ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/7362/24 Провадження 2/636/2477/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.10.2024 місто Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого судді Буніна Є.О.,
за участю секретаря судового засідання Бруславської В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуєві справу за позовом ОСОБА_1 до Чугуївської міської ради Харківської області, про надання додаткового строку для прийняття спадщини,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Чугуївської міської ради Харківської області, про надання додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В позовній заяві посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла мати позивача ОСОБА_2 , яка за життя склала заповіт згідно якого все майно яке їй належить вона заповіла сину ОСОБА_1 . Після її смерті відкрилася спадщина на належний померлій житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 . Строк для прийняття спадщини позивачем пропущено через збройну агресію рф на території України. У зв`язку з чим позивач просить надати додатковий строк для прийняття спадщини.
Сторони в судове засідання не з`явилися.
Позивач ОСОБА_2 надав заяву про розгляд справи без їх участі, позивач підтримує позовні вимоги, просить їх задовольнити.
Представник відповідача Чугуївської міськоївійськової адміністраціїЧугуївського районуХарківської області надала заяву про розгляд справи без участі представника відповідача, просила винести рішення згідно чинного законодавства.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Рябухине Нововодолазького району Харківської області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 08 червня 2022 року.
Згідно копії договору купівлі-продажу від 12.05.1995 ОСОБА_2 належить житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач ОСОБА_1 є сином померлої ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 .
За життя ОСОБА_2 склала заповіт, яким заповіла ОСОБА_1 все належне їй майно.
Згідно інформації наданої Чугуївською державною нотаріальною конторою Харківської області від 24.07.2024 № 1196/01-16, ОСОБА_1 пропущений 6 місячний строк для подачі заяви про прийняття або відмову від спадщини.
На підставі ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В частинах 1-2 ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Суд вважає, що у позивача були об`єктивні перешкоди для подання такої заяви, оскільки кінець строку для подачі заяви припав на час ведення активних бойових дій на території Харківської області, тому він не мав змоги вчасно звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, з поважних причин.
Згідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», в редакції, чинній по 28.06.2022, було установлено, що на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
Водночас відповідні зміни щодо строків прийняття спадщини не були внесені до ЦК України, а відтак норми постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 не змінюють та не зупиняють визначених ст. 1270 ЦК України строків для прийняття спадщини. Водночас норми постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 щодо зупинення перебігу строку для прийняття спадщини є такими, що вводять в оману спадкоємців, та у даному випадку, як стверджує позивач, зумовили пропуск ним строку для прийняття спадщини.
Враховуючи загальновідомі події, положення законодавства в частині вимог щодо строків для прийняття спадщини суд вважає, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин і вважає необхідним визначити позивачу додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини строком на три місяці.
Отже ті обставини, на які посилався позивач, суд вважає обґрунтованими, оскільки вони знайшли своє підтвердження при розгляді справи.
Задовольняючи позов, суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування.
Керуючись ст.ст. 3-4, 10, 258-259, 263-265, 268, 272-273, 352, 354 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Чугуївської міської ради Харківської області, про надання додаткового строку для прийняття спадщини, задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк 3 (три) місяці, для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який рахувати з дня набрання цим рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене в загальному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 (тридцяти) днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122863676 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Бунін Є. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні