РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.09.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/528/24
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О. В., секретар судового засідання Поп`юк Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, у якій
позивач Приватне акціонерне товариство "ПРИКАРПАТТЯОБЛЕНЕРГО",
відповідач - ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА КВАРТИРНО - ЕКСПЛУАТАЦІЙНА ЧАСТИНА (РАЙОНУ),
про стягнення 2 993 818, 40 грн, з яких 2 929 005, 24 грн - заборгованість за надання послуг з розподілу електричної енергії за березень - квітень 2024 року, 64 813, 16 грн - заборгованість за надані послуги за перетікання реактивної енергії за квітень 2024 року,
за участю представників:
від позивача - ОСОБА_1 ,
від відповідача - ОСОБА_2 ,
ухвалив таке рішення.
1. Предмет позову.
1.1. ПАТ "Прикарпаттяобленерго" звернулось з позовом до Івано-Франківської КЕЧ (району) про стягнення 2 993 818, 40 грн, з яких 2 929 005, 24 грн - заборгованість за надання послуг з розподілу електричної енергії за березень - квітень 2024 р., 64 813, 16 грн - заборгованість за надані послуги за перетікання реактивної енергії за квітень 2024 р.
2. Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
2.1. Склад суду.
Для розгляду цієї справи було визначено суддю Фанду О. М. (протокол автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.06.2024).
Суд згідно з ухвалою від 05.06.2024 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі, ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
У зв`язку із звільненням судді ОСОБА_3 за приписами ст. 32 ГПК України здійснено повторний автоматизований розподіл судової справи і визначено для розгляду справи суддю ОСОБА_4 (протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.07.2024).
Суд згідно з ухвалою від 19.07.2024 прийняв справу до розгляду, почав розгляд справи спочатку.
2.2. В підготовчому засіданні 16.09.2024 представник відповідача позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Відповідно до ч. 3 ст. 185 ГПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.
2.3. В зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді та її перебуванням у черговій річній відпустці повний тест рішення складено 07.11.2024.
3. Зміст заяв по суті справи.
3.1. Позовна заява від 04.06.2024 (вх.№5118/24 від 04.06.2024).
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що між сторонами укладено договір про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.08.2022 №2012/276. Відповідно до умов договору позивач надав відповідачу з лютого до квітня 2024 р. послуги з розподілу електричної енергії загальною вартістю 6 807 064, 35 грн та у квітні 2024 р. послуги за перетікання реактивної енергії загальною вартістю 64 813, 16 грн. Відповідач оплатив надану послугу з розподілу електричної енергії частково - у розмірі 3 878 059, 11 грн, іншу частину заборгованості не оплатив. Позовні вимоги обґрунтовує приписами ст. 526 ЦК України, ст.193 ГК України.
3.2. Відзив на позов від 04.07.2024 (вх.№ 11205/24 від 08.07.2024).
Вказує, що відповідач визнає заборгованість перед позивачем в повному обсязі. Проте не може сплатити заборгованість у зв`язку із відсутністю бюджетних коштів. Як наслідок визнання позову просить зменшити розмір судового збору на 50%.
4. Обставини справи, оцінка доказів.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 86 ГПК України, суд встановив таке.
4.1. Між ПАТ "Прикарпаттяобенерго" як оператором системи розподілу та Івано-Франківською КЕЧ (району) як споживачем 01.08.2022 укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 2012/276 (далі Договір).
Умови Договору такі.
Оператор системи розподілу надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 за № 309 та Кодексом систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 за № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи розподілу (п. 2.1.).
Споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та інші послуги оператора системи розподілу згідно з Додатком 4 "Порядок розрахунків" (п. 2.3.).
Ціною цього Договору є вартість послуг з розподілу електричної енергії на об`єкт (об`єкти) споживача, зазначені у в паспорті точки (точок) розподілу за об`єктом споживача (п. 5.1).
Оплата послуг з розподілу електричної енергії за цим Договором здійснюється на поточний рахунок оператора системи розподілу (п. 5.2.).
Тариф (ціна) на послугу з розподілу електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в додатку № 4 "Порядок розрахунків" (п. 5.3.).
Споживач оплачує послугу з розподілу оператору системи розподілу, якщо згідно з умовами договору про постачання споживач забезпечує оплату послуги з розподілу або купує електричну енергію для власного споживання за двостороннім договором та на організованих сегментах ринку. Електропостачальник оплачує послугу з розподілу оператору системи розподілу, якщо згідно з умовами договору про постачання оплату послуги з розподілу забезпечує електропостачальник (п. 5.4.).
Оператор системи розподілу в особовому рахунку споживача зазначає сторону, яка здійснює оплату наданих споживачу послуг з розподілу електричної енергії (п. 5.5).
Зобов`язання сторін визначені в п. 6. Договору.
Оператор системи розподілу зобов`язується, зокрема :
здійснювати розподіл електричної енергії споживачу із дотриманням показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами;
надавати споживачу інформацію про послуги, пов`язані з розподілом електричної енергії, та про терміни обмежень і відключень;
надавати споживачу послуги з компенсації перетікань реактивної електричної енергії (п. 6.1.).
Споживач зобов`язується, зокрема:
здійснювати оплату оператору системи розподілу вартість послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії, недорахованої електричної енергії на підставі актів порушень, штрафних санкцій в термін, визначений Додатком 4 до цього Договору (пп. 9 п. 6.2.)
Цей Договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє протягом одного року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Договір може бути розірвано і в інший термін за ініціативою будь-якої із сторін у порядку, визначеному законодавством України (п. 11.1.).
4.2. Додатком 4 до Договору є порядок розрахунків.
За умовами п. 1 вказаного порядку розрахунки не побутового споживача за електричну енергію здійснюються за розрахунковий період, який становить календарний місяць.
Споживач, що не є побутовим, самостійно подає дані про покази лічильника не пізніше 03 числа місяця, наступного за розрахунковим, згідно з п. 3.4. Договору.
Відповідно до п. 4 порядку розрахунків оплата послуг, наданих оператором системи розподілу, здійснюється за тарифами, які встановлюються Регулятором відповідно до затвердженої ним методики. Тарифи на послуги оператора системи розподілу оприлюднюються на сайті компанії АТ "Прикарпаттяобенерго". Розрахунки за надання послуг з розподілу електричної енергії проводяться споживачем виключно грошовими коштами на поточний рахунок оператора системи розподілу.
Вартість послуги з розподілу електричної енергії в поточному розрахунковому періоді визначається як добуток обсягу розподіленої електричної енергії визначеної в попередньому розрахунковому періоді та тарифу поточного розрахункового періоду.
Споживач, який згідно з умовами п. 5.4 Договору самостійно оплачує послугу з розподілу електричної енергії оператору системи розподілу, здійснює оплату на рахунок оператора системи розподілу у наступному порядку:
- до 10 числа поточного місяця 30% вартості розподіленої електричної енергії у поточному періоді,
- до 20 числа поточного місяця 30% вартості розподіленої електричної енергії у поточному періоді,
- до 25 числа поточного місяця 40% вартості розподіленої електричної енергії у поточному періоді.
За підсумками розрахункового періоду оператор системи розподілу оформляє та надає (направляє) споживачу акт про прийняття-передавання наданої послуги з розподілу електричної енергії та рахунок за розподіл електричної енергії.
Споживач проводить остаточний розрахунок за розподіл електричної енергії протягом 5 операційних днів з моменту отримання рахунку.
Дата оплати рахунку (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточний рахунок оператора системи розподілу.
Оплату послуги з розподілу електричної енергії для споживачів універсальної послуги здійснює постачальник універсальної послуги згідно з договором про постачання електричної енергії.
В п. 5 порядку розрахунків передбачено, що за підсумками розрахункового періоду оператор системи розподілу оформляє та надає (направляє) споживачу акт про прийняття-передавання наданої послуги з компенсації перетікань реактивної електричної енергії та рахунок за послуги з компенсації перетікань реактивної електричної енергії відповідно до додатку 10 Договору "Порядок розрахунків за надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії". Термін оплати рахунків за надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії не має перевищувати 5 операційних днів з дня отримання (формування) рахунків споживачем.
4.3. Додатком 10 до Договору є договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії.
Умови цього договору такі.
Оператор системи розподілу надає послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії до електроустановок споживачів, що експлуатують електромагнітно незбалансовані установки з неефективним співвідношенням активної і реактивної потужності, а споживач вживає вичерпних технологічних заходів щодо компенсації перетікань реактивної електричної енергії у своїх електричних мережах та/або здійснює оплату оператору системи розподілу за перетікання реактивної електричної енергії згідно з умовами цього договору та додатками до нього, що є його невід`ємними частинами (п. 1.1.).
Споживач зобов`язується:
- виконувати умови цього договору;
- здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії згідно з Порядком розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії (додаток 1 до цього договору) (п. 2.2.).
Розрахунковим вважається місяць (період), зазначений в додатку № 4 договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (п. 4.3.).
Розрахунок плати за перетікання реактивної електричної енергії здійснюється відповідно до Методики обчислення плати та оформлюється згідно з Порядком розрахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії (п. 4.4.).
Цей Договір укладається строком на один рік, набирає чинності з дня його підписання та вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку одна із сторін не повідомить іншу про відмову від цього договору або його перегляд. Договір може бути розірвано і в інший термін (строк) за ініціативою будь-якої із сторін у порядку, встановленому чинним законодавством (п. 7.1.).
4.4. На виконання умов Договору позивач у лютому - квітні 2024 р. надав відповідачу послуги з розподілу електричної енергії на суму 6 807 064, 35 грн, а саме у лютому - на суму 2 532 049, 75 грн; у березні - на суму 2 586 632, 44 грн; у квітні - на суму 1 706 382, 16 грн.
4.5. На виконання умов договору про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії позивач надав відповідачу у квітні 2024 р. послуги з перетікання реактивної електроенергії на загальну суму 64 813, 16 грн.
4.6. Відповідач частково оплатив послуги з розподілу електричної енергії, зокрема 27.04.2024 у розмірі 378 059, 11 грн та 31.05.2024 у розмірі 3 500 000 грн, з яких 2 532 049, 75 грн були зараховані за надані послуги з розподілу електричної енергії у лютому 2024 р.
4.7. Оплату за надання послуг з розподілу електричної енергії у розмірі 2 929 005, 24 грн відповідач не здійснив. Крім того відповідач не здійснив оплату за надання послуги з перетікання реактивної електроенергії на загальну суму 64 813, 16 грн.
4.8. Встановлюючи обставини справи, суд керується припасами ч. 1 ст. 75 ГПК України, відповідно до якої обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв`язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
5. Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
5.1. При вирішенні спору суд керується приписами ч. 1 ст. 67 ГК України, згідно з якою відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії регулюються ЗУ "Про ринок електричної енергії" (надалі - Закон).
В ст. 4 Закону визначено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договір про надання послуг з передачі електричної енергії.
Розподіл електричної енергії (далі - розподіл) - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії (п. 78 ч. 1Закону).
Відповідно до п. 40 ч. 1 Закону користувачі системи передачі/розподілу (далі - користувачі системи) - фізичні особи, у тому числі фізичні особи - підприємці, або юридичні особи, які відпускають або приймають електричну енергію до/з системи передачі/розподілу або використовують системи передачі/розподілу для передачі/розподілу електричної енергії.
Згідно з п. 1.1.2 глави 1.2 розділу I Правил роздрібного ринку електроенергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 (далі ПРРЕЕ), на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу системи розподілу та Кодексу комерційного обліку.
З огляду на викладене Договір від 01.08.2022 №2012/276 є договором надання послуг з розподілу електричної енергії.
Відповідно до абз. 14 п. 1.1.2 глави 1.1 розділу I ПРРЕЕ договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії - домовленість двох сторін, яка є документом певної форми і встановлює зміст та регулює правовідносини між споживачем та оператором системи розподілу під час визначення плати за перетікання реактивної електричної енергії.
Між сторонами був укладений договір про надання послуг із забезпечення перетікання реактивної електричної енергії як додаток до Договору.
5.2. На підставі господарського договору між суб`єктами господарювання виникають господарські зобов`язання (ст. 173 ГК України).
Згідно з ч. 1 ст. 179 ГК України майново-господарські зобов`язання, які виникли між сторонами на підставі господарського договору, є господарсько-договірними.
Частиною 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Відповідно до умов Договору позивач зобов`язався надавати послуг із передачі електричної енергії та із забезпечення перетікання реактивної електричної енергії, а відповідач зобов`язався здійснювати оплату в порядку, визначеному Договором.
Відповідно до ст. 525, 526, 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як визначено в п. 4 додатку 4 до Договору "Порядок розрахунків" відповідач повинен був здійснити остаточну оплату послуг з розподілу електричної енергії та оплату послуг з перетікання реактивної електричної енергії протягом п`яти операційних днів з моменту отримання рахунку.
5.3. За приписами ч. 1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України).
Суд встановив, що у період з лютого до квітня 2024 р. позивач надав відповідачу послуги з розподілу електричної енергії на загальну суму 6 807 064, 35 грн, а відповідач в порушення умов договору не здійснив оплату за надані послуги з розподілу електричної енергії у розмірі 2 929 005, 24 грн, також не здійснив оплату за надання послуги з перетікання реактивної електроенергії на у розмірі 64 813, 16 грн.
6. Висновки суду.
6.1. З огляду на викладене суд висновує про задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача 2 993 818, 40 грн, з яких 2 929 005, 24 грн - заборгованість за надання послуг з розподілу електричної енергії за березень - квітень 2024 р., 64 813, 16 грн - заборгованість за надані послуги за перетікання реактивної енергії за квітень 2024 р.
7. Судові витрати.
7.1. Склад та порядок розподілу судових витрат визначено главою 8 ГПК України.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
7.2. Звертаючись з позовом, позивач сплатив судовий збір в розмірі 97 407, 28 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 28.05.2024 № V38107/1.
У визначенні розміру судового збору, який необхідно стягнути з відповідача, суд виходить з того, що позивач заявив вимогу майнового характеру
Згідно з пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру - 1,5 відсотки ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Крім того належить врахувати, що позивач з цим позовом звернувся через підсистему "Електронний суд". А тому розмір судового збору мав визначатись з урахуванням коефіцієнту 0,8 (ч. 3 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір"). Отже, позивачу необхідно було сплатити за подання цього позову судовий збір в розмірі 35 925, 82 грн (2 993 818, 4 грн * 1,5% * 0,8 = 35 925, 82 грн)
Суд враховує те, що відповідач у відзиві на позовну заяву від 04.07.2024 (вх. № 11205/24 від 08.07.2024) позов визнав.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 130 ГПК України, враховуючи визнання позову відповідачем, судовий збір належить покласти на відповідача у розмірі 50% від суми судового збору при поданні позову у розмірі 17 962, 91 грн, решту частину судового збору (50% від суми судового збору при поданні позову) у розмірі 17 932, 91 грн належить повернути позивачу з Державного бюджету.
Водночас позивач не позбавлений можливості звернутись до суду із заявою про повернення надмірно сплаченої суми судового збору в розмірі 61 481, 46 грн (97 407, 28 грн 35 925, 82 грн).
7.3. В позовній заяві зазначено, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат на професійну правничу допомогу становить 35 000 грн.
Згідно з ч. 2 ст. 126 ГПК України для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом (ч. 3 ст. 126 ГПК України).
Наведених доказів позивач не надав. А тому відсутні підстави для стягнення таких витрат з відповідача.
Керуючись ст. 2, 86, 130, 233, 236-238, 240, 241, 256 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ КВАРТИРНО - ЕКСПЛУАТАЦІЙНОЇ ЧАСТИНИ (РАЙОНУ) (вул. Національної Гвардії, буд. 14 Г, м. Івано-Франківськ 76014, ідентифікаційний код 08494013) на користь Приватного акціонерного товариства "ПРИКАРПАТТЯОБЛЕНЕРГО" (вул. Індустріальна, 34, м. Івано-Франківськ, 76014, ідентифікаційний код 00131564) 2 993 818, 40 грн (два мільйони дев`ятсот дев`яносто три тисячі вісімсот вісімнадцять гривень сорок копійок), з яких 2 929 005, 24 грн - заборгованість за надання послуг з розподілу електричної енергії за березень - квітень 2024 року, 64 813, 16 грн - заборгованість за надані послуги за перетікання реактивної енергії за квітень 2024 року, а також а також 17 962, 91 грн (сімнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят дві гривні дев`яносто одну копійку) судового збору.
Повернути Приватному акціонерному товариству "ПРИКАРПАТТЯОБЛЕНЕРГО" (вул. Індустріальна, 34, м. Івано-Франківськ, 76014, ідентифікаційний код 00131564) з Державного бюджету України 50% судового збору у сумі 17 962, 91 грн (сімнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят дві гривні дев`яносто одну копійку), сплаченого згідно з платіжною інструкцією № V38107/1 від 28.05.2024.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 07.11.2024.
Суддя О.В.Малєєва
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122866036 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Малєєва О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні