Справа № 703/3098/24
2-о/703/121/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2024 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Ігнатенко Т.В.
присяжних Примак-Кулішової О.В.,
Поліщук С.П.
секретар судових засідань Яковенко І.В.
за участю
представника заявника ОСОБА_1 ,
представника особи щодо якої розглядається заява адвоката Ткач В.В.
заінтересованої особи ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаського району Черкаської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Органу опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської сільської ради, заінтересовані особи: ОСОБА_2 та ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна
встановив:
17 червня 2024 року Орган опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської сільської ради звернувся до суду з вищевказаною заявою, в якій просить визнати недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; встановити опіку та призначити опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , її зятя ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Заява обґрунтована тим, що на розгляд органу опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської сільської ради 03 червня 2024 року за вх. №138 надійшла заява ОСОБА_2 стосовно розгляду питання про доцільність визнання недієздатною та призначення опікуна його тещі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка має прогресуючі цефангічні, цереброастенічні виражені когнітивні розлади, страждає на змішану суддину деменцію внаслідок перенесеного ГПМК, розповсюдженої мікроангіопатії судин голови, атрофічного процесу головного мозку у вираженій-глибокій стадії з ефективною невіровноваженістю, повною втратою самообслуговування та соціального функціонування, також наявність когнітивних порушень з громадян похилого віку.
За місцем проживання ОСОБА_2 характеризується з позитивної сторони. Згідно заключення лікарської медичної комісії ОСОБА_4 за станом здоров`я може здійснювати догляд за своєю тещею ОСОБА_3 .
ОСОБА_2 має можливість дбати про тещу, створювати необхідні побутові умови, забезпечувати їй догляд та лікування. Підстав, що перешкоджають ОСОБА_2 бути опікуном своєї тещі ОСОБА_3 , передбачених ст.64 ЦК України, не встановлено.
Опікунська рада з питань забезпечення прав повнолітніх осіб, які потребують опіки (піклування) при виконавчому комітеті Тернівської сільської ради 04 червня 2024 року розглянула заяву ОСОБА_2 та надані документи, та визнала за доцільне визнання недієздатною ОСОБА_3 і призначення її опікуном її зятя ОСОБА_2 .
Рішенням виконавчого комітету Тернівської сільської ради №42 від 04 червня 2024 року затверджено висновок опікунської ради з питань забезпечення прав повнолітніх осіб, які потребують опіки (піклування) при виконавчому комітеті Тернівської сільської ради про доцільність визнання недієздатною ОСОБА_3 і признання її опікуном її зятя ОСОБА_2 .
З врахуванням вищевикладеного, орган опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської сільської ради звернувся до суду з даною заявою.
Ухвалою судді від 19 червня 2024 року відкрито провадження за вказаною заявою, вирішено розгляд справи проводити за правилами окремого провадження, залучено до участі у справі як заінтересованою особою ІНФОРМАЦІЯ_1 , надано доручення Північному міжрегіональному центру з надання безоплатної правової допомоги призначити адвоката для здійснення представництва інтересів особи щодо якої розглядається заява та призначено судовий розгляд справи.
Представник заявника Органу опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської сільської ради Князєва М.В. у судовому засіданні заяву підтримала та просила її задовольнити, при цьому вказала на відсутність інших осіб, з числа близьких родичів, окрім її зятя ОСОБА_2 , які б могли бути призначені опікунами ОСОБА_3 у разі визнання її недієздатною.
Представник особи щодо якої розглядається заява адвокат Ткач В.В. у судовому засіданні заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_2 у судовому засіданні заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити, при цьому зазначив, що його дружина, яка є донькою ОСОБА_3 , а його з дружною донька з початку повномасштабної війни російської федерації проти України виїхали за межі території України та повертатися в Україну наміру не мають. Інших родичів, окрім нього, які б могли здійснювати опіку над ОСОБА_3 не має.
Представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_4 у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Заперечень щодо заявлених вимог не надав.
Враховуючи психічний стан здоров`я особи щодо якої здійснюється розгляд заяви, ОСОБА_3 , її виклик у судове засідання не здійснювався.
Суд, врахувавши доводи та позицію учасників процесу, дослідивши матеріали заяви, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п.1 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи недієздатною.
Відповідно до ч.1 ст.295 ЦПК України, заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги, - за місцезнаходженням цього закладу.
Згідно ч.3 ст.296 ЦПК України, заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Як вбачається з консультативного висновку спеціаліста, складеного КНП «Черкаська обласна психіатрична лікарня Черкаської обласної ради» 30 січня 2024 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , страждає на змішану судинну деменцію внаслідок перенесеного ГПМК, розповсюдженої мікроангіопатії судин голови, атрофічного процесу головного мозку у вираженій глибокій стадії з афективною неврівноваженістю, повною втратою самообслуговування та соціального функціонування. (а.с.34).
Відповідно до ст.30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно ч.1 ст.39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до ч.2 ст.39 ЦК України, порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Згідно ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються в т.ч. на підставі висновків експертів.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.105 ЦПК України, призначення експертизи є обов`язковим для встановлення психічного стану особи.
Згідно ст.298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово - психіатричну експертизу.
Ухвалою суду від 04 липня 2024 року, з метою встановлення психічного стану ОСОБА_3 , призначено судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручено експертам Черкаської філії судово-психіатричних експертиз державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (а.с.70-72).
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта №463 від 08 серпня 2024 року, на даний час ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , страждає хронічним стійким психічним захворюванням змішаною глибокою судинною деменцією, що виникла внаслідок перенесеного гострого порушення мозкового кровообігу та атеросклеротичного ураження судин головного мозку, що позбавляє її на даний час здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Вищевказене хронічне стійке психічне захворювання, з огляду на виявлену глибину інтелектуально-мнестичних порушень, з проявами глибокого когнітивного дефекту, з урахуванням виявленої втрати спроможності до осмислення ситуації, яка відбувається навколо неї, зважаючи на втрату раніше набутих соціальних розумінь та орієнтації, позбавляє ОСОБА_3 фактичної можливості з`явитись в судове засідання та особисто давати пояснення по суті справи (а.с.74-75).
Згідно ч.1-3 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам вцілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_3 слід визнати недієздатним.
Відповідно до ч.6 ст.300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Згідно ч.1 ст.40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Враховуючи стан здоров`я ОСОБА_3 , а також висновок судово-психіатричної експертизи №463 від 08 серпня 2024 року, відповідно до якого вона має хронічне стійке психічне захворювання, внаслідок якого не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, суд вважає за необхідне визначити максимально дозволений строк дії рішення про визнання останньої недієздатною, який передбачений ч.3 ст.300 ЦПК України та становить два роки. Початок даного строку рахувати з часу набрання законної сили рішенням суду.
Згідно ч.1 ст.300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Відповідно до ст.55 ЦК України, опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх, які за станом свого здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Відповідно до ст.58 ЦК України, опіка встановлюється над малолітніми особами, які позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Згідно ч.1 ст.60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною та призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ст.63 ЦК України, опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю, призначена лише за її письмовою заявою та призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Так, 03 червня 2024 року ОСОБА_2 звернувся до органу опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської сільської ради з заявою про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна, в якій просив розглянути його заяву про визнання недієздатною його тещу ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлення опіки та призначити його опікуном ОСОБА_3 , оскільки її чоловік ОСОБА_5 , 1940 року народження, має похилий вік, син ОСОБА_6 , 1969 року народження, є інвалідом з дитинства, а дружина разом з їх донькою перебувають за кордоном (а.с.4-5).
Як вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 20 жовтня 1971 року, ОСОБА_5 та ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_7 (а.с.14).
Згідно довідки №1035-03/89, складеної 22 серпня 2008 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Краматорського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області, 15 червня 1991 року у відділі реєстрації акті цивільного стану Краматорського міського управління юстиції Донецької області зареєстровано шлюб ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , актовий запис №639. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_7 змінила своє прізвище на « ОСОБА_9 ». 13 вересня 1996 року у відділі реєстрації актів цивільного стану Краматорського міського управління юстиції Донецької області зареєстровано розірвання зазначеного шлюбу, запис акта №615 (а.с.13).
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , виданого повторно відділом реєстрації актів цивільного стану Краматорського міського управління юстиції Донецької області 26 травня 2006 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_10 зареєстрували шлюб 17 вересня 2002 року, про що у цей же день у Книзі реєстрації шлюбів зроблено відповідний актовий запис за №748 (а.с.11).
Згідно копії свідоцтва про зміну імені серії НОМЕР_3 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Краматорського міського управління юстиції Донецької області 26 травня 2006 року, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , змінила своє ім`я на ОСОБА_11 , про що в Книзі реєстрації зміни імені 26 травня 2006 року зроблено відповідний актовий запис за №32 (а.с.12).
Таким чином, заінтересована особа ОСОБА_2 є зятем ОСОБА_3 , яку суд вважає за необхідне визнати недієздатною.
За нормами СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки (стаття 3 СК України).
Статтею 9 СК України встановлено коло осіб - подружжя, батьки дитини, батьки і діти, інші члени сім`ї та родичі, сімейні відносини між якими регулюються СК України.
Згідно з абзацом 5 пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року №5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї» членами сім`ї є, зокрема, особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші). Обов`язковими умовами для визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Як вбачається з довідки від 07 квітня 2022 року №7118-7000802997 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.9).
Відповідно до довідки від 17 червня 2022 року №7118-7001298484 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.10).
Згідно довідки №328, складеної виконавчим комітетом Тернівської сільської ради 06 червня 2024 року, ОСОБА_2 , 1971 року народження, дійсно проживає, як внутрішньо переміщена особа, в АДРЕСА_1 , разом з ним проживає, зокрема внутрішньо переміщена особам теща ОСОБА_3 , 1944 року народження (а.с.22).
Як вбачається з акту встановлення фактичного здійснення догляду за хворою ОСОБА_3 , складеного 03 червня 2024 року комісією у складі депутата сільської ради ОСОБА_12 , старости села Шапталенка В.І., діловода ОСОБА_13 , перевіркою встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є дієздатною особою, в даний час ніде не працює і здійснює догляд за тещею, яка не пересувається, потребує постійного стороннього догляду, ОСОБА_3 , з якою постійно проживають разом в одному господарстві без реєстрації в АДРЕСА_1 , як внутрішньо переміщені особи (а.с.23).
З врахуванням вищевикладеного та висновку, який викладений у рішенні Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року №5-рп/99, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 є членом сім`ї ОСОБА_3 , а відтак може бути її опікуном.
Відповідно до довідки №328, складеної виконавчим комітетом Тернівської сільської ради 06 червня 2024 року, ОСОБА_2 , 1971 року народження, дійсно проживає, як внутрішньо переміщена особа, в АДРЕСА_1 , разом з ним проживає внутрішньо переміщені особи: тесть ОСОБА_5 , 1940 року народження; теща - ОСОБА_3 , 1944 року народження; брат дружини ОСОБА_6 , 1969 року народження (а.с.22).
Як вбачається з копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого Краматорським МВ УМВС України в Донецькій області 19 листопада 1998 року на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уклала шлюб 19 листопада 1966 року з ОСОБА_5 (а.с.8).
Крім того, як встановлено під час судового розгляду, ОСОБА_2 та ОСОБА_11 , яка є донькою ОСОБА_3 , є батьками доньки ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Таким чином, членами сім`ї та близькими родичами ОСОБА_3 , окрім ОСОБА_2 , є її: чоловік ОСОБА_5 ; син ОСОБА_6 ; донька ОСОБА_11 ; онука ОСОБА_14 .
Згідно копії довідки серії 2-18 АЗ №255435 від 29 серпня 1997 року, ОСОБА_6 , 1969 року народження, є інвалідом ІІІ групи з дитинства безстроково (а.с.21).
Відповідно до посвідчення № НОМЕР_5 , ОСОБА_6 отримує пенсію по інвалідності (а.с.20).
Як вбачається з заяв ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від 20 серпня 2024 року зареєстровані за №1648 та за №1647 відповідно, підписи яких засвідчені першим секретарем з консульських питань Посольства України в Республіці Польща ОСОБА_15 , вони зазначили, що з 19 березня 2022 року по теперішній час проживають на території Республіки Польща, за адресою: АДРЕСА_4 (а.с.78, 79).
Перебування ОСОБА_14 та ОСОБА_11 поза межами території України, а саме в Республіці Польща, та працевлаштування у даній Республіці підтверджується повідомлення про доручення виконання роботи громадянину України, який виконує роботу на підставі частини 1 статті 22 Закону від 12 березня 2022 року «Про допомогу громадянам України у зв`язку із збройним конфліктом на території цієї країни» від 07 серпня 2024 року щодо працевлаштування ОСОБА_14 з 05 серпня 2024 року, підтвердженням від 30 липня 2024 року щодо працевлаштування ОСОБА_16 з 22 квітня 2022 року по 31 грудня 2024 року, інформацією про надання номер ОСОБА_17 від 19 березня 2022 року та ОСОБА_18 від 28 березня 2022 року (а.с.103-113).
З врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_11 та ОСОБА_14 з об`єктивних причин не можуть виконувати обов`язки опікуна ОСОБА_3 , яка підлягає визнанню недієздатною, оскільки: ОСОБА_19 станом на день розгляду даної справи виповнилося повних 84 роки; ОСОБА_20 є інвалідом з дитинства; ОСОБА_11 та ОСОБА_14 з 2022 року постійно проживають поза межами території України, а саме в Республіці Польща.
Інших членів сім`ї та близьких родичів ОСОБА_3 під час судового розгляду даної справи не встановлено.
Отже, ОСОБА_2 , на даний час, є єдиним членом сім`ї ОСОБА_3 , який має можливість виконувати обов`язки її опіку, внаслідок визнання її судом недієздатною.
Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи від 04 червня 2024 року, комісією встановлено, що ОСОБА_2 дійсно проживає за адресою: АДРЕСА_1 , разом з ОСОБА_3 та здійснює за нею догляд (а.с.57-58).
Як вбачається з висновку лікарів Комунального некомерційного підприємства «Смілянська багатопрофільна лікарня ім. С. Бобринської» від 22 травня 2024 року, ОСОБА_2 є здоровим (а.с.30).
Згідно сертифікату про проходження профілактичного наркологічного огляду серії 10 ААЗ №092218 від 22 травня 2024 року та медичної довідки про проходження обов`язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів серії 10ААЗ №057167 від 22 травня 2024 року, у ОСОБА_2 ознаки наркотичного захворювання, розладів психіки та поведінки не виявлено (а.с.31, 32).
Відповідно до характеристики за №324, складеної старостою села Мала Смілянка 03 червня 2024 року, ОСОБА_2 проживає як проживає як внутрішньо поміщена особа, в АДРЕСА_1 . За період проживання скарг, заяв, вимог щодо ОСОБА_2 , як в письмовій, так і в усній формі до Малосмілянського старостинського округу не надходило. Порушень громадського порядку не спостерігається (а.с.36).
Згідно Витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» за ВР-003322433, складеного МВС України, ОСОБА_2 на території України станом на 16 травня 2024 року незнятої чи непогашеної судимості не має (а.с.39).
Рішенням виконавчого комітету Тернівської сільської ради від 04 червня 2024 року №42 «Про затвердження висновку опікунської ради виконавчого комітету щодо доцільності визнання недієздатною ОСОБА_3 , має прогресуючу цефангічними, цереброастенічними вираженими когнітивними розладами, страждає на змішану судинну деменцію внаслідок перенесеного ГПМК, розповсюдженої мікроангіопатії судин голови, атрофічного процесу головного мозку у вираженій-глибокій стадії з ефективною неврівноваженістю, повною втратою самообслуговування та соціального функціонування, також наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку та встановлення над нею опіки і призначення опікуна» вирішено: 1. Затвердити висновок опікунської ради з питань забезпечення прав повнолітніх осіб, які потребують опіки (піклування) при виконавчому комітеті Тернівської сільської ради про доцільність визнання недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та встановлення над нею опіки і призначення опікуном її зятя ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що додається; 2. Органу опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської сільської ради звернутись із заявою до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області про визнання недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та встановлення над нею опіки і призначенням опікуном її зятя ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.27).
Як вбачається з висновку опікунської ради з питань забезпечення прав повнолітніх осіб, які потребують опіки (піклування) при виконавчому комітеті Тернівської сільської ради про доцільність визнання недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , має прогресуючу цефангічними, цереброастенічними вираженими когнітивними розладами, страждає на змішану судинну деменцію внаслідок перенесеного ГПМК, розповсюдженої мікроангіопатії судин голови, атрофічного процесу головного мозку у вираженій-глибокій стадії з ефективною неврівноваженістю, повною втратою самообслуговування та соціального функціонування, також наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку та встановлення над нею опіки і призначення опікуном її зятя ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , опікунська рада з питань забезпечення прав повнолітніх осіб, які потребують опіки (піклування) при виконавчому комітеті Тернівської сільської ради, за результатами розгляду наданих документів, вважає за доцільне визнати недієздатною ОСОБА_3 та встановити над нею опіку та призначити опікуном її зятя ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.28-29).
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що заява Органу опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської сільської ради підлягає задоволенню у повному обсязі.
Як вбачається з повідомлення Черкаської філії судових експертиз Держаної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» від 02 вересня 2024 року за №943/01-02, експертами при проведенні експертизи ОСОБА_3 було витрачено 6 експертогодин, вартість однієї експертогодини складає 1030 гривень 06 копійок, тобто загальна вартість експертизи становить 6180 гривень 36 копійок.
Відповідно до ч.2 ст.299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Таким чином, понесені витрати на проведення судової експертизи слід віднести на рахунок держави.
Керуючись ст.30, 39, 40, 55, 58, 60, 63 ЦК України, ст.1, 2, 12, 13, 76, 80, 81, 89, 259, 263-265, 273, 299, 300, 354 ЦПК України, -
вирішив:
Заяву Органу опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської сільської ради, заінтересовані особи: ОСОБА_2 та ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна задовольнити.
Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_6 , - недієздатною.
Встановити над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опіку та призначити її опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_7 .
Строк дії рішення про визнання ОСОБА_3 недієздатною становить два роки з часу набрання даним рішенням законної сили.
Судові витрати, пов`язані з проведенням судово-психіатричної експертизи в розмірі 6180 (шість тисяч сто вісімдесят) гривень 36 (тридцять шість) копійок віднести на рахунок держави.
Роз`яснити, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони у справі:
Заявник Орган опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської сільської ради, адреса: 20733, Черкаська область, Черкаський район, с. Тернівка, вул. Центральна, буд.35, код ЄДРПОУ 14181206.
Заінтересована особа ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_7 .
Заінтересована особа ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: 20701, Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла.
Головуючий Т.В. Ігнатенко
Присяжні О.В. Примак-Кулішова
С.П. Поліщук
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2024 |
Оприлюднено | 08.11.2024 |
Номер документу | 122859306 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Ігнатенко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні