ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.11.2024м. ДніпроСправа № 904/1760/24
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Вілмар Україна" (65481, Одеська область, м. Южне, вул. Індустріальна, буд. 6, ідентифікаційний код 33268860)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аерфорс" (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Писаржевського, буд. 1А, офіс 613, ідентифікаційний код 35607849)
про стягнення 115 460,06 грн. попередньої оплати
Суддя Ярошенко В.І.
Без участі (виклику) представників сторін
ПРОЦЕДУРА
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дельта Вілмар Україна" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою № 841 від 15.04.2024 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Аерфорс" 115 460, 06 грн попередньої оплати.
Також позивач просить суд стягнути з відповідача 3 028,00 грн. судового збору.
Ухвалою суду від 29.04.2024 (суддя Бондарєв Е.М.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
Розпорядженням керівника апарату Господарського суду Дніпропетровської області від 15.08.2024 № 360, у зв`язку із тимчасовим відстороненням від здійснення правосуддя судді Бондарєва Е.М., відповідно до пункту п. 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, здійснено повторний автоматичний розподіл матеріалів справи по вх. № 4-1692/24 справи 904/1760/24.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.08.2024 справу № 904/1760/24 передано на розгляд судді Ярошенко В.І.
Ухвалою суду від 20.08.2024 справу № 904/1760/24 прийнято до свого провадження суддею Ярошенко В.І., постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу для подання відзиву на позов 15-тиденний строк з дня отримання даної ухвали.
Відповідач відзиву на позов у встановлений судом строк не надав.
Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Оскільки на дату спливу встановленого законом шістдесятиденного строку для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження у суду були відсутніми відомості стосовно належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи та можливість подання до суду заяв по суті справи, судом застосовано принцип розумного строку тривалості провадження для надання можливості обом учасникам справи скористатись своїми процесуальними правами, що є необхідним заходом дотримання таких засад господарського судочинства як змагальність сторін та рівність учасників процесу під час розгляду даної справи. Наведене відповідає положенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини, які згідно з приписами статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" підлягають застосуванню судами при розгляді справ як джерело права.
Суд наголошує на тому, що зі своєї сторони ним здійснені всі необхідні заходи щодо належного повідомлення учасників справи про розгляд цієї справи.
Згідно із частинами 2, 3 статті 120 Господарського процесуального суду України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою; виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Пунктом 10 частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" встановлено, що в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) містяться відомості про юридичну особу, зокрема, щодо її місцезнаходження. Ухвала суду від 20.08.2024 була надіслана відповідачу на його адресу, вказану в ЄДР, а саме: 49000, м. Дніпро, вул. Писаржевського, буд. 1а/613.
Відповідно до положень частини 6 статті 242 Господарського процесуального суду України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
При цьому, частина 7 статті 120 Господарського процесуального суду України зобов`язує учасників судового процесу повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
22.10.2024 на адресу суду повернувся направлений відповідачу конверт із копією ухвали суду від 20.08.2024, до якого відділенням поштового зв`язку додано довідку про причину невручення поштового відправлення - "за закінченням терміну зберігання".
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, Господарським судом Дніпропетровської області зроблено запит 04.10.2024 до Дніпропетровської дирекції ПАТ "Укрпошта" з проханням надати письмову відповідь стосовно поштового відправлення ухвали суду про відкриття провадження у справі від 20.08.2024 на адресу відповідача.
29.10.2024 від АТ "Укрпошта" надійшов лист 1.10.004.-30191-24 від 29.10.2024, в якому зазначено, що рекомендований лист № 0600284139795 повернуто за зворотною адресою та вручено 22.10.2024 уповноваженій на одержання пошти Господарського суду Дніпропетровської області на підставі довіреності.
Вказаний факт свідчить про належне повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та можливість подання до суду заяв по суті справи.
Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із частиною 2 статті 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За викладених обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України судом прийнято рішення у справі.
АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача викладена у позовній заяві
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язання за договором поставки № 500006206 від 11.12.2020 щодо своєчасної та повної поставки товару за який позивачем здійснена попередня оплата у сумі 115 460, 06 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 1151486 від 30.11.2021.
Позиція відповідача
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ
11.12.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЕЛЬТА ВІЛМАР УКРАЇНА» (далі позивач, Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «АЕРФОРС» (далі відповідач, Постачальник) було укладено Договір поставки № 500006206 (далі - Договір).
Відповідно до пункту 1.1 договору Постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки Покупцеві Товар, а Покупець зобов`язується прийняти цей Товар та оплатити його певну суму грошових коштів.
Згідно з пунктом 1.2 договору найменування, кількість, асортимент, одиниці виміру, ціна Товару, умови та строки поставки, умови оплати Товару погоджуються у специфікаціях, підписаних Постачальником та Покупцем, які є невід`ємною частиною Договору (надалі «Специфікація»/«Специфікації»).
Відповідно до умов пунктів 3.1.-3.3 договору Постачальник поставляє Товар окремими партіями на підставі Специфікацій. Базис поставки Товару - DDP в редакції Інкотермс-2010 (в частині, що не суперечить умовам цього Договору): ТОВ «Дельта Вілмар Україна», Комплекс перевантаження та переробки тропічних олій, Одеська обл., м. Южне, вул. Індустріальна, б (надалі іменується «Місце поставки»), якщо інші умови не визначені у Специфікаціях. Право власності на поставлений Товар переходить до Покупця в момент отримання Товару від Постачальника (перевізника), що підтверджується відміткою у товарно-транспортній накладній.
Ціни на Товар визначаються у Специфікаціях. Вартість Договору складається із сум вартості партій Товарів, поставлених Постачальником протягом строку дії Договору та вказаних у всіх видаткових накладних. Ціни встановлюються у національній валюті України (пункти 4.1 - 4.3 договору).
Пунктом 5.1 договору сторони встановили, що якщо інший строк оплати не передбачений відповідною Специфікацією, Покупець здійснює оплату повної вартості Товару на поточний рахунок Постачальника протягом 10 (десяти) банківських днів з дати прийняття Товару але в будь-якому разі після отримання: а) рахунку-фактури Постачальника, в якому зазначені банківські реквізити; б) товарно-транспортної накладної, складеної згідно вимог чинного законодавства; в) видаткової накладної; г) податкової накладної, складеної в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному чинним законодавством України.
Пунктом 9.1 договору передбачено, що Договір набуває чинності з дати його підписання Сторонами та діє до 31 грудня 2021 року.
Закінчення строку дії Договору не звільняє Сторін від виконання своїх зобов`язань за Договором, які виникли до моменту закінчення строку його дії (пункт 9.2 договору).
Невід`ємними додатками до Договору є Специфікації, додатки до них, додаткові угоди та інші додатки, укладені Сторонами протягом строку дії Договору у письмовій формі за підписами обох Сторін (пункт 9.4 договору).
29.11.2021 між сторонами укладено Додаткову угода № 1 до Договору поставки № 500006206 від 11.12.2020, якою було внесено зміни в пункт 9.1 Договору та викладено його у наступній редакції:
« 9.1. Договір набуває чинності з дати його підписання Сторонами та діє до « 31» грудня 2022 року. Закінчення строку дії Договору не звільняє Сторін від виконання своїх зобов`язань за Договором, які виникли до моменту закінчення строку його дії».
29.11.2021 між Сторонами укладено Специфікацію № 2 до Договору з наступними умовами:
Пунктом 1 Специфікації визначено, що Постачальник зобов`язується у зумовлені строки передати, а Покупець зобов`язується прийняти і сплатити Товар: Привідний вал Series 6Q driveshaft у кількості 2 (дві) шт. за ціною 96 216, 72 грн без ПДВ за 1 шт, а разом 230 920, 13 грн, у тому числі ПДВ -38 486, 69 грн;
Умови поставки: DDP м. Южне, вул. Індустріальна (Інкотермс 2010). Умови сплати: 50% попередня оплата вартості товару протягом 5 (п`яти) робочих днів після підписання Специфікації обома Сторонами, 50% - протягом 5 (п`яти) робочих днів після здійснення Постачальником поставки Товару згідно умов п. 2 даної Специфікації (пункти, 2, 4 Специфікації).
Пунктом 5 Специфікації передбачено, що термін поставки: не пізніше 18.02.2022, але після підписання цієї Специфікації з обох сторін. У разі порушення строку поставки Товару, Постачальник не має право застосовувати перерахунок вартості Товару в сторону збільшення, в порядку передбаченому п. 3.1. Специфікації. У разі будь-якої затримки у підписанні Покупцем даної Специфікації, строк постачання Товару автоматично збільшується на термін отримання Постачальником підписаної Специфікації.
29.11.2021 постачальник на адресу покупця надіслав рахунок на оплату № 89 від 29.11.2021 на загальну суму 230 920, 13 грн, у тому числі ПДВ - 38 486, 69 грн за Товар: Привідний вал Series 6Q driveshaft у кількості 2 (дві) шт.
На виконання умов договору та Специфікації Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЕЛЬТА ВІЛМАР УКРАЇНА» перерахувало та Товариству з обмеженою відповідальністю «АЕРФОРС» попередню оплату в розмірі 50% вартості товару з урахуванням ПДВ, що становить 115 460, 06 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 30.11.2021 № 1151456.
Позивач зазначає, що строк поставки Товару встановлений пунктом 5 Специфікації № 2 від 29.11.2021 до Договору сплинув 18.02.2022. Однак, Постачальник до цього часу не поставив Товар Покупцю, чим порушив строки виконання зобов`язання встановлені Договором.
Зазначені обставини і стали причиною звернення позивача до суду з даними позовом.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ
Щодо правовідносин сторін
Частиною 1 статті 712 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
З огляду на наявний в матеріалах справи договір та обставини справи, між позивачем та відповідачем виникли правовідносини з поставки товару.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України).
Щодо суми попередньої оплати
Згідно з ч. 1 статті 663 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.
Обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: 1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар; 2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару (ст. 664 Цивільного кодексу України).
За змістом ст. 251 Цивільного кодексу України, строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.
Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати (ст. 252 Цивільного кодексу України).
За змістом ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Виходячи із системного аналізу вимог чинного законодавства аванс (попередня оплата) - це грошова сума, яка не забезпечує виконання договору, а є сумою, що перераховується згідно з договором наперед, у рахунок майбутніх розрахунків, зокрема, за товар який має бути поставлений, за роботи, які мають бути виконані. При цьому, аванс підлягає поверненню особі, яка його сплатила, лише у випадку невиконання зобов`язання, за яким передавався аванс, незалежно від того, з чиєї вини це відбулося (аналогічний висновок викладено у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 21 лютого 2018 року у справі № 910/12382/17).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 693 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу. У разі невиконання покупцем обов`язку щодо попередньої оплати товару застосовуються положення статті 538 цього Кодексу. Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Отже, у розумінні приписів цієї норми покупцю належить право вимагати, крім іншого, повернення передоплати за непоставлений товар. При цьому, попередньою оплатою є часткова або повна оплата товару до його передання продавцем.
Визначене зазначеною нормою право покупця вимагати від продавця повернення суми попередньої оплати є за своїм змістом правом покупця на односторонню відмову від зобов`язання, внаслідок якої припиняється зобов`язання продавця перед покупцем по поставці товару і виникає нове грошове зобов`язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Аналогічні положення містяться у ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України.
Статтею 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України визначено, що одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як встановив суд, на підставі платіжного доручення Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЕЛЬТА ВІЛМАР УКРАЇНА» перерахувало Товариству з обмеженою відповідальністю «АЕРФОРС» попередню оплату в розмірі 50% вартості товару з урахуванням ПДВ, що становить 115 460, 06 грн з призначенням платежу: «Аванс за ТМЦ зг. дог. № 500006206 від 11.12.2020 зг. рах. № 89 від 29.11.2021, сума 115 460, 06 грн, в т.ч. 19 243, 34 грн з ПДВ».
Специфікацією № 2 від 29.11.2021 сторони погодили, що передбачено, що термін поставки: не пізніше 18.02.2022, але після підписання цієї Специфікації з обох сторін.
Отже, останній строк поставки товару є 18.02.2022.
Доказів поставки спірного товару відповідач суду не надав.
Оскільки, як встановив суд, відповідач повинен був виконати зобов`язання щодо поставки товару у строк до 18.02.2022 і взаємовідносини сторін по поставці товару є припиненими у розумінні ст. 693 Цивільного кодексу України, та у відповідача виникло нове грошове зобов`язання.
Однак, як зазначає позивач, зобов`язання з повернення попередньої оплати за товар, відповідачем виконане не було.
Тому вимога про стягнення попередньої оплати у розмірі 115 460, 06 грн підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
За змістом ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача суми попередньої оплати у розмірі 115 460, 06 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.
СУДОВІ ВИТРАТИ
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору у сумі 3 028 грн покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 165, 178, 233, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю «Аерфорс» (49000, м. Дніпро, вул. Писаржевського, буд. 1А, офіс 613; ідентифікаційний код 35607849) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта Вілмар Україна» (65481, Одеська область, м. Южне, вул. Індустріальна, буд. 6; ідентифікаційний код 33268860) суму попередньої оплати 115 460, 06 грн та витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 028 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.І. Ярошенко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122865663 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні