ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"24" жовтня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/5189/23Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Ю.С.
при секретарі судового засідання: Степанюк А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовні вимоги Керівника Херсонської окружної прокуратури Херсонської області (73003, м. Херсон, вул. Тираспільська, буд. 5а) в інтересах держави
до відповідачів:
1.Херсонської міської ради Херсонської області (73000, Херсонська область, м. Херсон, пр-т Ушакова, буд. 37, код ЄДРПОУ 26347681)
2.Товариства з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба (73000, Херсонська обл., м. Херсон, селище Антонівка, вул. Херсонська, буд. 124-з, код ЄДРПОУ 34906017)
про визнання недійсними рішення та договору оренди земельної ділянки, скасування державної реєстрації речового права на нерухоме майно та повернення земельної ділянки, -
за участю учасників справи:
прокурор Волкова Н.
від відповідача-1: не з`явився
від відповідача-2: не з`явився
Суть спору: Керівник Херсонської окружної прокуратури Херсонської області звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Херсонської міської ради Херсонської області та Товариства з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба, в якому просить суд:
- визнати недійсним рішення Антонівської селищної ради м. Херсона №589 від 26.11.2020, яким надано в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба земельну ділянку площею 4,0000 га, кадастровий номер: 6510165300:02:001:2111 для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, для обслуговування будівель та споруд рятувальної станції, розташовану за адресою: вул. Херсонська, 124 - з, смт. Антонівка, м. Херсон, Херсонська область;
- визнати недійсним укладений 26.11.2020 між Антонівською селищною радою м. Херсона та Товариством з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба договір оренди земельної ділянки площею 4,0000 га, кадастровий номер: 6510165300:02:001:2111, наданої для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, для обслуговування будівель та споруд рятувальної станції, розташовану за адресою: вул. Херсонська, 124 - з, смт. Антонівка, м. Херсон, Херсонська область;
- скасувати рішення державного реєстратора Ювілейної сільської ради, Олешківського району, Херсонської області Кравченко Т.В. (індексний номер рішення 55846095 від 22.12.2020) про державну реєстрацію права оренди Товариства з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба на об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку площею 4,0000 га з кадастровим номером 6510165300:02:001:2111, яка розташована по вул. Херсонська, 124 - з, смт. Антонівка, м. Херсон, Херсонська область;
- зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба повернути територіальній громаді в особі Херсонської міської ради земельну ділянку по вул. Херсонська, 124 - з, смт. Антонівка, м. Херсон, Херсонська область, площею 4,0000 га (кадастровий номер: 6510165300:02:001:2111).
В обґрунтування позовних вимог Керівник Херсонської окружної прокуратури Херсонської області зазначає, що рішення Антонівської селищної ради м. Херсона №589 від 26.11.2020 прийнято у порушення вимог ст.ст. 35, 55, 57 Закону України Про землеустрій та ст.ст. 20, 58, 60, 61, 79-1, 122, 123, 134, 186-1 ЗК України. Окрім того, на думку прокурора, надання у користування відповідачу-2 земельної ділянки здійснено з порушенням порядку відведення земельної ділянки у користування та погодження документації із землеустрою. Також, на переконання прокурора, Антонівською селищною радою м. Херсона, правонаступником якої є Херсонська міська рада, допущено порушення при укладенні спірного договору оренди ст.ст. 6, 16 Закону України Про оренду землі щодо підстав набуття права оренди земельної, що є підставою для визнання спірного договору оренди недійсним.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 08.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено здійснювати розгляд справи у порядку загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 17.01.2024 о 15:30. У підготовчому засіданні 17.01.2024 судом у протокольній формі винесено ухвалу в порядку ст. 177 ГПК України про продовження строків підготовчого провадження на 30 днів та у порядку ст. 183 ГПК України про відкладення підготовчого засідання на 08.02.2024 об 11:00. У підготовчому засіданні 08.02.2024 судом у протокольній формі винесено ухвалу в порядку ст. 183 ГПК України про відкладення підготовчого засідання на 29.02.2024 о 12:15.
У підготовчому засіданні 29.02.2024 судом поставлено на обговорення питання щодо можливості зупинення провадження у справі до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи №925/1133/18.
Ухвалою суду від 29.02.2024 зупинено провадження у справі №916/5189/23 до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи №925/1133/18.
10.09.2024 за вх.№32984/24 до суду від прокурора надійшло клопотання про поновлення провадження у справі у зв`язку з усуненням обставин, які зумовили зупинення провадження у справі №916/5189/23.
Ухвалою суду від 16.09.2024 поновлено провадження у справі №916/5189/23 з 04.10.2024; призначено підготовче засідання на 04.10.2024 о 10:15. У підготовчому засіданні 04.10.2024 судом у протокольній формі винесено ухвалу в порядку ст. 185 ГПК України про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 24.10.2024 о 13:45.
У судовому засіданні 24.10.2024 прокурор просить суд задовольнити позов.
Відповідачі у підготовчі та судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлені. Відповідач-1 повідомлявся шляхом направлення ухвал суду до електронного кабінету відповідача, про що свідчать відповідні довідки про доставку електронного документу. Відповідно до п.2 ч.6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Відповідач-2 повідомлявся шляхом направлення ухвал суду на юридичну адресу, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується поштовими повідомленнями з довідками Укрпошти адресат відсутній за вказаною адресою. Відповідно до п.4 ч.6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду. Таким чином, судом були вжиті всі можливі заходи належного повідомлення відповідачів про розгляд судом господарської справи, час та місце судових засідань. Суд виходить з того, що учасники справи в господарському процесі мають вчиняти належні дії щодо ефективного використання належних їм процесуальних прав та виконання належних обов`язків, а господарський суд, повідомляючи учасників справи шляхом надсилання поштових повідомлень за офіційними, відомими суду, адресами зі свого боку забезпечує їм належні процесуальні гарантії на участь у розгляді справи. Відтак, господарський суд констатує, що відповідачі належним чином повідомлені про розгляд даної справи господарським судом.
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Водночас, Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні воєнний стан в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 12 серпня 2022 року №573/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 7 листопада 2022 року №757/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 7 листопада 2022 року №757/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 6 лютого 2023 року №58/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 01 травня 2023 року №254/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 26 липня 2023 року №451/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 06 листопада 2023 року №734/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 5 лютого 2024 року №49/2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 06 травня 2024 року №271/2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 23 липня 2024 року №469/2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року на 90 діб.
Справа №916/5189/23 розглядається судом в період оголошеного на всій території України воєнного стану через військову агресію російської федерації проти України.
Жодних заяв та/або клопотань, пов`язаних з неможливістю вчинення якихось процесуальних дій у зв`язку з воєнним станом, про намір вчинити такі дії до суду від учасників справи не надійшло.
Відзиви на позовну заяву від відповідачів до суду не надійшли, з огляду на що суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами в порядку ч.9 ст. 165 ГПК України.
У відповідності до вимог пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод - кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку. Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.
Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні 24.10.2024 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, господарський суд встановив:
Рішенням Антонівської селищної ради м. Херсона №589 від 26.11.2020 вирішено:
- надати в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба земельну ділянку площею 4,0000 га, кадастровий номер: 6510165300:02:001:2111 для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, для обслуговування будівель та споруд рятувальної станції, розташовану за адресою: вул. Херсонська, 124 - з, смт. Антонівка, м. Херсон, Херсонська область, терміном на 49 років, строком до 26.11.2069;
- встановити розмір орендної плати за земельну ділянку площею 4,0000 га, кадастровий номер: 6510165300:02:001:2111, розташовану за адресою: вул. Херсонська, 124 - з, смт. Антонівка, м. Херсон, Херсонська область на рівні 3,2% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки;
- зареєструвати земельну кадастровий номер: 6510165300:02:001:2111 до комунальної власності Антонівської селищної ради.
26.11.2020 між Антонівською селищною радою м. Херсона (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба (орендар) був укладений договір оренди земельних ділянок, відповідно до якого орендодавець на підставі рішення Антонівської селищної ради №589 від 26.11.2020 передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, для обслуговування будівель та споруд рятувальної станції, розташовану за адресою: вул. Херсонська, 124 - з, смт. Антонівка, м. Херсон.
Згідно з п.п. 2-4 договору в оренду передаються земельні ділянки загальною площею 4,0000 га; кадастровий номер земельної ділянки: 6510165300:02:001:2111; на земельних ділянках знаходяться об`єкти нерухомого майна, а також інші об`єкти інфраструктури - будівлі та споруди.
За п.9 договору договір укладено терміном на 49 років до 26.11.2069; після закінчення строку дії договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк; у цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п.п. 16-18 договору земельні ділянки передаються в оренду для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, для обслуговування будівель та споруд рятувальної станції; цільове використання земельної ділянки: категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення; умови збереження стану об`єкта оренди: забороняється самовільна забудова земельних ділянок, використання земельних ділянок всупереч умовам цього договору.
Згідно з п.19 договору передача земельних ділянок в оренду здійснюється з розробленням проекту із землеустрою.
26.11.2020 між Антонівською селищною радою м. Херсона (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба (орендар) був складений акт про передачу та прийом земельної ділянки в натурі, яка знаходиться вул. Херсонська, 124 - з, смт. Антонівка, м. Херсон, площею 4,0000 га, кадастровий номер земельної ділянки: 6510165300:02:001:2111.
В матеріалах справи наявні акт погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами від 06.10.2020, а також матеріали перенесення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 6510165300:02:001:2111, площею 4,0000 га:
- категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення;
- цільове призначення: 12.08 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій;
- інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель, 05.10.2020 ФОП Брек П.І.;
- дата державної реєстрації земельної ділянки: 08.12.2020;
- вид права: право власності;
- інформація про власників (користувачів) земельної ділянки: Антонівська селищна рада (частка у спільній власності 1/1); орендар - ТОВ Спасательно-водолазная служба, дата реєстрації права - 16.12.2020.
Так, в матеріалах справи наявний договір купівлі-продажу від 02.10.2008, укладений між ОСОБА_1 (продавець) та ТОВ Спасательно-водолазная служба (покупець), відповідно до якого за цим договором відчужується належні продавцю будівлі станції Молодіжна, які складаються з: склад літ. А, загальною площею 134 кв.м, рятувально-водолазна станція літ. Б, загальною площею 115,4 кв.м, гараж літ В, площею забудови 30,7 кв.м, туалет літ. Г, площею забудови 1,2 кв.м, склад літ. Д, площею забудови 8,6 кв.м, мостіння №1, огорожа №1,2, що знаходяться за адресою: м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Херсонська, 124 - з.
Також в матеріалах справи наявна технічна документація із землеустрою від 2012 року щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ТОВ Спасательно-водолазная служба, площею 1,0542 га під рятувально-водолазною станцією Молодіжна, адреса ділянки: вул. Херсонська, 124 - з, смт. Антонівка, Дніпровського району м. Херсона в районі пляжу Молодіжний (без правовстановлюючого документу), кадастровий номер земельної ділянки: 6510165300:02:001:0250.
У листі від 2011 року №01-2250 (дата та місяць нерозбірливо) Головне управління Держкомзему у Херсонській області повідомило ТОВ Спасательно-водолазная служба, що земельна ділянка по вул. Херсонська, 124-з знаходиться за межами смт Антонівка, а тому для розгляду питання відведення в користування земельної ділянки за вищевказаною адресою необхідно звернутись до обласної державної адміністрації.
В матеріалах справи наявний протокол проведення перевірки документації із землеустрою та обмінного файла від вересня 2012 року щодо земельної ділянки 6510165300:02:001:0250, в якому зазначено, зокрема, що категорія земель, до якої належить вищевказана земельна ділянка, є землі житлової та громадської забудови.
Рішенням Херсонської міської ради №10 від 11.12.2020 було вирішено реорганізувати шляхом приєднання до Херсонської міської ради, зокрема, Антонівську селищну раду.
Як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 22.11.2021 внесено запис про припинення юридичної особи Антонівської селищної ради в результаті реорганізації та зазначено дані про юридичних осіб-правонаступників: Херсонська міська рада Херсонської області.
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за реєстраційним номером 14594745: тип майна - будівлі та споруди; адреса: м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Херсонська, 124-з; приватна власність ТОВ Спасательно-водолазная служба; дата внесення запису та прийняття рішення про державну реєстрацію: 05.12.2012.
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо земельної ділянки за кадастровим номером 6510165300:02:001:2111, площею 4,0000 га: дата державної реєстрації - 23.06.2021, тип права власності - право власності, форма власності - комунальна, власник - Херсонська міська рада Херсонської області. Відповідно до відомостей про державну реєстрацію іншого речового права: право оренди земельної ділянки; дата - 16.12.2020; підстава - договір оренди землі б/н від 26.11.2020, видавник: Антонівська селищна рада, ТОВ Спасательно-водолазная служба; підстава внесення запису - рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 55846095 від 22.12.2020; орендодавець - Херсонська міська рада Херсонської області, орендар - ТОВ Спасательно-водолазная служба.
У листі від 31.08.2021 №10-21-0.172-28/84-21 ГУ Держгеокадастру у Херсонській області повідомило прокурора, зокрема, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ТОВ Спасательно-водолазная служба площею 1,0542 га з кадастровим номером: 6510165300:02:001:0250 зареєстрована в місцевому фонді за №2012Ф18ХСХР000688 та знаходиться в архіві відділу 1 Управління у Херсонському районі; земельна ділянка з кадастровим номером: 6510165300:02:001:0250 була перенесена до архівного шару Державного земельного кадастру відповідно до заяви Міжрегіонального управління Держгеокадастру у м. Херсоні та Автономної Республіці Крим від 17.08.2016 за №3B-6503234602016 Про виявлення технічної помилки, допущеної у відомостях Державного земельного. кадастру органом, що здійснює його ведення.
У листі від 03.12.2021 №10-21-0.3-5965/2-21 ГУ Держгеокадастру у Херсонській області повідомило прокурора, зокрема, щодо земельної ділянки за кадастровим номером 6510165300:02:001:2111 наступне: відомості про вказану земельну ділянку внесено до Державного земельного кадастру 08.12.2020 на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельної ділянки загальною площею 4,0000 га, ТОВ Спасательно-водолазная служба для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (для обслуговування будівель та споруд рятувальної станції), розташованої за адресою: вул. Херсонська, 124-3, смт Антонівка, м. Херсон, Херсонська область, розробленої ФОП Брек Петро Іванович у 2020 році; за наявною інформацією, висновок про погодження документації із землеустрою надано експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Луганській області Пальохою М.Ф. 04.11.2020; до місцевого фонду документації із землеустрою та оцінки земель у м. Херсоні документація із землеустрою, на вказану земельну ділянку, розробником не передавалась.
У листі від 03.12.2021 №15026/0-21/01-01-39/313-14702 Херсонська обласна державна адміністрація повідомила прокурора, зокрема, що за опрацюванням Публічної кадастрової карти України державна реєстрація права оренди земельної ділянки 6510165300:02:001:2111 відбулась 26 листопада 2020 року; за наявною обліковою базою Департамент захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації погодив надану на розгляд технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель ТОВ Спасательно-водолазная служба для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (для обслуговування будівель та споруд рятувальної станції), земельної ділянки, площею 4,0000 га, розташованої за адресою: вул. Херсонська, 124-з, смт Антонівка, м. Херсон, Херсонська область (висновок про погодження проекту землеустрою від 04 грудня 2020 року №5651-01-10/0/20/013.3.1-2864); проект землеустрою щодо відведення у користування ТОВ Спасательно-водолазная служба на погодження до Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів державної адміністрації не надходив. В матеріалах справи наявний висновок Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів державної адміністрації про погодження проекту землеустрою щодо інвентаризації земель ТОВ Спасательно-водолазная служба для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (для обслуговування будівель та споруд рятувальної станції), земельної ділянки, площею 4,0000 га, розташованої за адресою: вул. Херсонська, 124-з, смт Антонівка, м. Херсон, Херсонська область.
У листі від 06.12.2021 №10-21-0.172-125/84-21 ГУ Держгеокадастру у Херсонській області повідомило прокурора, зокрема, за наявною у відділі інформацією встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 6510165300:02:001:2111 зареєстрована в державному земельному кадастрі на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки загальною площею 4,0000 га ТОВ Спасательно-водолазная служба, для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, для обслуговування будівель та споруд рятувальної станції, що розташована, за адресою: вул. Херсонська 124-з, смт. Антонівка, м. Херсон; на момент реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі діяла постанова Кабінету Міністрів України від 31.08.2016 №580 Деякі питання реалізації пілотного проекту із запровадження принципу екстериторіальності погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, якою було передбачено погодження документації із землеустрою за принципом випадковості; технічна документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки містить позитивний висновок про розгляд документації із землеустрою від 04.11.2020 виданий експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Луганській області Пальохою М.Ф.; відділом 5 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області відповідно до вимог чинного законодавства дана документація із землеустрою не погоджувалася; до місцевого фонду документацій із землеустрою та оцінки земель вищезазначена документація із землеустрою розробником не передавалася.
У листі від 10.01.2022 №3/ХС/21-22 Держводагентство повідомило прокурора, зокрема, що на лист про надання інформації стосовно погодження сектором у Херсонській області та м. Севастополі Державного агентства водних ресурсів України документації із землеустрою щодо інвентаризації земель Антонівської селищної ради м. Херсона, в тому числі щодо інвентаризації та формування земельної ділянки площею 4 га з кадастровим номером 6510165300:02:001:2111, а також проекту землеустрою або іншої документації із землеустрою щодо відведення у користування ТОВ Спасательно-водолазная служба земельної ділянки площею 4 га з кадастровим номером 6510165300:02:001:2111 повідомлено, що до Сектору погодження не надходила документація із землеустрою щодо інвентаризації або відведення вказаної ділянки.
У листі від 18.01.2022 №240/0-22/01-01-39/313-729 Херсонська обласна державна адміністрація повідомила прокурора, зокрема, що в межах та на території розташування зазначеної земельної ділянки (6510165300:02:001:2111) території та об`єкти природно-заповідного фонду відсутні; згідно з Бернською конвенцією 1979 року про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі зазначена ділянка з кадастровим номером 6510165300:02:001:2111 входить до території Смарагдової мережі України - Lower Dnipro (код об?єкта UA0000192); збереження цих територій є зобов?язанням України перед Радою Європи в рамках Бернської конвенції та Європейським Союзом в рамках Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони; при плануванні або здійсненні діяльності в межах території Смарагдової мережі або за її межами, але яка може мати вплив на таку територію, потрібно враховувати необхідність забезпечення збереження у довгостроковій перспективі природних оселиш та видів природної фауни і флори, що підлягають особливій охороні в Європі; також, за даними Публічної кадастрової карти України та наявними у Департаменті захисту довкілля та природних ресурсів обласної державної адміністрації картографічних матеріалів (додається), згідно з Рамсарською конвенцією про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовище існування водоплавних птахів, яка підписана 02 лютого 1971 року, запитувана ділянка входить до території водно-болотних угідь міжнародного значення Дельта р. Дніпра; повторно повідомлено, що проект землеустрою щодо відведення у користування ТОВ Спасательно-водолазная служба земельної ділянки на погодження до Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації не надходив. Додатком до вказаного листа є наявний в матеріалах справи картографічний матеріал водно-болотного угіддя Дельта р. Дніпра.
У листі від 19.01.2022 №55-559вих-22 прокурор повідомив Херсонську міську раду, зокрема, що за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно 16.12.2020 за ТОВ Спасательно-водолазная служба зареєстровано право оренди земельної ділянки площею 4 га, кадастровий номер: 6510165300:02:001:2111, розташованої в смт. Антонівка, вул. Херсонська, 124-з на території Антонівської селищної ради м. Херсона, на підставі договору оренди земельної ділянки від 26.11.2020, укладеного з Антонівською селищною радою м. Херсона; згідно умов договору оренди земельної ділянки остання надана, у тому числі, для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій; водночас за даними інвентарної справи Херсонського БТІ будівлі і споруди за вказаною адресою, що належать на праві власності ТОВ Спасательно-водолазная служба, розташовані на земельній ділянці площею лише 1,0542 га; вказані обставини можливо свідчать про надання Антонівською селищною радою м. Херсона вказаної земельної ділянки користування ТОВ Спасательно-водолазная служба у порушення ст.ст. 120, 134 3К України без проведення конкурсу; окрім того, земельна ділянка площею 4 га, кадастровий номер: 6510165300:02:001:2111, розташована у межах населеного пункту, на ній розташовано об`єкт будівництва та відповідно до ч.2 ст. 186-1 3К України проект землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки погоджується з виконавчим органом міської ради у сфері містобудування та архітектури; однак за інформацією виконавчого комітету міської ради документація із землеустрою щодо відведення у користування ТОВ Спасательно-водолазная служба даної земельної ділянки до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури не надходила та не розглядалась; за інформацією виконавчого комітету Херсонської міської ради вказана земельна ділянка відповідно до містобудівної документації міста Херсона розташована частково в зоні об`єктів природно-заповідного фонду та прибережно-захисної смуги, а також у водній акваторії Дніпра; прокурор просив Херсонську міську раду вжити заходи, направлені на захист інтересів держави та визнання недійсним у судовому порядку рішення Антонівської селищної ради №589 від 26.11.2020 та договору оренди землі від 26.11.2020.
У листі від 18.10.2023 №10-21-0.302-2407/2-23 ГУ Держгеокадастру у Херсонській області повідомило прокурора, зокрема, що згідно даних Державного земельного кадастру земельна ділянка площею 4,0000 га, кадастровий номер 6510165300:02:001:2111, сформована на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельної ділянки загальною площею 4,0000 га ТОВ Спасательно-водолазная служба для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (для обслуговування будівель та споруд рятувальної станції), розташованої за адресою: вул. Херсонська, 124-з, смт Антонівка, м. Херсон, Херсонська область, розробленої фізичною особою - підприємцем Бреком П.І., на підставі рішення Антонівської селищної ради м. Херсона, Херсонської області від 11.09.2020 №561 Про надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації та укладання додаткових угод, договорів оренди земельних ділянок та була погоджена висновком про розгляд документації із землеустрою експерта державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Луганській області Пальхою Миколою Федоровичем від 04.11.2020 №17110/82-20 за принципом екстериторіальності; документація із землеустрою щодо інвентаризації земель Антонівської селищної ради м. Херсона, якою формувалась земельна ділянка площею 4 га, кадастровий номер 6510165300:02:001:2111, до місцевого фонду документації із землеустрою та оцінки земель ГУ Держгеокадастру у Херсонській області не надходила.
У листі від 21.09.2023 №01-01-15/6477 Херсонська міська військова адміністрація Херсонського району Херсонської області повідомила прокурора, зокрема, що будь-яка документація із землеустрою щодо передачі у власність або користування земельної ділянки за адресою: вул. Херсонська, 124-з, смт Антонівка, м. Херсон (кадастровий номер 6510165300:02:001:2111), а також договір оренди до Департаменту містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради, в процесі реорганізації Антонівської селищної ради, не передавались. Додатком до вказаного листа вказано, зокрема, наявні в матеріалах справи викопіювання з містобудівних документації.
У листі від 28.09.2023 №01-01-66-8251/0/23/20 Херсонська обласна військова адміністрація повідомила прокурора, зокрема, що опрацювання питання щодо погодження структурним підрозділом обласної державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища: документації із землеустрою щодо інвентаризації земель Антонівської селищної ради м. Херсон, у тому числі щодо формування земельної ділянки площею 4,0 га з кадастровим номером 6510165300:02:001:2111; проекту землеустрою щодо відведення у користування ТОВ Спасательно-водолазная служба земельної ділянки площею 4,0 га з кадастровим номером 6510165300:02:001:2111 унеможливлюється, адже через перебування у приміщенні Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів обласної державної адміністрації окупаційної влади, частина погоджувальної документації втрачена.
У повідомленні від 31.10.2023 №55-7177вих-23 прокурором в порядку ст. 23 Закону України Про прокуратуру повідомлено Херсонську міську військову адміністрацію про наявність підстав для звернення до суду за захистом порушених інтересів територіальної громади та про направлення до господарського суду позовної заяви до Херсонської міської ради, ТОВ Спасательно-водолазная служба про визнання недійсним рішення та договору оренди земельної ділянки.
Вважаючи, що рішення Антонівської селищної ради м. Херсона №589 від 26.11.2020 та договір оренди земельні ділянки від 26.11.2020 прийнято та укладено з порушенням вимог законодавства, прокурор звернувся до господарського суду з даним позовом в інтересах держави.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про повне задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Згідно з п.3 ч.1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Частиною 3 статті 53 ГПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
За змістом ч.ч. 1, 3 ст. 23 Закону України Про прокуратуру представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва, суд не повинен установлювати саме протиправність бездіяльності компетентного органу чи його посадової особи. Частиною сьомою статті 23 Закону України Про прокуратуру передбачено, що в разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов`язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження. Відтак, питання про те, чи була бездіяльність компетентного органу протиправною та які її причини, суд буде встановлювати за результатами притягнення відповідних осіб до відповідальності. Господарсько-правовий спір між компетентним органом, в особі якого позов подано прокурором в інтересах держави, та відповідачем не є спором між прокурором і відповідним органом, а також не є тим процесом, у якому розглядається обвинувачення прокурором посадових осіб відповідного органу у протиправній бездіяльності.
Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України Про прокуратуру, і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (аналогічні висновки викладено у пунктах 38-40, 42, 43 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18).
У постанові від 26.04.2019 у справі №587/430/16-ц Велика Палата Верховного Суду зробила висновки, що суд під час розгляду справи має самостійно перевірити доводи сторін щодо наявності чи відсутності повноважень органів влади здійснювати у спосіб, який обрав прокурор, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах. Якщо підставою для представництва інтересів держави прокурор зазначив відсутність органу влади, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах, цей довід прокурора суд повинен перевірити незалежно від того, чи надав прокурор докази вчинення ним дій, спрямованих на встановлення відповідного органу. Процедура, передбачена абзацами третім і четвертим частини четвертої статті 23 Закону №1697-VII, застосовується тільки до встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження з такого захисту (пункти 50, 51 указаної постанови).
У Рішенні №3-рп/99 від 08.04.1999, з`ясовуючи поняття інтереси держави, Конституційний Суд України у процесі дослідження встановив, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо. Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств із часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств. Із врахуванням того, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, у чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Звертаючись до суду з позовом у цій справі, прокурор обґрунтував представництво інтересів держави тим, що правовідносини, пов`язані із набуттям або наданням у користування земель із державної чи комунальної власності, становлять суспільний, публічний інтерес та надання у користування земельної ділянки комунальної власності всупереч діючому законодавству такому суспільному інтересу не відповідає; окрім того, відповідно до пунктів б, г статті 5 3К України земельне законодавство базується на принципах, зокрема, забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, забезпечення гарантій прав на землю, однак прийняте Антонівської селищної ради рішення призводить до порушення принципу рівності прав суб`єктів господарювання на отримання у користування земельних ділянок комунальної форми власності на умовах конкурсу; також, внаслідок незаконного набуття відповідачем права користування спірною земельною ділянкою порушено принцип справедливої рівноваги між суспільними інтересами та необхідністю дотримання прав власників; суспільний інтерес, який полягає у поверненні в розпорядження територіальної громади земельної ділянки, що є умовою забезпечення рівності можливостей всіх суб`єктів набути право оренди земельних ділянок на конкурентних засадах, явно переважає приватний інтерес у використанні земельної ділянки ТОВ Спасательно-водолазная служба, яким безпідставно набуто право оренди.
Окремо прокурором зауважено, що Херсонською окружною прокуратурою 19.01.2022 направлено лист Херсонському міському голові, у якому повідомлено про наявні порушення вимог земельного законодавства під час надання у користування ТОВ Спасательно-водолазная служба спірної земельної ділянки та необхідність вжиття заходів, направлених на захист інтересів держави шляхом визнання у судовому порядку недійсним рішення Антонівської селищної ради м. Херсона, договору оренди земельної ділянки та скасування державної реєстрації речового права на земельну ділянку; в подальшому 28.01.2022 окружна прокуратура звернулася до суду з позовною заявою з метою захисту інтересів територіальної громади; ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.07.2023 у справі №923/76/22 залишено без розгляду позов заступника керівника Херсонської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області до Херсонської міської ради, ТОВ Спасательно-водолазная служба про визнання недійсними рішення та договору оренди земельної ділянки, скасування державної реєстрації речового права на нерухоме майно; в свою чергу, враховуючи порушення інтересів територіальної громади наявні підстави для звернення до суду з належним складом учасників; у зв?язку з чим, Херсонською окружною прокуратурою листом від 08.09.2023 додатково повідомлено Херсонську міську військову адміністрацію про вказані факти; проте, за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно станом на 23.10.2023 за ТОВ Спасательно-водолазная служба зареєстровано право оренди даної земельної ділянки, яка належить Херсонській міській раді, на підставі оспорюваного договору; таким чином, з боку Херсонської міської ради (Херсонської міської військової адміністрації на цей час) захист інтересів територіальної громади не здійснено.
Господарський суд зазначає, що прокурор в даному випадку самостійно обґрунтував, що необхідність захисту інтересів держави у справі полягає в необхідності захисту інтересів територіальної громади, при цьому прокурор подав позов для усунення, на його думку, помилки, допущеної на думку прокурора самим органом місцевого самоврядування при наданні земельної ділянки в оренду, тобто при здійсненні його власних функцій у земельних відносинах, правильно визначивши Херсонську міську раду Херсонської області, яка є правонаступником Антонівської селищної ради, в якості одного з відповідачів.
У постанові від 11.06.2024 по справі №925/1133/18 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що прокурор звертається до суду в інтересах держави як самостійний позивач, якщо: - відсутній орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах; - орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, є учасником спірних відносин і сам порушує інтереси держави.
Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку про дотримання прокурором вимог, передбачених ст. 23 Закону України Про прокуратуру, для представництва прокурором інтересів держави в суді та можливості розгляду позовних вимог по суті.
Відповідно до ст. 2 Закону України Про судоустрій і статус суддів суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003).
В Україні основоположним принципом судочинства згідно Конституції України та Закону України Про судоустрій і статус суддів є принцип верховенства права.
Як вказано у рішенні Конституційного Суду України від 02.11.2004 №15-рп/2004, верховенство права - це панування права в суспільстві. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об`єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.
Розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.
Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до ч.1 ст. 1 ЦК України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Згідно з п.п. 5,6 ч.1 ст. 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є, судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Відповідно до ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Реалізовуючи передбачене ст. 55 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.
Статтею 4 ГПК України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку, що кожна особа має право на захист свого порушеного, невизнаного або оспорюваного права чи законного інтересу, який не суперечить загальним засадам чинного законодавства. Порушення, невизнання або оспорення суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 7 ст. 20 ЗК України (в редакції станом на 26.11.2020) віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ст. 58 ЗК України (в редакції станом на 26.11.2020) до земель водного фонду належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об`єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів; ґ) штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів. Для створення сприятливого режиму водних об`єктів уздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водойм встановлюються водоохоронні зони, розміри яких визначаються за проектами землеустрою.
За ст. 60 ЗК України (в редакції станом на 26.11.2020) вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: а) для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів; б) для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів; в) для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів. При крутизні схилів більше трьох градусів мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється. Уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води. Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою. Межі встановлених прибережних захисних смуг і пляжних зон зазначаються в документації з землеустрою, кадастрових планах земельних ділянок, а також у містобудівній документації. Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського транспорту. У межах прибережних захисних смуг забезпечується безперешкодний та безоплатний доступ громадян до узбережжя морів, морських заток, лиманів та островів у внутрішніх морських водах у межах пляжної зони, до берегів річок, водойм та островів для загального водокористування, крім земель охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон та зон особливого режиму використання земель, а також земельних ділянок, на яких розташовані: гідротехнічні, гідрометричні та лінійні споруди; об`єкти підвищеної небезпеки; пансіонати, об`єкти реабілітації, спорту, санаторії та інші лікувально-оздоровчі заклади, дитячі оздоровчі табори, що мають відповідні передбачені законом документи на споруди та провадження відповідної діяльності; об`єкти природно-заповідного фонду, об`єкти культурної спадщини. Обмеження доступу громадян у будь-який спосіб (у тому числі шляхом влаштування огорож або інших конструкцій) до узбережжя водних об`єктів на земельних ділянках прибережних захисних смуг, що перебувають у користуванні громадян або юридичних осіб, а також справляння за нього плати є підставою для припинення права користування земельними ділянками прибережних захисних смуг за рішенням суду.
Згідно з ч.ч. 1-10 ст. 79-1 ЗК України (в редакції станом на 26.11.2020) формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування. У разі встановлення (відновлення) меж земельних ділянок за їх фактичним використанням у зв`язку з неможливістю виявлення дійсних меж, формування нових земельних ділянок не здійснюється, а зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
У відповідності до ч.ч. 1-3 ст. 83 ЗК України (в редакції станом на 26.11.2020) землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування. Земельні ділянки державної власності, які передбачається використати для розміщення об`єктів, призначених для обслуговування потреб територіальної громади (комунальних підприємств, установ, організацій, громадських пасовищ, кладовищ, місць знешкодження та утилізації відходів, рекреаційних об`єктів тощо), а також земельні ділянки, які відповідно до затвердженої містобудівної документації передбачається включити у межі населених пунктів, за рішеннями органів виконавчої влади передаються у комунальну власність.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 84 ЗК України (в редакції станом на 26.11.2020) у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
За ч.ч. 1, 5 ст. 122 ЗК України (в редакції станом на 26.11.2020) сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Відповідно до ч.1 ст. 123 ЗК України (в редакції станом на 26.11.2020) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України Про Державний земельний кадастр, право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу. Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті а частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.
Згідно з ст. 124 ЗК України (в редакції станом на 26.11.2020) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.
У відповідності до ч.1 ст. 134 ЗК України (в редакції станом на 26.11.2020) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
За ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до ч.3 ст. 186-1 ЗК України (в редакції станом на 26.11.2020) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду підлягає також погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, а на території Автономної Республіки Крим - з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань водного господарства.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 35 Закону України Про землеустрій (в редакції станом на 26.11.2020) інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.
Відповідно до ч.10 ст. 55 Закону України Про землеустрій (в редакції станом на 26.11.2020) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає, зокрема, рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у випадках, передбачених законом).
За ч.1 ст. 57 Закону України Про землеустрій (в редакції станом на 26.11.2020) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель включає, зокрема, рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про інвентаризацію земель (у разі якщо інвентаризація земель проводиться щодо земель державної чи комунальної власності).
За ч.1 ст. 6 Закону України Про оренду землі (в редакції станом на 26.11.2020) орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
У відповідності до ст. 16 Закону України Про оренду землі (в редакції станом на 26.11.2020) укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку. Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону. Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування. Зміна найменування сторін договору оренди землі, зокрема внаслідок реорганізації юридичної особи або зміни типу акціонерного товариства, не є підставою для внесення змін до договору оренди землі та/або його переоформлення. Зміна власника всього майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу відповідно до затвердженого судом плану санації не є підставою для внесення змін до договору оренди землі та/або його переоформлення.
За ст. 15 Закону України Про оренду землі (в редакції станом на 26.11.2020) істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови. У разі якщо договором оренди землі передбачено здійснення заходів, спрямованих на охорону та поліпшення об`єкта оренди, до договору додається угода щодо відшкодування орендарю витрат на такі заходи. Договір оренди може передбачати надання в оренду декількох земельних ділянок, що перебувають у власності одного орендодавця (а щодо земель державної та комунальної власності - земельних ділянок, що перебувають у розпорядженні одного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування). У разі укладення договору оренди (суборенди) в порядку обміну правами користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення, розташованими у масиві земель сільськогосподарського призначення, у такому договорі зазначається договір, взамін якого він укладений. Договір оренди земельної ділянки під полезахисною лісовою смугою має також містити умови щодо утримання та збереження таких смуг і забезпечення виконання ними функції агролісотехнічної меліорації.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з ч.3 ст. 26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію зміни, припинення речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження повертаються у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, шляхом державної реєстрації змін чи набуття таких речових прав, обтяжень речових прав, що здійснюється державним реєстратором або, у випадку скасування рішення Міністерства юстиції України, прийнятого відповідно до пункту 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, посадовою особою Міністерства юстиції України. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.
За ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
У відповідності до ч.ч. 1-5 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
За ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
У відповідності до ч.1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Згідно з ч.1 ст. 236 ЦК України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Згідно з ч.1 ст. 34 Закону України Про оренду землі у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
У відповідності до ч.1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з вимогами ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Відповідно до ст.ст. 76-78 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 рішення Європейського суду з прав людини у справі Салов проти України від 06.09.2005).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі Надточий проти України від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Згідно з ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Господарський суд зазначає, що підставами для подання прокурором даного позову із заявленими вимогами стали порушення вимог законодавства при передачі Антонівською селищною радою, правонаступником якої є Херсонська міська рада Херсонської області (відповідач-1), в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба (відповідачу-2) земельної ділянки, площею 4,0000 га, кадастровий номер: 6510165300:02:001:2111, розташованої за адресою: вул. Херсонська, 124 - з, смт. Антонівка, м. Херсон, Херсонська область.
Як вбачається з наявних матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба на підставі договору купівлі-продажу від 02.10.2008 придбало будівлі станції Молодіжна, що знаходяться за адресою: м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Херсонська, 124-з.
Також, із матеріалів справи, зокрема, технічної документації із землеустрою від 2012 року щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ТОВ Спасательно-водолазная служба, площею 1,0542 га (кадастровий номер земельної ділянки: 6510165300:02:001:0250) та протоколу проведення перевірки документації із землеустрою та обмінного файла від вересня 2012 року щодо земельної ділянки 6510165300:02:001:0250, вбачається, що за адресою: м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Херсонська, 124-з знаходилась земельна ділянка за кадастровим номером 6510165300:02:001:0250 площею 1,0542 га, яка належала до категорії земель - житлової та громадської забудови, а у листі від 2011 року №01-2250 (дата та місяць нерозбірливо) Головне управління Держкомзему у Херсонській області повідомило, що земельна ділянка по вул. Херсонська, 124-з знаходиться за межами смт Антонівка. Окрім того, у листі від 31.08.2021 №10-21-0.172-28/84-21 ГУ Держгеокадастр у Херсонській області повідомило, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ТОВ Спасательно-водолазная служба площею 1,0542 га з кадастровим номером: 6510165300:02:001:0250 зареєстрована в місцевому фонді за №2012Ф18ХСХР000688 та знаходиться в архіві відділу 1 Управління у Херсонському районі; земельна ділянка з кадастровим номером: 6510165300:02:001:0250 була перенесена до архівного шару Державного земельного кадастру відповідно до заяви Міжрегіонального управління Держгеокадастру у м. Херсоні та Автономної Республіці Крим від 17.08.2016 за №3B-6503234602016 Про виявлення технічної помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру органом, що здійснює його ведення.
В подальшому, у листі від 03.12.2021 №10-21-0.3-5965/2-21 ГУ Держгеокадастру у Херсонській області повідомило, що відомості про земельну ділянку за кадастровим номером 6510165300:02:001:2111 внесено до Державного земельного кадастру 08.12.2020 на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельної ділянки загальною площею 4,0000 га, ТОВ Спасательно-водолазная служба, розробленої ФОП Брек Петро Іванович у 2020 році.
Так, з наявного в матеріалах справи витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 6510165300:02:001:2111, площею 4,0000 га, вбачається, що державна реєстрація земельної ділянки відбулась 08.12.2020 на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, 05.10.2020 ФОП Брек П.І.
Таким чином, господарський суд із наданих документів та листів вбачає, що земельна ділянка по вул. Херсонська, 124-з знаходиться за межами смт Антонівка, на вказаній земельній ділянці спочатку значився кадастровий номер 6510165300:02:001:0250 площею 1,0542 га (із визначенням категорії землі - житлової та громадської забудови), а в подальшому відомості про земельну ділянку за кадастровим номером 6510165300:02:001:2111 (адреса: вул. Херсонська, 124-з, смт Антонівка м. Херсон) внесено до Державного земельного кадастру 08.12.2020 на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельної ділянки, загальною площею 4,0000 га, ТОВ Спасательно-водолазная служба, розробленої ФОП Брек Петро Іванович у 2020 році. Тобто, земельна ділянка за кадастровим номером 6510165300:02:001:2111 є новосформованою та була зареєстрована на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.
Разом з тим, як вже було вказано судом, відповідно до ч.1 ст. 123 ЗК України (в редакції станом на 26.11.2020) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання). Окрім того, за ч.ч. 1, 5 ст. 122 ЗК України (в редакції станом на 26.11.2020) сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб; обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб. Також, за ст. 79-1 ЗК України земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування.
Господарський суд вказує, що в матеріалах справи відсутні затверджені проекти землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки площею 4,0000 га.
Господарський суд звертає увагу, що відомості про земельну ділянку за кадастровим номером 6510165300:02:001:2111 (адреса: вул. Херсонська, 124-з, смт Антонівка м. Херсон), площею 4,0000 га, внесено до Державного земельного кадастру 08.12.2020, проте спірне рішення Антонівської селищної ради та спірний договір оренди землі датовані 26.11.2020, тобто до внесення відомостей про земельну ділянку за кадастровим номером 6510165300:02:001:2111.
Проаналізувавши наявні матеріали справи, враховуючи вищевказані судом обставини, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання недійсним рішення Антонівської селищної ради м. Херсона №589 від 26.11.2020, оскільки вказаним рішенням було безпідставно надано в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба земельну ділянку, площею 4,0000 га, кадастровий номер: 6510165300:02:001:2111, без затвердженого на вказану ділянку проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки (відсутній в матеріалах справи), окрім того спірне рішення не узгоджується з наявними в матеріалах справи відомостями про знаходження земельної ділянки (за адресою: вул. Херсонська, 124-з, смт Антонівка м. Херсон) за межами смт Антонівка з урахуванням вимог ст.ст. 122, 123 ЗК України.
Враховуючи, що рішення Антонівської селищної ради м. Херсона №589 від 26.11.2020, яким надано відповідачу-2 в оренду спірну земельну ділянку, визнано недійсним, приймаючи до уваги, що спірна земельна ділянка була зареєстрована після укладення договору оренди від 26.11.2020, враховуючи, що Антонівська селищна рада надала в оренду земельну ділянку, яка знаходиться за межами смт Антонівка без проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, господарський суд дійшов висновку про доведеність, підставність та необхідність задоволення позовної вимоги прокурора про визнання недійсним укладеного 26.11.2020 між Антонівською селищною радою м. Херсона та Товариством з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба договору оренди земельної ділянки площею 4,0000 га, кадастровий номер: 6510165300:02:001:2111.
Окрім того, враховуючи визнання недійсними рішення Антонівської селищної ради м. Херсона №589 від 26.11.2020 та договору оренди земельної ділянки від 26.11.2020, приймаючи до уваги наявність державної реєстрації права оренди за Товариством з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба, господарський суд дійшов висновку про необхідність задоволення похідної вимоги прокурора та скасування рішення державного реєстратора Ювілейної сільської ради, Олешківського району, Херсонської області Кравченко Т.В. (індексний номер рішення 55846095 від 22.12.2020) про державну реєстрацію права оренди Товариства з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба на земельну ділянку площею 4,0000 га з кадастровим номером 6510165300:02:001:2111, яка розташована по вул. Херсонська, 124-з, смт. Антонівка, м. Херсон, Херсонська область.
Приймаючи до уваги вищевикладене, враховуючи задоволення позовних вимог прокурора про визнання недійсним договору оренди землі, господарський суд дійшов висновку про задоволення похідної вимоги прокурора та зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба повернути територіальній громаді в особі Херсонської міської ради Херсонської області земельну ділянку по вул. Херсонська, 124-з, смт. Антонівка, м. Херсон, Херсонська область, площею 4,0000 га (кадастровий номер: 6510165300:02:001:2111).
За таких обставин господарський суд дійшов висновку, що прокурором наданими доказами, наявними в матеріалах справи, доведено підставність та необхідність задоволення позовних вимог Керівника Херсонської окружної прокуратури Херсонської області в інтересах держави в повному обсязі.
Іншого відповідачами не доведено.
Інші наявні в матеріалах справи документи вищевикладених висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на обох відповідачів порівну.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги Керівника Херсонської окружної прокуратури Херсонської області в інтересах держави - задовольнити повністю.
2.Визнати недійсним рішення Антонівської селищної ради м. Херсона №589 від 26.11.2020, яким надано в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба земельну ділянку, площею 4,0000 га, кадастровий номер: 6510165300:02:001:2111, для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, для обслуговування будівель та споруд рятувальної станції, розташовану за адресою: вул. Херсонська, 124-з, смт. Антонівка, м. Херсон, Херсонська область.
3.Визнати недійсним укладений 26.11.2020 між Антонівською селищною радою м. Херсона та Товариством з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба договір оренди земельної ділянки, площею 4,0000 га, кадастровий номер: 6510165300:02:001:2111, наданої для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, для обслуговування будівель та споруд рятувальної станції, розташованої за адресою: вул. Херсонська, 124-з, смт. Антонівка, м. Херсон, Херсонська область.
4.Скасувати рішення державного реєстратора Ювілейної сільської ради, Олешківського району, Херсонської області Кравченко Т.В. (індексний номер рішення 55846095 від 22.12.2020) про державну реєстрацію права оренди Товариства з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба на об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку, площею 4,0000 га, з кадастровим номером 6510165300:02:001:2111, яка розташована по вул. Херсонська, 124-з, смт. Антонівка, м. Херсон, Херсонська область.
5.Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба (73000, Херсонська обл., м. Херсон, селище Антонівка, вул. Херсонська, буд. 124-з, код ЄДРПОУ 34906017) повернути територіальній громаді в особі Херсонської міської ради Херсонської області (73000, Херсонська область, м. Херсон, пр-т Ушакова, буд. 37, код ЄДРПОУ 26347681) земельну ділянку по вул. Херсонська, 124-з, смт. Антонівка, м. Херсон, Херсонська область, площею 4,0000 га (кадастровий номер: 6510165300:02:001:2111).
6.Стягнути з Херсонської міської ради Херсонської області (73000, Херсонська область, м. Херсон, пр-т Ушакова, буд. 37, код ЄДРПОУ 26347681) на користь Херсонської обласної прокуратури (73025, Херсонська область, м. Херсон, вул. Михайлівська, буд. 33, код ЄДРПОУ 04851120) 5368 /п`ять тисяч триста шістдесят вісім/ грн. судового збору.
7.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Спасательно-водолазная служба (73000, Херсонська обл., м. Херсон, селище Антонівка, вул. Херсонська, буд. 124-з, код ЄДРПОУ 34906017) на користь Херсонської обласної прокуратури (73025, Херсонська область, м. Херсон, вул. Михайлівська, буд. 33, код ЄДРПОУ 04851120) 5368 /п`ять тисяч триста шістдесят вісім/ грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.
Повний текст рішення складено 06 листопада 2024 р.
Суддя Ю.С. Бездоля
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122867615 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про визнання незаконним акта, що порушує право користування земельною ділянкою щодо визнання незаконним акта, що порушує право оренди |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Бездоля Ю.С.