є працівником у галузі освіти, умови праці на час особливого періоду регулюється саме профільним законом, до якого зміни щодо скасування нарахування середнього заробітку були внесені пізніше, отже відповідач повинен був нарахувати позивачу середній заробіток до внесення змін у профільний закон. Враховуючи те, що відповідач таких дій не зробив та на запит позивача відмовився їх вчинити, позивач вимушений був звернутися до суду з відповідним позовом.
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 29.03.2024 року було відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Копія ухвали Києво-Святошинського районного суду Київської області від 29.03.2024 року та примірник позовної заяви з додатками направлялися на адресу відповідача.
Заперечень щодо розгляду справи без виклику сторін не надійшло.
Станом на дату розгляду справи на адресу суду відзиву від відповідача не надходило.
03.04.2024 року представником відповідача через канцелярію суду зареєстровано пояснення у справі.
Згідно ч. 8 ст.178ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У зв`язку з неявкою сторін в силу ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
У відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному і об`єктивному розгляді справи, зібрані по справі докази, керуючись законом, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Гатненська загальноосвітня школа 1-3 ступенів Гатненської сільської ради реорганізована в Гатненський ліцей Гатненської сільської ради Фастівського району та є новим типом ЗЗСО і включає в себе ліцей з початковою школою та гімназією.
Позивач працює на посаді вчителя фізичної культури та захисту України відповідно до наказу Гатнянської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Києво-Святошинського району Київської області № 71 від 20.08.1993 року.
Наказом директора Гатненської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Гатненської сільської ради від 31.03.2022 року № 34к з 19.03.2022 року ОСОБА_1 був увільнений від роботи з 19.03.2022 року у зв`язку з призовом до лав Збройних сил України (до військової частини НОМЕР_1 ) за мобілізацією на підставі Указу президента України № 69/2022 від 24.02.2022 року ІНФОРМАЦІЯ_1 на особливий період зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку на період проходження військової служби.
Наказом від 19.07.2022 року № 75 к-в.а «Про виплату середнього заробітку ОСОБА_1 на час служби у лавах ЗСУ» за позивачем було збережено місце роботи та посаду, а головному бухгалтеру було надано вказівку виплатити позивачу середній заробіток до 18.07.2022 року включно
Після 18.07.2022 року ОСОБА_1 виплату середнього заробітку припинено.
За період з 19.07.2022 року по 24.12.2023 нарахування середнього заробітку позивачу під час його мобілізації відповідачем не проводилось.
15.02.2024 року ОСОБА_1 звернувся до директора Гатненського ліцею із заявою про виплату йому середнього заробітку за період з 19.07.2022 року по 23.12.2023 року. На що отримано відповідь, що рішення щодо даного питання ще не прийнято.
Мотиви, з яких суд виходив при постановленні рішення і положення закону, яким керувався.
Згідно із частиною другою статті 39Закону Українивід 25.03.1992№ 2232-XII«Про військовийобов`язокі військовуслужбу» громадяни України, призвані військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими, зокрема: ч. 3 ст. 119 КЗпПУ; ч. 1 ст 53 і ч. 2 ст. 57 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017.
Частиною 2 ст. 57 Закону України «Про освіту», передбачено, що у разі захворювання педагогічного чи науково-педагогічного працівника, яке тимчасово унеможливлює виконання ним посадових обов`язків і обмежує можливість перебування у колективі осіб, які навчаються, або тимчасового переведення за цих чи інших обставин на іншу роботу чи проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за таким працівником зберігається попередній середній заробіток.
Частиною 3 ст.119КЗпПУ України (у редакції, що діяла до 19.07.2022) передбачено, що за працівниками, призваними на строкову військову служб; військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, у яких вони працювали на час призову.
При цьому відповідно до Закону України«Про внесеннязмін додеяких законодавчихактів Українищодо оптимізаціїтрудових відносин»від 01.07.2022 будь-яких змін до Закону України«Про освіту» щодо припинення збереження попереднього середнього заробітку працівникам, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації або військову службу за призовом осіб із числа резервістів вособливий період, не внесено.
З 24.12.2023 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» від 22.11.2023, яким у ч. 2 ст.57Закону України«Про освіту» виключено слова «чи проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період».
Отже, до 24.12.2023 ч. 2 ст.57Закону України«Про освіту» щодо збереження за педагогічними чи науково-педагогічними працівниками попереднього середнього заробітку на період проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, була чинною і підлягала застосуванню в повному обсязі.
Зазначене підтверджуються зокрема і висновками, викладеними в листах Міністерства економіки України від 21.08.2022 № 4711-06/60669-03 та Міністерства освіти і науки України від 06.09.2022 № 1/10241-22.
Відповідно до положень статті 4КЗпП України законодавство про працю складається з цього Кодексу та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
Відповідно до ч. 1 ст.2Закону України«Про освіту» законодавство України про освіту ґрунтується на Конституції України та складається із цього Закону, спеціальних законів, інших актів законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
Із аналізу вищенаведених норм вбачається, що КЗпПУ є загальним нормативно-правовим актом, який регулює трудові відносини між роботодавцем та працівником, а Закон України«Про освіту» є спеціальним, оскільки регулює, зокрема, питання трудових відносин педагогічних працівників.
Відповідно до пункту 2.1 рішення КонституційногоСуду Українивід 18.06.2020№ 5-р (II)/2020 принцип верховенства права (правовладдя) вимагає суддівської дії у ситуаціях, коли співіснують суперечливі норми одного ієрархічного рівня; у таких ситуаціях до судів різних видів юрисдикції висунуто вимогу застосовувати класичні для юридичної практики формули (принципи): «закон пізніший маєперевагу над давнішим» (lex posteri order ogatpriori) -«закон спеціальний має перевагу над загальним» (lex special is derogat generali) -«закон загальний пізніший немає переваги над спеціальним давнішим» (lex posteri or generalis non derogatpriori speciali); якщо суд не застосовує цих формул (принципів) за обставин, що вимагають від нього їх застосування, то принцип верховенства права (правовладдя) втрачає свою дієвість.
Постановою Верховного Суду від 16.10.2023 у справі № 718/209/23 (провадження № 61-11879св23) вказано, що спеціальна норма (ч. 2 ст. 57 Закону України «Про освіту») має перевагу над загальною нормою (ч. 3 ст. 119 КЗпПУ) (lex special is derogat generali). Прийнята пізніше в часі загальна норма (ч. 3 ст. 119 КЗпП) не скасовує спеціальної норми (lex posteri or general is nonderogatpriori speciali). Тому за педагогічними чи науково-педагогічними працівниками призваними на військову службу за призовом під час мобілізації зберігається попередній середній заробіток.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність доказів окремо, а також достатність і взаємозв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що Управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації незаконно припинило нарахування позивачу як педагогічному працівнику середнього заробітку на період проходження військової служби за призовом під час мобілізації з 19.11.2022, і такі дії є порушенням вимог ч. 2 ст.39Закону України«Про військовийобов`язокі військовуслужбу» та ч. 2 ст.57Закону України«Про освіту» та права позивача на оплату праці, яке підлягає поновленню.
Як зазначено вище, відповідно до ст.119КЗпП України станом на 01.03.2022 було передбачено, що за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, у яких вони працювали на час призову. За працівником, який проходить військову службу, зберігається місце роботи, посада та виплачується середній заробіток.
Середній заробіток у таких випадках обчислюють виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, у якому працівник був мобілізований (абз. 3 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабміну від 08.02.95 № 100).
У п. 8 Порядку № 100 вказано, що нарахування виплат, які обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком.
Тобто середній заробіток слід було обчислювати за два календарні місяці, які передують місяцю мобілізації працівника. Протягом періоду збереження середнього заробітку його розмір не змінюється.
Згідно довідки Гатненського ліцею Гатненської сільської ради Фастівського району Київської області від 15.03.2024 № 196 ОСОБА_1 за основним місцем роботи було нараховано у 2022 році дохід у вигляді середнього заробітку за період мобілізаціїу такому розмірі: за березень 9256,62 грн.; за квітень 8460,57 грн.; за травень -9256,62 грн.; за червень 10052,67 грн.; за липень 5289,47 грн.
Виходячи із кількості робочих днів у березні, квітні, травні та червні 2022 року можна визначити розмір середньоденної заробітної плати, який застосовувався Управлінням освіти для нарахування середньої заробітної плати за вказані місяці. Тобто розмір середньоденної заробітної плати складав: у березні 2022 року: 9256,62 грн / 22 роб.дн. = 420,75 грн; у квітні 2022 року: 8460,57 грн / 21 роб.дн. = 402,88 грн; у травні 2022 року: 9256,62 грн / 22 роб.дн. = 420,75 грн; у червні 2022 року: 10052,67 грн / 22 роб.дн. = 456,93 грн.
Таким чином нарахування середнього заробітку за травень та червень 2022 року проводилося із розміру середньоденної заробітної плати 461,52 грн., отже розмір заборгованості з виплати середньої заробітної плати становить 165686,17 грн., які підлягають стягненню з відповідача.
Що стосується доводів відповідача викладених у додаткових поясненнях, суд вважає останні неспроможними, оскільки такі доводи та позиція державної установи суперечать законодавству та може призвести до подальшого порушення трудових прав певних категорій громадян, зокрема які працюють у галузі освіти, що є неприпустимим.
Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України, якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1-13, 17, 18, 76-82, 89, 133, 141, 242, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 354 ЦПК України, ст. ст. 4, 119 КЗпП України, ст. ст. 2, 57 Закону України "Про освіту", суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Гатненського ліцея Гатненської сільської ради Фастівського району Київської області про стягнення середньомісячного заробітку - задовольнити.
Стягнути з Гатненського ліцею Гатненської сільської ради Фастівського району Київської області (код ЄДРПОУ 19420226, адреса: Київська область, Фастівський район, с. Гатне, вул. Космонавтів, буд. 1) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) як мобілізованого на особливий період педагогічного працівника середньомісячний заробіток за період з 19.07.2022 року по 24.12.2023 року в розмірі 165686 (сто шістдесят п`ять тисяч шістсот вісімдесят шість) грн. 17 коп.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Київського апеляційного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області.
Учасник справи,якому повнерішення судуне буловручено удень йогоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Текст судового рішення складено 07.11.2024 року.
Суддя А.В. Янченко
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2024 |
Оприлюднено | 08.11.2024 |
Номер документу | 122856442 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати |
Цивільне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Янченко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні