Рішення
від 07.11.2024 по справі 944/4610/24
ЯВОРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 944/4610/24

Провадження №2/944/1434/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.11.2024 рокум.Яворів

Яворівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Поворозника Д.Б.,

з участю секретаря судового засідання Климейко Л.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Яворові в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Новояворівської міської ради Львівської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

В обґрунтування позову покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його рідна сестра ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина, що складається з права на земельну частку (пай). Сестра заповіту не склала, спадкоємців за законом першої черги немає, оскільки дітей не мала, а її чоловік помер до її смерті. Після смерті сестри він звернувся до приватного нотаріуса Яворівського районного нотаріального округу Карпи Т.В., яка надала йому роз`яснення, що ним пропущено строк для прийняття спадщини і рекомендовано звернутися з позовом до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Строк для прийняття спадщини закінчився 01 серпня 2024 року. 14 серпня 2024 року він отримав від нотаріуса письмову інформацію, згідно якої спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_2 не відкривалася, а відтак відсутні інші спадкоємці, які б вважалися такими, що прийняли спадщину. Таким чином, строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця сплив 01 серпня 2024 року, а позов до суду він подав 15 серпня 2024 року. З врахуванням підготовки позову до суду, пропущений ним строк для подання заяви про прийняття спадщини є незначним.

Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 23 серпня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.

Ухвалою Яворівського районного суду від 02 жовтня 2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не прибув, його представник ОСОБА_3 подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити.

В судове засідання представник Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області не прибув, про розгляд справи був належним чином повідомлений, клопотань про відкладення розгляду справи не подав.

Зважаючи на викладене вище, суд вважає за можливе розглянути заяву за відсутності учасників справи.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України у зв`язку з неявкою у судове засідання учасників справи.

Частиною четвертою статті 268 ЦПК України передбачено, що у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

У частині п`ятій статті 268 ЦПК України зазначено, що датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Отже, враховуючи наведені вище вимоги процесуального закону, датою ухвалення судом судового рішення в даній справі, призначеній до розгляду на 04 листопада 2024 року, є дата складення повного судового рішення 07 листопада 2024 року.

Оцінивши доводи позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, зважаючи на таке.

Як встановив суд, ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Добростани Яворівського району Львівської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 05 лютого 2024 року Виконавчим комітетом Новояворівської міської ради.

Позивач ОСОБА_1 є рідним братом ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про його народження серії НОМЕР_2 , виданим 26 червня 1964 року Добростанівською сільською радою Яворівського району Львівської області, свідоцтвом про народження ОСОБА_4 , Серії НОМЕР_3 , виданим 20 травня 1957 року Добростанівською сільською радою Івано-Франківського району Львівської області, свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 , виданим 11 листопада 1980 року Добростанівською сільською радою, відповідно до якого ОСОБА_5 уклала шлюб з ОСОБА_6 , свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 від 13 липня 1991 року, відповідно до якого ОСОБА_7 уклала шлюб з ОСОБА_8 та після одруження їй присвоєно прізвище ОСОБА_9 .

Також судом встановлено, що ОСОБА_2 двічі перебувала в зареєстрованому шлюбі, зокрема 11 листопада 1980 року уклала шлюб з ОСОБА_6 , а після його смерті перебувала в шлюбі з ОСОБА_10 , що підтверджується свідоцтвами про шлюб серії НОМЕР_4 , виданим 11 листопада 1980 року Добростанівською сільською радою, та серії НОМЕР_5 від 13 липня 1991 року.

ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Добростани Яворівського району Львівської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 , виданим 19 травня 1984 року Добростанівською сільською радою Яворівського району Львівської області.

ОСОБА_8 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Новояворівську Яворівського району Львівської області в віці 81 рік, що підтверджується свідоцтвом про смерть, Серії НОМЕР_7 , від 12 лютого 2021 року, виданим Яворівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів).

Відповідно до витягу із Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 14 серпня 2024 року із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 ніхто не звертався таким чином ОСОБА_1 , є єдиним спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 .

До спадкового майна ОСОБА_2 , серед іншого належить земельна частка (пай), яка знаходиться в ПА «Мрія» в с.Добростани Яворівського району Львівської області, розміром 2,9 га, що підтверджується Сертифікатом на право на земельну частку (пай), виданим 18 березня 2021 року Яворівською районною державною адміністрацією.

Відповідно до змісту статей 1216, 1217 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За правилами ст. 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

За правилами частини першої ст.1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 Цивільного кодексу України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Разом з тим, ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як зазначив позивач строк для подання ним заяви про прийняття ним спадщини після смерті спадкодавця сплив 01 серпня 2024 року, а позов до суду він подав 15 серпня 2024 року, такий строк вважає незначним з врахуванням підготовки позову до суду.

Відповідно до ч. 1 ст.8Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Як зазначено у рішення КонституційногоСуду Українивід 02листопада 2004року №15-рп/2004 верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об`єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.

Отже, у сфері реалізації права справедливість проявляється, зокрема у рівності всіх у своїх правах та перед законом, а справедливе застосування норм права повинно мати передусім недискримінаційний підхід, неупередженість.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 25 березня 2019 року у справі № 607/4316/17-ц.

Також суд враховує правову позицію, висловлену Верховним Судом в постанові від 26 вересня 2018 року у справі № 295/10621/13-ц, згідно з якою суд повинен враховувати конкретні обставини справи, застосовувати загальні засади цивільного права - принципи справедливості, добросовісності та розумності, а також керуватися однією з аксіом цивільного судочинства «Placuit in omnibus rebus praecipuum esse iustitiae aequitatisque quam stricti iuris rationem», що означає «У всіх юридичних справах правосуддя й справедливість мають перевагу перед строгим розумінням права».

Крім того,вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

Слід зазначити також, що принцип «пропорційності» тісно пов`язаний із принципом верховенства права: принцип верховенства права є фундаментом, на якому базується принцип «пропорційності», натомість принцип «пропорційності» є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком. Судова практика Європейського суду з прав людини розглядає принцип «пропорційності» як невід`ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності.

Дотримання принципу «пропорційності» передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Ужиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заінтересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.

Схожі висновкизробив Верховнийсуд усправі № 681/203/17-ц від 17.10.2018 року.

Отже, враховуючи, що позивач пропустила строк прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 на два тижні, а також описані вище норми законодавства, зазначені принципи, фактичні обставини, які встановлені та доведені в ході розгляду справи, суд вважає, що продовження ОСОБА_1 строку для прийняття спадщини після смерті його сестри відповідає наведеним вище принципам справедливості, добросовісності та розумності, а тому позов слід задовольнити.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.133Цивільного процесуальногокодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з ч. 1 ст.141Цивільного процесуальногокодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином суд вважає, що з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 1211 гривні 20 копійок

Керуючись ст. ст. 12, 13, 18,76, 81, 89, 263 - 265 Цивільного процесуального кодексу України, ст. 1270, 1272 Цивільного кодексу України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк тривалістю шість місяців для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини за законом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одну тисячі двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 07 листопада 2024 року.

Повне найменування сторін:

позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_8 , проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ;

відповідач Новояворівська міська рада Яворівського району Львівської області, код ЄДРПОУ 04373301, адреса місцезнаходження: Львівська область, Яворівський район, м.Новояворівськ, вул.Шевченка, 2

Суддя Д.Б. Поворозник

СудЯворівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення07.11.2024
Оприлюднено11.11.2024
Номер документу122866820
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —944/4610/24

Рішення від 07.11.2024

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Поворозник Д. Б.

Ухвала від 02.10.2024

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Поворозник Д. Б.

Ухвала від 23.08.2024

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Поворозник Д. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні